راهنمای خرید لوازم کوهنوردی ؛ برای شروع کوهنوردی چه چیزهایی باید داشته باشیم؟

خرید لوازم کوهنوردی / Mountaineering gear
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کوهنوردی ورزشی جذاب و مرفه است. اما برای شروع این ورزش به ظاهر ساده و آسان نیاز به وجود تجهیزاتی است که بدون آنها کار بسیار سخت و حتی گاهی خطرناک می‌شود. در این مقاله از پلازا قصد داریم با ارائه یک لیست از تجهیزات اولیه مورد نیاز برای کوهنوردی کمکتان کنیم تا در خرید لوازم کوهنوردی سردرگم نشوید. پس با ما همراه باشید.

همه ما انسان‌ها پس از صرف ساعت‌های پر فشار و پر استرس کاری در طول هفته، سعی می‌کنیم که آخر هفته‌ها را به استراحت و ریکاوری اختصاص دهیم. تعطیلات آخر هفته فرصت مناسبی برای تفریح و یا رسیدگی به کارهای مورد علاقه است. حتی عده‌ای نیز آخر هفته‌ها را به ورزش کردن اختصاص می‌دهند. در کشور ما یکی از ورزش‌های پرطرفدار برای روزهای آخر هفته کوهنوردی است. این ورزش به دلیل تعامل با طبیعت و ماهیت گروهی بودن آن بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد.

کوهنوردی از جمله ورزش‌هایی است که علاوه بر حفظ سلامت و تندرستی، به شادابی و افزایش روحیه اجتماعی‌تان کمک زیادی می‌کند. با این وجود قبل از اینکه اولین تجربه کوهنوردی خود را آغاز کنید باید از مجهز بودن خود مطمئن شوید. به هیچ وجه در خرید لوازم کوهنوردی مضایقه نکنید. چون این تجهیزات از ملزومات یک سفر امن و بی خطر برای شما هستند. در این مقاله نیز سعی می‌کنیم حتی‌المقدور به معرفی لوازمی بپردازیم که جزء واجبات یک کوهنوردی سالم و بی‌خطر هستند. پس اگر می‌خواهید بدانید که لوازم کوهنوردی چیست با پلازا در راهنمای خرید وسایل کوهنوردی همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

لیست تجهیزات فردی کوهنوردی

چک لیست وسایل کوهنوردی از تجهیزات فردی آغاز می‌شود. تجهیزات فردی و اولیه کوهنوردی دقیقا همان‌هایی هستند که بدون آنها هرگز نباید پا در مسیر کوهنوردی بگذارید. البته این تجهیزات فردی بسیار وابسته به مقصد و نوع مسیری است که انتخاب می‌کنید. مثلا اگر در فصل تابستان تپه‌های سرسبز را برای کوهنوردی انتخاب کنید دیگر نیاز به برخی از تجهیزات زمستانی کوهنوردی ندارید. در سوی مقابل اگر هدف شما مناطق کوهستانی باشد، قطعا مسیری که از آن می‌گذرید پوشیده از برف و یخچال‌های طبیعی است، لذا نوع وسایل مورد نیاز کوهنوردی متفاوت‌تر و حساس‌تر از قبل خواهد بود.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
بهترین پیست های اسکی ایران ؛ از دیزین تا فریدون شهر
فاطمه دارابی13 فروردین 1400 22:00
thumbnail
محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند ...
فاطمه دارابی28 بهمن 1399 20:00

با این وجود لیست خرید لوازم کوهنوردی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم کلیه تجهیزات فردی را پوشش می‌دهد. بدین ترتیب لازم نیست که همگی آنها را یکجا تهیه کنید. به عبارت بهتر ابتدا مقصد و تور مناسب خود را پیدا کنید و سپس شرایط خود را نسبت به تهیه هر کدام از وسایل خاص کوهنوردی زیر بسنجید. اگر فکر می‌کنید که داشتن هر یک از آنها در سفر پیش رو برایتان ضروری است حتماً آنها را تهیه کنید. البته فراموش نکنید که باید لوازم اورجینال کوهنوردی را از فروشگاه‌های شناخته شده و معتبر تهیه کنید.

کفش کوهنوردی

خرید وسایل کوهنوردی

کفش یکی از وسایل خاص کوهنوردی است. در خرید وسایل کوهنوردی انتخاب درست یک کفش کوهنوردی مناسب کار سختی است. شاید مهمترین وسیله‌ای که در کوهنوردی به کارتان می‌آید یک جفت کفش کوهنوردی مناسب باشد. در واقع این کفش‌ها باید کشش و پایداری لازم را در عبور از زمین‌های ناهموار، صخره‌ها و سنگلاخ‌ها داشته باشند. همچنین کف آنها نباید منعطف و بیش از حد نرم باشد. دلیل آن هم این است که وقتی روی زمین‌های ناهموار قدم بر می‌دارید، به طور مداوم وضعیت پاهایتان تغییر می‌کند و این سبب خستگی زودرس آنها می‌شود. پس کفش مخصوص کوهنوردی دارای یک کفی بزرگ و مقاوم در برابر ضربات است.

همچنین کفش کوهنوردی به دو دسته عایق و غیر عایق تقسیم می‌شود. کفش‌های عایق مناسب کوهنوردی در فصول سرد سال و زمانی است که بیشتر مسیر شما کوهستانی باشد. این کفش‌ها معمولاً از دو لایه تشکیل شده‌اند که لایه داخلی همان لایه عایق و لایه بیرونی معمولاً ضد آب است. در سوی مقابل کفش‌های غیرعایق فاقد لایه داخلی بوده و به همین جهت سبک‌تر و راحت‌تر هستند. پس در لیست خرید تجهیزات کوهنوردی خود دقت کنید؛ چون این به خود شما بستگی دارد که کدام یک از این دو نوع کفش را انتخاب می‌کنید.

قیمت کفش مخصوص کوهنوردی نیز از 300 هزار تومان تا چندین میلیون تومان در مدل‌های برند متفاوت است. هر چند که در ابتدا صرف چندین میلیون تومان برای خرید کفش کوهنوردی کار درستی نیست، اما خرید کفش‌های ارزان قیمت نیز توصیه نمی‌شوند. تقریبا با یک میلیون تومان می‌توانید یک کفش کوهنوردی مناسب که هم شامل نکات بالا باشد و هم تا مدت‌ها بتوان استفاده کرد تهیه کنید.

 • پیشنهاد ما: کفش کوهنوردی هامتو مدل 210723A-1 | قیمت: حدود 1،200،000 تومان

کرامپون (یخ شکن کفش)

خرید وسایل کوهنوردی

یخ شکن یا Crampon زنجیری میخ دار شبیه به چنگک است که به زیر کفش کوهنوردی متصل می‌شود تا در مسیرهای برفی و یخی مانع از لیز خوردن کوهنورد شود. جنس تیغه این کرامپون‌ها معمولاً از آلومینیوم و یا استیل است. تیغه‌های آلومینیومی بسیار سبک‌تر بوده، در نتیجه در مسیرهای طولانی شما را خسته نمی‌کنند. اما مقاومت و دوام تیغه‌های استیل نسبت به تیغه‌های آلومینیومی بیشتر است.

کرامپون‌ها با توجه به نحوه اتصال آنها به کفش کوهنوردی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • کرامپون بندی: به کف کفش کوهنوردی متصل شده و با بند از جلو و پشت بسته می‌شود. این نوع کرامپون‌ها قابلیت اتصال به هر نوع کفش کوهنوردی را دارند.
 • کرامپون قالبی: دارای یک قلاب جلویی و پشتی برای قسمت نوک و کف کفش‌های کوهنوردی است. این نوع کرامپون‌ها به کفش کوهنوردی چفت می‌شوند و ایمنی بیشتری را فراهم می‌کنند. البته کفش‌های مورد استفاده باید دارای شیارهای مخصوص به این نوع کرامپون‌ها هم باشند.
 • کرامپون هیبریدی: قسمت کفی آنها دارای یک جایگاه مخصوص برای چفت شدن کفش است، اما قسمت جلویی با بند به کفش متصل می‌شود. به این ترتیب کفش‌های زیادی می‌توانند به این نوع از کرامپون‌ها متصل شوند و در کنار آن ایمنی زیادی نیز داشته باشند.

کرامپون‌ها نیز با توجه به آلیاژ بکار رفته در آنها دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. اما برای تهیه یکی از مناسب‌ترین آنها باید حدود یک میلیون تومان هزینه کنید. پیشنهاد ما این است که در ابتدا از کرامپون‌های زنجیری بجای چنگکی استفاده کنید. این مدل از کرامپون‌ها در ابتدا هم کار راه بینداز هستند و هم هزینه کمتری دارند. تقریبا با 200 هزار تومان می‌توانید یک مدل مناسب آنها را تهیه کنید.

 • پیشنهاد ما: کرامپون جانلی مدل 12 | قیمت: حدود 900،000 تومان

کلاه مخصوص کوهنوردی

راهنمای خرید لوازم کوهنوردی

کلاه مخصوص کوهنوردی نیز به دو دسته تابستانی و زمستانی تقسیم می‌شود. کلاه تابستانی معمولا به صورت لبه دار و سه تکه است. دو تکه پارچه سبک و ضخیم در دو طرف آن و یک تکه پارچه توری در جلوی آن قرار دارد تا در زمان کوهنوردی و طبیعت گردی در فصول گرم سال از تابش مستقیم نور خورشید به سر و صورت جلوگیری کند. قیمت این نوع کلاه‌های تابستانی بسیار ارزان است و با 50 هزار تومان بهترین آنها در دسترس است.

 • پیشنهاد ما: کلاه کوهنوردی جک ولف اسکین مدل سه تکه کد 05 | قیمت: حدود 175،000 تومان

کلاه زمستانی نیز تقریبا همانی است که صخره نوردها استفاده می‌کنند. این کلاه معمولاً یک لایه سخت‌تر از جنس پلاستیک یا فایبر گلاس روی خود دارد تا در مسیرهای سنگلاخی و مناطق کوهستانی از سر محافظت کند. همچنین جایی برای گرفتن چراغ قوه روی آنها تعبیه شده تا در شب‌ها راهگشای شما باشد. برای خرید این مدل از کلاه‌ها باید بیشتر هزینه کنید. قیمت آنها در مدل‌های مختلف بین 1 تا 3 میلیون تومان متغییر است. البته با 500 تا 600 هزار تومان هم می‌توان یکی از این کلاه‌های صخره‌نوردی را تهیه کرد، اما معمولا جنس لایه فایبرگلاس آنها ضعیف‌تر است و زودتر فرسوده می‌شوند.

 • پیشنهاد ما: کلاه صخره نوردی سایمند مدل Rock | قیمت: حدود 1،500،000 تومان

کلنگ کوهنوردی یا کلنگ یخ

راهنمای خرید وسایل کوهنوردی

کلنگ کوهنوردی که به کلنگ یخ نیز معروف است از جمله وسایل پرکاربرد کوهنوردی محسوب می‌شود. هر چند که در لیست اولیه خرید وسایل کوهنوردی می‌توان آن را نادیده گرفت، اما توجه داشته باشید که برای تبدیل شدن به یک حرفه‌ای در کوهنوردی، کلنگ یخ از ضروریات است. کلنگ کوهنوردی از سه قسمت سر، شفت و میخچه تشکیل شده است. قسمت سر که شبیه به کلنگ است یک تیغه تیز اره مانند برای برش و یک تیغه پهن تیشه مانند برای کندن دارد. دسته یا شفت نیز معمولا از جنس فولاد یا استیل و بسیار محکم است که در انتهای آن یک میخچه قرار گرفته تا کلنگ در زمین و برف فرو رود.

