آیا وجود زامبی حقیقت دارد؟ همه آنچه درباره «مردگان متحرک» باید بدانید

آیا ویروس زامبی وجود دارد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آیا زامبی وجود دارد؟ چه از طرفداران زامبی ها باشید و چه آن‌ها را به چشم آفتی بر هنر مدرن ببینید، نمی‌توانید تاثیر این مردگان متحرک را بر فرهنگ سرگرمی دنیای مدرن انکار کنید.

زامبی ها موجوداتی نامیرا هستند. همان‌طور که می‌دانید آن‌ها اجساد مردگان بوده که از راه‌های مختلفی چون ویروس‌ها (در فیلم‌های علمی تخیلی) یا جادو (در داستان‌های فانتزی) به زندگی بازمی‌گردند. در سال‌های گذشته آثار هنری فراوانی در دنیای سینما، تلویزیون، ادبیات و بازی‌های ویدیویی این موجودات را دستمایه روایت داستان‌های خود قرار داده‌اند. از مشهورترین این عناوین می‌توان به فیلم World War Z، سریال The Walking Dead، کتاب The Reapers Are Angels و بازی Dying Light اشاره کرد. آیا وجود زامبی حقیقت دارد؟ آیا دنیا میزبان زامبی‌های واقعی است؟ در این مطلب سعی می‌کنیم در کنار ارائه تاریخچه‌ای از حضور زامبی ها در فرهنگ سنتی و مدرن ملل مختلف، به این سوالات جذاب پاسخ دهیم.

فهرست:

زامبی ها در فرهنگ سنتی جهان

ریشه‌های مردگان متحرک نه به آثار سینمایی جورج رومرو بزرگ، بلکه به باورهای قدیمی برخی از ملل دنیا برمی‌گردد. در این قسمت سعی می‌کنیم با تاریخچه این موجودات ترسناک آشنا شویم.

باورهای سنتی اهالی هائیتی

آیا وجود زامبی حقیقت دارد

زامبی ها به شکلی گسترده در داستان‌های محلی کشور هائیتی حضور دارند. آن‌ها معمولا اجساد افراد مرده هستند که از طریق جادو به زندگی بازمی‌گردند. در این داستان‌ها جادوگران عموما افرادی شیطانی و شرور به حساب می‌آیند. در نقطه مقابل این جادوگران، کشیش‌های مکتب وودو قرار دارند. زامبی‌ها برده‌های شخصی جادوگران بوده و از کوچکترین اراده و اختیاری بهره نمی‌برند. در فرهنگ کشور هائیتی نوع مخصوصی از این موجودات به نام زامبی‌های آسمانی نیز وجود دارند. زامبی‌های آسمانی قسمتی از روح انسان هستند. جادوگران می‌توانند با استفاده از این ارواح، قدرت خود را افزایش دهند. اهالی هائیتی باور دارند که نگه‌داری زامبی‌های آسمانی منجر به افزایش شانس و موفقیت خواهد شد.

این دو نوع از زامبی نماینده ابعاد مختلف روح در مکاتب این کشور به حساب می‌آیند. به نظر می‌رسد که ریشه‌های این باور به بردگان آفریقایی بازگردد. آن‌ها نمک را ابزار نجات زامبی‌ها می‌دانند. برده‌داران غربی از این تفکرات برای کنترل اذهان افراد استفاده می‌کردند. با این حال به نظر می‌رسد که این باور تا حدی ریشه در واقعیت داشته باشد. در اوایل قرن بیستم مقامات آمریکایی حاضر در هائیتی موارد مختلفی از زامبی‌ها را گزارش دادند. نخستین کتابی که بر اساس این اتفاقات نگاشته شد، جزیره جادویی نام داشت.

افسانه های محلی آفریقایی

آیا ویروس زامبی واقعیت دارد

کلمه زامبی در نزد بسیاری از اهالی غرب و مرکز آفریقا به دو معنی خدا و بت به کار می‌رود. اسامی بسیاری از خدایان آفریقایی بر اساس این کلمه انتخاب شده است. باور آفریقایی‌ها از این موجودات را می‌توان مشابه با زامبی‌های آسمانی اهالی هائیتی دانست. اهالی انگلیسی‌زبان جزایر کاراییب زامبی‌ها را شیاطین گریخته از جهنم می‌دانند. مفهوم کنونی زامبی حاصل آموزه‌های فرهنگ آفریقای جنوبی است.

مردم این نواحی برای توصیف این موجودات از لغات متفاوتی چون زیداچان و مادوزوان استفاده می‌کنند. برخی از جوامع باور دارند که مردگان به شکل زامبی‌های کودک به زندگی بازمی‌گردند. آن‌ها راه شکستن این نفرین را یاری درمانگران محلی می‌دانند. علاوه بر این برخی از ساکنان قسمت‌های جنوبی آفریقا، زامبی‌ها را برده‌های جادوگران توصیف می‌کنند. با ورود راه‌آهن به این قاره، مردم شروع به گسترش حکایت‌هایی ترسناک از قطارهای مخصوص جادوگران کردند.

بلوغ زامبی ها در هنر و ادبیات؛ آیا زامبی وجود دارد؟

آیا زامبی واقعیت دارد

بر اساس اظهارات صاحب‌نظرانی چون پولیم، فونسکا و والز، زامبی‌ها نخستین بار در بین اهالی بین‌النهرین پدیدار شدند. آن‌ها باور داشتند که خدای عشق و محبت سومری‌ها، ایشتر، قدرت زنده کردن مردگان به عنوان موجوداتی آدم‌خوار را دارد. این مفاهیم در کتاب سقوط ایشتر و حماسه گیلگمش مطرح می‌شوند. مری شلی در کتاب مشهور خود، فرانکنشتاین، از بسیاری از باورهای قرن بیستم در مورد زامبی ها و بازگرداندن مردگان به زندگی بهره برد. او نخستین فردی بود که این پروسه را به صورت علمی مطرح کرد. ریشه‌های این داستان را می‌توان در حکایت‌های سنتی اروپایی جستجو کرد؛ حکایت‌هایی که زمینه خلق مردگان متحرک امروزی را نیز فراهم کردند.

در ادامه نویسندگان مشهور دیگری چون امبروز بیرس، ادگار الن پو و اچ پی لاوکرفت داستان‌هایی با محوریت زامبی‌ها نگاشتند. شاید بتوان داستان کوتاه هربرت وست به قلم لاوکرفت را تاثیرگذارترین نوشته با محوریت زامبی ها دانست. رد پای این حکایت را در بسیاری از آثار مدرنی که از این موجودات ساخته می‌شوند می‌توان دید. در دهه 50 میلادی سری کتاب‌های مصور Tales from the Crypt روایتی متفاوت از این موجودات ارائه دادند. رومرو این مجموعه کتاب را از منابع الهام خود در ساخت فیلم Night of the Living Dead عنوان کرده است. این فیلم زامبی ‌ها را به موجوداتی که امروزه در عناوین مختلف می‌بینیم تبدیل کرد. با ورود به دنیای مدرن و ظهور بازی‌های ویدیویی، شاهد ساخت آثار موفقی با الهام از این فیلم بودیم. از مشهورترین این بازی‌ها می‌توان به Resident Evil و The House of the Dead اشاره کرد.

زامبی ها در فرهنگ عامیانه

در این قسمت به الهام گیری هنرمندان و مولفان عرصه سینما، ادبیات، تلویزیون و بازی‌های ویدیویی از افسانه محلی زامبی‌ها می‌پردازیم.

زامبی ها در سینما و تلویزیون

آیا زامبی ها واقعی هستند

نخستین فیلم‌های زامبی-محور در دهه 30 میلادی ساخته شدند. از برجسته‌ترین این آثار می‌توان به فیلم White Zombie به کارگردانی ویکتور هلپرین اشاره کرد. این موجودات با فیلم Night of the Living Dead ساخته جورج رومرو به یکی از مباحث داغ دنیای هنر تبدیل شدند. رومرو از زامبی‌ها به عنوان نمادی از انسان‌های مصرف‌گرا بهره برده بود. امروزه شاهد عرضه فیلم‌ها و سریال‌های زیادی با محوریت مردگان متحرک هستیم. اکنون زامبی‌ها صاحب ژانر اختصاصی خود در دنیای سرگرمی بوده و در بسیاری از آثار برجسته حضور دارند. پس از موفقیت فیلم‌های رومرو، فیلمسازان شرقی نیز شروع به ساخت آثاری با حضور مردگان متحرک کردند. منبع الهام اصلی این فیلم‌ها افسانه‌های قرن هجدهمی چینی بود. از معروف‌ترین این عناوین می‌توان به فیلم Mr. Vampire اشاره کرد. مولفان ژاپنی نیز با مشاهده محبوبیت روزافزون سری بازی‌های Resident Evil، به خلق آثاری مشابه روی آوردند.

از فیلم‌های قابل توجه این دوره می‌توان به Bio Zombie و Junk اشاره کرد. این موجودات با فیلم خوش‌ساخت 28Days Later به کارگردانی دنی بویل بازگشتی موفقیت‌آمیز به سینمای غرب داشتند. این اثر با بازی کیلین مورفی روایتگر آخرالزمانی زامبی‌زده بود. در ادامه قرن بیست و یکم شاهد ساخت فیلم‌های متنوع و متفاوتی چون Shaun of the Dead بودیم. این الگو در دهه گذشته با سریال محبوب The Walking Dead ادامه یافت. این اثر با الهام از مجموعه کتاب‌های مصوری به همین نام نوشته رابرت کرکمن ساخته شده بود. موفقیت این سریال و فیلم World War Z جایگاه زامبی‌ها به عنوان یکی از پدیده‌های فرهنگ عامیانه را تثبیت کرد. برای آشنایی با بهترین سریال ها و فیلم های زامبی در جهان، می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

زامبی ها در ادبیات

آیا زامبی ها وجود دارند

در دهه 90 میلادی، به لطف انتشار کتاب‌های جذابی چون Book of the Dead، زامبی‌ها جایگاه خود در دنیای ادبیات مدرن را پیدا کردند. استیون کینگ، یکی از بزرگ‌ترین مولفان ژانر وحشت، داستان‌های کوتاه سرگرم‌کننده‌ای چون Home Delivery و Cell را با محوریت این موجودات به رشته تحریر درآورده است. با این وجود شاید بتوان محبوب‌ترین کتاب با موضوع زامبی‌ها را World War Z اثر مکس بروکس دانست.

بروکس علت محبوبیت این موجودات را گستردگی وحشت ناشی از حمله آن‌ها عنوان می‌کند. داستان‌های زامبی-محور عموما ابعادی جهانی دارند. با نزدیک شدن به دهه گذشته شاهد انتشار آثار متفاوت و جذابی چون Pride and Prejudice and Zombies بودیم. این کتاب به قلم سث گراهام اسمیت روایتی هجوآمیز از رمان ماندگار جین آستن است. در سال‌های گذشته شاهد تحولی در این ژانر بوده‌ایم. نویسندگان شروع به نگارش داستان‌هایی عاشقانه با محوریت زامبی‌ها کرده و با تزریق احساسات انسانی به آن‌ها روایات خلاقانه‌ای پدید آورده‌اند. از موفق‌ترین این کتاب‌ها می‌توان به Generation Dead نوشته دنیل واترز اشاره کرد.

زامبی ها در دنیای بازی و انیمه

آیا زامبی ها حقیقت دارند

جهان‌های زامبی‌زده بستر روایی بسیار خوب و جالبی برای بازی‌های ویدیویی و انیمه‌ها ایجاد می‌کنند. در دهه گذشته شاهد انتشار مانگاها و انیمه‌های جذابی چون I Am a Hero و Living Corpse با محوریت این موجودات بوده‌ایم. در دنیای بازی‌ها نیز محبوبیت روزافزون آثاری چون Resident Evil زمینه را برای گسترش حضور زامبی‌ها در این حوزه فراهم کرد. بازی‌های داستان-محور و محبوبی چون The Last of Us با استفاده موفق از المان‌های سنتی داستان‌های زامبی و ترکیب آن‌ها با روایت‌هایی خلاقانه، به آثار هنری ماندگار و شایسته توجهی تبدیل شده‌اند.

خون‌ آشام‌ ها در مقابل زامبی‌‌ ها

خون آشام ها وجود دارند؟ / خون آشام ها کجا هستند / خون اشام ها چه کسانی هستند

تفاوت‌های فراوانی بین خون‌آشام‌های خوش‌پوش و کاخ‌نشین و زامبی‌های بی‌مغز وجود دارد. تنها وجه اشتراک این دو هیولا را می‌توان نامیرایی آن‌ها دانست. حتی روند بازگشت به زندگی در این دو موجود متفاوت است. در فرهنگ عامیانه مدرن خون‌آشام‌ها بیشتر حالتی انسانی و رمانتیک داشته و فاصله زیادی با اجساد متحرک دارند. با این حال هر دوی این‌ها بخشی مهم از داستان‌های عامیانه نقاط مختلف جهان به حساب می‌آیند. ریشه خون‌آشام‌ها را می‌توان در اساطیر اسلاو جستجو کرد. این موجودات شبگرد معمولا از هوش و قدرت بدنی بسیار بالایی برخوردار بوده و دانشمندان یا جادوگران برجسته‌ای هستند. بزرگ‌ترین دشمن خون‌آشام‌ها نور خورشید است. آن‌ها معمولا در طول روز به استراحت پرداخته و شبانگاه از محل زندگی خود خارج می‌شوند.

در ادبیات کهن یکی از راه‌های شکست خون‌آشام‌ها شکافتن قلب آن‌ها با استفاده از نیزه‌های چوبی بود. در طول تاریخ داستان‌های مختلفی با الهام از این موجودات شبگرد خلق شده‌اند. از مشهورترین عناوین ساخته شده بر اساس خون‌آشام‌ها می‌توان به کتاب‌های دراکولا و آثار اقتباسی از آن، سری فیلم‌های Twilight، سریال The Vampire Diaries و سری بازی‌ها و انیمیشن سریالی Castlevania اشاره کرد. هر کدام از این آثار به نحوی متفاوت از خون‌آشام‌ها برای خلق بستر روایی خود بهره می‌برند. گستردگی آثار ساخته شده با الهام از این موجودات بسیار زیاد بوده و از فانتزی‌های حماسی تا عاشقانه‌های نوجوانانه را در بر می‌گیرد.

زامبی ها در دنیای واقعی

آیا زامبی واقعیت دارد

شاید باورش سخت باشد، اما در طول تاریخ شاهد گزارش‌های قابل اعتماد مشکوکی بوده‌ایم که به صورتی هراس‌انگیز نشانه‌های زامبی‌ها را در بر داشته‌اند. بر اساس مقاله‌ای در مجله پزشکی The Lancet در قرن گذشته سه مورد مشکوک به زامبی رویت شده‌اند. مورد نخست زنی اهل کشور هائیتی بوده که سه سال پس از مرگ خود به نزد خانواده‌اش بازگشته است. مورد دوم مردی اهل همین کشور بود که پس از 18 سال به زندگی بازگشت. بر اساس شواهد، او پس از خروج از قبر خود به کار در یک مزرعه نیشکر مشغول شده بود.

در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم که آیا زامبی وجود دارد و تاریخچه حضور آن‌ها و شواهد مشکوک دال بر حضور آن‌ها در جهان پیرامون پرداختیم. حالا به نظر شما آیا زامبی وجود دارد؟ آیا مردگان متحرک واقعی هستند؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران4 دیدگاه
avatar
‌‌
.
28 شهریور 1400، 00:07
پاسخ
3
2
من از وقتی سریال قورباغه رو دیدم و با گیاه نفس شیطان آشنا شدم از اونجا که همچین گیاهی وجود داشت امکانش هست زامبی ها هم واقعی باشن
avatar
RezaNrzdh
.
27 شهریور 1400، 08:23
پاسخ
1
1
مشهور ترین عناوین گیم Resident Evil هست :))
avatar
علی
.
30 خرداد 1400، 23:53
پاسخ
3
13
سلام کسای که واقعا به اینچیزا اعتقاد دارن بیان یه گروه بزاریم و مطالبی بزاریم (هرکی موافق به شماره پایین پیام بده(واتساپ )) نگا کنید اماده بودن بهتر از اماده نبودن امریکا چین برا چی داره این همه فیلم زامبی میسلزن چون میترسن بعدم یکی اگه قبل اینکه بیماری جزا بیاد به بقیه میگفت بیماری میاد که از سر انگشت شروع به خوردن میکنه تا مغذ خوب همه میخندیدن هیچ چیز غیر ممکن نیست
avatar
جدگال
.
08 مرداد 1401، 22:53
پاسخ
1
0
@علی
به نظرمن هم ممکن است وجود داشته باشند
avatar
مهتاب
.
24 دی 1399، 20:19
پاسخ
3
9
بنظر من تو این دنیا همه چیز امکانش هست یه مثال میزنم مثلا اگه بیماری جزام نبود بتون میگفتم یه بیماری هست ا نوک پا شروع کیکنه بدنتون میخوره باور میکردید قطعا نه
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401