اینترنت ملی چیست؟ نمونه‌هایی در کوبا، کره شمالی، روسیه و چین

اینترنت ملی / شبکه ملی اطلاعات
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات در صورت اجرایی شدن می‌تواند اینترنت در ایران را به اندازه قابل توجهی دچار تغییر و تحول کند.

مجلس به تازگی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را برای بررسی به کمیسیون‌ها ارسال کرد تا در صورت تصویب برای اجرا به شورای نگهبان فرستاده شود. در صورت تصویب طرح شبکه ملی اطلاعات در مجلس، اینترنت در ایران قدم دیگری به سمت ملی شدن خواهد برداشت. موضوعی که اهمیت بسیار بالایی برای کاربران در کشور دارد.

پس از حاشیه‌های این طرح اکنون بار دیگر بحث اینترانت ملی ایران مطرح شده است. اما منظور از اینترنت ملی چیست و در صورت اجرا شاهد چه تغییراتی در اینترنت خواهیم بود؟

آنچه در ادامه می‌خوانید:

اینترنت ملی چیست؟

اینترنت ملی یک پلتفرم بسته مبتنی بر پروتکل‌های اینترنتی است که توسط دولت یک کشور و به عنوان جایگزینی برای اینترنت جهانی و به منظور کنترل اطلاعات و داده‌هایی که در شبکه رد و بدل می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینترنت ملی معمولا دارای سرویس‌هایی است که جایگزین سرویس‌های خارجی می‌شوند. مانند موتور جستجو، سرویس ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و غیره.

اینترنت ملی ایران چیست؟

اما اینترنت ملی در ایران به چه معنی است و ایا نت ملی میشود؟ اینترانت ملی ایران یا شبکه ملی اطلاعات، پروژه‌ای برای ساخت زیرساخت‌های مناسب و پایدار برای شبکه اینترانت ایران است. این طرح ابتدا در سال 84 در وزارت ارتباطات مطرح و پس از انجام مطالعات در سال 89 به قانون پنجم توسعه افزوده شد و به گفته حجت الاسلام سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، تا سال 98 حدود 19 هزار میلیارد تومان هزینه داشته است.

بر اساس گفته‌های مسوولان، اینترانت ملی ایران قرار است مانع از خروج درخواست‌های دسترسی از مراکز داده‌ای که داخل کشور قرار دارند شده و به نوعی این درخواست‌ها در یک شبکه داخلی از طریق ارتباطات امن و خصوصی پردازش شوند. با این حال هنوز مفاد طرح اینترنت ملی در ایران به صورت واضح و روشن اعلام نشده و گمانه‌زنی‌های زیادی در ارتباط با آن وجود دارد.

در ساختاری که تا کنون برای اینترانت ملی ایران تعریف شده، ملی شدن اینترنت ایران به معنی قطع ارتباط با اینترنت جهانی نیست. این موردی است که آذری جهرمی نیز بارها بر آن تاکید داشته است. در حقیقت طرح ملی برای شبکه جهانی اینترنت قرار است دسترسی به سایت‌های داخلی را با سرعت بالاتر و قیمت پایین‌تر برای کاربران ممکن کند.

اینترانت ملی ایران / اینترنت ملی / شبکه ملی اطلاعات

افزون بر این، در شبکه ملی اطلاعات درصورت استفاده از سرورهای داخلی، امکان شناسایی صاحبان سایت‌ها و هاست‌هایشان فراهم می‌شود و به این ترتیب این افراد باید از قوانین داخلی کشور پیروی کنند. آن‌ها همچنین نسبت به اخبار، خدمات و اطلاعاتی که به کاربران ارائه می‌دهند نیز مسوولیت دارند. شرکت‌ها نیز موظف هستند از دیتا سنترهای ایرانی استفاده و آدرس آی‌پی خود را به ثبت برسانند.

علاوه بر این به گفته ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، تمام کاربران برای فعالیت در فضای مجازی احراز هویت شوند. از همین رو در سال 97 وزارت ارتباطات از سامانه شاهکار رونمایی کرد. سامانه‌ای که اپلیکیشن‌ها و پیام‌رسان‌های ایرانی با اتصال به آن می‌توانند کاربران خود را با شماره تلفن و کد ملی احراز هویت کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های شبکه ملی اطلاعات این است که با راه‌اندازی و تکمیل آن در صورت قطع ارتباط با اینترنت جهانی در مواقع بحران، کاربران همچنان می‌توانند از وبسایت‌ها و خدمات اینترنتی که در داخل کشور عرضه می‌شود استفاده کنند. شرایطی که در جریان قطعی سراسری اینترنت در ایران در سال 98 بوجود آمد و دسترسی به اینترنت جهانی از 25 آبان تا 3 آذر قطع شد اما وبسایت‌هایی که سرور آن‌ها داخل کشور بود همچنان به کار خود ادامه دادند.

شبکه ملی اطلاعات در سایر کشور ها

استفاده از اینترنت ملی تا به امروز در برخی از کشورها با شکل‌های متفاوتی وجود داشته است. کشورهای زیادی برای ارتباطات میان سازمان‌های خود یک شبکه اینترانت ایجاد کردند اما این شبکه‌ها تنها مختص به سازمان‌های دولتی یا استفاده‌های محدود بوده و مانند اینترانت ملی ایران نیستند. برای مثال شبکه گلو (Glow) در اسکاتلند شبکه اینترانت آموزشی برای استفاده دانش آموزان و دانشجویان است که بازهم از طریق اینترنت قابل دسترسی است.

