10 شرکت فیلم سازی بزرگ جهان ؛ از برادران وارنر تا والت دیزنی

شرکت های فیلمسازی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

معروف ترین کمپانی های فیلم سازی جهان را می‌شناسید؟ در این مقاله تلاش داریم تا 10 شرکت فیلمسازی بزرگ جهان را برایتان معرفی کنیم. با پلازا همراه شوید تا این فهرست 10 تایی از شرکت های فیلمسازی را بخوانید.

جهان بدون فیلم چگونه خواهد بود؟ اولین جوابی که به ذهن خطور می‌کند این است که قطعا خیلی کسل‌کننده می‌شود. فیلم‌ها ما را می‌خندانند، به گریه می‌اندازند، حس شادی می‌دهند و همچنین به ترس وا می‌دارند. اگر از طرفداران فیلم‌های هالیوودی هستید، آیا می‌دانید که این آثار چگونه ساخته می‌شوند؟ بیگانگان را چه کسی خلق کرد؟ یا چگونه آواتارها با چنین جزئیات دقیقی به تصویر کشیده شده‌اند؟ در حالی که فیلم‌ها دنیاهای بی‌شماری را به تصویر می‌کشند، در پشت این فیلم‌ها، شرکت های فیلمسازی قرار دارند که از منابع و نیروی انسانی خود برای ایجاد یک فیلم خارق‌العاده استفاده می‌کنند. در این مقاله با 10 شرکت فیلمسازی آشنا می‌شویم.

10 شرکت فیلمسازی بزرگ جهان

شرکت فیلمسازی برای تولید یک فیلم، بودجه ساخت آن را تأمین می‌کند و منابع و نیروی انسانی لازم را برای این امر فراهم می‌سازد. فهرست زیر شامل 10 شرکت فیلمسازی بزرگ و کوچک است که صنعت فیلم را برای همیشه تغییر دادند.

1. استودیو فیلم سازی Warner Brothers

کمپانی برادران وارنر / بازی های شرکت برادران وارنر

شرکت فیلمسازی برادران وارنر در سال 1923 تأسیس شد و برخی از بهترین فیلم‌هایی که در هالیوود ساخته شده‌اند، متعلق به این شرکت فیلمسازی هستند. این شرکت اولین فیلم صوتی با نام Jazz Singer را در سال 1927 تولید کرد و به اکران فیلم‌های گانگستری موفقی با بازی هامفری بوگارت، موزیکال‌های بازبی برکلی در دهه‌های 1930 و 1940 و کارتون‌های لونی تونز (Looney Tunes) پرداخت.

برادران وارنر همچنین دارای بخش‌ها و شرکت‌های تابعه دیگری مانند New Line Cinema، شرکت Castle Rock Entertainment، کمپانی Turner Entertainment، شرکت Warner Bros، شرکت Animation و DC Films است. وارنر برادرز یک شرکت فیلمسازی خیلی بزرگ است که فیلم‌های ماندگار و عالی را ساخته است. از جمله این موارد می‌توان به فیلم‌های هری پاتر، ماتریکس و بتمن اشاره کرد.

2. شرکت فیلمسازی Sony Pictures Motion Picture Group

اسامی شرکت های فیلمسازی خارجی / بهترین شرکت فیلم سازی جهان

Sony Pictures Motion Picture Group بخشی از Sony Entertainment است که زیرمجموعه سونی محسوب می‌شود. بزرگترین شرکت تابعه این شرکت فیلمسازی، Columbia Pictures است که در سال 1989 با 3.4 میلیارد دلار از کوکا کولا خریداری شد.

شرکت فیلمسازی سونی بزرگترین استودیو را به خود اختصاص داده و فیلم‌های خوبی را در طول سال‌ها تولید کرده است؛ فیلم‌هایی مانند Spider-Man، مردان سیاه‌پوش و Resident Evil. بزرگترین سرمایه این شرکت Columbia Pictures است که از سال 1924 فیلم تولید می‌کند. سونی به هر عرصه‌ای که وارد شود، قابلیت ایجاد تحول در آن را دارد و صنعت فیلمسازی هم از این قاعده مستثنا نیست.

3. کمپانی های فیلم سازی: Walt Disney Studios

شرکت فیلمسازی Walt Disney زیرمجموعه واحد سرگرمی شرکت Walt Disney است. این شرکت فیلمسازی در طول سال‌ها، فیلم‌های بسیار خوبی تولید کرده که زندگی بسیاری از مردم، به ویژه مخاطبان جوان را تحت تأثیر قرار داده است.

Walt Disney Animation Studios بخشی است که فیلم‌ها و انیمیشن‌ها را تولید می‌کند. تعدادی از فیلم‌های فوق‌العاده‌ای که آن‌ها تولید کرده‌اند سفید برفی و هفت کوتوله، پیتر پن و فروزن است. اکثر تولیدات اکشن نیز تحت عنوان زیرمجموعه استودیوی اصلی آن، یعنی والت دیزنی پیکچرز انجام می‌شود. فیلم‌های این مجموعه نیز شامل دزدان دریایی کارائیب، دیو و دلبر و کتاب جنگل است. شرکت فیلمسازی والت دیزنی همچنین دارای شرکت‌های تابعه و بخش‌های دیگر است که شامل Lucas Film، شرکت Marvel Studios، پیکسار و Disney Nature می‌شود. از دیگر ساخته‌های ماندگار این شرکت فیلمسازی می‌توانیم به فیلم‌های نارنیا و شیر شاه اشاره کنیم. والت دیزنی یکی از معروف ترین کمپانی های فیلم سازی در جهان است.

4. کمپانی فیلمسازی Universal Pictures

کمپانی یونیورسال / بهترین شرکت های فیلمسازی جهان

Universal Pictures کمپانی فیلمسازی تابعه NBC Universal متعلق به Comcast است. این شرکت فیلمسازی در سال 1912 تأسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین کمپانی های فیلم سازی آمریکایی است. Universal Studios طی سال‌ها برخی از کلاسیک‌های ماندگار را تولید کرده است؛ از جمله ماندگارترین آن‌ها می‌توان به پارک ژوراسیک، ئی.تی. و آرواره‌ها اشاره کرد که همه توسط استیون اسپیلبرگ کارگردانی شده‌اند. بخش Universal Animation Studios، فیلم‌های انیمیشن و سریال‌های تلویزیونی را تولید می‌کند. از فیلم‌های بلند این شرکت فیلمسازی می‌توانیم به فیلم The Land Before Time، فیلم An American Tail و Balto اشاره کنیم.

بخش دیگر این شرکت فیلمسازی، Illumination است که در سال 2007 توسط کریس ملداندری تأسیس شد. این استودیو با انیمیشن Despicable Me به موفقیتی جهانی رسید و فروشی بالغ بر 546.1 میلیون دلار داشت. سایر بخش‌ها و شرکت‌های تابعه یونیورسال شامل Universal Studios Home Entertainment، شرکت Dreamworks Animation، کمپانی Focus Features و Working Title Films می‌شود. شکی نیست که Universal Studios یکی از تأثیرگذارترین شرکت‌های فیلمسازی در جهان است. آن‌ها همچنین لوگویی به‌یادماندنی و نمادین دارند.

5. شرکت فیلمسازی 20th Century Fox

قیمت اجاره استودیو کروماکی / اجاره استودیو فیلمبرداری

20th Century Fox یک کمپانی فیلمسازی از زیرمجموعه Big Six است. این استودیو فیلم سازی از سال 1984 تا 2013 متعلق به New Corporation بود. این شرکت سپس به News Corp و 20th Century Fox تقسیم شد. «فاکس قرن بیستم» در سال 1935 تاسیس شد و به دلیل تولیدات موزیکال و همکاری با شرلی تمپل، بازیگر آمریکایی موفق و مشهور شد. بزرگترین اثر معاصر آن‌ها آواتار است که در حال حاضر با بیش از 2.7 میلیارد دلار رکورد بالاترین فروش فیلم در تمام دوران را دارد.

20th Century Fox فیلم‌های شگفت‌انگیز و موفق بسیاری را تولید کرده است. در میان آن‌ها می‌توان از Ice Age و X-Men نام برد. آن‌ها همچنین فیلم‌های جنگ ستارگان را قبل از دیزنی تولید کردند که بعدها به دیزنی داده شد. قسمت انیمیشن این شرکت فیلمسازی با نام 20th Century Fox Animation در سال 1994 برای رقابت با استودیوی انیمیشن والت دیزنی آغاز به کار کرد که در آن زمان انیمیشن‌های بسیار موفقی مانند علاءالدین، شیر شاه و دیو و دلبر را ساخت. واحد تولید اصلی آن‌ها Fox Animation Studios بود. آن‌ها در سال 1997 با آناستازیا موفقیتی کسب کردند که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. Fox Animation Studios در سال 2000 تعطیل شد.

6. استودیو فیلم سازی Paramount Pictures

کمپانی فاکس قرن بیستم

Paramount Pictures یکی دیگر از شرکت‌های زیرمجموعه Big Six است. این شرکت فیلمسازی در سال 1912 تأسیس شده است و آن‌ها فیلم‌های برتری را تاکنون تولید کرده‌اند. موفق‌ترین فیلم آن‌ها تایتانیک است که بیش از 2 میلیارد دلار فروش داشت. در طول سال‌ها، Paramount Pictures مجموعه فیلم‌های بسیار خوبی مانند ماموریت غیرممکن، ایندیانا جونز و Transformers را نیز تولید کرده است. از جمله بخش‌های متعلق به این شرکت فیلمسازی، Paramount Animation است که در سال 2011 پس از جدایی از DreamWorks Animation آغاز به کار کرد. Paramount Animation به منظور ساخت انیمیشن ایجاد شده است و با شرکت‌های DreamWorks، والت دیزنی و پیکسار رقابت می‌کند.

7. استودیو فیلمسازی Lionsgate Films

استودیو کروماکی

Lionsgate Films موفق‌ترین شرکت فیلمسازی در آمریکای شمالی و همچنین هفتمین استودیوی پردرآمد سینما است. Lionsgate در سال 1962 تأسیس شد که در سال 1997 توسط Lion Gate Entertainment Group خریداری می‌شود تا به استودیویی که ما امروزه می‌شناسیم تبدیل شود.

همچنین بخوانید :

این شرکت فیلمسازی به کمک استودیوهای دیگری مانند Vestron Pictures و Artisan Entertainment به موفقیت امروزش رسیده است. Lionsgate مجموعه فیلم‌های بسیار خوبی مانند Kick-Ass، سری فیلم‌های The Expendables و The Hunger Games را تولید کرده است. در میان شرکت‌های تابعه متعلق به این استودیو، Summit Entertainment است که احتمالاً موفق‌ترین شرکت تابعه آن‌ها در حال حاضر است و فیلم‌های موفق Twilight و Now You See Me از ساخته‌های این شرکت هستند.

8. کمپانی فیلمسازی The Weinstein Company

استودیو محراب

شرکت فیلمسازی Weinstein در سال 2005 توسط برادران هاروی و باب واینستین تاسیس شد. این استودیو در یک بازه زمانی، بزرگترین استودیوی هالیوود بود. فیلم‌های موفق آن‌ها شامل Derailed، جیغ 4 و 1408 می‌شود. این شرکت فیلمسازی به سرعت باعث ایجاد فیلم‌های باکیفیت و سودآور شد. بالاترین سود را از فیلم Django Unchained کسب کردند که بیش از 425 میلیون دلار در گیشه فروخت. این شرکت فیلمسازی همچنین صاحب Dimension Films است که از دیزنی که مالک Miramax بود خریداری شد.

آن‌ها دنباله‌های عالی برای برخی از فیلم‌های قدیمی مانند Scary Movie 4 و 5 ، جیغ 4 و Spy Kids: All Time in the World را تولید کردند. این شرکت فیلمسازی در اواخر سال 2017 به خاطر اتهام سوءاستفاده جنسی هاروی واینستین، برادر باب واینستین به مشکلاتی برخورد. وی از این شرکت اخراج شد و استودیو در 19 مارس 2018 اعلام ورشکستگی کرد. شرکت Lantern Capital دارایی‌های این استودیو را در حراج به دست آورد.

9. کمپانی فیلمسازی Metro-Goldwyn-Mayer Studios

اجاره استودیو فیلمبرداری

Metro-Goldwyn-Mayer Studios یک شرکت فیلمسازی آمریکایی است که در درجه اول فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی تولید می‌کند. این شرکت فیلمسازی در سال 1924 تأسیس شد و بزرگترین و مشهورترین استودیو در آن زمان بود. این کمپانی چندین بار در طی سالیان متفاوتی خریداری و فروخته شد تا اینکه در سال 2010 به ورشکستگی رسید؛ اگرچه در حال حاضر یک شرکت فیلمسازی کوچک به حساب می‌آید.

MGM چندین فیلم کلاسیک مختلف مانند Ben-Hur، فیلم The Dirty Dozen و GoldenEye را تولید کرده است. شکی نیست که بسیاری از موفقیت‌های MGM در سال‌های بعد از طریق مالکیت مجموعه فیلم‌های جیمز باند حاصل شد. با این وجود، موفقیت یا عدم موفقیت آینده آن‌ها به فروش فیلم‌ها در گیشه بستگی دارد. زمان خواهد گفت که آیا آن‌ها می‌توانند وضعیت خود را به عنوان یک شرکت فیلمسازی بزرگ بازیابی کنند یا خیر.

10. استودیو فیلم سازی DreamWorks Pictures

پارامونت پیکچرز

DreamWorks Pictures یک شرکت فیلمسازی متعلق به Amblin Partners است که در سال 1994 توسط استیون اسپیلبرگ، جفری کاتزنبرگ و دیوید گفن تأسیس شد. برخی از بهترین فیلم‌های آن‌ها شامل Saving Private Ryan، گلادیاتور و Transformers می‌شود. این استودیو با برنده شدن سه جایزه اسکار بهترین فیلم و داشتن سود بیش از 100 میلیون دلار در آستانه پیشرفت قرار داشت. با این حال، بدهی بیش از 400 میلیون دلار منجر به فروش Viacom در سال 2005 شد. یکی از بزرگترین و موفق‌ترین بخش آن‌ها، بخش انیمیشن DreamWorks بود. این موفقیت اقتصادی عظیم با فیلم‌هایی مانند Antz، انیمیشن The Prince of Egypt، انیمیشن Chicken Run و شرک همراه بود. این بخش در سال 2004 از شرکت DreamWorks Pictures جدا شد و هم اکنون متعلق به NBC Universal است.

در این مقاله کمپانی های فیلم سازی برتر جهان را معرفی کردیم و فیلم‌ها و انیمیشن‌های ماندگار و معروف آن‌ها را نیز بازگو کردیم. شاید خیلی از این فیلم‌ها و انیمیشن‌های ماندگار و معروف را دیده باشید، ولی درباره تولید و شرکت سازنده آن‌ها اطلاعاتی نداشتید. هدف این مقاله شناختن این شرکت های فیلمسازی بود. امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شود.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران8 دیدگاه
avatar
سروین
.
27 مرداد 1402، 14:34
پاسخ
0
0
آفیس ماشین هوم.کارگردان فیلم عروسی عقد و ازدواج دائم مهاجرت دائم همیشگی تا ابدیت آمریکا و اروپا و آسیا .کارگردان تهیه کننده فیلمساز عکاس دانشمند پرفسور.۳۶۵.۷حقوق ماهیانه.رمان بازیگر عاشقانه ها
avatar
الیزابت
.
27 مرداد 1402، 14:12
پاسخ
0
0
Office.car.home رمان.فیلم سازی.کارگردان فیلم و عکس جهانی.عکاسی زیر دریا بالن در آسمان مهاجرت دائم به آمریکا اروپا روسیه فیلم جهانی عقد و ازدواج۳۶۵.۵۲.۷حقوق ماهیانه .نقش بازیگر فیلم های مشهور کارگردان تهیه کننده نویسنده عکاس دانشمند پرفسور فیلم جهانی زیبا ی جهان.آکشن
avatar
حمید
.
08 مرداد 1401، 13:51
پاسخ
1
4
تو این بین به نظرم برادران وارنز و فاکس قرن بیستم و یونیورسال بهتر از بقیه هستن . والت دیزنی هم کمپانی خوبیه ولی نسبت به گذشته خیلی افت کرده و شاید از هر ۱۰ تا فیلمی که می سازه یکیش بتونه در حد فیلم هایی که بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ می ساخت باشه
avatar
امیر مهدی
.
21 فروردین 1401، 20:14
پاسخ
0
5
برادران وارنر شرکت مورد علاقه ی منه
avatar
ali
.
27 مهر 1400، 12:58
پاسخ
6
2
مارول کووووووووووووووووو دی سی کوووووووووووووووو؟
avatar
محمد
.
21 مرداد 1402، 11:58
پاسخ
0
1
@ali
مارول و دی سی زیر مجموعه کمپانی دیزنی هستن برای همین نام نبردنشون
نمایش 3 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402