آموزش تنظیمات کیبورد لپ تاپ؛ چطور کاربرد دکمه های کیبورد کامپیوتر را تغییر دهیم؟

remap keyboard / تنظیمات کیبورد کامپیوتر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر همواره به دنبال آن بوده‌اید تا کاربرد دکمه های کیبورد خود را عوض کنید، با سه راهکاری که در این مقاله ارائه شده، می‌توانید به راحتی تنظیمات کیبورد کامپیوتر را تغییر دهید. لازم به ذکر است که این سه روش، برای تنظیمات کیبورد لپ تاپ هم کارایی دارد.

ساختار استاندارد کیبوردهای ویندوز در طول دهه‌های گذشته، تغییری نکرده و البته این امکان وجود دارد که از برخی از دکمه‌ها اصلا استفاده نکنید. اگر فکر می‌کنید که دکمه Caps lock شما می‌تواند کاربرد دیگری داشته باشد یا اینکه قصد دارید Task Manager تنها با یک دکمه باز شود، راه‌هایی برای تغییر عملکرد دکمه های کیبورد وجود دارد. اگر به دنبال بهترین کیبوردهای مکانیکی هستید، می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

فهرست: 

روش های تغییر دکمه های کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر

در ادامه 3 روش مختلف را به شما معرفی می‌کنیم.

1. تنظیمات کیبورد لپ تاپ با برنامه SharpKeys

اگر صرفا می‌خواهید جای دکمه های ویندوز را تغییر دهید، SharpKeys نوعی برنامه متن‌باز و ساده است که با استفاده از رجیستری ویندوز می‌تواند جای یک دکمه را با دیگری عوض کند. برای مثال، می‌توان با این برنامه کاری کرد که دکمه Alt همچون Ctrl کار کند و یا Caps Lock را می‌توان به جای دکمه ویندوز به کار گرفت.

از آنجا که SharpKeys اطلاعات را به صورت مستقیم در Windows Registry وارد می‌کند، بهترین گزینه برای عوض کردن وظایف دکمه به دکمه و تنظیمات کیبورد کامپیوتر است. دیگر نیازی نیست که از نرم‌افزارهای دیگر به عنوان واسطه استفاده کنید و همچنین با کمترین مشکلات قابلیت انطباق روبرو خواهید شد، چرا که ویندوز خودش به گونه‌ای ضربات کیبورد را تعبیر می‌کند که شما تعیین کرده‌اید.

تغییر عملکرد دکمه های کیبورد

برای تغییر تنظیمات کیبورد کامپیوتر بر روی گزینه Add کلیک کرده و دکمه‌هایی را از دو ستون آن انتخاب کنید. ستون سمت چپ دکمه‌ای که شما فشار می‌دهید را نشان می‌دهد (برای مثال دکمه Caps Lock) و ستون سمت راست عملی که می‌خواهید اتفاق بیفتد را نشان می‌دهد (برای مثال، عمل کردن به عنوان دکمه ویندوز). همچنین اگر گزینه‌ای را در فهرست خود پیدا نمی‌کنید، می‌توانید گزینه «Type Key» را بزنید و دکمه‌ای از کیبورد را فشار دهید.

هنگامی که کارتان تمام شد، روی گزینه OK بزنید. این روند را برای تغییرات دیگر تکرار کنید و روی گزینه Write to Registry کلیک کنید. برنامه را ببندید و کامپیوتر خود را خاموش و روشن کنید بعد از بالا آمدن ویندوز، دکمه‌های مورد نظر شما به همان صورتی که در نظر داشته‌اید در می‌آیند. بعد از اتمام کارتان، می‌توانید برنامه SharpKeys را حذف نمایید. این برنامه صرفا برای تغییرات تنظیمات کیبورد کامپیوتر در رجیستری است و وقتی تغییرات انجام شد، دیگر به آن نیازی نخواهید داشت.

2. دکمه های میانبر را با استفاده از نرم‌افزار کیبورد تعیین کنید

کیبورد

اگر کیبورد شما دارای نرم‌افزار پیشرفته‌ای مانند Gaming Software شرکت لاجیتک، iCUE شرکت کورسیر یا Synapse شرکت ریزر است، برخی از قابلیت‌های تغییر عملکرد دکمه های کیبورد را همین حالا در سیستم خود دارید.

علاوه بر اینکه می‌توانید کاربرد دکمه های کیبورد را تغییر دهید، همچنین با بسیاری از این برنامه‌ها می‌توانید کلیدهای میانبر را تعریف کنید، جمله‌ای را وارد یک متن کنید و یا پروفایل‌های مختلفی برای هر یک از بازی‌های خود بسازید. همچنین با برخی از آن‌ها می‌توانید دستوراتی را را ضبط کنید که شما را قادر می‌سازد تا با ضبط کردن فعالیت‌های خود، میانبرهای پیچیده‌ای را ساخته و این فرآیند را برای یک دکمه میانبر تعریف کنید.

