عمده فروشی چیست؟ بهترین سایت های فروش عمده در ایران

عمده فروشی / فروش عمده
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

عمده فروشی یا فروش عمده یکی از تعاریفی است که در دنیای کسب و کار زیاد به آن پرداخته می‌شود. عمده فروشی یکی از چرخه‌های کلیدی تامین کالا در هر کشور و حتی در سطح جهان به حساب می‌آید. در سرتاسر دنیا کسب و کارهای زیادی به عنوان عمده فروش در حال فعالیت در زمینه‌های مختلف از کالا گرفته تا ملک هستند.

عمده فروشی یکی از حوزه‌هایی است که در طی چندین سال گذشته به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده‌اند. از طریق یک پلتفرم عمده فروشی شما کنترل بیشتری بر خرید و فروش کالاهای خود خواهید داشت و همچنین این فرصت را دارید تا با خرده فروشان ارتباط برقرار کرده و برند خود را گسترش دهید. در ادامه پس از بررسی مفهوم عمده‌فروشی با چند سایت برتر در این زمینه و سرویس عمده فروشی پلازا آشنا خواهیم شد.

در ادامه می‌خوانید:

تعریف عمده فروشی

اگر بخواهیم به تعریف عمده فروشی بپردازیم باید بگوییم که عمده‌ فروشی به فروش کالا یا خدمات به مشتریان صنعتی، تجاری و دیگر افراد فعال در حوزه کسب و کار گفته می‌شود و متفاوت از خرده فروشی است. به طور کلی به فروش عمده هر کالا یا خدماتی به هر سازمان یا فردی به غیر از مشتری عادی، عمده‌ فروشی گفته می‌شود.

مزایا و سود عمده فروشی

یکی از اولین مزایای فروش کالا به صورت کلی، سود آن است. اما این سود چقدر است؟ شما با خرید کالا به صورت عمده می‌توانید از تخفیف‌هایی که برای سفارش‌های سنگین ارائه می‌شود بهره ببرید. به این ترتیب می‌توانید یک کالا را با قیمت کمتر خریداری و با قیمت بیشتری به فروش برسانید. سود عمده فروشی نیز بسته به اینکه چقدر سرمایه‌گذاری می‌کنید و چه مقدار کالا می‌توانید به فروش برسانید متفاوت است.

فروش عمده / بهترین سایت های عمده فروشی

البته برخی دسته‌ها نیز به صورت خودکار و فارغ از ضریب مالیات عمده فروشی سودآوری زیادی دارند. برای مثال بسیاری از الماس‌ها و دیگر سنگ‌های قیمتی تا پیش از اینکه به دست خرده فروشان برسند ارزش زیادی ندارند و در حقیقت برخی از آن‌ها حداقل 50 درصد بیشتر از قیمت واقعیشان به فروش می‌رسند. این موضوع در قبال پوشاک نیز صادق است و برخی از لباس‌ها ممکن است 100 یا 400 درصد بیشتر از قیمت واقعی که دارند توسط یک عمده فروش به فروش برسند. به همین ترتیب می‌توان به سود عمده فروشی مواد غذایی که تخمین زده می‌شود 60 درصد است و همچنین صنعت داروسازی که بیشترین سوددهی را دارد (تا بیش از 6 هزار درصد) نیز اشاره کرد.

انواع عمده‌ فروشی

به طور کلی یک مرکز عمده فروشی در 3 نوع و شکل مختلف می‌تواند فعالیت داشته باشد:

 • عمده‌ فروشی تجاری: در این نوع که رایج‌ترین نوع فروش‌عمده است، یک فرد کالایی را در تعداد بسیار زیاد خریداری کرده و سپس آن را با قیمت بیشتر و در تعداد کمتر به فروش می‌رساند. این نوع افراد نقشی در تولید کالاها ندارند اما به لطف آشنایی زیادی که از بازار محصولات مختلف دارند، می‌دانند چه زمانی بهترین زمان برای فروش یک نوع کالا و عرضه آن در بازار است تا بیشترین سود عایدشان شود.
 • دلال‌ها: دلال‌ها صاحب کالا نیستند و در نقش یک رابط بین عمده فروش و مشتریان او عمل می‌کنند. یک دلال این دو را با یکدیگر آشنا کرده و سعی می‌کند یک معامله برد-برد برای هردو طرف را رقم بزند و سپس حق کمیسیون خود را دریافت می‌کند.
 • فروش و پخش: تولید کننده می‌تواند به جای اینکه منتظر یک عمده فروش بماند افرادی را استخدام کند تا به عنوان نماینده آن‌ها به سراغ عمده فروشان رفته و محصولاتشان را به آن‌ها معرفی کند.

دسته های مختلف فروش کالا به صورت کلی

پلتفرمی که در زمینه فروش‌عمده فعالیت می‌کند ممکن است در یک دسته و کالای خاص فعالیت داشته باشد یا اینکه کالاها را در دسته‌بندی‌های متفاوت به فروش برساند. عمده‌‌فروشی در دسته‌های مختلفی از محصولات لبنیاتی گرفته تا حتی الکتریسیته و برق در سطح جهان صورت می‌پذیرد.

برای مثال در برخی ایالت‌های آمریکا هر فرد خانه داری می‌تواند از طریق پنل‌های خورشیدی، انرژی برق اضافی خود را به شبکه برق ایالت اضافه کرده و در ازای آن از شرکت‌های تولیدکننده برق پول دریافت کند. البته این نوع عمده‌ فروشی هنوز خیلی فراگیر نشده و دسته‌های دیگری هستند که فعلا حرف اول را می‌زنند.

 • پوشاک: برخی از شرکت‌های فروش کالا به صورت کلی، تنها در زمینه پوشاک فعالیت دارند. آن‌ها پوشاک و البسه را به صورت عمده از تولیدکننده خریداری کرده و سپس به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری با قیمت بیشتر می‌فروشند.
 • مواد غذایی: یکی از محبوب‌ترین و سودآورترین زمینه‌های عمده‌‌فروشی، مواد غذایی است. عمده فروش در این دسته مشتریان بسیار زیادی دارد که می‌تواند مواد غذایی را به صورت عمده به آن‌ها بفروشد. برای مثال هایپرمارکت‌ها، سازمان‌های دولتی، رستوران‌ها، هتل‌ها، کافی‌شاپ‌ها و … همه از جمله کسب و کارهایی هستند که نیاز به خرید عمده مواد غذایی به صورت مداوم دارند.
 • دارو: همانطور که پیشتر گفتیم، صنعت داروسازی در سرتاسر جهان به عنوان یکی از سودآورترین زمینه‌های کاری شناخته شده است. شرکت‌هایی که در زمینه عمده‌ فروشی فراورده‌های دارویی فعالیت می‌کنند در بیشتر مواقع داروها را با قیمت بسیار بیشتری از قیمت واقعی به خرده فروشان می‌فروشند و سود کلانی به جیب می‌زنند.
 • اسباب بازی و محصولات مربوط به کودکان: یکی از زمینه‌هایی که همیشه تقاضای زیادی دارد اسباب‌بازی و محصولات مربوط به کودکان و نوزادان است. در این زمینه نیز عمده فروشان زیادی فعالیت دارند و کتاب‌ها و بازی‌های کودکانه را به صورت عمده می‌فروشند.
 • گجت‌های التکرونیکی و لوازم جانبی موبایل: با پیشرفت هر روزه فناوری، نیاز به محصولات و لوازم جانبی آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. بسیاری از کسب و کارها نیز از این موقعیت استفاده کرده و به فروش گجت‌ها و لوازم جانبی مثل دوربین‌های امنیتی، پاور بانک‌ها، پهپاد، بلندگوهای بلوتوث، لوازم جانبی موبایل، باتری و یا هدفون می‌پردازند.

بهترین سایت های عمده‌ فروشی

شرکت‌های عمده‌ فروشی مطرح زیادی در سطح جهان فعالیت می‌کنند. در زمینه مواد غذایی مثلا در آمریکا شرکت سیسکو حرف اول را می‌زند. یکی دیگر از بزرگترین و مطرح‌ترین شرکت‌های فروش‌ عمده در سطح جهان فروشگاه اینترنتی عمده‌ فروشی علی‌بابا است. شما از طریق علی‌بابا می‌توانید کالاها در دسته‌بندی‌های مختلفی از خودرو گرفته تا جواهرات و مواد شیمیایی و لوازم جانبی موبایل را به صورت عمده خریداری کنید. از دیگر سایت های عمده فروشی مطرح می‌توانیم به کاستکو و بی‌واناز اشاره کنیم که شعبات زیادی هم در کشورهای مختلف جهان دارند. در ایران نیز شرکت‌های زیادی در زمینه فروش‌ عمده کالاها و خدمات فعالیت دارند که در ادامه 2 نمونه از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

1. عمده فروشی پلازا

در دسته لوازم جانبی موبایل، فروشگاه پلازا یکی از وبسایت‌های فعال در ایران شناخته شده و محصولات متنوعی را به صورت عمده و با قیمت مناسب به فروش می‌رساند. افزون بر این شما از طریق اپلیکیشن عمده فروشی پلازا نیز می‌توانید به خدمات این پلتفرم دسترسی پیدا کنید.

فروش عمده / پلتفرم عمده فروشی

2. ایکسب

از دیگر نمونه‌های فروشگاه اینترنتی فروش کالا به صورتی کلی در ایران می‌توان به سایت ایکسب اشاره کرد که به عنوان اولین فروشگاه عمده فروشی ایرانی فعالیت خود را شروع کرد. شما در این وبسایت می‌توانید برای کسب و کار خود یک حساب ایجاد کرده و از طریق آن حساب محصولات موردنظرتان را به صورت عمده به فروش برسانید. یا اینکه می‌توانید محصولات دیگران را به صورت عمده خریداری کنید. این سایت دسته‌بندی‌های متنوع زیادی دارد و تقریبا هرنوع کالایی که نیاز داشته باشید را می‌توانید در آن پیدا کنید.

3. آرکانو

آرکانو یکی از متنوع‌ترین بازارهای فروش به صورت کلی در ایران است که محصولات مختلف از مواد غذایی و خشکبار گرفته تا لوازم الکترونیکی و پوشاک را پوشش می‌دهد. در این پلتفرم نیز شما می‌توانید برای کسب و کار خود یک صفحه ایجاد و محصولاتتان را به صورت عمده به فروش برسانید و یا محصولات دیگر فروشندگان را به صورت عمده از آن‌ها خریداری کنید.

سوالات متداول

1. عمده فروشی چیست؟

عمده‌ فروشی به پروسه‌ای گفته می‌شود که در جریان آن یک کسب و کار، یک کالا را در تعداد زیاد از تولیدکننده خریداری کرده و سپس به صورت خرد و در تعداد کمتر و با قیمت بیشتر به فروشندگان آن کالا می‌فروشد.

2. چه عمده فروشی بزنم؟

پاسخ دادن به این سوال به میزان سرمایه شما و همچنین وضعیت بازار محصولات مختلف بستگی دارد. اما در هر دسته‌ای رقابت سختی بین عمده فروشان وجود دارد و برای همین شما باید پیش از ورود به این حوزه دانش و اطلاعات کافی در مورد آن را داشته باشید.

3. چگونه عمده فروشی کنیم؟

برای شروع کار نیاز به سرمایه قابل توجهی دارید. سپس می‌توانید یا از طریق تاسیس یک فروشگاه اینترنتی مانند علی‌بابا کار خود را شروع کنید و یا با برقراری ارتباط با دیگر مراکز عمده فروشی در تهران و سایر شهرها کم کم برند خود را گسترش دهید. اما مهمتر از همه این است که اطلاعات کافی در مورد کالایی که قصد فروشش را دارید و همچنین ضرایب مالیاتی عمده فروشی را داشته باشید، سپس قیمت کالاها را مشخص کنید و بعد می‌توانید با دیگر افراد فعال در این حوزه ارتباط برقرار و کار خود را شروع کنید. افزون بر این افرادی که به عنوان عمده‌ فروشی فعالیت می‌کنند نیاز به یک شبکه قابل اتکا از تولیدکنندگان دارند. آن‌ها باید سروقت اجناس را به صورت سالم و با کیفیت بالا تحویل گرفته و ارتباط خوبی با تولیدکننده داشته باشند. در غیر این صورت به عنوان عمده‌ فروش، شما نمی‌توانید به عنوان یک برند مطرح و معتبر فعالیت کنید.

سخن پایانی

فروش کالا به صورت کلی، در بسیاری از کشورهای جهان یکی از سودآورترین حوزه‌های کسب و کار به حساب می‌آید و توانسته به عنوان یکی از حلقه‌های زنجیره تامین کالا به عضو جدایی ناپذیری از بازار تبدیل شود. نظر شما در مورد عمده‌ فروشی و تاثیر آن بر قیمت محصولات چیست؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400