آموزش نحوه نصب ویندوز 10 با فلش + راه حل مشکلات احتمالی آن

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

نصب ویندوز 10 با فلش از طریق USB و از روی مموری یکی از آسان‌ترین روش‌های نصب سیستم عامل مایکروسافت به حساب می‌آید. به خصوص هنگامی که سیستم شما دارای درایو نوری نیست و چاره‌ای به جزو استفاده از فلش برای نصب ویندوز ندارید. اما چگونه باید این کار را انجام دهیم؟

حمل‌ونقل یک فلش که با اکثر سیستم‌ها یعنی لپ‌تاپ و کامپیوتر سازگار باشد کار بسیار راحتی است و همینطور عوض کردن ویندوز 10 با فلش مموری نیز بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. همچنین ممکن است یک سیستم دارای درایوهای مخصوص جهت نصب ویندوز یعنی CD یا DVD نباشد، اما همه آنها داری یک پورت یا درگاه USB هستند و آموزش نصب ویندوز 10 64 بیتی با آن‌ها نیز راحت است. در این مقاله قصد داریم به آموزش نصب ویندوز 10 با فلش و فعال سازی آن بپردازیم.

آموزش نصب ویندوز 10 با فلش UEFI

اولین موردی که در این آموزش نصب ویندوز 10 با استفاده از USB باید به آن اشاره کنیم این است که برای نصب ویندوز 10 از طریق USB دو روش کلی پیش روی شما قرار دارد. روش اول استفاده از ابزار Media Creation Tool مایکروسافت، برای ساخت یک فلش قابل بوت است. با این روش شما تنها با دانلود این برنامه می‌توانید ویندوز را روی فلش بریزید و بعد به کامپیوتر متصل کنید. روش دوم، نصب ویندوز 10 با فلش Rufus است. برنامه Rufus همان کار ابزار مایکروسافت را انجام می‌دهد و کاملا هم رایگان است با این تفاوت که نحوه ی عوض کردن ویندوز 10 با فلش از طریق این برنامه کمی سخت‌تر است.

در ویدیوی زیر «آموزش روش نصب ویندوز 10 با فلش مموری» را تماشا کنید:

نصب ویندوز 10 از روی مموری با Media Creation Tool

ابتدا به آموزش نصب ویندوز 10 با فلش روی لپ تاپ لنوو و نحوه نصب ویندوز 10 از روی فلش مموری می‌پردازیم. فلش خود را به کامپیوتر متصل کنید. فلش شما باید حداقل 8 گیگابایت ظرفیت داشته باشد. همچنین اگر به اطلاعات روی آن نیاز دارید قبل از ادامه دادن کار از آن‌ها پشتیبان تهیه کنید چرا که تمام محتویات روی فلش پاک خواهند شد.

ابتدا به سایت Microsoft Download Windows رفته و در قسمت Create Windows 10 installation media، جهت دانلود این ابزار بر روی دکمه Download tool now کلیک کنید.

نصب ویندوز 10 با فلش / نصب ویندوز 10 از طریق USB

پس از اتمام دانلود آن را سیو کرده و بر روی سیستم خود راه‌اندازی کنید. در صفحه What do you want to do  عبارت Create installation media (USB flash drive, DVD, or ISO file) for another PC را انتخاب کرده و بر روی دکمه Next کلیک کنید.

نصب ویندوز 10 از روی مموری / نحوه نصب ویندوز 10 از روی فلش مموری

در صفحه بعد می‌توانید تنظیمات طریقه عوض کردن ویندوز 10 با USB را شخصی‌سازی کنید. اگر نمی‌خواهید از تنظیمات پیش‌فرض استفاده کنید، تیک مربوط به Use the recommended options for this PC را بردارید و گزینه‌ها را به انتخاب خودتان تغییر دهید. می‌توانید زبان، نسخه ویندوز و 32 یا 64 بیتی بودن ویندوز را مشخص کنید.

نصب ویندوز 10 با فلش / طریقه عوض کردن ویندوز 10 با USB

در صفحه بعدی USB flash drive را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید. درایو USB را از لیست پیدا کرده و انتخاب کنید. حالا برنامه شروع به دانلود پرونده‌های نصب ویندوز 10 با فلش روی لپ تاپ می‌کند.

