اینترنت ماهواره ای چیست؟ روش نصب و راه اندازی و استفاده

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اخبار اینترنت ماهواره ای را چند وقتی است که می‌شنویم. اما اینترنت ماهواره ای چیست و آیا ما هم به آن دسترسی خواهیم داشت؟ در این مقاله به تاریخچه و راه اندازی اینترنت ماهواره ای و عناوین مختلف اینترنت ایلان ماسک ، اینترنت اسپیس ایکس ، اینترنت فضایی یا اینترنت استارلینک می‌پردازیم.

مدتی پیش خبر پرتاب ماهواره توسط ایلان ماسک و شرکت اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس همه جا شنیده می‌شد. علاوه بر این با قطعی‌های مداوم اینترنت به دلایل مختلف و سرعت همیشه پایین آن، عبارت اینترنت ماهواره ای و اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک طی چند سال اخیر بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد. اما اینترنت ماهواره ای چیست؟ در این مقاله از پلازا با تاریخچه استفاده از اینترنت ماهواره ای ، اخبار جدید اینترنت ماهواره ای و خرید و نصب اینترنت استارلینک همراه شما خواهیم بود.

اینترنت ماهواره ای چیست

در ادامه می‌خوانید:

 


اینترنت ماهواره ای چیست؟


اینترنت اسپیس ایکس

اینترنت ماهواره‌ای یا Satellite Internet ، راه وصل شدن به اینترنت از طریق ماهواره‌های فضایی است. این ماهواره‌ها معمولا در مدار زمین قرار می‌گیرند و در همه جای دنیا حتی جاهایی که کیفیت اینترنت معمولی بسیار ضعیف یا حتی قابل دسترس نیستند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

سرعت اینترنت با سرعت انتقال داده‌ها مشخص می‌شود. هرچه قدر پهنای باند گسترده‌تر باشد، سرعت این انتقالات هم بیشتر می‌شود. در اینترنت ماهواره‌ای هم از پهنای بسیار وسیع باند ماهواره‌ها و فناوری Digital Video Broadcasting استفاده می‌شود.

انواع اینترنت فضایی

اینترنت ماهواره‌ای به دو دسته یک طرفه و دو طرفه تقسیم می‌شود. در اینترنت فضایی یک طرفه، دریافت داده با استفاده از ماهواره، دیش و LNB انجام می‌شود و سرعت خوبی دارد. برای استفاده از آن باید از قبل اکانت خریداری کنید. برخی شرکت‌ها این اکانت‌ها را ارائه می‌دهند. مشکلی که این نوع اینترنت دارد، ارسال داده با آن است. ارسال داده با اینترنت‌های معمولی ADSL انجام می‌شود که سرعت بسیار پایینی دارند و البته هزینه زیادی هم روی دستتان می‌گذارد. این نوع اینترنت مناسب دانلودهای حجیم است؛ چرا که سرعت بالایی دارد.

از این نوع اینترنت برای ایران هم می‌توان استفاده کرد. شرکت‌هایی هستند که با هزینه کمتر خدمات آن را ارائه می‌دهند. البته لازم است پیش از استفاده از آن مجوزهای لازم را دریافت کنید؛ وگرنه خلاف قوانین محسوب شده و مشمول اعمال قانون می‌شوید.

با اینترنت ماهواره‌ای دوطرفه همانطور که از اسم آن هم مشخص است، قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات را نیز خواهید داشت. در این نوع اینترنت، اطلاعات را با ماهواره ارسال و با ماهواره هم دریافت می‌کنید. البته برای آن نیازمند تجهیزات حرفه‌ای مربوطه هستید.

به طور کلی می‌توان گفت استفاده از اینترنت فضایی در ایران چندان راحت و ارزان قیمت نخواهد بود. شاید در آینده و با پیشرفت تکنولوژی، دستیابی به آن هم برای ما ممکن شود.

قیمت و تجهیزات اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک

قیمت اینترنت ایلان ماسک چه قدر خواهد بود؟ اینترنت ایلان ماسک با نام‌های مختلف اینترنت اسپیس ایکس ، اینترنت فضایی یا اینترنت استارلینک شناخته می‌شود. اما آیا اینترنت استارلینک قیمت گرانی خواهد داشت؟ هزینه اشتراک ماهانه اینترنت اسپیس ایکس یا اینترنت استارلینک 99 دلار و قیمت تجهیزات آن 499 دلار است. همچنین ایلان ماسک گفته است که احتمالاً قیمت دستگاه اینترنت ماهواره ای را در آینده ارزان‌تر کنند و شاید تا 250 دلار هم کاهش پیدا کند.

بنابراین، بر خلاف تصورِ شایع، اینترنت ماهواره ای رایگان نیست و باید حق اشتراک ماهانه پرداخت شود و قیمت اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک ، علاوه بر اشتراک ماهانه، هزینه تجهیزات را هم شامل می‌شود.

اما سوال‌هایی که در مورد ثبت نام استارلینک در ایران، خرید دیش اینترنت ماهواره ای ، ثبت نام اینترنت استارلینک ، راه اندازی اینترنت ماهواره ای ، آموزش نصب اینترنت ماهواره ای و نحوه استفاده از اینترنت ماهواره ای پرسیده می‌شود، هنوز بی پاسخ مانده است. یک دلیلش این است که هنوز خبر دقیقی از ارائه اینترنت فضایی استارلینک برای ایران منتشر نشده است. در حال حاضر امکان نصب اینترنت ماهواره ای و نسخه بتا استارلینک در ایالت‌های شمالی آمریکا وجود دارد.

همچنین با توجه به سوال‌های زیادی که در مورد امکان خرید مودم استارلینک ، نحوه استفاده از اینترنت استارلینک و پوشش اینترنت ماهواره ای spacex در تمامِ کشورها شده است، خوب است بدانید که اینترنت اسپیس ایکس فعلاً فقط به کشورهای محدودی ارائه می‌شود؛ کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، دانمارک، اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، هلند و انگلیس.


تاریخچه اینترنت ماهواره ای


اینترنت ماهواره ای استارلینگ

به دنبال ارسال ماهواره Spuntik 1 در سال 1957، آمریکا موفق به ارسال ماهواره اکسپلورر 1 در سال 1958 شد. اولین ماهواره تجاری ارتباطی تل استار 1 بود که در جولای 1962 به فضا فرستاده شد.

اولین بار ایده ماهواره‌ای که بتواند دور زمین بپرخد توسط هرمن پوتوچنیک (Herman Potocnik) در سال 1928 ارائه شد. اولین ماهواره‌ای هم که با این ایده به فضا فرستاده شد ماهواره سینکوم 3 بود که سال 1963 به فضا رفت. بعد از آن ماهواره‌هایی ساخته و استفاده شدند که می‌توانستند امواج ارتباطی را به زمین بفرستند؛ امواجی که برای ارتباطات، تلویزیون و کاربردهای نظامی استفاده می‌شدند.

پروژه اینترنت فضایی مایکروسافت

بعد از اختراع اینترنت و World wide Web، جوامع علاقه‌مند شدند راهی پیدا کنند که به وسیله آن اینترنت را هم انتقال دهند. بعد از آن بود که شرکت‌های مختلف ماهواره‌های مختلفی را بدین منظور استفاده کردند. برجسته‌ترین آن‌ها پروژه شکست خورده مایکروسافت بود که 9 میلیارد دلار خرج برداشت. در این پروژه مایکروسافت قصد داشت صدها ماهواره را به فضا بفرستد تا پهنای باند اینترنت را افزایش دهد و بتواند اینترنتی ارزان با سرعت دانلود 720 مگابایت بر ثانیه ارائه دهد. این پروژه در سال 2003 جمع شد.

شکست Teledisc با ورشکستی شرکت‌های تامین کننده یعنی Iridium Communications Inc و Globstar باعث شد اشتیاق راه‌ اندازی اینترنت ماهواره ای تا حدی خاموش شود. تا اینکه در سپتامبر سال 2003، Eutelast اولین ماهواره اینترنتی خود را برای استفاده مردم عادی به فضا فرستاد.

در سال‌های 2004 تا 2011 نسل‌های بعدی اینترنت ماهواره‌ای بیرون آمد که هرکدام هم به پیشرفت‌های زیادی در آن زمینه دست یافتند. به طوری که خدمات دسترسی به اینترنت متصل به این ماهواره‌ها عمدتا برای ساکنان روستاها که به اینترنت معمولی دسترسی ندارند، به عنوان جایگزینی برای اینترنت‌های ADS، اینترنت Dial Up و حتی FSSهای کلاسیک مورد استفاده قرار گرفتند.

اینترنت اسپیس ایکس

از سال 2014، تعداد زیادی شرکت‌های معتبر شروع به کار روی نصب اینترنت فضایی پیشرفته کردند. شرکت‌های اسپیس ایکس، وان وب و آمازون همگی بیش از 1000 ماهواره به فضا فرستادند. به عناون مثال شرکت OneWeb حدود 1.7 میلیارد دلار در سال 2017 برای پروژه خود هزینه کرد. شرکت SpaceX ایلان ماسک نیز بیش از 1 میلیارد دلار در نیمه اول 2019 برای سرویس خود تحت عنوان اینترنت فضایی استارلینک (Starlink) هزینه کرد و انتظار دارد تا سال 2025 مبلغ 30 میلیارد دلار از آن سود به دست آورد.

از سال 2017 شرکت‌های هواپیمایی مانند دلتا و American، از اینترنت ماهواره‌ای به عنوان راهی برای مقابله با پهنای باند محدود در هواپیماها و ارائه سرعت اینترنت قابل استفاده به مسافران استفاده کردند.


تجهیزات اینترنت ماهواره ای


تجهیزات ماهواره‌ای عمدتا بر سه جزء اصلی استوار است: ماهواره، تعدادی ایستگاه زمینی که به آن دروازه می‌گویند و یک آنتن کوچک در محل استفاده کننده.

