خاطره انگیزترین و بهترین بازی های قدیمی و نوستالژی برای کامپیوتر و موبایل

بازی های نوستالژی قدیمی / بازی های نوستالژیک دهه 60
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بازی های قدیمی با وجود گذشت زمان جذابیت خود را حفظ می‌کنند. با فهرست کردن بازی های خاطره انگیز همراه ما باشید.

صنعت گیمینگ با توجه به وضع کنونی آن همواره در حال رشد بوده و همیشه شاهد حضور عناوین جدیدی در این عرصه هستیم. می‌توان گفت ضریب رشد و انتشار عناوین جدید در دهه اخیر به شکل قابل توجهی افزایش یافته است و بازی‌های ویدیویی مختلف در تمامی زمینه‌ها (جلوه‌های بصری و صوتی، گیم پلی و…) سعی در رشد و نمو نسبت به نسخه‌های پیشین خود دارند. با این وجود هرازگاهی دلمان می‌خواهد به عناوین قدیمی سرک بکشیم و تجربه نوستالژیک موجود در این عناوین را مزه مزه کنیم. بر همین اساس در مقاله‌ای که پیش رویتان هست تعدادی از بهترین بازی های قدیمی و بازی های نوستالژی موبایل را برای معرفی به شما گرد هم آورده‌ایم تا اگر هوس بازگشت به این عناوین را داشتید منبع منسجمی در این راستا در اختیار داشته باشید. همراه پلازا بمانید تا خاطره انگیزترین بازی‌های نوستالژی را با همدیگر بررسی کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

خاطره انگیزترین بازی های قدیمی کامپیوتر

در ابتدا قصد داریم خاطره انگیزترین بازی های قدیمی کامپیوتر را با همدیگر مورد بررسی قرار دهیم. به نظر شما خاطره انگیزترین بازی کدام عنوان است؟

بازی Oddworld: Abe’s Oddysee

دانلود بازی های سال 1999 برای کامپیوتر / دانلود بازی های تفنگی قدیمی برای کامپیوتر

اولین عضو فهرست بازی های قدیمی بازی Oddworld: Abe’s Oddysee محسوب می‌شود. بازی Oddworld: Abe’s Oddysee از بازی های خاطره انگیز کامپیوتر است. این بازی یک بازی ویدیویی در ژانر پلتفرمر سینماتیک است که توسط کمپانی Oddworld Inhabitants ساخته شده و کمپانی GT Interactive Software آن را برای پلتفرم‌های پلی استیشن، DOS، ویندوز و Game Boy منتشر کرده است. این بازی ویدیویی که محصول سال 1997 است هم دارای بخش تک نفره و هم دارای بخش چندنفره است.

قهرمان بازی Oddworld: Abe’s Oddysee که جزو خاطره‌ انگیزترین بازی های‌ PC است همانطور که از نام آن مشخص است فردی به نام ابی (Abe) است که می‌خواهد از کارخانه گوشت خود فرار کند و همکارانش را نیز نجات دهد. این بازی ویدیویی به ویژه به لحاظ گیم پلی نوآورانه، طراحی هنری و میان صحنه‌های درگیرکننده‌اش مورد تحسین و تمجید منتقدین و مخاطبان قرار گرفته است.

بازی SID Meier’s Alpha Centauri

دانلود بازی های اکشن قدیمی برای کامپیوتر / دانلود بازی های سال 2006 برای کامپیوتر

عضو دوم فهرست بازی های قدیمی کامپیوتر بازی SID Meier’s Alpha Centauri محسوب می‌شود. بازی SID Meier’s Alpha Centauri جزو خاطره انگیز ترین بازی های کامپیوتر است که توسط کمپانی Firaxis Games ساخته شده و کمپانی Electronic Arts آن را برای پلتفرم PC منتشر کرده است. ژانر این بازی ویدیویی استراتژیک نوبتی به شیوه 4X محسوب می‌شود و از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد آن می‌توان به قابلیت تجربه چندنفره به شکل همزمان، مهندسی اجتماعی، تغییر آب و هوا، نیروهای قابل شخصی سازی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. بازی Sid Meier’s Alpha Centauri علاوه بر آنکه موفق شد تحسین منتقدین را برانگیزد جایزه بهترین بازی استراتژیک سال 1999 را از آن خود کرد.

بازی Baldur’s Gate II

دانلود بازی های کامپیوتری دهه 80 / بازی های خاطره انگیز کامپیوتر برای اندروید

سومین عضو فهرست بازی های قدیمی بازی Baldur’s Gate II محسوب می‌شود. بازی Baldur’s Gate II جزو بازی های قدیمی کامپیوتری معروف و از خاطره انگیزترین بازی‌های PC است. این عنوان یک بازی نقش آفرینی است که توسط کمپانی BioWare ساخته شده و کمپانی Black Isle Studios با همکاری کمپانی Interplay Entertainment آن را برای پلتفرم PC منتشر ساخته است.

همچنین بخوانید :

بازی Baldur’s Gate II علاوه بر آنکه به عنوان یکی از بهترین بازی های دهه 2000 شناخته می‌شود از آن با نام یکی از بهترین بازی های ویدیویی تمام دوران‌ها نیز یاد می‌کنند. این بازی ویدیویی چه به لحاظ گیم پلی خود و چه به لحاظ صداگذاری و طراحی هنری‌اش یکی از پیشگامان عرصه گیمینگ محسوب می‌شود.

بازی Planescape: Torment

بازی های قدیمی کامپیوتر / بازی های قدیمی برای گوشی

عضو چهارم فهرست بازی های قدیمی بازی Planescape: Torment محسوب می‌شود. بازی Planescape: Torment جزو بازی های قدیمی کامپیوتر است که توسط کمپانی Black Isle Studios ساخته شده و کمپانی Interplay Entertainment آن را (علاوه بر پلتفرم کامپیوتر) برای پلتفرم‌های نینتندو سویچ، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، اندروید و iOS نیز منتشر کرده است.

قهرمان اصلی بازی Planescape: Torment که از بهترین بازی های نوستالژیک و بازی های خاطره انگیز PC محسوب می‌شود فردی به نام The Nameless One است؛ یک مرد فناناپذیر که اگر کشته شود همه چیز را از یاد خواهد برد. اتفاقات بازی حول محور ماجراجویی‌های این قهرمان در شهر سیجیل (Sigil) و دیگر مناطق برای به یاد آوردن خاطرات زندگی‌های گذشته‌اش روی می‌دهند. بازی Planescape: Torment با وجود آنکه یک موفقیت تجاری نبود مورد تحسین و تمجید منتقدین و مخاطبان قرار گرفت.

بازی Half-Life

بازی های قدیمی در اندروید / بازی های خاطره انگیز کامپیوتر

به عنوان پنجمین عضو فهرست بازی های قدیمی بازی کامپیوتری Half-Life را می‌خواهیم برای شما معرفی کنیم. بازی Half-Life جزو بازی های نوستالژیک کامپیوتر است که توسط کمپانی Valve ساخته شده و همین کمپانی آن را برای پلتفرم‌های PC، پلی استیشن 2، OS X و لینوکس منتشر کرده است. قهرمان اصلی بازی Half-Life گوردون فریمن (Gordon Freeman) نام دارد؛ یک دانشمند که باید آزمایشگاه بلک مسا (Black Mesa) را که توسط بیگانگان مورد حمله قرار گرفته است ترک کند و از آن فرار کند.

بازی Half-Life به واسطه گیم پلی واقع گرایانه، روایت داستانی روان و جلوه‌های بصری خود موفق به کسب بیش از پنجاه جایزه «بازی سال» مختلف شد و به عنوان یکی از خاطره انگیز ترین بازی های پلتفرم کامپیوتر شناخته می‌شود. این بازی ویدیویی همچنین الهام بخش ساخت عناوین دیگری همانند Counter-Strike نیز شد.

بازی Deus Ex

بازی نوستالژی در گوشی / بازی های قدیمی سونی برای اندروید

ششمین بازی فهرست بازی های قدیمی Deus Ex نام دارد. بازی کامپیوتری Deus Ex جزو بازی های نوستالژیک است که توسط کمپانی Ion Storm ساخته شده و کمپانی Eidos Interactive آن را برای پلتفرم‌های کامپیوتر، Mac OS و PS2 منتشر ساخته است. ژانر بازی Deus Ex اکشن نقش آفرینی به همراه المان‌های تیراندازی اول شخص و مخفی کاری است و در آن هر دو حالت تک نفره و چندنفره موجود هستند.

همچنین بخوانید :

بازی Deus Ex علاوه بر آنکه سبب تحسین و تمجید منتقدین شد توسط مجله PC Gamer به عنوان بهترین بازی کامپیوتر تمام دوران‌ها نیز شناخته می‌شود. این بازی ویدیویی بیش از 1 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش کرد و پس از آن نیز دنباله‌هایی همانند بازی Deus Ex: Invisible War، بازی Deus Ex: Human Revolution، بازی Deus Ex: The Fall و بازی Deus Ex: Mankind Divided برای آن منتشر شدند.

بازی Outlaws

بازی های نوستالژی / بازی های نوستالژیک

در فهرست بازی های قدیمی برای کامپیوتر هفتمین عنوانی که می‌خواهیم برای شما معرفی کنیم بازی Outlaws محسوب می‌شود. بازی Outlaws از بازی های تفنگی قدیمی بوده و محصول کمپانی LucasArts محسوب می‌شود و همین کمپانی آن را برای پلتفرم PC منتشر کرده است.

بازی Outlaws که از خاطره انگیزترین بازی‌های PC است به ویژه از لحاظ موسیقی و جلوه‌های صوتی خود که اثر کلینت باجاکیان (Clint Bajakian) است ستوده شده است. ژانر این بازی ویدیویی که از کاندیداهای عنوان خاطره انگیزترین بازی قدیمی کامپیوتر محسوب می‌شود شوتر اول شخص است و از نکات جالب در رابطه با آن استفاده از مکانیزم‌هایی همانند هدف گذاری اسنایپر (Sniper Zoom) و ریلود (Reload) برای اولین بار در یک بازی کامپیوتری است.

بازی Diablo II

بازی های قدیمی / بازی های خاطره انگیز

به عنوان هشتمین بازی فهرست بهترین بازی های قدیمی بازی Diablo II را برای معرفی به شما در نظر گرفته‌ایم. بازی Diablo II یک بازی ویدیویی اکشن نقش آفرینی به شیوه Hack-and-slash است که توسط کمپانی بلیزارد نورث (Blizzard North) ساخته شده است. این بازی ویدیویی که جزو بهترین بازی های دهه 2000 محسوب می‌شود وقایع عنوان قبلی خود (بازی Diablo) را دنبال کرده و در آن بازیکنان باید نابودی انجام شده به دلیل بازگشت دیابلو را متوقف کنند.

بازی Diablo II هم از جهت گیم پلی و هم از جهت مکانیزم پیشرفت کاراکتر (Character progression) و داستان عالی خود ستوده شده است و توسط منابع بسیاری به عنوان یکی از بهترین بازی های ویدیویی تمام دوران‌ها شناخته می‌شود. جا دارد اشاره کنیم که در سال 2001 دنباله‌ای به نام Diablo II: Lord of Destruction نیز برای این بازی ویدیویی منتشر شد.

بازی Fallout 2

بازی های نوستالژی قدیمی

به عنوان دهمین بازی فهرست بازی های قدیمی عنوانی به نام Fallout 2 را برای معرفی به شما در نظر گرفته‌ایم. بازی Fallout 2 توسط کمپانی Black Isle Studios ساخته شده و کمپانی Interplay Productions آن را برای پلتفرم PC و مک منتشر کرده است. ژانر این بازی ویدیویی نقش آفرینی محسوب می‌شود و تنها حالت آن تک نفره است.

وقایع بازی Fallout 2 در سال 2241 رخ می‌دهند که 164 سال پس از وقایع بازی اول محسوب می‌شود. بازی Fallout 2 هم از لحاظ گیم پلی و هم از لحاظ روایت داستانی خود ستوده شده است و به عنوان یک دنباله لایق بازی Fallout شناخته می‌شود.

بازی های قدیمی برای گوشی

در این بخش قصد داریم تعدادی از مهمترین بازی های قدیمی برای گوشی را مورد بررسی قرار دهیم. همراه پلازا بمانید.

بازی Minecraft

بازی های قدیمی کامپیوتر برای اندروید دانلود / بازی های سال 1999 برای کامپیوتر

اولین عضو فهرست بازی های نوستالژیک موبایل بازی اندروید Minecraft محسوب می‌شود. بازی اندروید Minecraft در میان بازی های قدیمی در اندروید یک عنوان کلاسیک محسوب می‌شود. جلوه‌های بصری نوستالژیک این بازی که جزو بازی های خاطره انگیز کامپیوتر برای اندروید است به همراه ده‌ها وسیله جهت ساخت و ساز، موجودات برای کشتن، مکان‌های مختلف برای اکتشاف و نهایتا ده‌ها مورد برای انجام دادن به آن جذابیت بی حد و حصری بخشیده‌اند. همچنین جا دارد اشاره کنیم که آپدیت 2017 این بازی قابلیت بین پلتفرمی (Cross-platform) را نیز به آن اضافه کرد.

دانلود بازی Minecraft برای اندروید و iOS

بازی Castlevania: Symphony of the Night

دانلود بازی های تفنگی قدیمی برای کامپیوتر / دانلود بازی های اکشن قدیمی برای کامپیوتر

دومین عضو فهرست بازی های نوستالژیک موبایل بازی اندروید Castlevania: Symphony of the Night محسوب می‌شود. بازی Castlevania: Symphony of the Night جزو بازی های خاطره انگیز در اندروید است که تمامی ویژگی‌های نسخه پلی استیشن 1 خود را حفظ کرده‌ است. این بازی که جزو بازی های نوستالژی پلی استیشن 1 و بازی های قدیمی سونی برای اندروید است ژانرش پلتفرمر آرکید به همراه المان‌های Hack-and-slash ترسناک محسوب می‌شود. همچنین یک مکانیزم ادامه (Continue) نیز در این نسخه به بازی Castlevania اضافه شده است.

دانلود بازی Castlevania: Symphony of the Night برای اندروید و iOS

بازی اندروید Stardew Valley

دانلود بازی های سال 2006 برای کامپیوتر / دانلود بازی های کامپیوتری دهه 80

عضو سوم فهرست بازی های نوستالژی موبایل بازی اندروید Stardew Valley محسوب می‌شود. بازی Stardew Valley یک بازی نوستالژی در گوشی است که از جهات بسیاری شبیه بازی Harvest Moon است. این بازی ویدیویی جزو بهترین بازی های نوستالژی در موبایل محسوب می‌شود و در آن از ساخت و ساز شهر شروع می‌کنید تا اینکه به فعالیت‌های دیگری همانند ماهیگیری، صحبت با اهالی شهر و لذت بردن از خود بپردازید. بازی Stardew Valley یکی از آرامش بخش ترین بازی های نوستالژی در اندروید و آیفون است.

