راهنمای خرید هدست VR | انواع هدست واقعیت مجازی و ویژگی های آن ها

راهنمای خرید هدست VR / خرید هدست واقعیت مجازی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در این راهنمای خرید هدست VR به تفاوت‌های میان مدل‌های مختلف آن‌ها می‌پردازیم. در حقیقت برای خرید هدست واقعیت مجازی، انواع و مدل‌های مختلفی پیش‌ روی شما قرار دارد که هرکدام کاربرد های متفاوتی دارند. به همین دلیل ممکن خرید این نوع محصولات گیج کننده باشد.

اما ما در این راهنمای خرید هدست VR برای کامپیوتر و دیگر پلتفرم‌ها به نکات مهمی که باید پیش از خرید به آن‌ها توجه کنید، قابلیت‌های انواع مختلف هدست‌ها، قیمت و ویژگی‌های آن‌ها خواهیم پرداخت. به طور کلی مهمترین چیزی که باید پیش از خرید هدست VR برای PC مشخص کنید این است که می‌خواهید یک تجربه ساده و بدون هزینه زیاد از واقعیت مجازی داشته باشید یا اینکه به دنبال بهترین تجربه ممکن هستید.

در ادامه می‌خوانید

هدست واقعیت مجازی چیست؟

هدست‌های واقعیت مجازی دستگاه‌هایی هستند که روی سر و چشمان شما قرار می‌گیرند و به شما این امکان را می‌دهند تا یک دنیای شبیه‌سازی شده و 3 بعدی را در حالت اول شخص مشاهده کنید. این دنیا به صورت 360 درجه در اطراف شما قرار می‌گیرد و شما می‌توانید با چرخاندن سرتان، درست مثل دنیای واقعی، قسمت‌های مختلف آن را مشاهده کنید.

کاربرد هدست واقعیت مجازی / انواع هدست واقعیت مجازی

تجربه واقعیت مجازی در دهه‌های گذشته به دلیل هزینه بسیار بالایی که داشت کمتر در دسترس عموم مردم قرار می‌گرفت. اما در طول چند سال گذشته با عرضه هدست‌هایی در بازه‌های قیمتی مختلف این تجربه بیش از پیش در اختیار کاربران قرار دارد. با این حال در اینجا هم مانند سایر محصولات، هرچقدر هزینه بیشتری کنید امکانات و قابلیت‌های بهتری دریافت می‌کنید که می‌توانند تجربه بهتری را از واقعیت مجازی در اختیارتان قرار دهند.

راهنمای خرید هدست VR

اولین موردی که در این راهنمای خرید هدست VR باید به آن بپردازیم انواع هدست های واقعیت مجازی است. شرکت‌های زیادی هدست واقعیت مجازی تولید می‌کنند مثلا هدست واقعیت مجازی شیائومی یا سامسونگ که کاربران زیادی آن ها را خرید کرده جزو مدل‌های پرفروش بازار هستند. با وجود اینکه در حال حاضر هدست‌های واقعیت مجازی در مدل‌های مختلفی توسط برندها ساخته می‌شوند اما به طور کلی همه آن‌ها در 3 دسته‌بندی مختلف قرار می‌گیرند.

 • هدست‌های سیمی: هدست‌هایی هستند که از طریق یک کابل به کنسول یا کامپیوتر متصل می‌شوند. از طریق این کابل، کنسول یا کامپیوتر می‌توانند سیگنال‌های VR را به هدست ارسال کنند تا هدست آن‌ها را به صورت واقعیت مجازی برایتان به نمایش دربیاورد. این نوع هدست‌ها قدرتمندترین و بهترین مدل هدست واقعیت مجازی هستند.
 • هدست های بی سیم: برای خرید هدست واقعیت مجازی مستقل باید به سراغ هدست‌های بی‌سیم بروید. این مدل برای فعالیت نیازی به کابل ندارد و در عوض از طریق امواج وای‌فای اطلاعات مورد نیاز خود را ارسال و دریافت می‌کند. از آنجایی که این مدل بدون‌ سیم است و هنگام استفاده از آن شما به طول کابل محدود نیستید می‌توانید تجربه بهتری از واقعیت مجازی داشته باشید اما این مدل‌ها نسبت به مدل‌های سیمی قدرت پردازشی کمتری دارند و ممکن است برخی اوقات دچار لگ شوند.
 • هدست های واقعیت مجازی گوشی: نوع آخر از انواع هدست واقعیت مجازی، هدست‌هایی هستند که با گوشی کار می‌کنند. این نوع هدست‌ها با دو مدل دیگر متفاوت هستند چرا که برخلاف آن‌ها به کنسول یا کامپیوتر وصل نمی‌شوند و در عوض از گوشی هوشمند استفاده می‌کنند. به این ترتیب که گوشی به عنوان نمایشگر عمل می‌کند و وظیفه پردازش دنیای مجازی را برعهده دارد. این مدل نسبت به مدل‌های دیگر محدودیت بیشتری به خصوص در نوع محتوایی که ارائه می‌کند دارد. چرا که گوشی‌های هوشمند از لحاظ قدرت پردازشی در حد پلی‌استیشن یا کامپیوتر نیستند و نمی‌توانند محتوای خیلی پیچیده‌ای ارائه کنند. به همین دلیل است که این نوع هدست‌ها ضعیف‌ترین و ارزان‌ترین هدست‌های واقعیت مجازی هستند.

حالا که با انواع مختلف هدست آشنا شدیم وقت آن است که با مزایا، معایب و کاربرد هرکدام از هدست های واقعیت مجازی آشنا شویم.

خرید هدست واقعیت مجازی سیمی

از آنجایی که هدست‌های سیمی به کنسول یا کامپیوتر متصل می‌شوند، قدرت پردازش آن‌ها بیشتر از نمونه‌های بدون سیم است. به همین دلیل این مدل‌ها عملکرد روان‌تری دارند، گرافیک بالاتری ارائه می‌کنند و در نتیجه تعداد بازی‌ها و محتوایی که با آن‌ها سازگار است نیز بیشتر است.

با این حال بزرگترین مشکل آن‌ها این است که به دلیل اتصال به کابل، کاربران هنگام حرکت محدودیت بیشتری دارند. بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید ممکن است این محدودیت خیلی دست و پاگیر نباشد و هدست کابلی با طول زیاد داشته باشد. اما از طرف دیگر برخی مدل‌ها هم ممکن است کابل دور پای شما گیر کند و کاری کند که به زمین بخورید.

برای مثال هدست Oculus Rift S یکی از هدست‌های بسیار خوب بازار است که می‌تواند بیشتر بازی‌های سنگین واقعیت مجازی را اجرا کند. اما از آنجایی که با یک کابل به کامپیوتر وصل می‌شود به اندازه مدل‌های بی‌سیم به شما حس غرق شدن در دنیای مجازی یک بازی را نمی‌دهد.

خرید هدست واقعیت مجازی بی سیم

به لطف بی‌سیم بودنشان، این هدست‌ها می‌توانند تجربه بهتری به شما ارائه کنند و آزادی عمل بسیار بیشتری به شما بدهند. با این حال این آزادی عمل به بهای قدرت پردازشی هدست تمام می‌شود. این هدست‌ها به دلیل اینکه قدرت پردازشی یک کامپیوتر یا کنسول را ندارند با برخی محتوا سازگاری ندارند و عناوین مطرح واقعیت مجازی که گرافیک بالایی دارند را نیز نمی‌توانند به خوبی اجرا کنند.

Oculus Quest یک نمونه از هدست‌های بدون سیم است که به لطف طراحی وایرلسی که دارد شما هنگام حرکت هیچ محدودیت ندارید و می‌توانید کاملا جذب دنیای بازی شوید. اما این مدل به قدرتمندی Oculus Rift S نیست و به همین دلیل از همه عناوین و محتوای واقعیت مجازی پشتیبانی نمی‌کند.

خرید هدست های واقعیت مجازی گوشی

هدست‌های واقعیت مجازی گوشی در زمینه راحتی استفاده و حمل و نقل حرف اول را می‌زنند. شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را راه بیاندازید و با خود به هرجایی ببرید. علاوه بر این محتوای عرضه شده برای آن‌ها هم بسیار زیاد است. مهمتر اینکه برای خریدشان نیازی نیست هزینه خیلی بالایی کنید.

راهنمای خرید هدست VR / خرید هدست واقعیت مجازی

اما همه این‌ها به این دلیل است که این نوع هدست‌ها ویژگی های هدست واقعیت مجازی سیمی و بدون سیم را ندارند و از هردو آن‌ها قدرت پردازشی کمتری دارند. هدست‌های گوشی، با بیشتری بازی‌های واقعیت مجازی سازگاری ندارند و فاقد ویژگی‌های پیشرفته‌ای مثل صدای استریو یا ردیابی حرکات کاربر هستند.

نکات مهمی که هنگام خرید هدست واقعیت مجازی باید درنظر بگیرید

حالا که با انواع هدست واقعیت مجازی آشنا شدیم در مرحله بعدی خرید هدست واقعیت مجازی برای کامپیوتر وقت آن است که تصمیم بگیرید کدام یک از آن‌ها مناسب شما است. البته اگر بخواهید از طریق PS4 وارد دنیای مجازی شوید فقط یک هدست پیش رویتان است و آن هم خرید هدست واقعیت مجازی PS4 یعنی PSVR است. کاربران کامپیوتر اما گزینه‌های بیشتری دارند و باید فاکتورهای بیشتری را مدنظر قرار دهند.

به دنبال چه نوع محتوایی هستید؟

در حال حاضر محتوای مربوط به واقعیت مجازی بسیار زیاد است. از بازی‌ها گرفته تا ویدیوها، تورها، کنسرت‌ها، جلسات آموزشی، سمینارها و بسیاری دیگر از محتوای مناسب واقعیت مجازی. به همین دلیل هنگام خرید هدست VR برای PC یا کنسول یا گوشی باید ابتدا محتوایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید را مشخص کنید. اگر به دنبال گیمینگ هستید به سراغ هدست‌های سیمی بروید یا اگر می‌خواهید برای اولین بار واقعیت مجازی را تجربه کنید و ویدیوهای 360 درجه تماشا کنید هدست‌های مخصوص گوشی را بخرید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
مبین فتحی پور
.
03 شهریور 1401، 17:40
پاسخ
0
0
خیلی ممنون واقعا اطلاعاتتون خوب بود
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400