 

ماهواره

اینترنت ماهواره ای در ایران

ماهواره در اصل مرکز شبکه‌های ماهواره‌ای پهنای باند است. نسل جدید ماهواره‌های GEO قدرتمند در فاصله 35786 کیلومتری زمین قرار می‌گیرند. البته این ماهواره‌های جدید به طور بهینه و هدفمند تولید شده‌اند که می‌توانند پرتوهای باریک و متمرکزی ارسال کنند؛ بنابراین فضای خیلی کمتری نسبت به ماهواره‌های قدیمی می‌گیرند.

ماهواره خود چندین آنتن دارد که سیگنال‌های ارتباطی را از زمین دریافت می‌کنند تا بتوانند سیگنال‌ها را به هدف برسانند. این آنتن‌ها که برای دریافت و انتقال سیگنال‌ها از جاهای مختلف زمین به کار می‌روند خود با یک ریپیتور (تکرار کننده) فعال می‌شوند. سیگنال‌ها پس از دریافت از زمین و فیلتر شدن و تقویت شدن و پردازش‌های دیگر از طریق یک کانال به نام حامل به زمین فرستاده می‌شوند.

دروازه ها

نصب اینترنت ایلان ماسک

در کنار پیشرفت ماهواره‌های فضایی، گیرنده‌های زمینی نیز پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. دروازه یا ایستگاه زمینی دروازه می‌تواند یک ایستگاه زمینی، تله پورت یا هاب باشد. از این واژه گاهی فقط برای دیش آنتن به کار می‌رود و گاهی برای کل سیستم. به طور خلاصه کار دروازه این است که سیگنال‌ها را از ماهواره دریافت می‌کند و به مصرف کننده نهایی می‌رساند. هر دروازه می‌تواند شبکه دسترسی چند سرویسی ارائه دهد که کاربر بتواند به اینترنت وصل شود.

در ایالات متحده آمریکا به دلیل اینکه در شمال خط استوا واقع شده است، همه آنتن‌های درگاه ورودی و مشترک باید از آسمان جنوب منظره‌ای بدون مانع داشته باشند. به دلیل مدار زمین ثابت ماهواره، آنتن دروازه می‌تواند در یک موقعیت ثابت قرار بگیرد.

دیش آنتن و مودم

اینترنت ایلان ماسک

آخرین قطعه برای وصل شدن به اینترنت فضایی دیش و مودم است که در محل مصرف کننده نصب می‌شوند. این گیرنده پایانی دو بخش داخلی و بیرونی دارد. آنتن رادیویی دیش مانند بیرون از خانه نصب می‌شود و نباید مانعی بر سر راه آن باشد. یک مودم نیز درون خانه قرار می‌گیرد که سیگنال‌های دریافت شده توسط آنتن را کنترل می‌کند.

سوالات متداول در مورد اینترنت ماهواره ای

1. آیا اینترنت ماهواره ای رایگان است؟

خیر، فعلاً قیمت تجهیزات اینترنت ماهواره ای 499 دلار و هزینه حق اشتراک ماهانه آن 99 دلار است.

2. اینترنت ماهواره ای چیست؟

اینترنت ماهواره‌ای یا Satellite Internet ، راه وصل شدن به اینترنت از طریق ماهواره‌های فضایی است. این ماهواره‌ها معمولا در مدار زمین قرار می‌گیرند و در همه جای دنیا حتی جاهایی که کیفیت اینترنت معمولی بسیار ضعیف یا حتی قابل دسترس نیست، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

3. اینترنت استارلینک یعنی چی؟

استارلینک، اینترنت ماهواره ای است که توسط اسپیس ایکس راه‌اندازی شده و امکان دسترسی به اینترنت فضایی را در بیشتر نقاط زمین فراهم می‌کند.

4. اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک در ایران در دسترس است؟

نسخه بتای اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک یا اسپیس ایکس، فعلاً در آمریکای شمالی و در بعضی کشورها مانند کانادا، استرالیا، نیوزیلند و تعدادی از کشورهای اروپایی در دسترس است.

جمع بندی

به دنبال قطعی‌های اینترنت در ایران، بحث اینترنت فضایی در ایران رواج پیدا کرد. ما در اینجا سعی کردیم این وسیله ارتباطی پیشرفته را خیلی ساده توضیح دهیم و به اخبار پیرامون اینترنت اسپیس ایکس و هزینه اینترنت استارلینک بپردازیم. در آخر باید بگوییم که امکان استفاده از این سرویس وجود دارد، ولی فعلاً فقط برای برخی کشورهای محدود ارائه می‌شود.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
اعظم شعبانی
.
24 آبان 1399، 19:00
پاسخ
0
0
اینترنت ماهواره ای رایگان امکان پذیر نیست. چون هزینه هایی که صرف پرتاب ماهواره ها میشه بسیار بالاست
avatar
علی
.
22 آبان 1399، 00:12
پاسخ
0
0
اینترنت ماهواره ای رایگان توی ایران محاله
avatar
شهین
.
21 آبان 1399، 12:34
پاسخ
0
0
اینترنت ماهواره ای رایگان باشه که عالیه
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022