در انتخاب کلنگ کوهنوردی نیز دقت کنید. با توجه به قدرت و توانایی جسمانی خود تلاش کنید کلنگ یخ سبک و مناسبی برگزینید. طول شفت نیز باید به اندازه‌ای باشد تا وقتی که می‌ایستید میخچه آن روی زمین قرار گیرد. به این ترتیب کلنگ یخ مثل یک سطح اتکا برای بالا رفتن یا پایین آمدن عمل می‌کند.

شاید به نظر بیاید که قیمت کلنگ یخ‌ها ارزان است، اما کلنگ یخ را با عصای کوهنوردی اشتباه نگیرید. قیمت آنها معمولا فراتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. عصاهای کوهنوردی را می‌توان با 100 تا 200 هزار تومان تهیه کرد، اما قیمت کلنگ یخ‌های اورجینال حتی تا 5 میلیون تومان هم می‌رسد.

 • پیشنهاد ما: کلنگ کوهنوردی گریول مدل Nepal SA Montblanc | قیمت: حدود 3،700،000 تومان
احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
معروف ترین قلعه های ایران کدامند؟ معرفی 12 قلعه از قلعه ...
دریا رادمنش03 خرداد 1400 08:15
thumbnail
معروف ترین قلعه های جهان کدامند؟ از بزرگترین تا عجیب ...
دریا رادمنش30 اردیبهشت 1400 22:00

لیست تجهیزات اقامتی کوهنوردی

اگر قرار باشد سفر کوهنوردی‌تان بیش از یک روز طول بکشد و قصد اقامت در کوهستان را داشته باشید، به لیست خرید لوازم کوهنوردی اولیه چند مورد دیگر نیز اضافه می‌گردد. این موارد از تجهیزات اقامتی و کمپینگ کوهنوردی محسوب می‌شوند. در اینجا نیز سعی می‌کنیم چند مورد از ضروری‌ترین وسایل اقامتی را معرفی کنیم تا هم خرج کمتری داشته باشید و هم با امکانات کامل به کوهنوردی بروید.

کوله پشتی

راهنمای خرید تجهیزات کوهنوردی

قطعاً برای هر سفر یک کوله پشتی لازم است و کوهنوردی نیز از این قاعده مستثنی نیست. توجه داشته باشید که در خرید وسایل کوهنوردی، کوله پشتی جزو اولویت‌هاست. ملاک شما در خرید نیز باید جادار بودن در کنار سبک بودن باشد. یک کوله پشتی مخصوص کوهنوردی چیزی بین 50 تا 80 لیتر ظرفیت ذخیره سازی وسایل دارد. همچنین در این نوع کوله‌های مخصوص، حلقه‌هایی برای قرار دادن کلنگ یخ، قسمتی مخصوص برای نگهداری کرامپون، قلاب‌هایی برای آویزان کردن وسایل دم دستی و همچنین یک قسمت بالایی در پشت گردن برای قرار گرفتن وسایل بزرگ و حجیم تعبیه شده است.

همچنین طراحی کوله پشتی باید ارگونومیک باشد. شما در یک مسیر کوهنوردی مدام در حال جابجایی، بالا و پایین رفتن و کش و قوس بدن خود هستید و حال اگر کوله پشتی دست و پاگیر باشد کارتان بسیار سخت خواهد بود. برای خرید یک کوله پشتی مناسب کوهنوردی که تقریبا 60 لیتر فضای ذخیره سازی داشته باشد باید چیزی حدود 300 تا 400 هزار تومان کنار بگذارید.

 • پیشنهاد ما: کوله پشتی کوهنوردی 75 لیتری فوروارد مدل FCLT407 | قیمت: حدود 600،000 تومان

چادر کوهنوردی

لوازم کوهنوردی از کجا بخرم

اکثر تورهای کوهنوردی معمولاً بیش از یک روز طول می‌کشند. در نتیجه شما نیاز به سر پناهی دارید تا در آن استراحت کنید. در لیست خرید لوازم کوهنوردی برخی از کوهنوردان ترجیح می‌دهند از کیسه‌های بایوی (Bivy Sack) یا همان کیسه‌های نجات برای اقامت در کوهستان استفاده کنند، اما پیشنهاد مناسب‌تر استفاده از چادرهای چهار فصل است. چادرهای چهارفصل به نحوی طراحی شده‌اند که قابلیت ایستادگی در مقابل طوفان‌های سهمگین و بارش شدید برف را داشته باشند. به همین دلیل به راحتی می‌توانید در هر فصلی از سال از آنها استفاده کنید.

برای ایستادگی در مقابل آب و هوای نامساعد، چادرهای چهار فصل از پایه‌های بیشتر و همچنین پارچه‌های بادوام‌تر استفاده می‌کنند. طرح‌های گنبدی شکل سقف آنها فضاهای مسطح را که می‌تواند برف در آن جمع شود از بین می‌برد. همچنین در این مدل چادرها از پنل‌های توری شکل استفاده نمی‌شود. ضمناً سقف آنها به زمین نزدیک‌تر است و این مانع از اتلاف انرژی شده و فضای داخل چادر را گرم‌تر نگه می‌دارد. اما مورد جالب توجه در مورد این چادرهای چهار فصل نیز این است که بسیاری از آنها دارای ورودی‌های بسته و مجزایی هستند که به شما این امکان را می‌دهند که قبل از ورود به قسمت خشک و تمیز چادر، تجهیزات و لباس‌های کثیف خود را تعویض کنید.

چادرهای مسافرتی را با 400 تا 500 هزار تومان می‌توان خرید. اما چادرهای چهارفصل که مشخصات و ویژگی‌های فوق را دارند بسیار گران‌تر هستند. سقف قیمتی هم برای آنها وجود ندارد و حتی تا چند ده میلیون تومان هم وجود دارند. اما با 2 تا 3 میلیون تومان هم چادر چهارفصل مناسب پیدا می‌شود.

 • پیشنهاد ما: چادر کوهنوردی ۲ نفره پکینیو مدل C-2001 | قیمت: حدود 2،500،000 تومان

زیرانداز یا کیسه خواب

چک لیست وسایل کوهنوردی

زیرانداز (Sleeping pad) و کیسه خواب (Sleeping bag) می‌توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. اگر از چادر چهار فصل استفاده می‌کنید دیگر نیازی به کیسه خواب نیست و یک زیرانداز بادی کفایت می‌کند. این زیراندازهای بادی یک بستر نرم را در زمین‌های زمخت و سنگلاخی برای شما فراهم می‌کنند. البته برخی از این زیر اندازها نیز با متریال دیگری مثل فوم یا پر پرندگان ساخته و پر می‌شوند.

همچنین وظیفه اصلی کیسه‌خواب در نبود چادر چهارفصل این است که دمای بدن را در هنگام خواب متعادل نگه دارد. این دما نیز معمولاً بین 15 تا 18 درجه سانتی‌گراد است. پس در لیست خرید وسایل کوهنوردی می‌بایست بین زیر انداز و کیسه خواب یکی را  تیک بزنید.

قیمت کیسه خواب نیز با توجه به متریال بکار رفته بسیار متفاوت است. مثلا مدل‌هایی وجود دارند که با الیاف خاصی دوخته شده‌اند که ضریب انتقال گرما در آنها بسیار ناچیز است و به همین دلیل در سرمای زیاد دمای درون کیسه خواب متعادل نگه داشته می‌شود. این مدل‌ها حتی تا 20 تا 30 میلیون تومان قیمت دارند. اما برای تهیه یک مدل مناسب از آنها باید چیزی بین 400 تا 800 هزار تومان کنار بگذارید. زیراندازهای بادی نیز چیزی حدود 100 هزار تومان قیمت دارند.

 • پیشنهاد ما: ست کیسه خواب و زیرانداز کنتال مدل Golden bear | قیمت: حدود 500،000 تومان

اجاق کوهنوردی

وسایل مورد نیاز کوهنوردی

در اقامت در کوهستان برای گرم کردن غذای خود نیاز به یک اجاق دارید. لذا اجاق گاز جزو ضروریات لیست خرید لوازم کوهنوردی است. برای خرید، دو انتخاب پیش روی شما خواهد بود:

 • اجاق‌های کنیستر (Canister)
 • اجاق‌های با سوخت مایع (Liquid fuel)

اجاق‌های کنیستر بسیار سبک‌تر از اجاق‌های با سوخت مایع هستند. از طرفی اجاق گازهای با سوخت مایع با دوام‌تر و مدت استفاده از آنها بیشتر است. همچنین در دماهای بسیار پایین فشار داخلی اجاق گازهای کنیستر افت می‌کند و این باعث کاهش عملکرد آنها می‌شود. پس در مسیرهای کوتاه مدت از کنیستر و در کوهپیمایی‌های بلندمدت از سوخت مایع استفاده کنید.

اجاق گازهای کنیستر با سرشعله کوهنوردی معمولا تا 200 هزار تومان و اجاق گازهای با سوخت مایع تا 500 هزار تومان وجود دارند. هرچند که باز هم مدل‌هایی با ویژگی‌های اضافی در بازار موجودند که قیمت‌هایی فراتر از این‌ها دارند.

 • پیشنهاد ما: اجاق گاز سفری اوراکمپ کد 22016 همراه با کپسول | قیمت: حدود 150،000 تومان
احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
اقامتگاه بوم گردی چیست؟ بهترین اقامتگاه های بوم گردی ...
دریا رادمنش27 اردیبهشت 1400 22:00
thumbnail
بوم گردی چیست؟ همه چیز درباره بومگردی، تاریخچه و معرفی ...
دریا رادمنش22 اردیبهشت 1400 22:00

لیست تجهیزات جانبی کوهنوردی

تجهیزات جانبی کوهنوردی جزو ضروریات سفر نیستند، اما وجود آنها کوهنوردی را راحت‌تر و بی‌دغدغه‌تر می‌کند. پس برای شروع کار، خرید وسایل کوهنوردی جانبی به هیچ وجه الزامی نخواهد بود، اما داشتن آنها را به افراد تازه‌کار به شدت توصیه می‌کنیم.

ساعت ارتفاع سنج

لوازم اورجینال کوهنوردی

ساعت ارتفاع سنج یک وسیله مفید برای یافتن مکان دقیق خود در کوهستان است. این ساعت‌ها در مواقعی که شرایط جوی نامساعد و میدان دید پایین است بسیار کارآمد هستند. ساعت‌های ارتفاع سنج با اندازه گیری فشار بارومتریک، ارتفاع متناسب با موقعیت مکانی شما را ارائه می‌دهند. لذا اگر تازه کار هستید و یا یک مسیر کوهستانی را برای اولین بار صعود می‌کنید باید یکی از این ساعت‌های ارتفاع سنج را در لیست خرید وسایل کوهنوردی خود قرار دهید.

قیمت این ساعت‌ها نیز با توجه به برند سازنده بسیار متفاوت است. مدل‌های فیک آنها زیر یک میلیون تومان و مدل‌های برند تا ده میلیون تومان قیمت دارند. اما توجه داشته باشید که مدل‌های برند هم یک ساعت شیک هستند و هم قابلیت ارتفاع سنجی دارند.