دانلود بازی Stardew Valley برای اندروید و iOS

بازی Star Wars: KOTOR I & II

بازی های خاطره انگیز کامپیوتر برای اندروید / بازی های نوستالژی پلی استیشن 1

چهارمین عضو فهرست بازی های نوستالژیک موبایل بازی Star Wars: KOTOR I و II محسوب می‌شود که هر دو آن‌ها جزو مهمترین عناوین نقش آفرینی اولین سال‌های دهه 2000 بوده‌اند. این بازی‌ها دارای روایت‌های داستانی عمیق، قابلیت‌های شخصی سازی ویژه و بسیاری از موارد دیگر بودند. در این بازی‌ها قادر هستید که کاراکترهایتان را بر اساس تصمیم‌های خود خوب و یا بد از آب دربیاورید. البته جا دارد اشاره کنیم که جلوه‌های بصری این دو عنوان با توجه به استانداردهای امروزی کمی قدیمی و از مدافتاده جلوه می‌کنند. در هر صورت اگر به دنیای جنگ ستارگان علاقمند باشید تجربه این عناوین خالی از لطف نیست.

دانلود بازی Star Wars: KOTOR برای اندروید و iOS

بازی Doom I و II

خاطره انگیزترین بازی

عضو پنجم فهرست بازی های نوستالژیک موبایل بازی‌های Doom I و II محسوب می‌شوند. بازی های Doom I و II را می‌توان جزو بازی های قدیمی کامپیوتر برای اندروید دانست که در عین حال به زعم بسیاری از بازی های خاطره انگیز این پلتفرم نیز محسوب می‌شوند. از جهت گیم پلی این عناوین تفاوت چندانی با Doom به شیوه کلاسیک ندارند. بازیکنان در هر مرحله می‌دوند، آدم‌های بد را می‌کشند و بدین شیوه در بازی به پیش می‌روند. با این وجود همین گیم پلی ساده برای بسیاری از افراد به ویژه طرفداران سری پرمخاطب Doom می‌تواند لذت بخش باشد.

دانلود بازی Doom برای اندروید و iOS

بازی Evoland 1 و 2

بازی های نوستالژیک دهه 60 / بهترین بازی های دهه 2000

ششمین عضو فهرست بازی های نوستالژی موبایل بازی Evoland 1 و 2 محسوب می‌شود. بازی‌های Evoland 1 و 2 جزو بازی های نوستالژی موبایل به شیوه مدرن و بازی های خاطره انگیزی هستند که دارای المان‌های گیمینگ به شیوه رترو (Retro) هستند. در رابطه با تعریف ژانر این بازی‌ها شاید کمی به مشکل بربخوریم. این بازی‌ها را هم می‌توان نقش آفرینی، هم مبارزه‌ای، هم پلتفرمر و هم Hack-and-slash نامید. در واقع بازی‌‌های Evoland 1 و 2 را می‌توان بیش از همه به افرادی پیشنهاد کرد که به عناوین قدیمی علاقمند هستند، اما ترجیح ژانری خاصی ندارند.

دانلود بازی Evoland برای اندروید و iOS

کلام آخر

بازی های قدیمی کامپیوتر / بازی های قدیمی برای گوشی

در مقاله‌ای که خواندید بهترین بازی های قدیمی کامپیوتر و گوشی را برای شما مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم با خواندن مقاله‌مان در رابطه با خاطره انگیزترین بازی های نوستالژی خاطرات احتمالی‌تان در رابطه با این عناوین تجدید شده باشد. واقعیت امر آن است که این بازی‌ها به ویژه در دوره کنونی که با موج عناوین مختلف با تکنولوژی بالا روبرو هستیم جذابیت خاص خود را دارند و هم گیمرهای قدیمی و هم گیمرهای جدید می‌توانند با رجوع به گذشته از طریق این عناوین سرگرمی و لذت ریشه یابی عناوین جدید از منظر گیم پلی و موارد دیگر و همچنین لذت تجربه خود این عناوین را از آن خود کنند.

نظر شما در رابطه با بازی های قدیمی گفته شده چیست؟ نظرات خود را از قسمت پایین و بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022