کرونای امیکرون چیست و چگونه از آن در امان بمانیم؟ | جدیدترین گزارش های سازمان جهانی بهداشت

کرونای امیکرون / کرونای اومیکرون
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

کرونای امیکرون جدیدترین سویه‌ی جهش‌یافته‌ی کووید 19 محسوب می‌شود که تا کنون به چندین کشور راه یافته است. شیوع کرونای اومیکرون از آفریقای جنوبی شروع شد و باید ببینیم که آیا همچون سویه دلتا در سرتاسر جهان پخش می‌شود یا خیر. اما تا کنون چه اطلاعاتی از این سویه‌ی جدید منتشر شده است؟

در حالی که نگرانی‌ها درباره سویه‌ی جهش یافته‌ی جدید ویروس کرونا، یعنی کرونای امیکرون (Omicron) رو به افزایش است، دولت‌ها در سرتاسر جهان سعی دارند تا راهی برای محافظت از شهروندانشان در برابر شیوع احتمالی این ویروس پیدا کنند. این سویه‌ی جدید که به نظر می‌رسد مسری‌تر است، اولین بار در آفریقای جنوبی دیده شد و از آن زمان تا کنون به کشورهای مختلف دیگری چون استرالیا، بریتانیا، آلمان، اسرائیل، ایتالیا، جمهوری چک و هنگ کنگ راه یافته است.

در ویدیوی زیر می‌توانید ببینید که «چرا کرونای امیکرون دانشمندان را نگران کرده است».

در تاریخ 26 نوامبر 2021 (5 آذر 1400) سازمان جهانی بهداشت از سویه جدید B.1.1.529 خبر داد که آن را کرونای اومیکرون نامیدند. سویه اُمیکرون چندین جهش را شامل می‌شود که همین موضوع ممکن است روی رفتار آن نیز تاثیر بگذارد؛ به عنوان مثال روی میزان مسری بودن کرونای امیکرون و شدت بیماری و علائم آن. در این مقاله از پلازا با جدیدترین اخبار مربوط به شیوع سویه جدید کرونا، یعنی کرونای اومیکرون همراه شما خواهیم بود.

آنچه در ادامه می‌خوانید

کرونای امیکرون چیست؟

با شیوع سریع امیکرون در جهان، در حال حاضر در آفریقای جنوبی و سایر کشورها تحقیقاتی درباره این سویه جهش یافته در حال اجرا هستند تا دانشمندان بتوانند درک بهتری از جنبه‌های مختلف آن به دست بیاورند. در ادامه به دو جنبه مهم کرونای امیکرون، یعنی میزان مسری بودن و شدت بیماری و علائم آن خواهیم پرداخت.

میزان مسری بودن کرونای اومیکرون

هنوز مشخص نیست که آیا کرونای امیکرون نسبت به دیگر سویه‌های ویروس کرونا مانند دلتا مسری‌تر است یا خیر. تعداد افرادی که در آفریقای جنوبی تست کرونای امیکرون آنها مثبت شده در حال افزایش است، اما تحقیقات شیوع شناسی در حال انجام هستند تا مشخص شود که آیا دلیل آن کرونای اومیکرون است یا عوامل دیگری تاثیرگذار بوده‌اند.

سویه اُمیکرون

شدت بیماری

هنوز مشخص نیست که آیا ابتلا به کرونای امیکرون منجر به شدیدتر شدن علائم در بیمار نسبت به سویه‌های دیگر کرونا مانند دلتا خواهد شد یا خیر. داده‌های اولیه نشان می‌دهند که تعداد افراد بستری شده در آفریقای جنوبی افزایش یافته است، اما ممکن است این موضوع به دلیل افزایش تعداد کلی افراد مبتلا به کرونا باشد، نه صرفا افراد مبتلا به کرونای اومیکرون. جدیدترین علائم کرونای اومیکرون چیست؟ در حال حاضر هیچ اطلاعاتی مبنی بر این وجود ندارد که علائم کرونای اومیکرون نسبت به سویه‌های دیگر کرونا متفاوت هستند. گزارش‌های اولیه از افرادی که به کرونای امیکرون مبتلا شدند در میان دانشجویان دانشگاه بود؛ افراد جوان‌تری که احتمالا علائم ضعیف‌تری را از خود نشان خواهند داد. اما تشخیص شدت علائم کرونای اومیکرون چند روز تا چند هفته طول خواهد کشید.

همه سویه‌های کووید-19، از جمله سویه‌ی دلتا که در سرتاسر جهان گسترش پیدا کرد، می‌توانند منجر به علائم شدید یا حتی مرگ شوند؛ خصوصا برای افرادی که آسیب‌پذیرتر هستند. و در نتیجه پیشگیری همیشه بهترین راه است.

تاثیر کرونای امیکرون روی اثربخشی واکسن ها، تست ها و درمان ها

شواهد اولیه نشان می‌دهند که ممکن است افرادی که قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند دوباره خیلی راحت به کرونای اومیکرون نیز مبتلا شوند. با این حال اطلاعات ما هنوز خیلی محدود است. در روزها و هفته‌های آینده اطلاعات بیشتری در این باره منتشر خواهند شد.

اثربخشی واکسن ها

سازمان جهانی بهداشت در حال تحقیق روی این موضوع است تا تاثیر بالقوه این سویه‌ی جدید را روی اقدام‌های پیشگیرانه‌ی کنونی ما، از جمله واکسن‌ها بررسی کنند. همچنان واکسن‌ها برای کاهش آمار مرگ و میر و علائم شدید در بیماران حیاتی هستند؛ خصوصا برای مقابله با سویه‌ی رایج کنونی، یعنی دلتا. واکسن‌های کنونی برای جلوگیری از علائم شدید در مبتلایان و مرگ همچنان موثر هستند.

شیوع سریع امیکرون در جهان

اثربخشی تست های کنونی

تست‌های PCR همچنان برای تشخیص ابتلا، از جمله تشخیص ابتلای افراد به کرونای امیکرون، مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ همانطور که برای تشخیص سایر سویه‌های کرونا نیز همین اتفاق افتاد. همچنین تحقیقاتی در حال انجام هستند تا کارآمدی انواع دیگر تست‌ها مشخص شود؛ از جمله تست‌های سریع آنتی ژن.

اثربخشی درمان های کنونی

کورتیکواستروئیدها و مهار کننده‌های IL-6 همچنان برای بیماران بدحال موثر خواهند بود. درمان‌های دیگر بررسی و آزمایش خواهند شد تا تاثیرگذاری آنها روی بیماران مبتلا به کرونای اومیکرون مشخص گردد.

اقدام های پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت برای کشورها

با شیوع سریع امیکرون در جهان، سازمان جهانی بهداشت اقداماتی را به کشورهای سرتاسر جهان پیشنهاد کرده است: نظارت و توالی‌یابی موارد جدید ابتلا؛ به اشتراک گذاشتن توالی‌یابی‌های ژنوم در پایگاه‌های داده عمومی؛ گزارش موارد اولیه به سازمان جهانی بهداشت؛ تحقیقات میدانی و ارزیابی‌های آزمایشگاهی برای درک بهتر کرونای امیکرون و میزان مسری بودن و علائم آن، یا تاثیر آن روی اثربخشی واکسن‌ها، درمان‌ها و روش‌های تشخیص.

همچنین کشورها به دلیل این احتمال که ممکن است تعداد مبتلایان افزایش یابد، باید ظرفیت مراکز بهداشت و بیمارستان‌ها را افزایش دهند. همچنین باید مطمئن شوند که همه افراد آسیب‌پذیرتر هر دو دز واکسن کووید-19 را دریافت کرده‌اند؛ از جمله کارمندان مراکز بهداشت و بیمارستان‌ها و افراد مسن‌تر.

اقدام های پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت برای مردم

موثرترین کارهایی که مردم می‌توانند انجام دهند تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا و سویه‌ی جدید آن را بگیرند عبارتند از حفظ فاصله اجتماعی حداقل 1 متری، ماسک زدن، باز کردن پنجره‌ها برای بهبود تهویه اتاق، اجتناب از حضور در مکان‌های شلوغ یا جاهایی که تهویه مناسبی ندارند، شستن دست‌ها، استفاده از دستمال هنگام سرفه یا عطسه کردن، و در نهایت واکسن زدن.

کرونای امیکرون / کرونای اومیکرون

کلام آخر

در این مقاله از پلازا با جدیدترین اخبار مربوط به کرونای امیکرون، سویه‌ی جهش یافته‌ی جدید کووید-19، همراه شما بودیم. به محض انتشار اطلاعات تازه از سوی سازمان جهانی بهداشت این مقاله نیز به روز رسانی خواهد شد. در پایین همین صفحه می‌توانید نظرات خودتان را با ما و دیگر خوانندگان پلازا به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1. آیا کرونای «امیکرون» در برابر واکسن‌ها مقاوم است؟

سازمان جهانی بهداشت در حال تحقیق روی این موضوع است. اما همچنان واکسن‌ها برای کاهش میزان مرگ و میر و ایجاد علائم شدید در بیماران موثر هستند.

2. چه کسانی در برابر گونه «امیکرون» کرونا آسیب پذیرترند؟

کرونای اومیکرون نیز همانند سویه‌های دیگر کرونا، می‌تواند در افراد مسن‌تر علائم شدیدتری را ایجاد کند.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها