نرم افزار های تبدیل صوت به متن برای کامپیوتر | تبدیل فایل صوتی به متن فارسی

تبدیل صوت به متن در کامپیوتر / تبدیل گفتار به نوشتار برای کامپیوتر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تبدیل صوت به متن در کامپیوتر یکی از ویژگی‌های کاربردی برای افرادی است که نیاز به تبدیل صدا و گفتار به نوشتار دارند، یکی از راه‌های استفاده از این ویژگی دانلود برنامه تایپ صوتی و نرم افزار های فایل تبدیل صوتی به متن است که می‌تواند صحبت‌های شما را در لحظه به متن تبدیل کند.

امکان دانلود نرم افزار تبدیل صوت به متن هم برای کامپیوتر وجود دارد و هم گوشی‌های هوشمند. در حقیقت نرم افزار های تبدیل گفتار به نوشتار انگلیسی برای کامپیوتر در طول چند سال گذشته آنقدر پیشرفت کردند که درصد اشتباه آن‌ها به حد بسیار ناچیزی رسیده و برخی از آن‌ها می‌توانند 99.9 درصد از یک صوت واضح و با کیفیت را به شکل درست و بدون اشتباه به متن تبدیل کنند.

بهترین نرم افزار های تبدیل صوت به متن در کامپیوتر

تبدیل فایل صوتی به متن آن هم به زبان فارسی و به شکل رایگان متاسفانه به اندازه زبان انگلیسی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده و جای کار زیادی دارد. علاوه بر این نرم افزار های تبدیل صوت به متن در کامپیوتر که از فارسی پشتیبانی کنند نیز زیاد نیستند و بیشتر این برنامه‌ها به زبان‌های انگلیسی، اسپانیولی و غیره اختصاص دارند. اما کدام یک از آن‌ها برای تبدیل صوت به متن در کامپیوتر بهترین انتخاب است؟

1. نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار Dragon Professional

تبدیل گفتار به نوشتار برای کامپیوتر با Dragon Professional -  تبدیل صوت به متن در کامپیوتر

اگر به دنبال یک نرم افزار تبدیل صدا به نوشتار در سطح پیشرفته هستید بهترین انتخاب Dragon Professional است که ابزارهای بسیار زیادی را برای دیکته و ویرایش نوشته برایتان فراهم می‌کند. به گفته شرکت سازنده این برنامه یعنی Nuance، دراگون پروفشنال با دقت 99 درصد و معادل تایپ 160 کلمه در دقیقه گفتار شما را به متن تبدیل کند. این تازه در ابتدای استفاده از برنامه است چرا که پس از مدتی کار با آن، اپلیکیشن با کمک هوش مصنوعی با صدای شما و کلماتی که بیشتر استفاده می‌کنید آشنا شده و با سرعت بیشتری کار خواهد کرد.

در این برنامه علاوه بر اینکه می‌توانید با صدایتان اسناد جدید ایجاد کنید، می‌توانید یک فایل ورد هم به آن اضافه کنید و از برنامه برای تبدیل گفتار به نوشتار در Word استفاده کنید.

2. اپلیکیشن Otter

نرم افزار تبدیل صدا به نوشتار Otter - تبدیل فایل صوتی به متن در کامپیوتر

گزینه بعدی برنامه آتر است. این برنامه یک برنامه تبدیل صوت به متن ابری است که بیشتر از همه برای استفاده با گوشی و لپ‌تاپ کاربرد دارد. در این برنامه شما به صورت لحظه‌ای می‌توانید متن را مشاهده و آن را هرطور که خواستید ویرایش کنید. سازندگان این برنامه می‌گویند این برنامه بیشتر برای استفاده در جلسات، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها کاربرد دارد.

این نرم افزار تبدیل صوت به متن در کامپیوتر، دارای 3 نسخه مختلف است. نسخه رایگان که علاوه بر موارد بالا خلاصه‌ای از کلیدواژه‌های مورد استفاده در متن را هم در اختیارتان قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید ویدیو و فایل صوتی برای تبدیل به متن به برنامه اضافه کنید و به اندازه 600 دقیقه، از برنامه به صورت رایگان استفاده کنید.

3. نرم افزار تبدیل صدا به نوشتار Verbit

دانلود برنامه تایپ صوتی Verbit - بهترین ابزارهای تبدیل صوت به متن در کامپیوتر

وربیت یکی از برنامه‌های تبدیل صدا به متن در کامپیوتر است که رویکرد هوشمندانه‌تری نسبت به سایر برنامه‌ها دارد و از همین رو؛ بیشتر برای سازمان‌ها و موسسات آموزشی طراحی و عرضه شده است. این برنامه قادر است با کمک الگوریتم‌های پیشرفته خود، صدای محیط را کاهش دهد تا صدای شما با بالاترین وضوح شنیده و به نوشتار تبدیل شود. همچنین قادر است بین سخنوران مختلف تمایز قائل شود و آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهد.

4. نرم افزار تبدیل صدا به متن در کامپیوتر Speechmatics

در ویدیوی بالا می‌توانید با نرم افزار Speechmatics بیشتر آشنا شوید.

با دانلود برنامه تبدیل صدا به متن در کامپیوتر Speechmatics می‌توانید از فناوری یادگیری ماشین برای تبدیل فایل صوتی به متن در کامپیوتر خود بهره‌مند شوید. این برنامه دارای بهترین ابزارهای تبدیل صوت به متن در کامپیوتر است و به طور مثال می‌تواند به شکل خودکار صوت فایل‌های صوتی و ویدیویی را تشخیص داده و به متن تبدیل کند.

یکی از نقاط قوت این برنامه تشخیص لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی از بریتانیایی گرفته تا آمریکایی و حتی لهجه آفریقای جنوبی و جاماییکایی. این برنامه همچنین می‌تواند تماس‌های مرکز تماس را نیز به متن قابل جستجو عادی یا متن ورد تبدیل کند. Speechmatics همچنین قابلیت زیرنویس کردن ویدیوها را هم دارد.

5. تبدیل فایل صوتی به متن فارسی با برنامه Braina Pro

تبدیل گفتار به نوشتار برای کامپیوتر - دانلود نرم افزار تبدیل صوت به متن Braina Pro

اگر به دنبال تبدیل فایل صوتی به متن فارسی رایگان هستید گزینه‌های زیادی پیش رویتان قرار ندارد اما در میان برنامه‌های غیر رایگان، برنامه Braina Pro یکی از برنامه‌هایی است از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کند. البته نه فقط زبان فارسی بلکه بیش از 90 زبان دیگر هم در این برنامه پشتیبانی می‌شوند.

این برنامه همچنین می‌تواند به عنوان یک دستیار صوتی هم مورد استفاده قرار بگیرد و مثلا برایتان زنگ هشدار تنظیم کند، سیستم را برای پیدا کردن یک فایل مشخص جستجو کند، موسیقی پخش کند یا یک کتاب الکترونیکی را برایتان بخواند. البته برای آنکه قابلیت تشخیص گفتار فعال باشد باید به اینترنت وصل باشید و مرورگر کروم را هم نصب کرده باشید.

همچنین بخوانید :

6. تبدیل گفتار به نوشتار برای کامپیوتر Microsoft Azure

نرم افزار تبدیل صدا به نوشتار Microsoft Azure - تبدیل فایل صوتی به متن در کامپیوتر

سرویس ابری مایکروسافت Azure از برنامه‌های تبدیل گفتار به نوشتار است که از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کند. این برنامه به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت از یک فایل صوتی یک فایل متنی ایجاد کنید. این برنامه از الگوریتم‌های پیشرفته پشتیبانی می‌کند و قابلیت تشخیص چند سخنران به صورت همزمان را دارد.

همچنین در وبسایت این برنامه نیز می‌توانید به صورت دمو قابلیت‌ تبدیل گفتار به نوشتار آن به زبان‌های مختلف از جمله فارسی را تست کنید.

7. تبدیل صوت به متن با گوگل داکس

گوگل داکس به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارد و از قابلیت تبدیل صوت به متن نیز پشتیبانی می‌کند و از همین رو با استفاده از آن دیگر نیازی به دانلود برنامه تایپ صوتی ندارید. مهمتر اینکه امکان تبدیل فایل صوتی به متن فارسی رایگان در گوگل داکس فراهم است و نیازی نیست برای استفاده از آن هزینه‌ای بپردازید.

دانلود برنامه تایپ صوتی گوگل داکس -  تبدیل فایل صوتی به متن فارسی رایگان

کافی است با مرورگر کروم به گوگل داکس بروید و سپس از بالای صفحه سمت چپ روی + کلیک کنید. حالا از بالای صفحه گزینه Tools و سپس Voice typing را انتخاب کنید. از پنجره پاپ‌آپ زبان فارسی را انتخاب و شروع به صحبت کردن کنید.

سخن پایانی

تبدیل صوت به متن در کامپیوتر در حال حاضر یک قابلیت کاربردی برای تبدیل گفتار زبان انگلیسی به متن است اما زبان فارسی در اکثر این برنامه‌ها هنوز به مرحله‌ای نرسیده که بتوان به آن اتکا کرد. نظر شما در مورد برنامه های تبدیل فایل صوتی به متن در کامپیوتر چیست؟ آیا تا به حال تجربه دانلود برنامه تایپ صوتی و استفاده از آن‌ها را داشته‌اید؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401