نصب ویندوز 10 از طریق USB / نحوه نصب ویندوز 10 با USB با پشتیبانی UEFI

بسته به سرعت اینترنتتان دانلود این ابزار نیازمند زمان است. هنگام دانلود ارتباط را قطع نکنید. پس از اتمام فرایند دانلود، فلش را از سیستم جدا و به کامپیوتری که می‌خواهید ویندوز روی آن نصب شود متصل کنید.

آموزش گام به گام نصب ویندوز 10 با فلش Rufus

اگر از ابزار مایکروسافت نمی‌خواهید استفاده کنید و به دنبال آموزش نصب ویندوز 10 با فایل ISO هستید، می‌توانید از برنامه محبوب Rufus استفاده کنید. این برنامه به شما این امکان را می‌دهد تا هم فایل ISO را که از دیگر سایت‌ها دانلود کردید در فلش بریزید و هم به صورت آنلاین آن را از سرورهای مایکروسافت دانلود کنید.

برای نصب ویندوز با فلش Rufus هم فلش شما باید حداقل 8 گیگابایت ظرفیت داشته باشد. ضمنا در این روش هم تمام اطلاعات روی فلش پاک خواهند شد. ابتدا به وبسایت برنامه روفوس بروید و این برنامه را دانلود کنید. پس از دانلود، آن را باز کنید. در قسمت Device فلشی که می‌خواهید با آن ویندوز را نصب کنید را انتخاب کنید. در قسمت Boot selection روی دکمه Select در سمت راست کلیک و فایل ISO ویندوز که قبلا دانلود کردید را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 10 از روی مموری / آموزش نصب ویندوز 10 با فلش

در قسمت Image option گزینه Standard Windows installation را انتخاب کنید و در بخش Partition scheme اگر کامپیوتر شما از BIOS استفاده می‌کند گزینه MBR و اگر از UEFI استفاده می‌کند گزینه GPT را انتخاب کنید. در نهایت روی Start کلیک کنید تا کار شروع شود. پس از اتمام این فرایند Rufus فلش شما را به یک درایو قابل بوت برای نصب ویندوز 10 با فلش تبدیل می‌کند.

نحوه نصب ویندوز 10 با USB با پشتیبانی UEFI

حالا که فلش را آماده کردیم نوبت به نصب ویندوز 10 از طریق USB می‌رسد. قبل از بوت کردن کامپیوتر یا لپ‌تاپ توسط USB ابتدا لازم است دستور بوت کردن رایانه خود را تغییر دهید. فلش را به کامپیوتر متصل و کامپیوتر را روشن کنید و به تنظیمات بایوس بروید. معمولا با فشار دادن کلید F1 یا F2 یا Escape می‌توانید این کار را انجام دهید. وقتی وارد تنظیمات شدید، زبانه boot را پیدا و مطمئن شوید boot drive کامپیوتر شما همان درایو USB است. حالا تنظیمات را ذخیره و از بایوس خارج شوید.

اکنون به آموزش نصب فایل ISO ویندوز 10 می‌رسیم. وقتی کامپیوتر ریستارت شد باید از طریق فلشی که ویندوز روی آن است بوت شود و به صورت خودکار پنجره نصب ویندوز 10 از روی فلش که به شکل زیر است برایتان به نمایش دربیاید. در غیر این صورت تنظیمات مربوط به بوت در بایوس را به درستی تنظیم نکردید.

نصب ویندوز 10 با فلش / روش نصب ویندوز 10 با فلش مموری

زبان، منطقه زمانی و تنظیمات کیبورد را مشخص کرده و روی دکمه Next کلیک کنید. در صورت انجام تنظیمات اشتباه نگران نباشید. می‌توانید پس از اتمام کار مجدد آن را تغییر دهید. بر روی Install Now کلیک کرده و جهت شروع مراحل نصب، گزینه Next را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 10 با فلش روی لپ تاپ / نصب ویندوز 10 از طریق USB

در صفحه بعدی ویندوز از شما لایسنس فعالسازی را می‌خواهد. اگر آن را خریداری کرده و در اختیار دارید در کادر وارد کنید. در غیر این صورت گزینه I don’t have a product key را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 10 از روی مموری / نصب ویندوز 10 با فلش روی لپ تاپ

در قسمت بعدی نسخه ویندوزی که می‌خواهید نصب کنید را انتخاب و روی Next کلیک کنید. در صفحه بعد I accept the license terms را انتخاب کنید. دوباره روی Next کلیک کنید. در صفحه بعدی گزینه Custom: Install Windows only (Advanced) را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 10 با فلش / عوض کردن ویندوز 10 با فلش مموری

