معرفی انواع لنز در دوربین گوشی ها ؛ تفاوت ها و کاربردها

انواع لنز دوربین موبایل
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

عکاسی موبایل در حال حاضر شاهد رونق است. سازندگان به طور مداوم انواع لنز دوربین در گوشی موبایل و فناوری‌های جدیدی را معرفی می‌کنند که صاحبان دوربین‌های سنتی فقط می‌توانند رویای آن‌ها را داشته باشند. بیایید برای شناخت لنزهای دوربینهای موبایل، نگاهی به مزایا و معایب تلفن‌های چند لنز و تفاوت‌های لنزهای مختلف بیندازیم.

پیشرفت‌های تکنولوژیکی دامنه دینامیکی را چنان افزایش می‌دهد که در آینده عملاً نامحدود خواهد بود. اما عکاسی با موبایل نیز شاهد پیشرفت‌های لنز است. سازندگان گوشی‌های هوشمند در حال حاضر از نظر اینکه چه کسی بیشترین لنز را در تلفن‌های خود دارد، با یکدیگر رقابت می‌کنند. هر سازنده ای به روش خود به این مفهوم نزدیک شده است و از اپتیک‌های اضافه شده متفاوت استفاده می‌کند. دلیل بکارگیری چند لنز دوربین در گوشی ها چیست؟ لنزها می‌توانند به این اهداف یا ترکیبی از آن‌ها خدمت کنند: گرفتن نور بیشتر، عکاسی آسان تر در تاریکی، تغییر زاویه دید، عریض یا تله فوتو و ثبت عمق یک صحنه که عمدتاً برای محو کردن بر اساس فاصله استفاده می‌شود.

در آینده، احتمالاً با کاربردهای دیگری نیز مواجه خواهیم شد که در حال حاضر حتی نمی‌توانیم رویای آن‌ها را ببینیم. قبل از اینکه بخواهیم به کارهایی که هر لنز دوربین تلفن همراه انجام می‌دهد بپردازیم، شاید بهتر باشد که چگونگی فرآیند گرفتن عکس و اینکه چگونه هر لنز متفاوت بر این فرآیند تأثیر می‌گذارد را درک کنیم. هنگامی که دکمه عکس گرفتن را در دوربین DSLR خود فشار می‌دهید، یک سنسور باز می‌شود تا نور به دوربین راه پیدا کند. یک تنظیم دستی در دوربین وجود دارد که میزان نور ورودی، میزان باز شدن سنسور و مدت زمان باز ماندن سنسور را از جمله موارد دیگر تنظیم می کند. با گوشی هوشمند شما، همان فرایند اتفاق می‌افتد، فقط به صورت دیجیتالی. هر لنز برای موقعیت‌های خاص عالی است، بنابراین به خاطر داشته باشید که می‌خواهید از چه چیزی عکس بگیرید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

لنز واید چیست؟

لنز واید / شناخت لنزهای دوربینهای موبایل / دوربین واید گوشی چیست

دوربین واید گوشی چیست؟ برای شناخت لنزهای دوربینهای موبایل، لنز واید یکی از اصلی ترین‌ها است. لنزهای واید برای مناظر طبیعی، ثبت مناظر شهری و انواع خاصی از عکاسی پرتره ایده آل هستند. اگر به دنبال زاویه بیشتر در عکس‌های خود هستید و در عین حال می‌خواهید تقریباً از هر چیزی عکاسی کنید، چه از مناظر یا از یک دفتر در گوشه ای تنگ و درهم و برهم، یک لنز واید برای شما مناسب است. همچنین دوربین واید گوشی همه کاره ترین گزینه است. ایده پشت این سبک از لنزها کاهش دیافراگم برای افزایش عمق میدان تصویر است. هنگامی که این کاهش در باز شدن و افزایش عمق میدان رخ می‌دهد، تصویر بزرگ تر می‌شود.

محافظ لنز دوربین موبایل Unipha شیائومی پوکو X3 / X3 NFC / X3 پرو

محافظ لنز دوربین موبایل Unipha شیائومی پوکو X3 / X3 NFC / X3 پروUnipha Phone Camera Lens Protector for Xiaomi Poco X3 / X3 NFC / X3 Pro

در حالی که مردم بر این باورند که افزایش عمق میدان بیشتر تصویر را در کانون توجه قرار می‌دهد، این یک اشتباه است. این لنز فقط باعث می‌شود تصویر بزرگ تر به نظر برسد و منظره را به شکلی متفاوت در عکس ثبت کند. تا زمانی که نقطه دید درست باشد، می‌توانید با لنزهای واید عکاسی پرتره انجام دهید. در عکاسی پرتره سنتی، سوژه در عکس جلب توجه می‌کند. با این حال، هنگام انجام عکاسی پرتره با لنز واید، سوژه همچنان نقطه برجسته تصویر است، در فوکوس کمتری قرار دارد و در مرکز قرار ندارد.

وقتی صحبت از لنزهای واید به میان می‌آید، مشکلات خاصی در مورد انحراف رنگی وجود دارد. این مشکلات منجر به تغییر رنگ جزئی در اطراف حاشیه عکس‌های شما می‌شود. با این حال، کمی ویرایش می‌تواند هر مشکلی را حل کند. لازم به یادآوری است که آن‌ها برای موقعیت‌های مختلف بسیار سازگارتر و مفیدتر هستند.

 

لنز تله فوتو چیست؟

لنز تله فوتو / انواع لنز دوربین در گوشی / سنسور تشخیص عمق تصویر چیست؟

یکی از انواع لنز دوربین در گوشی موبایل، لنز تله فوتو است. لنزهای تله فوتو برای عکاسی از حیوانات وحشی، عکاسی ورزشی و عکاسی پرتره ایده آل هستند. لنز تله فوتو انتخاب درستی برای زمانی است که سوژه دور است. اگر برای بزرگ‌نمایی محتوا در کادرتان به کمک نیاز دارید و نمی‌خواهید زوم کنید، لنز تله‌فوتو همان چیزی است که نیاز دارید. سوژه‌های عکس‌های شما نسبت به دوربین نزدیک‌تر به نظر می‌رسند، به همین دلیل است که لنز تله‌فوتو هم برای عکاسان ورزشی و هم برای عکاسان حیات وحش عالی است. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که این یک لنز زوم نیست. به طور معمول، اگر فاصله کانونی دوربین موبایل 60 میلی متر یا بیشتر از لنز داشته باشد، “تله فوتو” در نظر گرفته می‌شود.

محافظ لنز دوربین موبایل Unipha سامسونگ گلکسی A11

محافظ لنز دوربین موبایل Unipha سامسونگ گلکسی A11Unipha Phone Camera Lens Protector for Samsung Galaxy A11

برای شناخت لنزهای دوربینهای موبایل، باید با طرز کار لنز تله فوتو آشنا شویم. افکتی که توسط لنز تله فوتو ایجاد می‌شود، افکتی است که در آن سوژه در فوکوس است، اما پس‌زمینه تار است. به طور خلاصه، هرچه لنز بلندتر و دیافراگم بازتر باشد، این اثر بیشتر می‌شود. همه لنزهای تله‌فوتو فاصله کانونی نزدیک یا بالاتر از 60 میلی‌متر خواهند داشت، در حالی که مدل لنزهای بهتر دارای فاصله کانونی بیشتر از 70 میلی‌متر خواهند بود.

همچنین بخوانید :

مهم است که به خاطر داشته باشید که افکت تله فوتو بیشتر از فاصله کانونی لنز به نزدیک بودن شما به سوژه مربوط می‌شود. داشتن یک لنز تله فوتو با فاصله کانونی بالاتر از حد متوسط در این نوع عکاسی به شما کمک زیادی می‌کند.

در حالی که لنزهای تله فوتو برای ثبت مناظر، ورزش و حیات وحش ایده آل هستند، می‌توانید با آن عکاسی پرتره را نیز تجربه کنید. یک لنز تله فوتو می‌تواند به ظاهر متناسب‌تر ویژگی‌های صورت در فواصل کانونی مختلف کمک کند.

بله، لنزهای تله فوتو در موقعیت‌های مختلف مفید هستند، اما هنوز هم برخی از مسائل وجود دارد که باید در نظر داشت. تثبیت با لنز تله فوتو بسیار ضروری است. برای مقابله با مشکلات تثبیت، باید علاوه بر سه پایه گوشی هوشمند، دیافراگم باز و عمق میدان کم را امتحان کنید.

 

لنز Fish-Eye یا فوق عریض

لنز Fish-Eye / دلیل بکارگیری چند لنز دوربین در گوشی ها چیست؟

لنزهای فوق عریض یا Fish-Eye برای فعالیت‌های هنری، ورزش‌های شدید، مناظر پر پیچ و خم و مناظر شهری ایده‌آل هستند. گاهی اوقات لنز چشم ماهی را لنز اولترا یا اولترا واید هم می‌نامیم. دو نوع لنز فوق عریض وجود دارد: دایره ای و فول فریم. در حالی که شباهت‌هایی بین این دو نوع لنز وجود دارد، یکی از آن‌ها مفیدتر از دیگری است.

این افکت به عکس‌های شما حسی پویا و انتزاعی می‌دهد. این لنزها در دهه نود برای موزیک ویدیوها و موارد مشابه محبوب بودند، اما امروزه برای سایر سبک‌های عکاسی نیز استفاده می‌شوند. یعنی، این‌ها شامل پانورامای وسیع از مناظر و آسمان، و همچنین برای عکاسی از سوژه‌های نزدیک مانند جمعیت، فضای داخلی و معماری است. در حالی که به نظر می‌رسد لنز چشم ماهی به اندازه یک لنز واید مفید است، در واقع اینطور نیست.

برای شناخت لنزهای دوربینهای موبایل، باید بدانیم که لنز فول فریم فوق عریض مفیدتر از دایره ای است. این یک میدان دید 180 درجه در طول مورب خود دارد. در فول فریم، اثر دراماتیک کمتری وجود دارد و هیچ لبه سیاهی در تصویر وجود ندارد، بنابراین فول فریم‌ها کاربردی تر هستند. از طرف دیگر لنز دایره ای چشم ماهی دارای دید 180 درجه در تمام جهات است. نمای 180 درجه در همه جهات منجر به یک تصویر دایره ای می‌شود که لبه‌های کادر سیاه است. فوق عریض، در این مورد، جلوه‌های شدیدتری دارد و تمایل دارد برای عکس‌های هنری‌تر استفاده شود.

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، مشکلات احتمالی زیادی وجود دارد. برای مثال، هنگام استفاده از لنز اولترا واید، جلوه منحنی اجتناب ناپذیر است. این زمانی است که سوژه عکس متمایل به برآمدگی می‌شود و خطوط مستقیم خمیده به نظر می‌رسند. در حالی که این هدف مورد نظر لنز است، در برخی موارد، بیشتر یا کمتر از حد مطلوب رخ می‌دهد.

یکی دیگر از مشکلات احتمالی از عمق میدان بسیار زیاد ناشی می‌شود. برای اینکه تصویر شما حرفه ای به نظر برسد، پس زمینه شما باید محو باشد تا توجه را از سوژه دور نکند اما در لنز فوق عریض اینگونه نیست.

 

لنز ماکرو چیست؟

لنز ماکرو / دوربین واید گوشی

لنزهای ماکرو برای عکاسی ماکرو گوشی هوشمند، نمای نزدیک و برخی از پرتره‌ها ایده آل هستند. عکاسی ماکرو سبک متفاوتی از عکاسی است که از آنجایی که شما از سوژه کوچکی عکس می‌گیرید، بزرگنمایی هدف اصلی لنز است. بدون پرداختن به جزئیات زیاد، نسبت بزرگنمایی به شما می‌گوید که چگونه تصویر نمایش داده شده روی سنسور دوربین با اندازه واقعی سوژه مقایسه می‌شود.

برای توضیح، یک لنز با نسبت 1:2 می‌تواند تصویری را تا نصف اندازه سوژه بر روی حسگر خود بتاباند در حالی که یک لنز با نسبت 5:1 می‌تواند تصویری را پنج برابر اندازه جسم نشان دهد. شایان ذکر است که عمق میدان در فاصله نزدیک حداقل است.

این لنز دوربین تلفن همراه سوژه را بزرگ‌نمایی می‌کند، اما چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ اساساً لنز تلفن محدب است. محدب بودن به این معنی است که به سمت داخل خمیده است. از همین فناوری در ذره بین‌ها استفاده می‌شود و قرن‌ها است که وجود داشته است. پیشرفت‌های قابل توجهی در مورد لنزهای محدب در قدرت بزرگنمایی رخ می‌دهد. یکی از نکات عکاسی که توسط عکاسان ماکرو اجرا می‌شود، جمع آوری فوکوس است. این تکنیکی است که به شما امکان می‌دهد چندین عکس را با فواصل فوکوس مختلف ترکیب کنید. هدف آن نیز تولید یک تصویر واحد با تمرکز بیشتر سوژه است. فوکوس تصویر در عکاسی ماکرو از اهمیت بالایی برخوردار است.

در موضوع تمرکز، تمرکز “میدان مسطح” یکی دیگر از موضوعات مهم در این زمینه است. این برای جبران صفحه فوکوس منحنی استفاده می‌شود یا برای اطمینان از اینکه لبه‌های کادر همه در فوکوس یکسان با مرکز قرار دارند. در نتیجه، انحنای قابل تشخیص باید از بین برود. توجه داشته باشید که فوکوس “میدان مسطح” فقط برای چیزهای مسطح است، نه برای اشیاء سه بعدی مانند حشرات، خزندگان، یا گل.

محافظ لنز دوربین موبایل اپل آیفون XS / X

محافظ لنز دوربین موبایل اپل آیفون XS / XPhone Camera Lens Protector for iPhone X / XS

 

برای موفقیت در عکاسی ماکرو، باید روی سه پایه، گیمبال و مقداری منبع نور سرمایه گذاری کنید. نور طبیعی ایده آل است، اما به دلیل دیافراگم باریکی که در عکاسی ماکرو استفاده می‌شود، دوربین ممکن است برای دریافت نور کافی دچار مشکل شود. هنگام عکاسی، لازم است به یاد داشته باشید که کنتراست بیشتری وجود خواهد داشت. افزایش کنتراست به این معنی است که لنز بهتر می‎تواند مقادیر تونال مشابه را ثابت کند و مرزهای بین مناطق کوچک با درخشندگی‌های مختلف را تعیین کند. به یاد داشته باشید، ممکن است سوژه خود را بزرگ کنید، اما اشتباهات خود را نیز گسترش می‌دهید! در نتیجه مراقب کنتراست، نور و تثبیت در عکس خود باشید.

همچنین بخوانید :

لنز آنامورفیک چیست؟

لنز آنامورفیک / سنسور تشخیص عمق تصویر چیست؟

وقتی صحبت از لنزهای فیلمبرداری می‌شود، یکی از انواع لنز دوربین در گوشی موبایل، لنز آنامورفیک است که در آن فاصله کانونی بسیار مهم است. عدد فاصله کانونی کمتر، منجر به زاویه دید وسیع تری می‌شود. برای ثبت بیشتر صحنه، فاصله کانونی کمتر بهتر است. لنز با فاصله کانونی بیشتر، فشردگی فضا در تصویر را به وجود می‌آورد. بنابراین، فاصله کانونی یکی از مهم ترین عوامل در ظاهر تصویر شما در لنز آنامورفیک است.

در مورد لنزهای فیلمبرداری نکات زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. یعنی، مشکلات بالقوه شامل عملکرد کم نور، فوکوس انتخابی، زوم با سرعت بالا، اندازه سنسور و توانایی فوکوس خودکار است.

 

لنز CPL

لنز CPL / انواع لنز دوربین در گوشی موبایل

یکی از انواع لنز دوربین در گوشی موبایل، لنز سی پی ال است. یکی از اولین چیزهایی که مردم هنگام شروع عکاسی با سی پی ال متوجه می‌شوند، این است که گرفتن عکس از پنجره یا آب چقدر می‌تواند دشوار باشد. یک فیلتر پلاریزه مزایای اثر پلاریزه را به شما می‌دهد، که این توانایی را دارد که تمام آن رگه‌های نوری ناخواسته ای را که سوژه عکس شما را تار می‌کند، کاهش دهد. همچنین می‌تواند همین کار را برای نور منعکس شده بر روی سطوح آب انجام دهد.

یکی از رایج ترین کاربردهای فیلتر عدسی پلاریزه دایره ای، کاهش انعکاس از سطوح غیر فلزی است. هر عکاسی در فضای باز با انعکاس‌ها آشنا خواهد بود، به خصوص زمانی که هوا بسیار روشن یا آفتابی است. این انعکاس‌ها می‌توانند به راحتی سوژه عکس را منحرف کنند. لنز CPL کمک می‌کند تا بازتاب‌های آزاردهنده را حذف کنید. اگر در جایی عکس می‌گیرید که مه هوا یا اتمسفر بر وضوح تصویر تأثیر می‌گذارد، یک لنز پلاریزه دایره ای می‌تواند آن را اصلاح کرده و کنتراست را اضافه کند.

عکاسانی که از مناظر دور، مانند رشته کوه یا مناظر شهری عکس می‌گیرند، استدلال می‌کنند که فیلتر CPL مه اتمسفر را به روشی مشابه فیلترهای UV کاهش می‌دهد. این می‌تواند باعث شود که اشیاء دور با شفافیت و اشباع رنگ بیشتر به نظر برسند. همچنین اگر می‌خواهید رنگ را در آسمان آبی تقویت کنید، CPL مفید خواهد بود.

برای عکس‌های درختان و جنگل، فیلتر CPL می‌تواند اشباع، زنده بودن و کنتراست را اضافه کند. این لنز می‌تواند طبیعت را به رنگ‌های غنی تر و سبزتر تبدیل کند. برای شناخت لنزهای دوربینهای موبایل، باید بدانید که انعکاس نور گاهی اوقات می‌تواند یک عکس را بهبود بخشد، به خصوص اگر خود نور رنگی غیر از معمول به خود بگیرد. به عنوان مثال، اگر آسمان در نور قرمز باشد، این می‌تواند جلوه ای جالب ایجاد کند که بهتر است آن را حفظ کنید. لنزهای CPL همچنین در طول روز، به ویژه در روزهای روشن، بهترین عملکرد را دارند. بنابراین اگر در شب عکس می‌گیرید، بعید است از مزایای این لنز بهره مند شوید.

 

لنز تشخیص عمق چیست؟

لنز تشخیص عمق چیست

سنسور تشخیص عمق تصویر چیست؟ یکی از انواع لنز دوربین در گوشی موبایل، لنز عمق سنج است. اگر تلفنی با حسگر عمق پیدا کردید، دقیقاً برای انجام تشخیص عمق طراحی شده است. این به معنای ایجاد جلوه‌های تار به سبک حرفه ای و رندر واقعیت افزوده بهتر، از طریق دوربین جلو یا عقب است. برای شناخت لنزهای دوربینهای موبایل، باید بدانیم که با این حال، تلفن‌های رده‌بالا شامل حسگرهای عمق نمی‌شوند و این فرآیند را در انواع دیگری از دوربین‌هایی که می‌توانند عمق را نیز حس کنند، مانند لنزهای فوق عریض یا تله فوتو، جایگزین می‌کنند. با این حال، حسگرهای عمق همچنان در تلفن‌های مقرون به صرفه‌تر و آن‌هایی که به دنبال ایجاد جلوه‌های عمقی بدون اپتیک‌های گران قیمت هستند، وجود دارند.

جمع بندی

به طور کلی، انواع لنز دوربین در گوشی موبایل از نظر فناوری همیشه بالا خواهند رفت و نرم‌افزار در این امر به آن‌ها کمک می‌کند. دوربین‌های کلاس بالاتر و به‌ویژه لنزها، برای افرادی که بالاترین کیفیت را در هر شرایطی می‌خواهند باقی خواهند ماند. اما برای اکثریت قریب به اتفاق مردم، یک گوشی هوشمند معمولی کافی خواهد بود.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها