راهنمای سفر به ارگ علیشاه تبریز | هرآنچه باید قبل سفر به ارگ علیشاه بدانید

ارگ علیشاه تبریز
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

شهر تبریز، در طی هزاران سال گذشته، مهد تمدن کشورمان ایران بوده است. طبیعی است برخی از مهم ترین و شگفت انگیزترین بناها و آثار در این شهر قرار داشته باشند. اما بعضی شهر ها مانند شهر تبریز رازهایی پنهان زیادی را هنوز هم در سینه خود پنهان ساخته اند؛ به طوری که پس از گذشت سال ها هنوز کسی از علت، زمان و چگونگی اتفاقاتی که در این شهر گذشته اطلاعات کاملی ندارد.

اما به طور خلاصه زیبایی های شهر تبریز بسیار زیاد است؛ و اگر یک بلیط  به مقصد تبریز گرفتید و در این شهر زیبا قدم گذاشتید. حتما سری به ارگ علیشاه بزنید. ارگ علیشاه در زمان تاج الدین جیلانی وزیر سلطان محمد خدابنده اولجایتو و سلطان ابوسعید بهادر خان در چهارصد سال پیش بنا نهاده شده است. ارگ علیشاه در واقع مسجد علیشاه بوده اما در زمان عباس میرزا قاجار این بنا مخزن مهمات لشگر شده و به همین دلیل  نام آن را ارگ نهادند.

ارگ  علیشاه از بلندترین بناهای تبریز به شمارمی رود و دارای صحن بزرگی است که در زمان گذشته اطراف آن را با سنگ های نفیس طاق بندی کرده بودند و بسیار مکان دیدنی ساخته است. این مجموعه تاریخی در برگیرنده مدرسه، مسجد و خانقاه بوده است. بخش اعظم این مجموعه در سال دهم هجری به دلیل زلزله ای بزرگ فرو ریخت. با این حال بخشی از دیوارهای بلند این مجموعه بر جای ماند. در زمان مشروطیت و قیام مردم تبریز، این بنای تاریخی سنگر مشروطه‌ خواهان بوده  و نیروهای ستارخان و باقرخان از آن به عنوان پایگاهی در برابر ظلم و استبداد استفاده می کردند.

ارگ علیشاه در سال‌های قبل از انقلاب تبدیل به باغ ملی یا گردشگاه عمومی شده بود و هم اکنون از محوطه این اثر باستانی به عنوان مصلی استفاده می‌شود و به طور کلی 700 سال است که استوار در جای خود باقی مانده و این تاریخ عظیم را به دوش می کشد. ارگ علیشاه شب‌ها با نورپردازی زیبا  جلوه‌ای دیگر پیدا می کند. بازدید از ارگ تبریز هزینه‌ای در بر ندارد و به‌صورت رایگان می‌توانید از آن دیدن کنید. پس شما می توانید در هر ساعت از شبانه‌روز از ارگ تبریز دیدن کنید و عکس های به یادماندنی در شهر ثبت کنید.

فهرست عناوین مطلب:

معماری ارگ علیشاه تبریز به چه شکل است؟

معماری ارگ علیشاه تبریز به چه شکل است؟

ارگ علیشاه با سبک معماری ایرانی و به شیوه آذری ساخته شده است. به گفته استادان معماری ایران سبک آذری نوع جدیدی از معماری ایرانی است که پس از ظهور اسلام در آذربایجان به وجود آمده که سبب شده تا توریست ها  به این شهر زیبا سفر کرده تا از نزدیک با این بنا آشنا شوند. به دلیل تخریب‌های پی در پی، امروزه تصویر مشخصی در مورد شکل ابتدایی و کامل این مجموعه وجود ندارد، اما این بنا در سفرنامه‌های افراد معتبری مثل ابن بطوطه، مرتضی میرزا، دارالسلطنه تبریز، حمدالله مستوفی و… به صورت دقیق شرح و توصیف شده است.

ارگ علیشاه تبریز همانطور که گفته شد در زمان تاج‌الدین علیشاه، مسجد جامع شهر محسوب می شد و به همین دلیل با کاشی و ازاره سنگی و ستون ‌های مرمری و كتیبه‌ ها و گچبری ‌های خاص به شکل منحصر به فردی تزئین شده است. محوطه ارگ علیشاه تبریز شامل سه دیوار بلند است که شكل یک ایوان را در این بنا تشکیل داده است. سقف مسجد تشکیل‌ شده از یک ایوان طاق‌ پوش و یک طاق استوانه‌ای بسیار بزرگ است و البته شبستان و عنصر اصلی مسجد علیشاه به این بخش محدود شده که بسیار زیبا و دلنواز است. عرض هر یک از دیوار های این بخش۱۰ متر است و داخل آنها از دو دیوار عریض تشکیل شده است که توسط طاق‌ هایی به هم وصل شده اند. عرض بنای به جا مانده از ارگ علیشاه ۳۰ متری است و ارتفاع آن به 26 متر می رسد. جالب است که بگوییم در محوطه ارگ تبریز از اولین مدرسه ایران، مدرسه نجات و همینطور سالن تئاتر شیر و خورشید قرار گرفته بود.

نقش تاثیرگذار ارگ علیشاه در وقایع تاریخی مهم کشور

ارگ علیشاه در جریان جنگ ایران و روسیه در سال 1290 و سقوط تبریز که پایتخت کشور بود به دست روس ها منفجر شد. در جریان اعتراضات به قانون اساسی در دوره قاجار نیز مشروطه خواهان از این بنا به عنوان سرپناه و محلی برای انسجام نیروها در برابر سرکوب های محمدعلی شاه قاجار استفاده می کردند. گلوله هایی که در این درگیری خرج مشروطه خواهان شد بر روی دیوارهای این بنا نقش بسته است. پس از تصویب قانون اساسی یک مدرسه و یک سالن تئاتر، که مشابه سالنی در شهر سن پترزبورگ است در ارگ علیشاه ساخته شد. ارگ علیشاه در سال 1310 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 170 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شما می توانید با خرید بلیط چارتری تهران تبریز یا اگر در مشهد هستید از بلیط هواپیما مشهد تبریز استفاده کنید و از این جاذبه توریستی دیدن فرمایید.

نقش تاثیرگذار ارگ علیشاه در وقایع تاریخی مهم کشور

رستوران هایی که در محوطه ارگ علیشاه وجود دارند

از جمله رستوران های نزدیک ارگ شامل کبابی حاج علی، رستوران ایپک ایلو، رستوران دکتر نیک، رستوران سالار ارک، رستوران عمارت، رستوران اسپانیایی باداس و رستوران حاج مجید هستند که با آشپزی حرفه ای و غذاهای ایرانی و مخصوصا اذری خود سالانه مسافران زیادی را با غذاهای جذاب آذری آشنا می کنند. دانستن اینکه بهترین رستوران ها در شهری که مسافرت می کنید ممکن است برای هر گردشگری حائز اهمیت باشد تا ضمن بازدید از بناهای تاریخی آن منطقه بتوانید از غذاهای آن شهر با سبک خاص آشپزی آنها آشنا شوید.

اقامتگاه های ستاره دار در ارگ علیشاه

هتل های بسیاری در اطراف ارگ علیشاه وجود دارند که شامل هتل بین المللی تبریز، هتل بین المللی شهریار، هتل گسترش و هتل پتروشیمی و … می شوند این هتل ها  از جمله هتل های مجلل در نزدیکی ارگ علیشاه می باشند هستند که می توان قبل از ورود به شهر رزرو کرد و با خیال راحت به گردش و بازدید از این بنای تاریخی و بزرگ پرداخت.

سخن پایانی

برای این که یک سفر راحت و بی دردسر داشته باشید باید تهیه ی بلیط را در اولویت خود قرار دهید. بسیاری از سفرها با شیوع کرونا لغو شدند و شهر های توریستی چون تبریز و ارگ علیشاه با بازدید کننده های فراوان روزانه خود را از دست دادند. اما حالا با واکسیناسیون عمده مردم و بهتر شدن اوضاع مردم، همینطور با برداشته شدن محدودیت ها، سفر های داخلی و خارجی دوباره از سر گرفته شدند و نشاط و پویایی دوباره ‌ای به جامعه بخشیدند. در گذشته خرید بلیط هواپیما و دیگر بلیط ها پروسه ای متفاوت با حال داشت. آن زمان تهیه بلیط فقط به شکل خرید حضوری و از آژانس های مسافرتی امکان پذیر بود حال اما با یک کلیک کوچک در فضای گسترده و جهانی وب می توانید به راحتی بلیطی به مقصد مورد علاقه ی خود پیدا کنید. پرواز های داخلی ایران به مقاصد پربازدید چون تبریز از سر گرفته شده است و روزانه هزاران نفر دوباره با شهرهای بزرگ و زیبای ایران تجدید دیدار می کنند. ارگ علیشاه تبریز از زیباترین جاذبه های تبریز است که از گذشته تا کنون مسافران بسیاری را از جای جای ایران و جهان به خود دیده است و همچنان استوار و پایدار در جای خود باقی مانده است. آس چارتر مفتخر است با ارائه خدمات در زمینه تهیه بلیط لحظات خوشی را برای شما و خانواده محترمتان ایجاد کند.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها