راهنمای سفر به چابهار | جاهای دیدنی | سوغات و غذاها

سفر به چابهار
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

چابهار به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش از نظر اقتصادی با ارزش است. جاهای دیدنی چابهار بسیار زیاد و پرطرفدارند. وجود این جاذبه‌های گردشگری سفر به چابهار را برای گردشگران در اولویت قرار می‌دهد. پلازا تلاش کرده تا در این مطلب راهنمای سفر به چابهار را به صورت کامل و جامع در اختیار شما بگذارد.

چابهار را تنها بندر اقیانوسی ایران می‌شناسند. جاهای دیدنی چابهار به عنوان شهر بندری همیشه برای گردشگران جذاب بوده است. سفر به چابهار یکی از لذت‌بخش‌ترین سفرهای ایرانی محسوب می‌شود. این شهر دارای آب و هوای معتدلی است. عده‌ای معتقدند چابهار یعنی چهار بهار که  براساس آب و هوای بهاری این شهر به آن لقب داده‌اند. وجود این شهر در ساحل دریای عمان و اقیانوس هند از ویژگی‌های مهم آن به شمار می‌آید. با پلازا همراه باشید تا به راهنمای سفر به چابهار بپردازیم.

در ادامه می‌خوانید:

بهترین فصل سفر به چابهار

بندر چابهار همانطور که از اسمش مشخص است هر 4 فصل هوای بهاری دارد. وزش بادهای قطب جنوب اقیانوس هند باعث شده تا در تابستان هوای این شهر بندری خنک و در زمستان هوای بهاری داشته باشد. با این حال برای سفر به چابهار در نظر داشته باشید که یک شهر بندری در جنوب ایران است. هوای آن معمولا شرجی می‌شود، اما گرمای آن مطلوب و قابل تحمل خواهد بود.

با توجه به مطالب قبلی می‌توان گفت مناسب ترین زمان سفر به چابهار زمستان و اوایل بهار است. معمولا گردشگران سفر به چابهار در عید نوروز را انتخاب می‌کنند. اما باید بدانید که این شهر بندری در نوروز بسیار شلوغ خواهد بود. سفر به چابهار در تابستان کمتر اتفاق می‌افتد. در واقع هرچه به تابستان نزدیکتر شویم از تعداد مسافران کاسته می‌شود. احتمالا دلیل آن رطوبت زیاد چابهار در تابستان است.

مکان های دیدنی چابهار

یکی از دلایل سفر به چابهار قطعا جاذبه گردشگری این شهر است. جاذبه طبیعی و تاریخی این شهر بندری آن را به یکی از بهترین سفرهای داخلی تبدیل می‌کند. جاهای دیدنی چابهار به شرح زیر هستند:

1. کوه گِل افشان

کوه گِل افشان / سفر به چابهار با قطار

 • ارتفاع: 100 متر
 • راه دسترسی: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، دشت کهیر واقع در جاده تنگ، گالک به سمت بندرعباس

یکی از جاهای دیدنی چابهار «کوه گِل افشان» است. این کوه‌ها در جایی نزدیک به کنارک (بندر تنگ) وجود دارند. بالای کوه چاله‌ای با عمق نیم متر شکل گرفته است. از ویژگی جالب چاله‌ها این است که در فاصله‌های زمانی نامشخص مقداری گِل با صدای خاصی شروع به ترکیدن می‌کند. به خاطر داشته باشید که برای سفر به چابهار و بازدید از این کوه‌ها حتما در زمانی که بارندگی نیست اقدام کنید. در اطراف این کوه، دو کوه کم ارتفاع دیگر هم وجود دارد. احتمالا زمانی آن‌ها هم کوه گِل افشان بودند.

2. کوه های مینیاتوری (مریخی)

کوه‌های مینیاتوری (مریخی) / سفر به چابهار با ماشین شخصی

 • ارتفاع: کم ارتفاع
 • راه دسترسی: استان سیستان و بلوچستان، 50 کیلومتر مانده به شهرستان چابهار، مسیر جاده‌ای چابهار، خلیج گواتر

«کوه‌های مینیاتوری» از دیگر دیدنی‌های چابهار، در نزدیکی ساحل گچو تا خلیج گواتر واقع شده‌اند. این کوه‌ها یک نوع پدیده مورفولوژی در این ناحیه هستند. جالب است بدانید که کوه‌های مینیاتوری را نمادی از سیاره مریخ بر روی زمین می‌دانند. در راهنمای سفر به چابهار آمده که هیچ آب و گیاهی در این منطقه پیدا نمی‌شود. اگر تجهیزات کامل مسیریابی ندارید هیچ وقت تنهایی به این کوه‌ها نروید.

3. بندر گواتر

بندر گواتر / سفر به چابهار در تابستان

همچنین بخوانید :
 • راه دسترسی: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، بندر گواتر

در صورت سفر به این شهر بندری حتما از جذاب‌ترین جاذبه گردشگری آن یعنی «بندر گواتر» دیدن کنید. این بندر در منطقه مرزی چابهار با مرز مشترک پاکستان واقع شده است. در راهنمای سفر به چابهار آمده که به این بندر لقب «گوهر بهشتی» در ساحل دریای عمان داده‌اند. بندر گواتر برای سازمان محیط زیست بسیار بااهمیت است.

به دلیل نزدیکی این بندر به جنگل‌های حرا یکی از مناطق حفاظت شده محسوب می‌شود. بندر گواتر از اصلی‌ترین جاهای دیدنی چابهار شناخته شده، اما یادتان باشد در هوای شرجی یا طوفانی به دریا نروید.

4. تالاب لیپار (تالاب صورتی رنگ)

تالاب لیپار / جاهای دیدنی چابهار

 • راه دسترسی: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، تالاب لیپار

دیدن تالاب صورتی رنگ یکی از موارد هیجان انگیز در تجربه سفر به چابهار است. «تالاب لیپار» واقع در سواحل جنوبی سیستان و بلوچستان از جاهای دیدنی چابهار محسوب می‌شود. گردشگران زیادی برای دیدن این تالاب شگفت‌انگیز عزم سفر به چابهار می‌کنند.

بهترین زمان سفر به چابهار و بازدید از این تالاب ماه‌های فروردین، شهریور، مهر، آذر، بهمن و اسفند است. در این ماه‌ها طوفان‌های زیادی به راه می‌افتد. این طوفان‌ها باعث ایجاد جریانات دریایی می‌شود. بر اثر جریانات دریایی پلانکتون‌های گیاهی بیشتری تولید شده و تالاب به رنگ قرمز درمی‌آید. در این راهنمای سفر به چابهار به شما توصیه می‌کنیم پس از بازدید از تالاب لیپار حتما زباله خود را از آن منطقه خارج کنید.

5. درخت مکرزن

درخت مکرزن / سفر به چابهار در زمستان

 • گونه: نوعی گیاه هندی
 • راه دسترسی: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، در نزدیکی دریای عمان و سواحل خلیج فارس

اگر به چابهار سفر کردید حتما به دیدن «درخت مکرزن» بروید. این درخت از جاهای دیدنی چابهار و جاذبه طبیعی آن محسوب می‌شود. درخت مکرزن به لور یا انجیر هندی هم معروف است. شاخه‌های روبه پایین این درخت و برگ‌های پهنش شکلی شگفت‌انگیز به آن داده‌اند. در این راهنمای سفر به چابهار باید عنوان کرد که از ویژگی عجیب این درخت، رشد آن در شن و ماسه است. درخت مکرزن در شهر چابهار و نیک شهر رشد می‌کند.