هر یک از این برنامه‌ها کمی با دیگری متفاوت هستند، بنابراین نمی‌توان تمامی این برنامه‌ها را در اینجا تشریح کرد، اما این نکته برای تمامی آن‌ها یکسان است: نرم‌افزار را دانلود کنید، کیبورد خود را انتخاب کنید و به دنبال گزینه‌ای بگردید تا کاربرد دکمه های کیبورد ، دستورات و یا فرآیندهایی را در آن تعریف کنید. هنگامی که در مورد گزینه‌ای تردید داشتید، می‌توانید از صفحه پشتیبانی برنامه استفاده کنید و احتمالا مواردی آموزشی را در آن خواهید یافت.

3. اسکریپت های پیچیده تنظیمات کیبورد لپ تاپ را با AutoHotkey اجرا کنید

کیبورد

اگر هیچ یک از گزینه‌های قبلی مناسب شما نبود، می‌توانید با AutoHotkey کلیدهای میانبر بسیار به‌دردبخوری را تعریف کنید. AutoHotkey نوعی برنامه رایگان است که دارای زبان برنامه‌نویسی خاص خودش بوده و لازم است فرآیندها را با آن زبان تعریف کنید تا میانبرهایی را در سیستم به کار بگیرید. استفاده از این برنامه از نرم‌افزارهایی که برای کیبوردهای مخصوص بازی به کار می‌گیرید، کمی پیچیده‌تر است، اما اگر صفحه کلید کامپیوتر شما دارای برنامه‌های تغییر عملکرد دکمه های کیبورد نیست، بهترین گزینه برای شما استفاده از این برنامه است.

بعد از نصب AutoHotkey، می‌توانید با راست‌کلیک در هر جایی در ویندوز اکسپلورر و انتخاب مسیر New > AutoHotkey Script میانبرهایی را بسازید. روی فایل نهایی راست‌کلیک کنید و با برنامه Notepad بازش کنید. می‌توانید دکمه‌های میانبری را با استفاده از اضافه کردن یک خط مانند زیر تعریف کنید:

Capslock::LWin

بدین ترتیب، جای دکمه Caps Lock با دکمه ویندوز عوض می‌شود. می‌توانید کامنتی را با استفاده از با علامت «;» اضافه کنید تا نحوه کار میانبر و چگونگی کار آن را یادآوری کند.

در اینجا SharpKeys گزینه بهتری برای جابجایی‌های ساده‌ای مانند این مورد است، اما در نظر بگیرید که می‌خواهید کارهای پیچیده‌تری انجام دهید و مثلا جای دکمه Caps Lock با دکمه‌های Ctrl+Shift+Esc عوض شود و بدین ترتیب با فشردن تنها یک دکمه می‌توانید Windows Task Manager را باز کنید. برای این کار باید عبارت زیر را وارد نمایید:

Capslock::^+Escape

در این عبارت ^ به معنای دکمه Ctrl و + به معنای دکمه Shift است.

در اینجا، AutoHotkey به ابزاری کاملا قدرتمند تبدیل می‌شود. می‌توانید میانبرهایی را تعریف کنید تا یک متن خاص با آن دکمه تایپ شود، یک برنامه خاص و یا فایل را اجرا کنید و یا میانبرهایی برای اجرای برنامه‌های خاص بسازید. همچنین می‌توانید یک میانبر را به گونه‌ای تنظیم کنید تا یک توالی از اعمال مختلف را اجرا کنید و بدین ترتیب، به شکل قدرتمندی به کنترل میانبرهای خود بپردازید.

وقتی اضافه کردن میانبرهایتان به متن تمام شد، فایل را ذخیره کرده و روی آن دو بار کلیک کنید. بدین ترتیب، این برنامه در قسمت System Tray قرار می‌گیرد و در پس‌زمینه میانبرهایی را که مورد استفاده قرار می‌دهید، تعبیر و آن‌ها را اجرا می‌کند. هر زمان که خواستید می‌توانید از برنامه خارج شوید و دکمه‌ها را به وضعیت پیش‌فرض خود بازگردانید.

مشاهده و خرید انواع کیبورد کامپیوتر و لپ تاپ با کیفیت عالی و قیمت مناسب
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران14 دیدگاه
avatar
امیر
.
18 مهر 1400، 21:57
پاسخ
0
0
سلام من میخاستم هیچکاری نکنم باید چیکار کنم. مرسی از پاسخ گویی
avatar
محمد
.
11 آذر 1400، 09:23
پاسخ
0
3
@امیر
باید گشاد کنی داداش. در این صورت هیچ کاری نمیکنی
avatar
رستا
.
30 مرداد 1400، 17:40
پاسخ
0
0
سلام.راسش من میخام توی کیبورد لب تابم جای حرف فارسی پ با ئ عوض بشه ولی حروف انگلیسی همونا بمونه باید چیکار کنم؟
avatar
حمیدرضا
.
04 آذر 1399، 19:23
پاسخ
0
0
سلام ممنون بسیار مفید بود
avatar
امیررضا
.
28 مهر 1399، 17:20
پاسخ
0
0
سلام من یک کیبورد مدل verity خریده ام از همون روز اول وقتی کلید alt سمت چپ رو میزدم کامپیوترم خاموش میشد Sleep میشد درواقع باید چیکار کنم که اين کلید رو درست کنمش ممنون
avatar
نوید
.
02 شهریور 1399، 12:07
پاسخ
0
0
سلام کلید خروج کامپیوتر exitرو نداره
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022