 • پیشنهاد ما: ساعت مچی کاسیو سری PRO TREK کد PRG-240-1D | قیمت: حدود 5،000،000 تومان

ابزار جهت یابی

خرید لوازم کوهنوردی ارزان

هنگام کوهنوردی در کوهستان همواره مسیرتان هموار و سهل‌العبور نیست. گاهی با شرایط آب و هوایی طوفانی برخورد می‌کنید و گاهی نیز به دلیل ریزش برف زیاد و بهمن مسیر‌ها بسته می‌شوند. در نتیجه جهت یابی در کوهستان کار بسیار دشوار و سختی خواهد بود. از این رو قبل از اقدام برای کوهنوردی باید نقشه راه خود را آماده و ابزاری برای جهت یابی تهیه کنید. برای این کار سه وسیله پیش رویتان است که می‌توانید به لیست خرید وسایل کوهنوردی خود اضافه کنید:

 • نقشه فیزیکی و قطب نما
 • GPS
 • گوشی هوشمند

امروزه به ندرت پیش می‌آید که کسی از نقشه فیزیکی برای جهت یابی استفاده کند، اما فراموش نکنید که در کوهستان همیشه شرایط باب میل‌تان نیست. پس صرفاً و تنها به ابزار الکترونیکی اعتماد نکنید. به همین منظور یک نقشه کامل از منطقه‌ای که قصد صعود آن را دارید تهیه کنید و به لیست خرید تجهیزات کوهنوردی خود اضافه کنید.

برای خرید دستگاه‌های GPS نیز گزینه زیادی پیش رویتان است. از دستگاه‌های ساده 500 هزار تومانی تا دستگاه‌های ماهواره‌ای چند میلیون تومانی، برای کوهنورد حرفه‌ای شدن قطعا روزی به یکی از این‌ها احتیاج پیدا می‌کنید.

 • پیشنهاد ما: جی پی اس گارمین مدل eTrex 10 | قیمت: حدود 2،800،000 تومان
احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
عجیب ترین روستا‌های ایران؛ سفر به سرزمین عجایب این ...
طاهره افرازه23 اسفند 1399 09:20
thumbnail
بلندترین آبشارهای ایران که باید قبل مرگ ببینید!
دریا رادمنش29 بهمن 1399 14:00

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد تا هر آنچه که به عنوان اولین سفر در یک مسیر کوهنوردی به آن احتیاج خواهید داشت ذکر شود. ما سعی کردیم که حتی‌المقدور از نام بردن ابزار اضافی در لیست خرید لوازم کوهنوردی اجتناب کنیم. توجه داشته باشید که این لیست محدود به این موارد نخواهد بود. به مرور و با افزایش تجربه خود می‌آموزید چه چیزهایی جزو ضروریات یک برنامه کوهنوردی برایتان خواهد بود.

شاید برای شروع سوال اولتان این باشد که لوازم کوهنوردی از کجا بخرم؟ در جواب باید گفت که در شهرهای بزرگ فروشگاه‌های اختصاصی کوهنوردی مختلفی وجود دارند که اصل بودن تجهیزاتشان تایید شده است. اما اگر در شهرهای کوچک زندگی می‌کنید و دسترسی به این فروشگاه‌ها ندارید، پیشنهاد ما فروشگاه‌های اینترنتی معتبر است. حتی می‌توانید برای خرید لوازم کوهنوردی ارزان منتظر تخفیفات و پیشنهادات ویژه این فروشگاه‌ها نیز باشید.

در پایان نظر خود را در مورد راهنمای خرید لوازم کوهنوردی برای ما کامنت کنید. اگر هم جزو افراد باتجربه در کوهنوردی و کوهپیمایی هستید لطفاً برای ما بنویسید که در صعودهای خود از چه وسایل ضروری استفاده می‌کنید و به لیست خرید وسایل کوهنوردی توصیه شده از طرف ما چه چیزی را اضافه خواهید کرد.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
هانیه
.
22 تیر 1400، 09:40
پاسخ
0
0
چادر خوب از کدوم فروشگاه بخریم؟؟؟کسی پیشنهادی داره؟؟؟ لطفا کسی خریده راضی بوده پیشنهاد بده ممنون میشم
avatar
کیانا میم
.
22 تیر 1400، 09:34
پاسخ
0
0
ممکنه فروشگاه معتبر هم معرفی کنید. چون این تجهیزات کمی تخصصی و گران هستند و اگه ندونیم از کجا بخریم ممکنه جنس بدردنخور گیرمون بیاد
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400