6. منطقه حفاظت ‌شده گاندو

گاندو / زیباترین سواحل استان چابهار

 • راه دسترسی: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، منطقه حفاظت شده گاندو (باهوکلات)

یکی از جاهای دیدنی چابهار «منطقه حفاظت‌ شده گاندو» است. در راهنمای سفر به چابهار پیشنهاد می‌کنیم که طرفداران حیات ‌وحش و طبیعت‌گردی حتما به این منطقه سر بزنند. «گاندو» تنها تمساح بومی ایران در این منطقه زندگی می‌کند. قطعا گردشگرانی که به دنبال طبیعت بکر و هیجان هستند تماشای این منطقه حفاظت‌ شده را در اولویت قرار می‌دهند. «جبیر»، «سیاهگوش»، «خدنگ»، «روباه»، «سنجاب بلوچی» و «شغال» از دیگر حیوانات منطقه حفاظت شده گاندو هستند. «باهوکلات» پرآب‌ترین رودخانه استان سیستان و بلوچستان است. این رودخانه را به عنوان اصلی‌ترین عامل حیات و زندگی می‌شناسند. اگر به منطقه حفاظت شده گاندو رفتید حتما از این رودخانه با ارزش دیدن کنید.

به صرفه ترین راه سفر به چابهار

چابهار / جاهای دیدنی چابهار

برای سفر به چابهار راه‌های ارتباطی متفاوتی وجود دارد. هواپیما، قطار، خودروی شخصی و اتوبوس یکی از این راه‌های ارتباطی هستند. در این راهنمای سفر به چابهار مزایا و معایب هر کدام را بررسی می‌کنیم.

1. خودروی شخصی: مسیر جاده‌ای سفر به چابهار از تهران حدود 2000 کیلومتر است. اما در نظر داشته باشید که سفر به چابهار با ماشین شخصی کمی دشوار خواهد بود. حتما باید شب را در یکی از شهرهای بین راه بمانید و خستگی در کنید. مدت زمان سفر زمینی برای رسیدن به جاهای دیدنی چابهار حدود 19 ساعت در نظر گرفته شده است.

2. هواپیما: سفر به چابهار با هواپیما گزینه مناسبی است. مدت زمان سفر هوایی یک ساعت تا یک ساعت و نیم خواهد بود. اما در این صورت هزینه سفر به چابهار کمی زیاد شده و ممکن است همه گردشگران از پس آن برنیایند. بنابراین اگر به رانندگی طولانی مدت و سفرهای پرماجرا علاقه‌مندید سفر به چابهار با خودرو شخصی را تجربه کنید.

3. اتوبوس: سفر به چابهار با اتوبوس هم امکان‌پذیر است. همانطور که قبلا اشاره شد سفر به چابهار زمینی کمی دشوار و طولانی‌ست. باید عاشق سفر باشید تا از مسیر لذت ببرید. اگر برایتان سوال پیش آمد که چگونه از تهران به چابهار برویم می‌توان گفت اتوبوس‌های این مسیر هر روز صبح در پایانه جنوب تهران به مقصد چابهار حرکت می‌کنند.

4. قطار: سفر به چابهار با قطار هم امکان‌پذیر است. اما یادتان باشد مسیر تهران به چابهار قطار یک‌سره ندارد. باید بلیط قطار برای تهران بندرعباس بگیرید و از بندرعباس خودتان با اتوبوس به چابهار بروید.

در این راهنمای سفر به چابهار پیشنهاد می‌شود تور را امتحان کنید. سفر به چابهار با تور از هر نظر به‌صرفه است. تورها همیشه مناسب‌ترین قیمت را در نظر می‌گیرند. مدیریت در زمان و تماشای جاهای دیدنی چابهار هم از دیگر خدمات تور محسوب می‌شود.

هتل های معروف چابهار

در این راهنمای سفر به چابهار شما را با بهترین هتل‌های این شهر بندری آشنا می‌کنیم. این هتل‌ها همانند جاهای دیدنی چابهار یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شوند.

هتل لاله

 • کیفیت: 4 ستاره
 • آدرس: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، بلوار امام خمینی، روبه روی پارک الغدیر

هتل لاله یکی از هتل‌های با کیفیت و گران قیمت چابهار است. این هتل جزء هتل‌های زنجیره‌ای و بین‌المللی به شمار می‌آید. از امکانات رفاهی آن می‌توان به استخر، جکوزی، سونا، پارکینگ، فروشگاه، اینترنت پرسرعت، خدمات پزشکی و صبحانه رایگان اشاره کرد. وجود رستوران بزرگ با پخت غذاهای متنوع که هر سلیقه‌ای را راضی نگه می‌دارد، از دیگر خدمات این هتل محسوب می‌شود.

هتل لیپار

 • کیفیت: 4 ستاره
 • آدرس: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، منطقه آزاد چابهار

از دیگر هتل‌های توصیه شده در این راهنمای سفر به چابهار هتل لیپار است. این هتل در 3 طبقه ساخته شده و نزدیکی با ساحل دریای عمان از امتیازات آن محسوب می‌شود. از امکانات رفاهی این هتل باید رستوران بین‌المللی، باشگاه بدنسازی، سالن بیلیارد، کافی‌شاپ، استخر، خشکشویی، سونا، اینترنت پرسرعت و تاکسی را نام برد. فضای سبز اطراف هتل لیپار بسیار چشم نواز است. منظره بینظیر آن گردشگران زیادی را به این هتل زیبا در بندر آزاد چابهار جذب می‌کند.

هتل ونوس

 • کیفیت: 3 ستاره
 • آدرس: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، بلوار ریگی، دانشگاه دریانوردی

هتل ونوس یک هتل ساحلی به شمار می‌آید. در این راهنمای سفر به چابهار پیشنهاد می‌شود اگر به دنبال هزینه کمتر برای هتل هستید، هتل ساحلی ونوس را انتخاب کنید. این هتل زیبا در نزدیکی ساحل دریای عمان وقع شده است. هتل ونوس امکانات رفاهی همچون آلاچیق، رستوران با منظره روبه دریا، اینترنت، تاکسی، ساحل، قایق و آژانس مسافرتی را داراست.

سوغات چابهار چیست؟

سوغات چابهار / تجربه سفر به چابهار

 • سکه دوزی و سوزن دوزی
 • ماهی تازه و میگو
 • سنگ‌های قیمتی
 • شیرینی لندو

خرید سوغاتی در سفر به چابهار و استان سیستان و بلوچستان کار نسبتا راحتی است. سوغاتی‌های این شهر بندری مانند جاهای دیدنی چابهار فراوان هستند. پارچه‌های زیبا و رنگارنگ بلوچی، جواهرات ساخت دست، زیورآلات سنتی، چادربافی، حصیربافی، سکه دوزی، سوزن دوزی و لباس‌های محلی نمونه‌هایی از سوغات چابهار هستند. این سوغاتی‌ها معمولا کار دست بوده و هنر بانوان این خطه از کشورمان محسوب می‌شود. سنگ‌های قیمتی، صدف، شیرینی لندو، ماهی تازه و میگو از دیگر سوغاتی‌های چابهار به شمار می‌آیند.

رستوران های معروف چابهار با سرو غذای محلی

با سفر به چابهار حتما از غذاهای محلی این شهر میل کنید. چابهار به دلیل نزدیکی با دریا و نوع زندگی مردمش غذاهای دریایی لذیذی دارد. غذاهای محلی چابهار معمولا از محصولات دریایی درست شده و با خرما (به دلیل طبع سرد محصولات دریایی) سرو می‌شود. «شودوده»، «بتو هواری»، «بتو ماش»، «کورک»، «گلو هک» و «ناروش» از غذاهای معروف چابهار به شمار می‌آیند. در این راهنمای سفر به چابهار رستوران‌های معروف این شهر را معرفی می‌کنیم.

رستوران بلوچ

 • آدرس: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، روبه‌روی پمپ بنزین

با سفر به چابهار اگر از هر فرد بومی درباره بهترین رستوران محلی این شهر بپرسید، رستوان بلوچ را معرفی می‌کنند. این رستوران به پخت بهترین غذاهای سنتی و قلیه‌ ماهی لذیذش معروف است. در این راهنمای سفر به چابهار پیشنهاد می‌کنیم غذاهای سنتی این رستوران مثل «کراهی ماهی»، «بریانی ماهی»، «کورک» و «شودوده» را امتحان کنید.

رستوران بام چابهار

 • آدرس: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، مقابل مرکز خرید پردیس

گردشگرانی که سفر به چابهار را انتخاب می‌کنند حتما به رستوران بام چابهار سر می‌زنند. این رستوران به سرو غذاهای دریایی معروف است. میگو و انواع ماهی با ادویه‌های مخصوص این شهر پخته می‌شوند. یکی از امتیازات رستوران بام چابهار چشم‌انداز زیبای آن است. در این راهنمای جامع سفر به چابهار پیشنهاد می‌شود که در هنگام غذا خوردن حتما از منظره بی‌نظیر دریا و ساحلش لذت ببرید. رستوران بام چابهار دارای موسیقی زنده است که حتما برای رفتن به آنجا باید از قبل رزرو کنید.

رستوران مُکران

 • آدرس: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، خیابان امام خمینی، روبه‌روی هتل لاله

رستوران مُکران طرفداران زیادی دارد. این رستوران را می‌توان یکی از جاهای دیدنی چابهار هم دانست. در صورت سفر به چابهار حتما از این رستوران ساحلی دیدن کنید. غروب خورشید در رستوران مُکران بسیار تماشایی است. این رستوران حدود 50 سال قدمت داشته و کیفیت غذاهای آن بسیار بالاست. رستوران مُکران به 4 بخش فست‌فود، رستوران، کافی‌شاپ و غذاهای محلی (قهوه خانه) تقسیم می‌شود. توصیه می‌کنیم حتما از ماهی کنجدی رستوران مُکران میل کنید. موسیقی زنده، فضای دلنشین، ساحل زیبا و تماشایی از امتیازات این رستوران به شمار می‌آیند.

بازارهای معروف چابهار

بازارهای معروف چابهار / جاهای دیدنی چابهار

بهترین زمان برای سفر به چابهار و خرید از بازارهای سنتی و پیشرفته آن زمستان و اوایل بهار است. در این فصل هوا کاملا بهاری بوده و از گشت‌و‌گذار در بازارهای روباز با بافت سنتی لذت می‌برید. همچنین می‌توانید از مراکز پیشرفته این شهر لوازم لوکس خرید کنید. در این راهنمای سفر به چابهار چند نمونه از این بازارهای قدیمی و پاساژهای امروزی چابهار را معرفی می‌کنیم.

بازارهای سنتی

 • دکه بازار (خیابان امام خمینی، بلوار شهید ریگی، خیابان فردوسی)

با سفر به چابهار حتما به بازارهای سنتی که به دکه بازار معروفند، سر بزنید. این بازارها بافت قدیمی خود را حفظ کرده‌اند. صنایع‌دستی چابهار و لباس‌های محلی در دکه بازار به فروش می‌رسند. شاید ظاهر این بازارها لوکس و پیشرفته نباشد، اما جریان زندگی در آن‌ها کاملا مشهود است. دکه بازار علاوه بر خرید به سبب ارزش و قدمتش یکی از جاهای دیدنی چابهار محسوب می‌شود.

مرکز خرید پیشرفته

 • پاساژ صالح یار (منطقه آزاد چابهار، مقابل مرکز خرید فردوس)
 • پاساژ پردیس (خیابان امام خمینی، کنارک، 10 کیلومتر خارج از شهر)
 • پاساژ تیس ( منطقه آزاد تجاری چابهار)
 • پاساژ صدف (خیابان ریگی، منطقه آزاد چابهار)

مراکز خرید پیشرفته در غرب چابهار قرار گرفته‌اند. پاساژ پردیس، صالح یار، تیس و صدف از جمله مراکز خرید پیشرفته هستند. در این پاساژها به راحتی می‌توانید لوازم خانگی یا لباس‌های برند و مارک‌دار تهیه کنید.

جمع بندی

چابهار از شهرهای بندری و زیبای استان سیستان و بلوچستان است. سفر به چابهار به واسطه دریای عمان و ساحل خلیج فارس یکی از خاطره‌انگیز‌ترین سفرهای داخلی خواهد بود. جاهای دیدنی چابهار همیشه مملو از گردشگران داخلی و خارجی است. در این مقاله تلاش کردیم تا یک راهنمای سفر به چابهار را به طور کامل آماده کنیم. نظرات خود را از قسمت دیدگاه‌های پلازا بنویسید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022