در صفحه بعدی درایوی که ویندوز فعلی شما روی آن نصب است را انتخاب و روی گزینه Delete کلیک کنید. اگر درایو ویندوز چندین پارتیشن دارد، باید تمام آن‌ها را حذف کنید تا ویندوز به کل درایو دسترسی داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر هنوز از اطلاعاتتان در این درایو پشتیبانی تهیه نکرده‌اید، ممکن است بخواهید عملیات نصب را متوقف کرده و از اطلاعات و فایل‌ها پشتیبان بگیرید. پس از حذف پارتیشن‌ها دیگر قادر به بازیابی اطلاعات ذخیره شده در درایو ویندوز نخواهید بود.

نصب ویندوز 10 از طریق USB / نصب ویندوز 10 با فلش rufus

وقتی تمام پارتیشن‌ها را حذف کردید، درایو به صورت Drive 0 Unallocated Space به نمایش درمی‌آید. شما نیازی به ساخت پارتیشن جدید ندارید. ویندوز به صورت خودکار این کار را انجام خواهد داد. فقط کافی است درایو را انتخاب و روی گزینه Next کلیک کنید.

نصب ویندوز 10 از روی مموری / عوض کردن ویندوز 10 با فلش بوتیبل

حالا فرایند عوض کردن ویندوز 10 با فلش بوتیبل آغاز می‌شود. در این مرحله سیستم چندین بار ریستارت می‌شود و پس از آن کار نصب ویندوز 10 از روی مموری به اتمام خواهد رسید.

راه حل مشکل بوت نشدن ویندوز از روی فلش

هنگام نصب ویندوز 10 از طریق USB با مشکلات متعددی روبه‌رو هستیم. در ادامه به تعدادی از مشکلات و راه حل‌های عوض کردن ویندوز 10 با فلش بوت شده اشاره خواهیم کرد.

بوت نبودن USB

یکی از مشکلاتی که افراد به هنگام نصب ویندوز 10 از طریق USB با آن مواجه هستند، بوت نبودن USB است. می‌توان گفت که نصب ویندوز با فلش بدون بوت به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست. در واقع USBهای قابل بوت، بسیار متفاوت از USBهای معمولی که ما برای جابه‌جایی فایل‌ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر استفاده می‌کنیم هستند. اگر هیچ کپی از USB قابل بوت در اختیار ندارید، باید با از بین بردن تصویر ISO از داده‌های موجود در درایو، یک فایل ISO را به یک USB قابل بوت تبدیل کنید.

تنظیمات سیستم

مسئله دیگری که وجود دارد این است که اطمینان حاصل کنید که آیا کامپیوتر شما برای نصب از درایو USB تنظیم شده است یا خیر. بیشتر رایانه‌های شخصی این تنظیمات را به طور پیش‌فرض ندارند. به همین جهت شما بایستی به تنظیمات رایانه خود مراجعه کنید.

تنظیم فرمت USB

در ابتدای شروع کار اطمینان حاصل کنید که فرمت USB تان FAT32 است نه NTFS. متاسفانه بسیاری از برنامه‌هایی که به صورت فرمت FAT32 نشده است، قابل بوت شدن نیستند. اگر فرمت USB شما FAT32 نیست، بایستی آن را به این فرمت قالب‌بندی کنید.

کار نکردن USB و کامپیوتر

بهترین راه برای بررسی اینکه آیا مشکل از تنظیمات رایانه شما است یا فلش، متصل کردن فلش به یک رایانه دیگر است. البته دقت کنید که آن رایانه دارای گزینه منوی انتخاب بوت (Boot selection menu) باشد. راه‌حل بعدی این است که یک فلش دیگری را در رایانه خود امتحان کنید. اگر USB قابل بوت در اختیار دارید، با اتصال آن به سیستم سعی کنید که رایانه خود را راه‌اندازی کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از پلازا به چگونگی نصب ویندوز 10 با فلش پرداختیم. همانطور که در ابتدا اشاره شد نصب ویندوز با فلش یکی از راه‌های راحت و سریع برای نصب محسوب می‌شود. آیا تا به حال برای نصب ویندوز از این روش استفاده کرده‌اید؟ می‌توانید نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022