با ارزش ترین پول دنیا را بشناسید! + جدول ارزش پول کشورها 2021

با ارزش ترین پول های دنیا -strongest-currencies
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اقتصاد کشورهای جهان وابسته به پول آن کشور است. اگر کشوری دارای ارزشمند ترین پول دنیا باشد اقتصاد قدرتمندی را تجربه می‌کند. برای داشتن با ارزش ترین پول دنیا کاهش یا افزایش نرخ ارز در محوریت قرار می‌گیرید. به‌نظر شما با ارزش ترین پول جهان 2021 متعلق به کدام کشور است؟ در ادامه لیستی از ارزش پول کشورها به ترتیب گرانترین پول جهان در اختیار شماست.

ارزش پول کشورها رابطه مستقیمی با نرخ ارز دارد. اگر ارزش پول یک کشور کاهش پیدا کند ارز خارجی با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد. درنتیجه صادرات آن کشور ارزان شده اما وارداتش بسیار گران خواهد بود. بنابراین کشورهای دارای با ارزش ترین پول دنیا می‌توانند وارداتی با قیمت مناسب انجام بدهند. این موضوع باعث تقویت اقتصاد و روند رو به رشد زندگی مردم عادی می‌شود.

اما متاسفانه پول همه کشورها ارزش یکسانی ندارد. ارز برخی از آن‌ها در لیست گرانترین پول جهان جای گرفته‌اند. اما برخی دیگر نه تنها ارزشمند ترین پول دنیا را ندارند بلکه دارای اقتصاد بسیاری ضعیفی هستند. حتما شما هم کنجکاو شده‌اید بدانید با ارزش ترین پول جهان 2021 متعلق به کدام کشور است؟ پلازا در این مقاله شما را با ارزش پول کشورها به ترتیب با ارزش ترین واحد پولی دنیا آشنا می‌کند. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

با ارزش ترین پول های جهان

شاید بسیاری از شما تصور کنید که در رتبه بندی ارزش پول کشورها ، دلار آمریکا و یا پوند انگلیس با ارزش‌ ترین پول‌ های دنیا و گرانترین پول جهان باشند؛ اما این طور نیست. در اینجا لیست کاملی از با ارزش ترین پول دنیا  را به شما ارائه می‌کنیم و می‌بینید که تا امروز اشتباه می‌کرده‌اید.

1. دینار کویت: با ارزش ترین پول دنیا در ۲۰۲۱

با ارزش ترین پول جهان - دینار کویت

 • هر 1 دینار کویت = 3.33 دلار آمریکا
 • کد ارز دینار کویت: KWD

دینار کویت با ارزش ترین پول دنیا به شمار می‌رود. این پول نسبت به دلار آمریکا، بالاترین میزان ارزش را دارد. کویت که از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب میشود و بین عربستان سعودی و عراق قرار دارد، بیشتر درآمد خود را از صادرات نفت به دست می‌آورد.

این واحد پول برای اولین بار در سال 1961 و به دنبال استقلال از بریتانیا منتشر شد. از آن زمان به عنوان یکی از ارزشمند ترین پول دنیا شناخته می‌شود. در طول سالیان گذشته، دینار کویت در مقایسه با ارزهای کشورهای دیگر ارزش بالاتری را به ثبت رسانده است. در آخرین آمارها، هر دینار کویت برابر با 3.33 دلار آمریکا داد و ستد می‌شود.

2. دینار بحرین: دومین رتبه در با ارزش ترین پول دنیا

با ارزش ترین پول جهان - دینار بحرین

 • هر 1 دینار بحرین = 2.66 دلار آمریکا
 • کد ارز دینار بحرین: BHD

دینار بحرین در مقام دوم جدول گرانترین پول جهان قرار دارد. این پول واحد پول رسمی کشور بحرین است که به صورت رسمی در سال 1965 معرفی گردیده است.

بحرین جزیره‌ای در خلیج فارس است. این جزیره جمعیتی حدود یک میلیون نفر دارد و بسیاری از مهاجرین این کشور هندی هستند. در نتیجه، معاملات دینار بحرین به روپیه هندوستان و برعکس در این کشور بسیار رایج است. ثروت اصلی این کشور از صادرات نفت به دست می‌آید. همچون دینار اردن، دینار بحرین نیز تنها در این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و ارزشی بالاتر از دلار آمریکا دارد. در حال حاضر، هر دینار بحرین برابر با 2.65 دلار آمریکا و یکی از با ارزش ترین پول دنیا 2021 است.

3. ریال عمان: رتبه سوم در ارزشمندترین پول دنیا

ارزش پول کشورها - ریال عمان

 • هر 1 ریال عمان = 2.60 دلار آمریکا
 • کد ارز ریال عمان: OMR

در لیست ارزش پول کشورها به ترتیب، ریال عمان سومین واحد پولی قدرتمندو با ارزش ترین پول دنیا به‌شمار می‌رود. این واحد پولی عربی اولین بار در سال 1973 معرفی شد. و به دلیل موفقیت کشورهای تامین‌کننده نفت دنیا، توانسته ارزش بسیار زیادی پیدا کرده و ارزش آن از دلار آمریکا بیشتر شده است.

این واحد پول به عنوان ارز رایج کشور پادشاهی عمان شناخته می‌شود. و باید آن را سومین ارز قدرتمند دنیا دانست. قدرت خرید این واحد پولی بسیار بالا است و باید آن را جزء گرانترین پول جهان در نظر گرفت. در نتیجه دولت این کشور مجبور است که اسکناس‌های رسمی 1/4 و 1/2 ریالی منتشر و عرضه کند. تا انتهای سال 2019، هر ریال عمان برابر با 2.60 دلار آمریکا ارزش داشته است.

4. دینار اردن

لیست با ارزش ترین پول جهان - دینار اردن

 • هر 1 دینار اردن = 1.41 دلار آمریکا
 • کد ارز دینار اردن: JOD

دینار اردن به عنوان واحد پول رسمی کشور اردن شناخته می‌شود. اردن کشوری در کرانه رود اردن است. این واحد پولی که در سال 1949 معرفی شد، جایگزین خوبی برای پوند فلسطینی بود. دینار اردن در 20 سال گذشته، دارای ارزشی بالاتر از دلار آمریکا بوده است. این مسئله کمک زیادی به تبدیل شدن این واحد پولی به ارزشمند ترین پول دنیا کرده است.

اما علی‌رغم این ارزش و وضعیت، دینار اردن تنها در این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هیچ جای دیگر دنیا به کار نمی‌رود. هر دینار اردن برابر با 2.60 دلار آمریکا ارزش دارد.

5. پوند استرلینگ (انگلستان) با ارزش ترین و قدیمی ترین پول دنیا

جدول با ارزش ترین پول های جهان - پوند استرلینگ (انگلستان)

 • هر 1 پوند استرلینگ = 1.31 دلار آمریکا
 • کد ارز پوند انگلیس: GBP

پوند استرلینگ یا همان پوند انگلستان قدیمی ترین واحد پول جهان است. این واحد پولی در جدول ارزش پول کشورها مقام پنجم را از آن خود می‌کند. و بعد از واحد پولی چهار کشور عربی به عنوان با ارزش ترین پول دنیا شناخته شده است.

البته از زمانی که بریتانیا تصمیم به خارج شدن از اتحادیه اروپا را گرفت، این مسئله تاثیری منفی بر ارزش پوند گذاشت. پوند انگلیس به عنوان پرکاربردترین واحد پولی دنیا و همین طور گرانترین پول جهان به شمار می‌رود. پون انگلیس اولین بار در سال 1489 در بریتانیای کبیر مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر در لیست ارزش پوا کشورها به ترتیب گرانترین رتبه پنجم را دارد. هم اکنون، هر پوند انگلیس برابر با 1.26 دلار آمریکا است.

6. یورو اتحادیه اروپا

یورو اتحادیه اروپا - با ارزش ترین پول دنیا

 • هر 1 یورو اروپایی = 1.24 دلار آمریکا
 • کد ارز یورو اروپایی: EUR

یورو از تاریخ اول ژانویه 1999 به عنوان ارز رسمی اتحادیه اروپا انتخاب گردید. این واحد پولی به عنوان دومین ارز خارجی دنیا است که توسط کشورهای مختلف ذخیره می‌شود. درواقع می‌توان گفت یورو اروپایی واحد پول رسمی 19 کشور از 28 عضو اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. یورو اروپایی در جدول ارزش پول کشورها به ترتیب ارزشمند ترین پول دنیا رتبه ششم را کسب میکند. و در فهرست با ارزش ترین پول جهان 2021 قرار گرفته است.

این ارز در ابتدا به صورت مجازی و در قالب چک بانکی و همین طور انتقال الکترونیک شروع به کار کرد. اما چند سال بعد در سال 2002، اسکناس بانکی و همین طور سکه‌های رایج برای آن ارائه گردید. معرفی یورو در ابتدا برای افزایش مبادلات تجاری میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا اتفاق افتاد. با توجه به با ارزش ترین پول های جهانی ، هر یورو در بازارهای جهانی برابر با 1.10 دلار است و در لیست گرانترین پول جهان قرار دارد.

7. دلار جزایر کیمن

با ارزش ترین پول جهان کدام است - دلار جزایر کیمن

 • هر 1 دلار جزایر کیمن = 1.22 دلار آمریکا
 • کد ارز دلار جزایر کیمن: KYD

جزایر کیمن از جمله مستعمره‌های بریتانیا به شمار می‌رود. واحد پولی این کشور که دلار جزایر کیمن نام دارد، در مقام بعدی در جدول ارزش پول کشورها و لیست با ارزش ترین پول های جهان قرار می‌گیرد. این کشور که در دریای کارائیب است، به عنوان یکی از بهترین کشورها از نظر پناهگاه مالیاتی به شمار می‌رود. در این کشور گواهینامه رسمی برای تعدادی از بزرگ‌ترین بانک‌های دنیا، صندوق‌های مالی و همین طور شرکت‌های بیمه صادر می‌شود.

دلار جزایر کیمن در سال 1972 به عنوان جایگزینی برای دلار جامائیکایی معرفی گردید. و دارای با ارزش ترین پول جهان 2021 است. در واقع می‌توان گفت در لیست ارزش پول های جهان هر دلار جزایر کیمن برابر با 1.20 دلار آمریکا است.

8. فرانک سوئیس

با ارزش ترین پول جهان - فرانک سوئیس

 • هر 1 فرانک سوئیس = 1.06 دلار آمریکا
 • کد فرانک سوئیس: CHF

یک فرانک سوئیس برابر با 1.061 دلار است. این واحد پولی ارز رسمی کشورهای سوئیس و لیختن‌اشتاین محسوب می‌شود. البته شاید این واحد پول با ارزش ترین پول دنیا به ترتیب گران ترین پول جهان نباشد، اما در این فهرست در رتبه نهم قرار دارد. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است و وضعیت اقتصادی و مالی بسیار مناسبی دارد. بانک‌های این کشور برای سرمایه‌گذاری بسیار مناسب هستند.

همچنین بخوانید :

از آنجا که سوئیس از جمله سخت‌ترین سیاست‌های پولی و کمترین میزان بدهی مالی را دارد، با توجه به ارزش پول کشورها و ارزش پول ایران در جهان، شاید فکر بدی نباشد که مقداری از پول خود را به فرانک سوئیس تبدیل کرده و در بانک‌های این کشور ذخیره کنید. همچنین از آنجا که ارز این کشور در فهرست پرکاربردترین و گران ترین پول جهان در معاملات در رتبه هشتم قرار دارد، به نظر می‌رسد که فرانک سوئیس در آینده نیز این ارزش خود را همچنان حفظ کند.

9. دلار آمریکا: با ارزش ترین پول دنیا از نظر سیاسی

با ارزش ترین پول های دنیا - دلار آمریکا

 • 1 دلار آمریکا = 1 دلار آمریکا
 • کد ارز دلار آمریکا: USD

دلار واحد پول ایالات متحده آمریکا است و بیشترین معامله در دنیا با این واحد پولی انجام می‌شود. این واحد پولی همچنین اصلی‌ترین پول در صندوق ذخیره ارزی کشورها به شمار می‌رود. بانک‌های دنیا و همین طور بانک مرکزی کشورهای مختلف، آن را در صندوق‌های خود ذخیره می‌کنند. به همین دلیل دلار آمریکا را با وجود اینکه رتبه نهم را کسب کرده میتوان با ارزش ترین پول جهان 2021 دانست.

البته با توجه به ارز کشورهای مختلف و ارزش پول ایران در جهان، شاید بهترین زمان برای تبدیل انواع پول‌ها به دلار نباشد و بهتر است که نیم‌نگاهی به بازار ارز داشته باشید. قبل از تبدیل ارز حتما قیمت آن را رصد کنید و بعد اقدام به خرید این ارز کنید. این را هم در نظر داشته باشید که دلار گرانترین پول جهان نیست و در فهرست با ارزش ترین پول دنیا در رتبه نهم قرار دارد. پس نگاهی به ارزهای دیگر این فهرست که عنوان ارزشمند ترین پول دنیا را دارند، بیندازید.

10. دلار کانادا

دلار کانادا - با ارزش ترین پول دنیا

 • 1 دلار کانادا = 0.79 دلار آمریکا
 • کد ارز دلار کانادا: CAD

دلار کانادا یکی از ارزهای هم نام با دلار آمریکا محسوب می‌شود. این واحد پولی کشور کانادا از ارزشمند ترین پول دنیا بهایی نزدیک به ارزش دلار آمریکا داشته و می‌توان آن را در لیست با ارزش ترین پول دنیا قرار داد. در این کشور واحد پولی به صورت اسکناس‌های 2 دلاری، 5، 10 و 20 دلاری دیده می‌شود. اسکناس‌های 50 و 100 دلاری از دیگر اسکانس‌های با ارزش ترین پول جهان 2021 به شمار می‌آیند.

11. دلار استرالیا

دلار استرالیا - گرانترین پول جهان

 • 1 دلار استرالیا = 0.78 دلار آمریکا
 • کد ارز دلار استرالیا: AUD

در لیست ارزش پول کشورها به ترتیب گرانترین پول جهان، دلار استرالیا رتبه آخر را کسب می‌کند. استرالیا یکی از زیباترین کشورهای جهان است که اقتصاد قدرتمندی دارد. هم نامی واحد پول این کشور با دلار آمریکا و تفاوت نه چندان زیاد ارزشش، دلار استرالیا را به ارزشمندترین پول دنیا تبدیل کرده است.

جدول ارزش پول کشورها 2021

کشورهایی که دارای با ارزش ترین پول دنیا هستند یک کشور قدرتمند در جهان به شمار می‌آیند. درواقع ارزش پول یک کشور می‌تواند اقتصاد آن کشور را تحت تاثیر قرار بدهد. در این قسمت از مقاله ارزش پول کشورها به ترتیب ارزشمند ترین پول دنیا در جدولی تهیه شده که با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

واحد پولکشورکدنمادبرابری با 1 دلار آمریکا
دینارکویتKWDد.ک یا KDحدود 3.33
دیناربحرینBHDد.ب یا BDحدود 2.66
ریالعمانOMRر.ع یا ROحدود 2.60
دیناراردنJODد.أحدود 1.41
پوندانگلیسGBP£حدود 1.31
یورواروپاEURحدود 1.24
دلارجزایر کیمنKYD$حدود 1.22
فرانکسوئیسCHF₣، Fr ،SFr ،Fr.svحدود 1.06
دلارآمریکاUSD$حدود 1
دلارکاناداCADCan$ ،C$ ،CA،$حدود 0.79
دلاراسترالیاAUD$.A یا AU$حدود 0.78

جمع بندی

احتمالا شما هم با شنیدن با ارزش ترین پول دنیا به یاد دلار آمریکا می‌افتید. اما لازم به ذکر است که 3 رتبه نخست با ارزش ترین پول جهان 2021 متعلق به کشورهای عربی است. این کشورها با داشتن ارزشمند ترین پول دنیا اقتصاد قدرتمندی دارند. اگر کنجکاو شده‌اید تا از ارزش پول کشورها به ترتیب گرانترین پول جهان مطلع شوید خواندن این مقاله از پلازا را از دست ندهید. به نظر شما دلیل ارزشمند بودن واحد پولی کشورهای عربی و قرار گرفتن آنها در لیست گرانترین پول جهان چیست؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازا با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1. با ارزش ترین پول دنیا مال کدام کشور است؟

کشورهای کویت، بحرین و عمان به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را در لیست با ارزش ترین پول جهان 2021 از آن خود کرده‌اند.

2. چگونه ارزش پول یک کشور تعیین می‌شود؟

واحد پول هر کشور تاثیر مستقیمی بر اقتصاد آن کشور دارد. درواقع می‌توان گفت با کاهش یا افزایش نرخ ارز ارزش پول دچار نوسان می‌شود. منظور از نرخ ارز همان مقدار پولی است که برای خرید واحد پول مرجع مثل دلار یا یورو پرداخت می‌کنیم. و این درست همان موضوعی است که ارزش پول یک کشور را تعیین می‌کند.

3. با ارزش ترین پول دنیا چیست؟

دینار کویت (هر 1 دینار کویت = 3.27 دلار آمریکا)

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران29 دیدگاه
avatar
Hans trh
.
18 تیر 1401، 12:35
پاسخ
0
0
عزیز دل چی مینویسی شما صرفا گرانترین پول دنیا با ارزش ترین پول دنیا نیست حقوق یک کارگر ساده در کویت ۳۷۰ دینار در ماه هست و همین کارگر در انگلیس ۲۰۰۰ پوند الان کی قویترینه کسی که پولش گرونتره ؟ ۱۰۰ تا فاکتور داره
avatar
علی
.
14 تیر 1400، 00:55
پاسخ
0
2
مطلب بسیار جالبی بود منو به فکر فرو برد...
avatar
امید رضاخان جنگلی
.
18 آذر 1399، 18:49
پاسخ
2
2
اقایان داداشا وخواهران با این حرفها فقط حرص همو درمیارین طوریکه اگه حضوری باهم اگه بودین حتما دعوا پیش میامد باید بگم بعضی از دوستان فکرمیکنن همه چیز بلدهستن ولی یزره ادب تو حرفشان واحترام به نظر بقیه ندارن مکررهم بی ادبیشانو تکرار میکنن بعد وقتی حرفایکه هم زده رو میخوانی ازخودت میپرسی چه داره میگه ؟چه ربطی داره آخه حرفایکه نوشته لطفا دوستان به نظر بقیه احترام بگذارید وحرفای نامربوط نزنین ممنون
avatar
tanha_binam
.
12 آذر 1399، 17:44
پاسخ
1
3
واقعا باید تاسف خورد...بنده سال 95 رفتم کربلا،قبل رفتن مقداری دینار تهیه کردم برا گرفتن سوغات یا ضرورت تو عراق،ولی عراقی ها تا تومن دست من میدیدن میگفتن خمینی بده!!پول مارو میزاشتن رو چشمشون..... خلاصه ما با یه چمدون پر برگشتیم ایران.،با کلی دینار دست نخورده! سال 97 دوباره شاه طلبید ما رفتیم... گفتم دیگه بیخال دینار.. فقط با تومن میرم.. البته دینارای سال قبل و هنوز داشتم..بازم محض احتیاط بردمشون،،رفتیم تو نجف و کربلا...آقا چشمتون روز بد نبینه...رو خمینی تف میکردن!!!...می‌گفتن معامله فقط دلار یا دینار... خلاصه هیچ چی نتوستیم بخریم... خدارشکر دینارا بود برای ایاب ذهاب... وگرنه تو همون عراق موندگار بودم...تو دوسال از عرش به اومد ارزمون...بخدا اگه فقط هزینه رفت و آمد این مذاکره کننده های بیسواد رو سرمایه‌گذاری کنیم رو تولید داخل و نخبه های کشورمون... راحت ارز ایران میشه جزو 50 تای اول جهان
avatar
3DCube
.
22 مهر 1399، 15:14
پاسخ
0
4
,واقعن متاسفم که همچین مطلبی رو در مورد واحد پول کشورم می خوانم. ایران کشوری با پیشینه ای ماندگار و تاثیر گذار در تاریخ جهان ، این سالها باید اینقدر منزوی و گوشه گیر باشد. و مردمانش و مخصوصن جوانانش باید اینقدر سرخورده در زندگی و کارشان باشند که یک خانه 60 متری و یک ماشین و یک درآمد متوسط، شده آرزوی دست نیافتنی. نه ازدواجی و نه ایجاد نسلی برای آینده گان.این سرزمین آنقدر منابع و ثروت های عظیم دارد که اگر دور تا دور آن را دیوار کشند، باز هم خم به ابروی مردمانش نباید بیاد، مشکل ما تحریم نیست ، مشکل ما آمریکا و اسرائیل نیست، مشکل ما مردمان این سرزمین، انسانهای بی لیاقت و ناکارآمد هستند که بر صندلی مسئولیت نشسته اند. جهل و خرافات هم مثل پیچک هرزه ای به تنه ی درخت اعتقادات مردم، بس محکم پیچیده و مجال فکر و اندیشه را نمی دهد.امید آنکه به لطف ایزد یکتا روزهای سربلندی کشور عزیزم، سرزمین همیشه پارس را ببینیم و برای آن روز تلاش کنیم.
avatar
محمد
.
07 آذر 1400، 13:59
پاسخ
3
0
@3DCube
خوب کی اینارو اورد سرکار؟ وقتی یه عده سر برنج و روغن رای های شورای شهر و مجلس رو میفروشن... وقتی یه عده واسه رقصیدن و پارتی و کنسرت و رفتن به ورزشگاه رای ریاست جمهوری شون رو میفروشن معلومه مسئول بی لیاقت میاد سر کار... باز خوبه این سری حکومت یه حرکت زد جلوی این رو یجورایی گرفت و بالاخره بعد هشت سال یه فرد لایق اورد سرکار
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401