مقایسه تلویزیون 4K با Full HD و تفاوت آن ها با تلویزیون های 8K

مقایسه تلویزیون 4K با Full Hd / تفاوت Ultra HD و Full HD چیست؟ / تفاوت تلویزیون 4k با full hd
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

تفاوت تلویزیون 4K با Full HD چیست؟ فرق آن‌ها با تلویزیون‌های 8K در چیست؟ در این مطلب به مقایسه تلویزیون 4K با Full HD خواهیم پرداخت و با تمامی رزولوشن‌های کنونی تلویزیون‌های موجود در بازار آشنا می‌شویم.

برای دسته‌بندی رزولوشن تصاویر از یک سیستم گیج‌کننده که ترکیبی از اعداد و حروف است استفاده می‌شود. از تلویزیون اولترا اچ دی یا 4k گرفته تا اچ دی و 1080p. البته اکثر ما می‌دانیم که فرق تلویزیون های 4k و 8k در بزرگی تصویر و پیکسل‌های بیشتر آن‌هاست. اما این دقیقا به چه معنی است؟

آنچه در ادامه می‌خوانید:

رزولوشن چیست؟

رزولوشن در بحث تلویزیون و صفحات نمایش به تعداد پیکسل‌هایی که محتوای روی صفحه را نشان می‌دهند گفته می‌شود. یک پیکسل کوچک تقریبا هم اندازه یک نقطه کوچک روی صفحه است. در حال حاضر رزولوشن‌های متفاوتی در بازار وجود دارد. تلویزیون‌های قدیمی و بسیاری از تلویزیون‌های 32 اینچی امروزی دارای یک میلیون یا بیشتر پیکسل هستند و رزولوشن 720p دارند.

تلویزیون‌های جدیدتر و بزرگتر تقریبا 2 میلیون پیکسل دارند و 1080p هستند و تلویزیون‌های بالای 50 اینچ هم دارای 8 میلیون پیکسل و 4K هستند. پس از این تلویزیون‌ها جدیدترین استانداردی که وارد بازار شده تلویزیون‌های فوق‌العاده گران‌قیمتی هستند که بیش از 33 میلیون پیکسل دارند و به آن‌ها 8K گفته می‌شود. برای دیدن پیکسل‌های چنین تلویزیون‌هایی باید از یک ذره‌بین استفاده کنید.

در جدول زیر می‌توانید فرق تلویزیون های 4K و 8K و دیگر رزولوشن‌ها را با جزییات بیشتر مشاهده کنید:

نام رزولوشنتعداد پیکسل‌های افقی و عمودیدیگر نام‌ها
8K4320*76808K UHD
UHD2160*38404K | Ultra HD | Ultra-High Definition
1080p1080*1920Full HD | FHD | HD | High Definition
720p720*1280HD | High Definition

فرق تلویزیون های 4K و 8K

در تلویزیون‌ها عبارات 4K و Ultra HD یا UHD به یک رزولوشن اشاره می‌کنند و رزولوشن آن‌ها 3840×2160 است. یکی از دلایلی که ممکن است در این رزولوشن برخی‌ها را دچار اشتباه کند این است که 4K در تلویزیون‌ها با 4K در رزولوشن‌های سینمایی متفاوت است. به طور کلی هروقت می‌گوییم یک نمایشگر 4K است معنایش این است که تعداد پیکسل‌های افقی آن 4096 است. از آنجایی که نسبت تصویر فیلم‌های سینمایی با هم متفاوت است پیکسل‌های عمودی درنظر گرفته نمی‌شوند و فقط پیکسل‌های افقی معیار هستند.

با توجه به این موضوع تلویزیون‌های 4K در حقیقت رزولوشن 4K ندارند زیرا تلویزیون‌ها در شکل و فرم فعلی خود فضای کافی برای این تعداد پیکسل ندارند. با این حال نزدیک‌ترین رزولوشن به 4K که 3840 پیکسل است به عنوان رزولوشن 4K برای تلویزیون‌ها پذیرفته شده است. به همین دلیل است که بیشتر شرکت‌های تولیدکننده تلویزیون از عبارت ترکیبی Ultra HD 4K برای اشاره به رزولوشن تلویزیون خود استفاده می‌کنند.

این موضوع در قبال تلویزیون‌های 8K هم صادق است. رزولوشن این تلویزیون‌ها 2 برابر رزولوشن 4K است. این رزولوشن هنوز یک رزولوشن سینمایی به حساب نمی‌آید و بیشتر در مرحله آزمایشی قرار دارد. همچنین در حال حاضر هم چند مدل تلویزیون 8K در بازار موجود هستند اما قیمت آن‌ها بیش از حد بالا است و تا چندین سال آینده این نوع تلویزیون‌ها فراگیر نمی‌شوند.