اما شبکه ملی اطلاعات در برخی دیگر کشورها مانند کره شمالی، کوبا، چین و روسیه اجرا شده است. در ادامه به نحوه کار این شبکه‌ها در این کشورها و محدودیت های اینترنت در آن‌ها خواهیم پرداخت.

اینترنت ملی کره شمالی: کوانگ‌میونگ

کره شمالی یکی از کشورهایی است که کمترین ارتباط را با جهان دارد و از همین رو اینترنت آن‌ها هم از این قاعده مستثنی نیست. شبکه ملی اطلاعات این کشور کوانگ‌میونگ (نور درخشان) نام دارد. این شبکه طرح ملی برای شبکه جهانی اینترنت کره شمالی است و به شدت توسط دولت این کشور کنترل می‌شود.

سرویس‌ها و ارتباطات داخل این شبکه توسط دولت نظارت می‌شود و کاربران به صورت مستقل اجازه راه‌اندازی هیچ وبسایتی را ندارند و پیش از هرکاری باید از طریق کانال‌های دولتی این کار را انجام دهند. گذشته از محدودیت های اینترنت در این کشور، به لطف سیستم عامل مبتنی بر لینوکس Red Star که توسط دولت این کشور ساخته شده تمام فعالیت‌های شهروندان کره شمالی تحت کنترل قرار دارد. البته آن عده اندکی که دارای کامپیوتر و گوشی هوشمند باشند.

کوانگ‌میونگ محدودترین شکل و فرم اینترنت ملی در جهان است که تقریبا به صورت کامل از اینترنت جهانی جدا است. در این شبکه حتی برای استفاده از کدهای HTML هم قوانین جداگانه‌ای وجود دارد. برای مثال اندازه فونت نام رهبران این کشور باید در همه وبسایت‌ها 20 درصد بزرگتر از دیگر حروف باشد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
روش های استعلام مانده اینترنت ایرانسل و همراه اول
نگار رئیسی15 خرداد 1401 12:30
thumbnail
کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر و ویندوز ؛ چطور مصرف ...
تیم پلازا27 اردیبهشت 1401 09:30
thumbnail
معرفی بسته های ارزان اینترنت همراه اول؛ با بسته های ...
داوود کاظمی زاده19 اردیبهشت 1401 16:30
thumbnail
پینگ (Ping) چیست؟ + راهکارهایی برای کاهش Ping
زهرا مظفری28 فروردین 1400 16:00

شبکه ملی اطلاعات کوبا: ردکوبانا

اینترنت کوبا به اندازه کره شمالی محدودیت ندارد و کاربران از داخل این کشور قادر به اتصال به اینترنت جهانی هستند با این تفاوت که سرعت اینترنت جهانی نسبت به اینترنت داخلی پایین‌تر است. اینترنت داخلی این کشور به نام ردکوبانا دارای نسخه کوبایی ویکی‌پدیا، سرویس ایمیل و نقشه و موتور جستجوی ملی و موارد دیگر است.

البته زیرساخت‌های اینترنت در کوبا هنوز در حال توسعه است و برای مثال به تازگی در سال 2018 اینترنت موبایل در این کشور عرضه شد و یک سال بعد نیز اتصال به اینترنت از طریق وای‌فای خانگی قانونی شد. به همین دلیل با توسعه هرچه بیشتر اینترنت بعید است اینترنت ملی این کشور بتواند با سرویس‌های خارجی رقابت و محبوبیت قبلی خود را حفظ کند.

اینترنت ملی روسیه: رونت

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران4 دیدگاه
avatar
رامین
.
06 تیر 1401، 08:22
پاسخ
0
1
خب خیلی ساده میشه تشخیص داد منظور از اینترنت ملی چی هست چون در همین مطلب بیان شده چین کره شمالی روسیه و کوبا ونزوئلا دارن از این طرح استفاده میکنن ‌حالا باز چین انقدر لیاقتش رو داره که اگر با وجود دیکتاتوری و توتالیتر بودن حکومتش بتونه سرور های قوی و نرم افزار های قوی برای این طرح تولید کنه اخه ایران هنوز نتونسته یه برد ساده از خودش تولید کنه چطور میخاد این کارو کنه؟؟؟
avatar
کاردستون
.
03 اسفند 1400، 22:35
پاسخ
1
9
به نفع ملت ؟؟؟؟؟ کلی کسب و کار به مرگ تدریجی نزدیک میشن ! منظرر شما از به نفع ملت یعنی چه؟ اصلا این پرسش کاملا رد میشه تا جوابی گرفته بشه! نابود شدیم....
avatar
سمیرا
.
26 مرداد 1400، 13:08
پاسخ
0
6
حداقل در رپورتاژی که برای قطع اینترنت رفتید حرفی هم از کارزار لغو آن میزدید
avatar
آرون شوارتز
.
20 مرداد 1400، 08:22
پاسخ
0
21
این مقاله یک لگه ننگین برای مجله تکنولوژی است. امیدوارم این مطلب را حذف و بابت انتشارش عذرخواهی کنید.
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401