بیوگرافی کیانو ریوز (Keanu Reeves) ؛ زندگینامه غمگین‌ترین بازیگر هالیوود!

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بیوگرافی کیانو ریوز (Keanu Reeves) و آشنایی با زندگی و فیلم‌های او یکی از ترندهای این روزهای اینترنت است. این بازیگر غمگین هالیوودی، که اکثر ما او را با عنوان بازیگر نقش جان ویک می‌شناسیم، یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین بازیگران دنیا است. در این مطلب قصد داریم مروری بر زندگینامه کیانو ریوز و نحوه از دست دادن دختر و همسرش داشته و فیلم های مهم او را مرور کنیم.

کمتر کسی با اسم بازیگر جان ویک ناآشنا است. کیانو ریوز یکی از محبوب‌ترین بازیگران هالیوود است که با وجود سن زیادش، با قدرت به کار خود ادامه داده است. سال 2019، و البته سال‌های بعد نیز، یکی از بهترین سال‌های حرفه‌ای وی محسوب می‌شود؛ ولی او راه ساده‌ای برای رسیدن به وضعیت کنونی خود سپری نکرده است. اما واقعا کیانو ریوز کیست ؟ این بازیگر محبوب چه رازها و غم‌هایی‌ در سینه دارد؟ غمی که اکثر اوقات در چشمان بازیگر نقش جان ویک می‌بینیم، از کجا آمده است؟

در این مطلب از پلازا قصد داریم مروری بر بیوگرافی کیانو ریوز داشته و غم از دست دادن نزدیکانش را با شما به اشتراک بگذاریم. پس از آن هم مروری بر فیلم های کیانو ریوز از ماتریکس تا کنستانتین و جان ویک خواهیم داشت. پس اگر از طرفداران پر و پا قرص بازیگر نقش جان ویک هستید، با ما همراه شوید.

فهرست: 

زندگینامه کیانو ریوز ؛ شهرت زیر سایه اندوه

زندگینامه کیانو ریوز از یک چهارشنبه تابستانی آغاز می‌شود. کیانو ریوز در 2 سپتامبر 1964 (11 شهریور 1343) در بیروت لبنان متولد شد. مادر او پاتریشا تیلور (Patricia Taylor) نام دارد و اهل اسکس (Essex) انگلیس است. پدر او هم ساموئل نام دارد و متولد هونولولو (Honolulu) هاوایی است، اما ریوز ریشه‌ای هاوایی، پرتعالی و چینی دارد. پدر و مادر ریوز در بیروت و زمانی که پدرش 21 و مادرش 19 سال داشت، ملاقات و ازدواج کردند. بعد از اینکه کیانو متولد شد، خواهرش کیم (Kim) هم دو سال بعد به دنیا آمد. کیانو چندین خواهر ناتنی هم دارد. پدر ریوز به مواد مخدر اعتیاد داشت و زمانی که کیانو کوچک بود، خوانواده‌اش را ترک کرد و به علت حمل هرویین در سال 1992 در فرودگاه هاوایی دستگیر شد.

زندگینامه کیانو ریوز
پدر و مادر و کودکی کیانو ریوز

در بیوگرافی کیانو ریوز می‌خوانیم که او فرزند طلاق است. بعد از اینکه پدر و مادر ریوز در سال 1966 از هم جدا شدند، مادر کیانو که یک طراح لباس بود، خانواده‌اش را ابتدا به سیدنی استرالیا و سپس نیویورک منتقل کرد و در آنجا با پائول آرون (Paul Aaron) که کارگردان تئاتر و هالیوود بود، ازدواج کرد. خانواده او بالاخره در تورنتوی کانادا ساکن شدند و کیانو دوران جوانی خود را آنجا سپری کرد. ریوز در مصاحبه‌ای گفته بود که در منطقه یورک ویل تورنتو بزرگ شده است. با اینکه پدر و مادر او آمریکایی و انگلیسی هستند، اما او تابعیت کانادایی دارد و خودش را اهل کانادا می‌داند.

Keanu Reeves / زندگینامه کیانو ریوز
نوجوانی کیانو ریوز

کیانو ریوز در دوران مدرسه با مشکلاتی مواجه شد. او وقتی در تورنتو بزرگ می‌شد، به چندین مدرسه دبیرستان مختلف رفت که شامل یک مدرسه کاتولیک و یک مدرسه هنرهای نمایشی بود. بازیگر نقش جان ویک در مصاحبه‌ای در سال 1988 گفت که ابتدا  وارد یک مدرسه آکادمیک سختگیرانه شده بود و سپس در مدرسه هنرهای Etobicoke شروع به درس خواندن کرد. ریوز در همان مصاحبه گفته بود که برای مدتی در این مدرسه هنرهای نمایشی دوران خوبی را سپری کرد اما بعدا به دلیل اینکه «کمی زیادی بی انظباط» بود، اخراج شد.

بازیگر نقش جان ویک / فیلم های کیانو ریوز/ زندگینامه کیانو ریوز

طبق گفته ریوز در مصاحبه‌ای، او یک سال را در مدرسه خصوصی کاتولیک سپری کرد که دروازه بان تیم هاکی آنجا بود و یک بار، باارزش‌ترین بازیکن تیم هم انتخاب شد. او ابتدا می‌خواست شغل حرفه‌ای خود را به عنوان یک بازیکن هاکی آغاز کند اما بعدا بعد از یک مصدومیت و سفر به نیویورک، نظرش عوض شد و تصمیم گرفت به دنبال بازیگری برود. او از تجربه هاکی خود در فیلم Youngblood که محصول سال 1986 است، استفاده کرد. شاید اگر آن مصدومیت نبود، الان در حال خواندن بیوگرافی کیانو ریوز به عنوان یکی از بزرگترین بازیکنان هاکی می‌بودید.

Keanu Reeves / زندگینامه کیانو ریوز
کیانو ریوز به عنوان دروازه بان تیم هاکی مدرسه

بازیگری از 9 سالگی وارد زندگینامه کیانو ریوز شد. بازیگر نقش جان ویک در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در 17 یا 18 سالگی تصمیم گرفته بود که بازیگر شود. او در 9 سالگی در نمایش Damn Yankees کمپ تابستانی خود حضور داشت و نقش مرکوتیو را در نمایش رومیو و ژولیت در دبیرستان بازی کرده بود. بعد از دوران دبیرستان، او شب‌ها کلاس‌های بازیگری می‌گذراند و سپس به تئاتر وارد شده و برای خود یک ایجنت (Agent) گرفت. اولین کار حرفه‌ای او مربوط به برنامه تلویزیون محلی تورنتو با عنوان Hanging In بود که او نقش یک بچه خیابانی خشن را بازی می‌کرد. ریوز پس از آن در چندین کار محلی فیلم و تئاتر نقش آفرینی کرده و در سال 1986 به لس‌آنجلس رفت. در بخش بعدی همین مطلب و در ادامه بیوگرافی کیانو ریوز  ، بیشتر با فیلم های او در هالیوود آشنا می‌شوید.

بازیگر نقش جان ویک / فیلم های کیانو ریوز/ زندگینامه کیانو ریوز

بیوگرافی کیانو ریوز با حضور در گروه موسیقی ادامه می‌یابد. بازیگر نقش جان ویک در اوایل دهه نود عضو گروه خوانندگی راک Dogstar شد. طبق گزارشات، او بعد از آشنایی با درامر این گروه در یک سوپرمارکت، تصمیم به این کار گرفت. کیانو ریوز چندین سال با این گروه همکاری کرد. او در مصاحبه‌ای اعلام کرد از اینکه باعث شده بود یک گروه راک شبیه پروژه شخصی یک بازیگر معروف شود، احساس بد و عذاب وجدان داشت. او در سال 2006 به دلیل تداخل برنامه‌هایش با گروه موسیقی، از Dogstar جدا شد.

Keanu Reeves / زندگی خصوصی کیانو ریوز
کیانو ریوز در گروه راک Dogstar

در سال 2005، کیانو ریوز یک ستاره به نام خود در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود ثبت کرد و این افتخار در زندگینامه کیانو ریوز ثبت شد. او در سال 2011 کمپانی موتورسیکلت Arch را به همراه طراح موتورسیکلت، گارد هالینگر (Gard Hollinger) تاسیس کرد. این شرکت هم اکنون فروشگاهی در کالیفرنیا دارد که آنجا ریوز می‌تواند روی طرح‌های جدید کار کند. بازیگر نقش جان ویک همیشه به موتورسیکلت علاقه داشت و پس از اتمام فیلمبرداری فیلم‌های ماتریکس، به هریک از بدلکاران فیلم یک موتور هارلی دیویدسون اهدا کرد.

Keanu Reeves / بیوگرافی کیانو ریوز
موسسان کمپانی Arch؛ کیانو ریوز و گارد هالینگر

در بیوگرافی کیانو ریوز از نویسندگی او نباید غافل شد. با اینکه کیانو ریوز به عنوان یک بازیگر شناخته می‌شود، اما دستی در تهیه کنندگی و نویسندگی هم دارد. او در سال 2012 مستند Side By Side را تهیه کرد که موضوع آن، تاریخچه و تفاوت‌های بین تکنیک‌های فیلم دیجیتال و فتوشیمیایی است. این مستند شامل مصاحبه‌هایی با افرادی همچون جیمز کامرون، مارتین اسکورسیزی، دیوید فینچر و دیوید لینچ هم می‌شود که هنگام انتشار، با استقبال خوبی روبه‌رو شد. در سال 2012، ریوز کتاب تصویری Ode to Happiness را نوشت که طبق گفته هافینگتن پست، «یک بازگفت شاعرانه هزل آمیز عجیب از ترحم به خود است.»

keanu-reeves-side-by-side / بیوگرافی کیانو ریوز
مستند Side By Side

کارهای خیر نقش پررنگی در زندگینامه کیانو ریوز دارند. جای شکی نیست که ریوز یکی از خوش اخلاق‌ترین بازیگران هالیوود است، اما کارهای خوب او فراتر از دادن جایش به افراد دیگر در مترو نیویورک و … است. طبق گزارشی، او بدون اینکه دیگران مطلع شوند، یک بنیاد خصوصی سرطان در سال‌های اخیر ایجاد کرده است که دلیل آن، مبارزه ده ساله خواهرش کیم با سرطان خون بود. همچنین گفته می‌شود که او بخش زیادی از درآمدهای خود از فیلم ماتریکس را به تیم‌های جلوه‌های ویژه و طراحی فیلم داده است.

Keanu Reeves / زندگی نامه کیانو ریوز / بازیگر نقش جان ویک

کیانو ریوز و همسرش ؛ غم در اوج شهرت

در بیوگرافی کیانو ریوز به برهه شاد و سپس دردناک زندگی او می‌رسیم. ریوز دوست دختر خود، جنیفر سایم (Jennifer Syme) را در یک مهمانی برای گروه Dogstar در سال 1988 ملاقات کرد و این دو کمی بعد شروع به آشنایی بیشتر با هم کردند. او قبلا در مصاحبه‌ای گفته بود که می‌خواست با او زندگی مشترک و خانواده تشکیل دهد و در سال 1999، سایم حامله شد. دختر آن‌ها با نام ایوا آرچر سایم-ریوز (Ava Archer Syme-Reeves) در دسامبر همان سال به صورت مرده در هشت ماهگی به دنیا آمد.

عکسهای کیانو ریوز و همسرش
کیانو ریوز و همسرش بعد از از دست دادن دخترشان

طبق گزارشات، سایم بعد از این اتفاق دچار دپرسیون شد و بسیاری بر این عقیده بودند که این تجربه ناراحت کننده و غم این دو باعث جدایی آن‌ها از هم شد؛ با این وجود آن‌ها هنوز با هم تا زمان مرگ ناگهانی سایم در سال 2001، به صورت دوست باقی ماندند. سایم طی تصادفی به دلیل مست بودن هنگام برگشت از مهمانی مارلین مانسون در لوس انجلس، جان خود را از دست داد. ریوز که قرار بود دنباله‌های ماتریکس را فیلمبرداری کند، کمی وقت خواست تا با اندوه خود کنار بیاید.

خوشبختانه زندگینامه کیانو ریوز امروزه خالی از عشق نیست. کیانو در سال 2009 در یک مهمانی با الکساندرا گرانت (Alexndra Grant)، هنرمند 48 ساله آمریکایی، آشنا شد. آنها دو کتاب با همکاری هم منتشر کردند. در نوامبر سال 2019 بود که خبر دوستی این دو علنی شد.

عکس‌های کیانو ریوز و همسرش

در زیر می‌توانید گالری عکس‌های کیانو ریوز و همسرش را مشاهده کنید. در این عکس ها می‌توانید مراسم دفن مربوط به دختر و همسر کیانوریوز را هم ببینید.

همچنین بخوانید :

شبکه اجتماعی و پیج اصلی کیانو ریوز

کیانو ریوز بازیگری آرام است که دوست دارد زندگی شخصی خود را دور از فلاش دوربین‌ها داشته باشد. بازیگر جان ویک در مصاحبه‌های مختلف ابراز کرده است که به حریم شخصی خود علاقه داشته و علاقه‌ای به بیان مواردی مربوط به زندگی شخصی خود ندارد. به همین دلیل او هیچ صفحه اجتماعی اینستاگرام یا فیسبوک یا توییتری ندارد. ریوز در این مورد می‌گوید: «حریم شخصی برای من خیلی مهم است و بله، من واقعا چیزی برای گفتن درباره چیزی ندارم.». بنابراین اگر به دنبال پیج کیانو ریوز می‌گردید و آن را پیدا کردید، بدانید که صفحه رسمی نیست.

keanu reeves 2019 / صفحه اینستاگرام کیانو ریوز / بازیگر نقش جان ویک

فیلم های کیانو ریوز در 37 سال بازیگری

زندگینامه کیانو ریوز را با معرفی فیلم‌های او ادامه می‌دهیم. کیانو ریوز بعد از رفتن به هالیوود در سال 1986 در فیلم‌های مختلفی نقش آفرینی کرد که شامل درام جنایی با عنوان River’s Edge و Permenant Record می‌شود که در آن نقش بهترین دوست یک پسر را بازی می‌کند که خودکشی کرده است. Bill & Ted’s Excellent Adventure یکی از نقاط عطف در فیلم های کیانو ریوز محسوب می‌شود. پس از اتمام نقش آفرینی در فیلم درام Dangerous Liaisons، بازی او در نقش یک پسر نابغه نشئه در فیلم Bill & Ted’s Excellent Adventure باعث تعریف و تمجید منتقدین و بییندگان از او شد. با اینکه Bill & Ted نقدهای مثبت و منفی دریافت کرد، نقش آفرینی ریوز مورد ستایش قرار گرفت و این فیلم کیانو ریوز توانست عملکردی عالی در باکس آفیس داشته باشد.

بازیگر نقش جان ویک / فیلم های کیانو ریوز

بعد از این فیلم، بازیگر نقش جان ویک در فیلم درام کمدی Parenthood ایفای نقش کرد که بازیگران دیگری مانند استیو مارتین، خواکین فینیکس و مارتا پلیمپتون در آن حضور داشتند. در صحنه فیلمبردای Parenthood، ریوز با خواکین فینیکس آشنا شد و بعدا برادر جوان‌تر او یعنی ریور فینیکس را هم ملاقات کرد که این دو بعدا در فیلم My Own Private Idaho با هم ایفای نقش کردند. ریور فینیکس و ریوز تبدیل به دوستان خوبی بعد از اتمام فیلمبرداری این فیلم شدند.

بازیگر نقش جان ویک / بیوگرافی کیانو ریوز

سبک فیلم های کیانو ریوز در دهه 90 میلادی بازه گسترده‌ای از فیلم دلهره آور و جنایی مربوط به موج سواری با نام Point Break در 1991 تا درام مستقل My Own Private Idaho را شامل می‌شود که نقش آفرینی او در مورد دوم، مورد ستایش شدید منتقدین قرار گرفت. او در همان دوره در فیلم‌های درام تاریخی مانند Much Ado About Nothing و Bram Stoker’s Dracula که یکی از فیلم های ترسناک کیانو ریوز هم محسوب می‌شود، ایفای نقش کرد.

بازیگر نقش جان ویک / فیلم کیانو ریوز

زندگینامه کیانو ریوز در سال 1994 بسیار غنی‌تر شد. ریوز در سال 1994 در اولین فیلم بلاک باستر خود با نام Speed نقش آفرینی کرد. این فیلم اکشن جنایی درباره یک مامور پلیس لوس آنجلس است که در تلاش برای نجات مردم گیر افتاده در یک اتوبوس بوده که در آن بمب گذاری شده است. مرگ ناگهانی دوست صمیمی ریوز، یعنی ریور فینیکس در سال 1993 و هنگامی که ریوز مشغول فیلمبرداری Speed بود، تاثیر زیادی رویش گذاشت. این اتفاق نیز یکی از غم‌انگیزترین اتفاقات در زندگینامه کیانو ریوز است. او در مصاحبه‌ای در سال 1994 گفت که دلش برای او بسیار تنگ شده است. ریوز در فیلم Speed در کنار ساندرا بولاک (Sandra Bullock) نقش آفرینی می‌کرد و این فیلم کیانو ریوز توانست عملکرد موفقی را از نظر منتقدین و باکس آفیس داشته باشد. ریوز و بولاک رابطه گرمی با هم داشتند و تبدیل به دوستان صمیمی شدند.

کیانو ریوز / بازیگر نقش جان ویک

اهمیتی ندارد تا چه میزان از بیوگرافی کیانو ریوز خبر دارید، اما احتمالا می‌دانید که او با نقش نئو به شهرت بسیاری رسید. قطعا عنوان اکشن و علمی تخیلی ماتریکس در سال 1999 یکی از بهترین و نمادین‌ترین فیلم های کیانو ریوز است. این فیلم که توسط واچوفسکی‌ها کارگردانی شده بود، داستان یک هکر کامپیوتر را بازگو می‌کرد که وارد یک دنیای دیگر می‌شود. با اینکه فیلم‌های بعدی نتوانستند موفقیت عنوان اول را تکرار کنند، اما این مجموعه فیلم کیانو ریوز باعث شناخته‌تر شدن او در دنیا شد. بیراه نیست اگر بگوییم این فیلم سبب شد افراد بیشتری در مورد بیوگرافی کیانو ریوز کنجکاوی نشان دهند.

بازیگر نقش جان ویک/ فیلم کیانو ریوز

کیانو ریوز بعد از بازی در فیلم ماتریکس در نقش‌های متفاوتی بازی کرد. او در فیلم‌های کمدی عاشقانه همچون Something’s Gotta Give در سال 2003 و فیلم درام عاشقانه The Lake House محصول سال 2006 ایفای نقش کرد. فیلم های دیگر کیانو ریوز، بازیگر نقش جان ویک ، در این دوره شامل عناوین تاریک‌تری همچون کنستانتین در سال 2005 و A Scanner Darkly در سال 2006 می‌شود.

constantine-keanu-reeves / بهترین فیلم های کیانو ریوز
فیلم کنستانتین کیانو ریوز

در بیوگرافی کیانو ریوز بارها او را با عنوان “بازیگر نقش جان ویک” خطاب کردیم. عنوان John Wick در سال 2014 یک موفقیت شگفت انگیز بین فیلم های کیانو ریوز بود که دو دنباله را به ترتیب در سال‌های 2017 و 2019 به همراه داشت. قسمت چهارم این فیلم‌ها نیز با حضور درخشان کیانو ریوز در حال ساخت است. بازیگر نقش جان ویک در 2019 در فیلم Always Be My Maybe و Toy Story 4 حضور داشت فیلم بعدی او هم دنباله‌ای بر Bill & Ted با عنوان Bill & Ted Face the Music خواهد بود که در سال 2020 اکران شد. او به زودی با نقش نئو در فیلم ماتریکس 4 بار دیگر مهمان خانه‌های ما خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیلم ماتریکس 4 به این مقاله از پلازا مراجعه کنید.

keanu / بهترین فیلمهای کیانو ریوز
کیانو ریوز در مراسم اکران Toy Story 4

جدول فیلم‌های کیانو ریوز

در ادامه آشنایی با بیوگرافی کیانو ریوز به فیلم‌های او می‌رسیم. در جدول زیر می‌توانید فهرست فیلم های کیانو ریوز ، بازیگر نقش جان ویک ، را مشاهده کنید. در بخش بعد هم نگاهی به پروژه‌ها و فیلم های این بازیگر محبوب در سال 2019 خواهیم داشت.

نام فیلمنام شخصیتسال ساختکارگردان
One Step Awayران پتری1985رابرت فورتیر
Youngbloodهیور1986پیتر مارکل
Flyingتامی1986پل لینچ
River’s Edgeمت1986تیم هانتر
The Night Beforeوینستون کانلی1988توم ابرهارت
Permanent Recordکریس تاونسند1988ماریسا سیلور
The Prince of Pennsylvaniaروپرت مارشتا1988ران نیسوانر
Dangerous Liaisonsکاوالیر رافائل دانسنی1988استفن فریرز
Bill & Ted’s Excellent Adventureتد لوگان1989استفن هرک
Parenthoodتاد هیگینز1989ران هاوارد
I Love You to Deathمارلون جیمز1990لارنس کاسدان
Tune in Tomorrowمارتین لودر1990جان امیل
Point Breakجانی یوتا1991کاترین بیگلو
Bill & Ted’s Bogus Journeyتد لوگان1991پیتر هویت
My Own Private Idahoاسکات فیور1991گاس ون سنت
Bram Stoker’s Draculaجاناتان هارکر1992فرانسیس فورد کوپولا
Much Ado About Nothingدان جان1993کنت برانا
Even Cowgirls Get the Bluesجولین گیشه1993گاس ون سنت
Freakedاورتیز داگ بوی1993الکس وینتر / تام استرن
Little Buddhaپرینس سیدهارتا1993برناردو برتولوچی
Speedجک تریون1994یان دی بونت
Johnny Mnemonicجانی منمونیک1995رابرت لانگو
A Walk in the Cloudsپل ساتون1995آلفونسو آرائو
Chain Reactionادی کاسالیویچ1996اندرو دیویس
Feeling Minnesotaجکس کلایتون1996استیون بیگلمن
The Last Time I Committed Suicideهری1997استفن کی
The Devil’s Advocateکوین لومکس1997تیلور هکفورد
The Matrixتوماس اندرسون / نئو1999واچوفسکی ها
Me and Willکیانو ریوز1999ملیسا بر / شری روز
The Replacementsشین فالکو2000هاوارد داچ
The Watcherدیوید آلن گریفین2000جو چاربانیک
The Giftدانی بارکسدیل2000سم ریمی
Sweet Novemberنلسون ماس2001پت اوکانر
Hardballکانر اونیل2001برایان رابینز
The Matrix Reloadedتوماس اندرسون / نئو2003واچوفسکی ها
The Animatrixتوماس اندرسون / نئو2003شینیچیرو واتانابه
The Matrix Revolutionsتوماس اندرسون / نئو2003واچوفسکی ها
Something’s Gotta Giveدکتر جولین مرسر2003نانسی میرز
Constantineجان کنستانتین2005فرانسیس لاورنس
Thumbsuckerدکتر پری لیمن2005مایک میلز
Ellie Parkerکیانو ریوز2005اسکات کافی
A Scanner Darklyباب ارکتور2006ریچارد لینکلیدر
The Lake Houseالکس وایلر2006الخاندرو اگرستی
Street Kingsکاراگاه تام لادلو2008دیوید ایر
The Day the Earth Stood Stillکلاتو2008اسکات دریکسون
The Private Lives of Pippa Leeکریس نادیو2009ربکا میلر
Henry’s Crimeهنری تورن2010مالکولم ونویل
Generation Um…جان2012مارک ال مان
Man of Tai Chiدوناکا مارک2013کیانو ریوز
47 Roninکای2013کاری رینش
John Wickجان ویک2014چاد استاهلسکی
Knock Knockایوان وبر2015الی راث
Exposedکاراگاه اسکات گالبان2016دکلان دیل
Keanuکیانو2016پیتر اتنسیو
The Neon Demonهنک2016نیکولاس ویندینگ رفن
The Bad Batchدریم2016آنا لیلی امیرپور
The Whole Truthریچارد رمسی2016کورتنی هانت
To the Boneدکتر ویلیام بکهام2017مارتی نوکسون
John Wick: Chapter 2جان ویک2017چاد استاهلسکی
A Happening of Monumental Proportionsباب2017جودی گریر
SPF-18کیانو ریوز2017الکس ازریل
Siberiaلوکاس هیل2018متیو راس
Destination Weddingفرنک2018ویکتور لوین
Replicasویل فاستر2018جفری نچمنوف
John Wick: Chapter 3 – Parabellumجان ویک2019چاد استاهلسکی
Always Be My Maybeکیانو ریوز2019نهناتچکا خان
Toy Story 4دوک کابوم2019جاش کولی
Already Gone2019کریستوفر کنیلی
Between Two Ferns: The Movieخودش2019اسکات آکرمن
Bill & Ted Face the Musicتد لوگان2020دین پاریزو

علاوه بر این ها بازیگر فیلم جان ویک در 3 فیلم دیگر نیز بازی کرده که هنوز اکران نشده‌اند. این فیلم‌ها عبارتند از: فیلم The Matrix Resurrections که در سال 2021 اکران می‌شود. فیلم DC League of Super-Pets و فیلم John Wick: Chapter 4 که تاریخ اکران آنها سال 2022 اعلام شده است.

چرا 2019 را باید سال کیانو ریوز بنامیم؟

سال 2019 در ‌گاه‌شمار چینی به عنوان سال خوک نامیده شده و سازمان ملل متحد نیز آن را سال جدول تناوبی اعلام کرده است، اما همه اینها را فراموش کنید؛ این سال را باید سال کیانو ریوز بنامیم. زندگینامه کیانو ریوز در این سال بسیار پربار بود.  او همان کسی است که با شماره سوم از مجموعه فیلم‌های اکشن جان ویک یعنی John Wick: Chapter 3 – Parabellum تاج پادشاهی باکس آفیس را از Avengers: Endgame ربود و سپس با صداپیشگی شخصیت «دوک کابوم» در انیمیشن تحسین شده Toy Story 4 در صدر جدول پرفروش‌ترین فیلم‌ها جا خوش کرده است.

اگر اهل بازی‌های ویدیویی باشید، خبر حضور کیانو در بازی Cyberpunk 2077 که در نمایشگاه E3 2019 اعلام شد را از همه چیز مهم‌تر می‌دانید. این اواخر هم حضور افتخاری او در فیلم کمدی عاشقانه Always Be My Maybe ساخته کمپانی نتفلیکس، حسابی سروصدا به پا کرد و آن سکانس جذاب ورودش که به‌صورت صحنه آهسته پخش می‌شد، در شبکه‌های اجتماعی و بین طرفداران دست‌به‌دست می‌شود.

کیانو ریوز 57 ساله شایسته تمام این توجهات و ابراز علاقه از سوی مردم است. حدود 35 سال است که او را با کارهای درخشانش می‌شناسیم و این مدت، حتی از سن بسیاری از طرفداران جوان او که با فیلم‌های جان ویک، کیانو را شناخته‌اند هم بیشتر است. پس از گذشت این همه سال، نه‌تنها از محبوبیت کیانو کاسته نشده، بلکه او را هر روز قدرتمندتر از روز گذشته می‌بینیم. او که برخلاف اکثر سوپر استارهای هالیوود میانه چندان خوبی با هیاهو و حاشیه ندارد، با John Wick 3 ثابت کرده که هنوز هم می‌تواند یک‌تنه فیلم را بالا بکشد و آن را به موفقیت تجاری برساند.

گفتنی است این فیلم حالا با پشت سر گذاشتن The Matrix Revolutions به عنوان سومین فیلم پرفروش ریوز، پس از The Matrix Reloaded و The Matrix شناخته می‌شود. علاوه بر این، شنیده‌ها حاکی از آن است که شخصیت دوک کابوم در انیمیشن Toy Story 4 یکی از جذاب‌ترین کراکترهای داستان است و تاثیر زیادی روی ماجراهای فیلم دارد. البته این دومین حضور تاثیرگذار بازیگر نقش جان ویک در یک فیلم طی یک ماه اخیر است؛ قبلی مربوط به فیلم Always Be My Maybe می‌شود که به‌ گفته منتقدین و کسانی که فیلم را دیده‌اند، این بهترین بازی کیانو در قالب شخصیت واقعی خودش است (او قبلا هم در چند فیلم نقش خودش را بازی کرده بود.)

کیانو ریوز / Always Be My Maybe / بازیگر نقش جان ویک

حالا دیگر می‌توانیم کیانو ریوز، بازیگر نقش جان ویک ، را بزرگترین هنرپیشه فیلم‌های اکشن در نسل خودش بدانیم. با تمام احترامی که برای آرنولد شوارتزنگر، سیلوستر استالونه، دواین جانسون یا دنزل واشینگتن قائلیم، اما این افراد در کمتر فیلم اکشنی بازی کرده‌اند که به خوبی Speed، سه‌گانه John Wick یا حتی هر کدام از سه فیلم The Matrix باشد. تقریبا هیچ کسی به اندازه او در خلق شخصیت‌های ران اند گان (همان هفت‌تیرکش خودمان) تبحّر ندارد و این موضوع را در قالب شخصیت‌هایی مثل جانی یوتا، توماس اندرسون و جان ویک به خوبی ثابت کرده است.

بازیگر نقش جان ویک همچنین ثابت کرده که برای ماندن در اوج، نیاز به تکرار کارهای موفق قبلی‌اش ندارد و ظاهرا علاقه‌ای هم به این کار ندارد. همین فیلم خاطره‌انگیز Constantine را در نظر بگیرید که تا دو سال پیش و قبل از اکران Wonder Woman پرفروش‌ترین فیلم کمپانی DC محسوب می‌شد (البته بدون احتساب فیلم‌های بتمن و سوپرمن)، اما ریوز به‌ جای آنکه به تکرار خودش در این فیلم بپردازد، چندین و چند شخصیت جدید و دوست‌داشتنی را خلق کرده و تحویل‌مان داده است. اصلا همین کراکتر جان ویک بهترین مثال در این زمینه است؛ طرفداران قدیمی ریوز که از فیلم‌هایی چون The Matrix و Speed کلی خاطره هیجان‌انگیز با نقش‌آفرینی‌های او دارند، در این سال‌ها جان ویک را می‌بینند که در عین متفاوت بودن، همان اکشن‌بازی‌های جذاب کیانویی را برایشان به ارمغان آورده است.

کیانو ریوز / جان ویک / John Wick
فیلم کیانو ریوز: John Wick

البته دوست‌داران هریسون فورد می‌توانند ادعا کنند که او فیلم‌های اکشن بیشتری نسبت به کیانو ریوز بازی کرده و این ادعا اصلا هم بی‌راه نیست. فورد با احتساب چهار فیلم از مجموعه Star Wars، چهار تا از سری Indiana Jones و البته دو فیلم Blade Runner، تعداد فیلم‌های اکشنی که بازی کرده واقعا زیاد است، اما او در سال‌های اخیر نتوانسته یک IP اکشن جدید برای طرفدارانش رو کند.

اینکه مدام از John Wick نام می‌بریم به این خاطر است که ریوز واقعا کار بزرگی با این مجموعه انجام داده و در میان‌سالی، یک فرنچایز جدید را کلید زده است؛ آن هم در ژانر اکشن. John Wick به این دلیل موفق شده که بازیگر موفقی نقش اصلی‌اش را بازی می‌کند. ریوز نه مثل کریس‌های هالیوود (کریس ایوانز، کریس پرت، کریس همسورث و …) در فرنچایزهایی که موفقیت‌شان از پیش تضمین شده است حضور پیدا می‌کند و نه مثل ستارگان مدرن هالیوودی از قبیل رایان گاسلینگ و تام هاردی، اهل بازی در فیلم‌های اسکار پسند است. ریوز به‌مانند دنزل واشینگتن و لئوناردو دیکاپریو، به یک IP خاص وابسته نیست و هر زمان که اراده کند، می‌تواند با یک فیلم جدید سیل مخاطبان را وارد سینماها کند.

keanu-reeves-hockey / فیلمهای کیانو ریوز / بازیگر نقش جان ویک

در زندگینامه کیانو ریوز از نقش طرفداران او نیز نباید غافل شد.  جدا از فیلم‌هایی که ریوز در آنها بازی کرده، او بخش بزرگی از محبوبیتش را مدیون هوادارانی است که در تمام این سال‌ها، عکس‌ها، تکه‌کلام‌ها و سکانس‌های معروف فیلم‌هایش را در شبکه‌های اجتماعی پخش کرده‌اند و با این کار نگذاشته‌اند خاطره هنرنمایی‌های او به فراموشی سپرده شود.

برای مثال در سال 2010 تصویر کیانو که با حالتی غمگین روی یک نیمکت نشسته و در حال خوردن ساندویچ است به یکی از پر استفاده‌ترین تصاویر در اینترنت بدل شد و کاربران از آن برای شوخی با موقعیت‌های مختلف استفاده می‌کردند. حتما خودتان هم در شبکه‌های اجتماعی با تصویر معروف انتخاب قرص آبی و قرمز مربوط به فیلم ماتریکس مواجه شده‌اید. مدتی پیش هم ویدیویی از او منتشر شده بود که در یک پرواز، مشغول خنداندن و سرگرم کردن هم‌سفرهای خودش بود.

تمام این اتفاقات ریز و درشت در کنار هم، چهره‌ای صمیمی و دوست‌داشتنی از کیانو ریوز ساخته‌اند و او را به محبوب‌ترین سلبریتی در فضای مجازی (حداقل در این روزها) تبدیل کرده‌اند. همه کیانو ریوز را نه فقط به‌خاطر فیلم‌هایی که بازی کرده، بلکه به‌خاطر شخصیت متین و متواضعش دوست دارند. به همین دلیل است که وقتی روی صحنه E3 حاضر شد، سالن از شادی منفجر می‌شود و آن لحظات جالب بین او و عاشقانش رقم می‌خورد.

کیانو ریوز / بازی Cyberpunk 2077 / بازیگر نقش جان ویک

شاید تمام تعریف و تمجیدهایی که این روزها پشت سر کیانو ریوز شنیده می‌شود، مربوط به دوران اوج یک ستاره، قبل از خاموش شدنش باشند. شاید کیانو هم مثل خیلی دیگر از ستاره‌های دنیای سرگرمی (مانند جنیفر لاورنس، تیلو سوییفت، کانی وست، تایگر وودز و …) با هیاهوی رسانه‌ای به چنین جایگاهی رسیده و به زودی شاهد زمین خوردنش خواهیم بود. اما الان بهتر است همه این شایدها را کنار بگذاریم، قرص آبی را انتخاب کنیم، آرام بنشینیم و از زندگی در سالی که متعلق به کیانو ریوز است، لذت ببریم.

سوالات متداول

1. کیانو ریوز چند سال دارد؟

او در 11 شهریور 1343به دنیا آمده و هم اکنون 57 سال دارد

2. کیانو ریوز اصالتا کجایی است؟

او در بیروت لبنان از پدری اهل هاوایی و مادری انگلیسی به دنیا آمد.

3. آیا کیانو ریوز رزمی کار است؟

خیر. او رزمی کار نیست اما برای ایفای نقش‌هایش ناچار بوده برخی از فنون رزمی را آموزش ببیند

در ویدئو زیر 15 نکته از بیوگرافی کیانو ریوز که نمی‌دانستید، با زیرنویس فارسی را مشاهده می‌کنید.

سخن پایانی

کیانو ریوز یکی از کم حاشیه‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین بازیگران دنیا است. او در زندگی خود ضربات روحی زیادی را متحمل شده و دختر و همسرش را از دست داده است. در این مطلب سعی کردیم نگاهی بر فیلم ها و زندگینامه کیانو ریوز داشته و موفقیت‌های این بازیگر جنتلمن  را مرور کنیم. نظر شما درباره او چیست؟ آیا شما هم از طرفداران Keanu Reeves هستید؟ به نظر شما در بیوگرافی کیانو ریوز جای چه مطالبی خالی است؟ نظرات خود را از طریق بخش ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
avatar
Mahmood
.
30 خرداد 1399، 03:13
پاسخ
0
0
بدون شک باشخصیت‌ترین و دوس‌داشتنی‌ترین شخصیت هالیووده عاشق خودش و فیلماشم.
avatar
@mjtklr
.
24 خرداد 1399، 17:04
پاسخ
0
0
کوکامه
avatar
Danteafg
.
17 آبان 1398، 02:58
پاسخ
0
0
خیلی دیگه از چیزهای دیگه از زندگیش نگفتید مثلا این که خواهر کوچکش رو خیلی دوست داشت و چطور از دنیا رفت یا حتی عکس ازش
avatar
ایمان
.
25 مهر 1398، 12:42
پاسخ
0
1
مطلب خوبی بود، کیانور ریوز بازیگر مورد علاقمه.
avatar
ایمان
.
25 مهر 1398، 12:41
پاسخ
0
0
مطلب کاملی بود. کیانو ریوز بازیگر مورد علاقمه.
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022