آموزش روش های تهیه بکاپ در گوشی های اندرویدی

تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی / آموزش بک اپ گرفتن در اندروید
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی فرایند ساده‌ای است که با انجام آن می‌توانید همیشه یک کپی از اطلاعات موردنیازتان در اختیار داشته باشید.

تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی به صورت خودکار، هرسال با عرضه نسخه‌های جدیدتر این سیستم عامل آسان‌تر می‌شود اما همیشه این احتمال وجود دارد که گوشی را گم کنید یا آن را داخل آب بیندازید و تمام اطلاعات داخلش را از دست بدهید. خوشبختانه چندین روش بک آپ گیری از گوشی اندرویدی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها حتی اگر گوشی را هم از دست بدهید همچنان می‌توانید به اطلاعاتتان دسترسی پیدا کنید.

در ویدیوی زیر «آموزش تهیه نسخه پشتیبان از گوشی اندروید» را تماشا کنید: 

در ادامه می‌خوانید:

طریقه پشتیبان گیری گوشیهای اندروید از طریق گوگل

نحوه ریکاوری گوشی موبایل اندروید و بکاپ گرفتن اطلاعات آن از طریق گوگل بسیار راحت و آسان است و در حقیقت آسان‌ترین روش برای کاربران اندرویدی است. متاسفانه تنها مشکلی که طریقه بکاپ گرفتن از گوشی اندروید در گوگل دارد این است که نمی‌توانید تمام اطلاعات را یک جا بکاپ بگیرید و بسته به نوع اطلاعات باید راه‌های مختلفی برای تهیه نسخه پشتیبان از آن‌ها طی کنید.

آموزش بک اپ گرفتن در اندروید ؛ تصاویر و ویدیو ها

در بحث تصاویر و ویدیوها برای تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی باید به برنامه گوگل فوتوز مراجعه کنیم. طریقه پشتیبان گیری گوشیهای اندروید با این برنامه از همه برنامه‌ها راحت‌تر است. این برنامه به صورت خودکار یک کپی از تمام تصاویر و ویدیوهایی که با گوشی می‌گیرید را به سرویس ابری گوگل انتقال می‌دهد. به این ترتیب می‌توانید از حساب خود در گوگل و از هر دستگاهی از گوشی گرفته تا کامپیوتر و تبلت به این تصاویر و ویدیوها دسترسی داشته باشید. به همین دلیل روش ریکاوری فیلم گوشی سامسونگ و دیگر گوشی‌های اندرویدی از طریق این برنامه بسیار راحت است.

اگر این برنامه را تاکنون نصب نکردید می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید. پس از نصب برنامه، باید مطمئن شوید طریقه بکاپ گرفتن از گوشی اندروید به صورت خودکار در آن فعال است. ابتدا برنامه را باز کنید و با حساب گوگل خود وارد آن شوید. سپس از بالای سمت راست صفحه روی تصویر پروفایلتان کلیک و سپس گزینه Photos Settings را انتخاب کنید.

روش بک آپ گیری از گوشی اندرویدی / طریقه پشتیبان گیری گوشیهای اندروید

در صفحه بعد گزینه اول یعنی Backup & sync را انتخاب کنید.

تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی / آموزش بک اپ گرفتن در اندروید

و در صفحه بعدی مطمئن شوید گزینه Backup & sync فعال است.

نحوه ریکاوری گوشی موبایل اندروید / آموزش تهیه نسخه پشتیبان گوشی اندروید

نکته مهمی که در این آموزش تهیه نسخه پشتیبان گوشی اندروید برای تصاویر و ویدیوها از طریق گوگل فوتوز باید به آن اشاره کنیم این است که از حدود 2 ماه قبل دیگر آپلود تصاویر و ویدیوها رایگان نیست و از این به بعد هر محتوای تصویری که روی این سرویس آپلود کنید از حجم رایگان 15 گیگابایتی حسابتان کسر می‌شود. البته تصاویری که قبل از این تاریخ آپلود شده باشند استثنا هستند.

همچنین بخوانید :

آموزش بک اپ گرفتن در اندروید؛ فایل ها

فایل‌ها نیز از اطلاعات مهمی هستند که ممکن است در گوشی وجود داشته و نیاز به بکاپ گیری داشته باشند. آموزش گرفتن نسخه پشتیبان در گوشی اندروید برای فایل‌ها نیز مانند تصاویر بسیار راحت بوده و بازهم از طریق یکی از برنامه‌های گوگل امکان‌پذیر است. برای تهیه پشتیبان از فایل‌ها به گوگل درایو نیاز داریم.

با گوگل درایو می‌توانید از فایل‌ها در فضای ابری گوگل پشتیبان تهیه کنید. نحوه ریکاوری گوشی موبایل اندروید از این طریق هم مانند سایر بکاپ ها به صورت خودکار است. البته برخلاف گوگل فوتوز باید بکاپ گیری را برای هر فایل به صورت دستی انجام دهید. برای تهیه پشتیبان از فایل‌ها ابتدا گوگل درایو را دانلود و سپس در صفحه اول برنامه آیکون را لمس کنید.

تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی / آموزش بک اپ گرفتن در اندروید

سپس از بین گزینه‌ها، گزینه Upload را انتخاب و در صفحه بعد به مسیری که فایل در آن قرار دارد رفته و فایل موردنظرتان را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید :

بکاپ گیری برنامه های اندروید و تنظیمات

بهترین روش تهیه فول بکاپ در اندروید از برنامه‌ها و تنظیمات شخصی خودتان استفاده از سرویس بکاپ خود گوگل است. در این روش بک آپ گیری از گوشی اندرویدی، گوگل از اپلیکیشن‌ها و تنظیمات شما پشتیبان تهیه می‌کند تا در آینده درصورتی که یک گوشی جدید خریداری کردید، بتوانید با وارد شدن به حساب خود به راحتی آن‌ها را برگردانید.

برای فعال کردن این قابلیت تهیه بک آپ از اطلاعات گوشی اندرویدی ابتدا به تنظیمات گوشی بروید و گزینه System را انتخاب کنید.

روش بک آپ گیری از گوشی اندرویدی / آموزش تهیه نسخه پشتیبان گوشی اندروید

سپس گزینه Backup را لمس کنید.

طریقه پشتیبان گیری گوشیهای اندروید / طریقه بکاپ گرفتن از گوشی اندروید

در این صفحه با فعال کردن یا غیرفعال کردن گزینه Backup to Google Drive می‌توانید پشتیبان گیری از برنامه‌ها و تنظیمات را خاموش یا روشن کنید.

نحوه ریکاوری گوشی موبایل اندروید / آموزش گرفتن نسخه پشتیبان در گوشی اندروید

همچنین در قسمت Active backups می‌توانید مواردی که تا به حال از آن‌ها پشتیبان تهیه شده را به همراه تاریخ مربوط به فایل پشتیبان مشاهده کنید.

بکاپ گرفتن از مخاطبان گوشیهای اندروید

روش‌ های بک آپ گرفتن در اندروید از طریق گوگل با وجود اینکه زیاد هستند اما هرکدام از آن‌ها بسیار ساده و آسان هستند. شما برای بکاپ گرفتن از مخاطبان گوشیهای اندروید از طریق گوگل هم یک راه جداگانه باید طی کنید. ابتدا به قسمت Settings گوشی بروید و از آنجا گزینه Accounts را انتخاب کنید.

تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی / بهترین روش تهیه فول بکاپ در اندروید

سپس از بخش Google account حساب گوگل موردنظرتان را انتخاب و به قسمت Account sync بروید.

آموزش بک اپ گرفتن در اندروید / تهیه بک آپ از اطلاعات گوشی اندرویدی

در اینجا مطمئن شوید Contacts فعال است. در این صورت نحوه ریکاوری گوشی موبایل اندروید برای مخاطبین، به صورت خودکار انجام شده و با وارد شدن به حساب گوگل شما فرایند بازیابی شماره های گوشی اندروید با بک آپ شروع می‌شود.

بکاپ گرفتن از اطلاعات دستگاه های اندرویدی در دیگر سرویس ها

بک آپ گرفتن از حافظه گوشی اندروید علاوه بر سرویس‌های گوگل از طریق دیگر سرویس‌های ابری هم امکان‌پذیر است و گوگل تنها شرکتی نیست که قابلیت ریکاوری حافظه داخلی گوشی اندروید را فراهم می‌کند. برای مثال اپلیکیشن وان درایو مایکروسافت یک جایگزین بسیار خوب برای سرویس‌های گوگل و بکاپ گیری برنامه های اندروید و دیگر اطلاعات آن است.

این برنامه پس از ثبت نام 5 گیگابایت فضای ابری رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانید فایل‌های مختلف خود را در سرورهای مایکروسافت ذخیره کنید. از طرف دیگر سرویس آمازون فوتوز هم 5 گیگابایت رایگان برای تصاویر و ویدیوها در اختیار شما قرار می‌دهد.

با این همه بزرگترین نقطه ضعفی که بکاپ گرفتن از دیتای برنامه های اندروید در سرویس‌هایی به جز گوگل دارد این است که شما باید به صورت دستی از اطلاعاتتان بکاپ بگیرید در حالی که روش بک آپ گیری از گوشی اندرویدی از طریق گوگل به صورت خودکار است.

بکاپ گرفتن از اندروید با کامپیوتر

شاید برای خیلی از کاربران بهترین راه ریکاوری در اندروید با بکاپ از طریق کامپیوتر باشد. به جای اینکه از گوشی برای بکاپ گرفتن استفاده کنید می‌توانید این کار را از طریق کامپیوتر هم انجام دهید. خوشبختانه آموزش بکاپ گرفتن از گوشی موبایل اندرویدی در کامپیوتر خیلی پیچیده نیست و روند ساده‌ای دارد.

ابتدا گوشی را از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل کنید و سپس از طریق This PC به حافظه گوشی بروید. حالا فایل‌ها، تصاویر و ویدیوهایی که لازم دارید را از حافظه کپی و به حافظه کامپیوتر یا هارد اکسترنال خود انتقال دهید.

ریکاوری فایل های گوشی موبایل اندروید با بکاپ از طریق کامپیوتر و به صورت خودکار

اگر برای بکاپ گرفتن از محتوای گوشی اندروید و انتقال آن به کامپیوتر تمایلی به اتصال کابل و انجام این کار به صورت دستی ندارید می‌توانید این کار را به صورت بی‌سیم و خودکار هم انجام دهید. یکی از بهترین برنامه‌هایی که برای بکاپ گرفتن کامل از گوشی اندروید به کامپیوتر و لپ تاپ می‌توانید استفاده کنید Syncthing است.

البته این برنامه نرم افزار بکاپ گرفتن از گوشی اندروید به حساب نمی‌آید اما نحوه کار آن شباهت زیادی به چنین برنامه‌هایی دارد. شما برنامه را در گوشی و لپ‌تاپ خود نصب و آن‌ها را به هم متصل می‌کنید و سپس یک پوشه مشخص را در گوشی به برنامه معرفی می‌کنید.

روش بک آپ گیری از گوشی اندرویدی / روش‌ های بک آپ گرفتن در اندروید

حالا هر زمانی که یک فایلی به آن پوشه اضافه شد یا تغییری در آن روی داد، برنامه Syncthing بلافاصله یک کپی از آن را به کامپیوتر ارسال می‌کند. به این ترتیب حتی اگر فایل از گوشی حذف شد همچنان یک کپی از آن را در لپ تاپ در اختیار خواهید داشت. می‌توانید دستگاه‌ها را از زبانه Devices از طریق نام آن‌ها یا با اسکن کردن کد QR به هم متصل کنید. سپس در زبانه Folders می‌توانید پوشه موردنظرتان را مشخص کنید.

دانلود برنامه Syncthing برای تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی | نسخه ویندوز

برنامه های بکاپ گرفتن از تمام گوشی اندروید

ریکاوری گوشی اندروید با اط طریق بکاپ خود گوشی و از طریق سرویس‌های گوگل برای خیلی از کاربران کافی و راضی کننده است. اما اگر فقط به دنبال بکاپ گیری از برنامه های گوشی اندروید یا عکس‌ها و ویدیوها نیستید و می‌خواهید از همه چیز یکجا پشتیبان تهیه کنید باید به سراغ برنامه‌های متفرقه بروید. اما طریقه پشتیبان گیری گوشیهای اندروید در این برنامه ها چگونه است؟

نحوه بازیابی اطلاعات گوشی اندروید بدون نیاز به روت

برنامه‌های بسیار خوب زیادی برای ریکاوری داده‌ های اندرویدی با نسخه پشتیبان وجود دارند و یکی از بهترین‌ها، برنامه Super Backup & Restore است.این برنامه به شما این امکان را می‌دهد تا از قسمت‌های مختلف گوشی پشتیبان تهیه و بعدا امکان بازیابی اطلاعات موبایل اندروید با فایل پشتیبان را در اختیار داشته باشید.

می‌توانید از برنامه‌ها، مخاطبین، پیامک‌ها، تقویم، تماس‌های صوتی و غیره پشتیبان تهیه و مشخص کنید فایل‌های بکاپ در کجا ذخیره می‌شوند. همچنین می‌توانید برای بکاپ گیری خودکار زمان‌بندی تعیین کنید و بکاپ‌ها را در سرویس‌های ابری آپلود کنید. تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی با این برنامه بسیار ساده است.

ابتدا در صفحه اول می‌توانید دسته‌بندی‌های متفاوت برای گرفتن بکاپ را ببینید. مثلا پیامک‌ها یا مخاطبین.

طریقه پشتیبان گیری گوشیهای اندروید / روش‌ های بک آپ گرفتن در اندروید

گزینه موردنظرتان را انتخاب و در صفحه بعد گزینه Backup را انتخاب کنید. همچنین در بخش تنظیمات با انتخاب گزینه Schedule Settings و بخش Auto Upload Settings می‌توانید مشخص کنید پس از اتمام فرایند تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی، فایل بکاپ به گوگل درایو ارسال یا مثلا فایل بکاپ گرفتن مخاطبین اندروید با جیمیل به شما فرستاده شود تا بعدا بتوانید به بازیابی اطلاعات گوشی با جیمیل یا گوگل درایو بپردازید.

آموزش بک اپ گرفتن در اندروید گوشی های روت شده

بیشتر کاربران گوشی‌هایشان را برای بازیابی اطلاعات موبایل اندروید با فایل پشتیبان روت نمی‌کنند اما با این کار می‌توانید از قسمت‌های بیشتر گوشی پشتیبان تهیه کنید. به عبارت دیگر در گوشی‌های روت شده، بازیابی فایل های پاک شده اندروید از طریق بکاپ امکان پذیر است به این معنی که شما همه چیز را می‌توانید به گوشی برگردانید. از جمله تنظیمات برنامه‌ها، داده‌های سیستم و حتی رمزعبور شبکه‌های وای‌فای.

همچنین بخوانید :

یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها برای دستگاه‌های روت شده که برای ریکاوری گوشی فرمت شده اندروید با بکاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد Titanium Backup است. البته هنگام استفاده از این برنامه و ریکاوری گوشی اندروید هواوی یا سامسونگ خود اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، رابط کاربری تاریخ گذشته این برنامه است.

اما از نظر عملکرد کمتر برنامه‌ای مشابه آن وجود دارد. روش بک آپ گیری از گوشی اندرویدی روت شده در این برنامه کمی پیچیده‌تر است. ابتدا در صفحه اول به زبانه Backup/Restore بروید. در این صفحه می‌توانید فهرستی از برنامه‌ها و اطلاعاتی که در گوشی وجود دارد را مشاهده کنید. دکمه Menu در بالای سمت راست صفحه را انتخاب و گزینه Batch actions را لمس کنید.

نحوه ریکاوری گوشی موبایل اندروید / بکاپ گرفتن از اطلاعات دستگاه های اندرویدی

اگر می‌خواهید از تمام اطلاعات بکاپ بگیرید گزینه Backup all system data را انتخاب و Run را لمس کنید. در قسمت بعد گزینه‌های بیشتری برای بکاپ از اطلاعات در اختیار شما قرار می‌گیرد. زمانی که تنظیمات را به دلخواه خودتان انجام دادید تیک سبز رنگ بالای صفحه را انتخاب کنید تا کار تهیه بک آپ از اطلاعات گوشی اندرویدی شما آغاز شود.

نحوه ریکاوری گوشی موبایل اندروید

پس از پرداختن به روش بک آپ گیری از گوشی اندرویدی با گوگل، حالا نوبت به ریکاوری اطلاعات از این بکاپ‌ها می‌رسد. بازیابی اطلاعات گوشی سامسونگ یا دیگر مدل‌ها از طریق بکاپ گوگل در صفحه اولی که هنگام راه اندازی گوشی به شما نشان داده می‌شود امکان پذیر است. البته ممکن است این مراحل برای بازیابی اطلاعات گوشی شیائومی و دیگر گوشی‌ها با هم متفاوت باشد اما به طور کلی شیوه انجام آن شبیه به هم است.

ابتدا در صفحه اول و هنگام راه اندازی گوشی زبان مورد نظرتان را انتخاب و بعد گزینه LET’S GO را انتخاب کنید. سپس برای ریکاوری حافظه داخلی گوشی اندروید گزینه Copy your data را انتخاب و در صفحه Connect to Wi-Fi به وای‌فای خانه متصل شوید.

در ادامه به صفحه Bring your data from منتقل می‌شوید. در این صفحه گزینه A backup from the cloud را انتخاب و وارد حساب گوگل خود شوید.

بک آپ گرفتن از حافظه گوشی اندروید / تهیه بکاپ گوشی های اندرویدی

در صفحه بعد فهرستی از بکاپ‌هایتان را مشاهده می‌کنید. بکاپ موردنظرتان را انتخاب کنید. در صفحه بعد و در قسمت Apps یا Device Settings و دیگر دسته‌بندی‌ها می‌توانید مشخص کنید چه مواردی به گوشی جدید بازگردانده شوند و مثلا کدام برنامه‌هایی که در گوشی قبلی داشتید در این گوشی نصب شوند.

آموزش بک اپ گرفتن در اندروید / ریکاوری حافظه داخلی گوشی اندروید

وقتی تنظیمات موردنظرتان را اعمال کردید گزینه Restore را انتخاب کنید تا فرایند ریکاوری فایل های گوشی موبایل اندروید با بکاپ آغاز شود.

سوالات متداول

1. ریکاوری گوشی فلش شده اندروید با بکاپ امکان پذیر است؟

اگر پیش از فلش کردن گوشی از اطلاعات بکاپ تهیه کرده باشید می‌توانید آن‌ها را دوباره به گوشی برگردانید. در غیر این صورت احتمال کمی برای بازیابی اطلاعات وجود دارد.

2. ریکاوری گوشی اندروید با بکاپ بدون روت چگونه است؟

نحوه ریکاوری گوشی موبایل اندروید با سرویس‌های گوگل پیچیدگی خاصی ندارد. اگر از اطلاعاتتان در گوگل بکاپ تهیه کرده باشید، پس از اینکه دوباره با گوشی وارد حساب کاربری خود شوید، اطلاعات به صورت خودکار به گوشی شما برگردانده خواهند شد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
پرفروش ترین گوشی های سامسونگ بازار ایران در یک سال ...
محمدجواد پورمحمد07 تیر 1401 13:30
thumbnail
آموزش نحوه روت کردن گوشی های اندرویدی | روت کردن گوشی ...
تیم پلازا مگ16 اسفند 1400 08:30
thumbnail
آموزش روش های انتقال فایل های سنگین و حجم بالا ؛ گوگل ...
محمد علی محمدی22 فروردین 1399 18:30
thumbnail
فضای ابری چیست و معرفی بهترین فضای ذخیره سازی ابری ...
تیم پلازا مگ28 بهمن 1398 21:00

سخن پایانی

طریقه پشتیبان گیری گوشیهای اندروید همانطور که دیدید فرایند خیلی سخت و پیچیده‌ای نیست و به لطف امکانات متنوعی که گوگل در اختیار ما می‌گذارد به راحتی امکان پذیر است. نظر شما در مورد این آموزش بک اپ گرفتن در اندروید چیست؟ به نظر شما آسان‌ترین نحوه ریکاوری گوشی موبایل اندروید چه روشی است؟ اگر تجربه کار با سایر برنامه‌های تهیه بک آپ از اطلاعات گوشی اندرویدی را دارید حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران5 دیدگاه
avatar
هادی قدیمی
.
07 آذر 1400، 11:33
پاسخ
0
0
سلام من از اطلاعات گوشی هواوی بکاب گرفتم و حالا رمز عبور رو برای بازگردانی بکاب فراموش کردم. راهنمایی میکنید چیکار باید کنم؟؟ ممنونم
avatar
الهام ناصری / سردبیر
.
07 آذر 1400، 12:44
پاسخ
0
0
@هادی قدیمی
سلام. اگه آدرس ایمیل تون رو درست وارد کرده باشید می‌تونین Forgot Password رو بزنین و لینک تغییر و بازیابی پسورد براتون ارسال میشه.
avatar
Arian
.
26 اسفند 1398، 22:25
پاسخ
0
0
این بکاپ شامل پوشه های گوشی هم میشه ماننده Obb
avatar
علی
.
09 اسفند 1398، 14:34
پاسخ
0
1
سلام من از اطلاعاتم گوشیم(سامسونگ) بکآپ گرفتم حالا میخوام توو گوشی جدیدم(هوآوی) اونارو بازیابی کنم گوشی رو راه اندازی کردم الان میخوام بکآپ رو بازیابی کنم رو گوشی جدیدم هرکاری میکنم گزینه بازیابی رو نشون نمیده میشه راهنماییم کنید
avatar
سینا حاجی پور
.
29 خرداد 1398، 00:42
پاسخ
0
0
دم شما گرم. اینو میگن یه آموزش خوب و کامل
avatar
Omid
.
27 خرداد 1398، 12:09
پاسخ
0
0
میشه دقیق تر توضیح بدین اطلاعات اندروید کجا ذخیره میشه؟
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022