همچنین فعلا محتوای 8K هم به سختی پیدا می‌شود و بنابر این خرید این تلویزیون‌ها هیچ منفعتی برایتان ندارد. تلویزیون اولترا اچ دی یا 4k اما نیاز به محتوای 4K دارد که به آسانی در اینترنت پیدا می‌شود. بسیاری از سرویس‌های استریم مثل نتفلیکس یا آمازون کیفیت 4K را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند و بیشتر فیلم‌ها نیز با کیفیت 4K قابل دانلود هستند. همچنین کنسول‌های جدید مثل PS5 یا ایکس باکس سری ایکس هم از 4K پشتیبانی می‌کنند.

مقایسه تلویزیون های UHD 4K و فول اچ دی

اما تفاوت تلویزیون 4K با Full HD در چیست؟ پیشتر گفتیم که در رزولوشن‌های سینمایی پیکسل‌های عمودی در نظر گرفته نمی‌شوند. در تلویزیون‌ها این موضوع برعکس است. تلویزیون‌ها از ابتدا پیکسل‌های عمودی را معیار قرار دادند. بنابر این رزولوشن 1080p در تلویزیون‌ها به تعداد پیکسل‌های عمودی اشاره دارد. از آنجایی که نسبت اکثر تلویزیون‌های اچ‌دی 1.78:1 یا 16:9 است، رزولوشن افقی اکثر آن‌ها هم 1920 پیکسل است.

یکی دیگر از عواملی که در مقایسه تلویزیون 4K با Full HD بیشتر کاربران را گیج می‌کند هم همین است. چرا که از دهه‌ها قبل برای اشاره به رزولوشن تلویزیون‌ها پیکسل‌های عمودی معیار بودند اما یک دفعه و با عرضه تلویزیون‌های 4K پیکسل‌های افقی معیار شدند.

تفاوت تلویزیون 4k با full hd / مقایسه تلویزیون های UHD 4K و فول اچ دی

هنگام مقایسه تلویزیون های UHD 4K و فول اچ دی بزرگترین تفاوتی که بین این دو است در تعداد رزولوشن‌ها است. فرق تلویزیون full HD و Ultra HD در این است که تلویزیون فول اچ دی رزولوشن 1920×1080 و تلویزیون Ultra HD رزولوشن 3840×2160 در اختیار شما قرار می‌دهند. رزولوشن 4K چهار برابر پیکسل‌های بیشتری نسبت به FHD دارد.

رزولوشن 720p

رزولوشن 720p تقریبا از نظر تعداد پیکسل نصف 1080p است. این روزها دیگر به سختی می‌توانید تلویزیون‌های 720p را پیدا کنید چرا که استانداردهای بالاتری روانه بازار شدند و این رزولوشن دیگر از رده خارج حساب می‌شود. با این حال کانال‌های ABC یا ESPN همچنان از این رزولوشن استفاده می‌کنند. در ایران هم صدا و سیما چند سال پیش تصمیم گرفت رزولوشن شبکه‌های خود را ارتقا داده و از این رزولوشن استفاده کند.

سوالات متداول

1. تفاوت Ultra HD و Full HD چیست؟

بزرگترین تفاوت میان این دو در تعداد پیکسل‌ها است. رزولوشن تلویزیون‌های اولترا اچ‌دی 3840x2160 است که در مجموع 4 برابر پیکسل‌های تلویزیون Full HD است.

2. از کجا بفهمیم تلویزیون 4K است یا نه؟

راحت‌ترین راه برای تشخیص تلویزیون اولترا اچ دی یا 4K این است که به دفترچه یا مشخصات آن در وبسایت‌ها مراجعه کنید. اگر عباراتی مثل Ultra-High Definition یا UHD را مشاهده کردید معنایش این است که تلویزیون رزولوشن 4K دارد.

3. تلویزیون 4K بخریم یا Full HD؟

اگر بودجه کافی دارید حتما تلویزیون 4K خریداری کنید. در غیر این صورت می‌توانید تلویزیون‌های FHD را درنظر داشته باشید.

4. فول اچ دی بهتره یا یو اچ دی؟

رزولوشن یو اچ دی 4 برابر پیکسل‌های بیشتری نسبت به فول اچ دی در اختیار شما قرار می‌دهد که نتیجه آن وضوح و کیفیت بالاتر تصاویر، به خصوص محتوای 4K است.

سخن پایانی

به صورت خلاصه اگر بخواهیم مهمترین تفاوت تلویزیون 4K و Full HD را برشماریم و همچنین به مقایسه تلویزیون 4K و 8K بپردازیم باید بگوییم که تلویزیون‌های قدیمی و کوچک HD و 1080p هستند. تقریبا تمام تلویزیون‌های جدید 4K Ultra HD هستند که 4 برابر پیکسل‌های بیشتری نسبت به 1080p دارند. شاید در آینده شاهد عرضه تلویزیون‌های 8K یا حتی 10K باشیم اما تا آن روز فاصله بسیار زیادی داریم.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها