بی ارزش ترین پول های دنیا ؛ ارزش پول ایران و دیگر کشورها

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شرایط اقتصادی برخی از کشورها به‌دلیل تورم و شیوع ویروس کرونا از آنچه بود بدتر شد. به‌همین دلیل پول کشورهای زیادی در لیست بی ارزش ترین پول دنیا قرار گرفته است. متاسفانه کم ارزش ترین پول جهان در بین کشورهای جهان سوم بیشتر دیده می‌شود. ارزها در این کشورها راکد مانده‌اند و یا اینکه نسبت به سال 2020 ضعیف‌تر شده‌اند. به نظر شما کم ارزش ترین واحد پولی دنیا کدام است؟ ارزش پول ایران در جهان چطور است؟

عوامل زیادی برای ایجاد کم ارزش ترین واحد پولی دنیا تاثیرگذار هستند. تورم و شرایط اقتصادی را می‌توان یکی از اصلی‌ترین موارد در ایجاد بی ارزش ترین پول دنیا دانست. با همه‌گیری ویروس کرونا در دو سال گذشته شرایط اقتصادی در کشورهای زیادی به صورت تصاعدی بدتر شده است. این موضوع در کشور ما هم با گران شدن نرخ دلار نشان‌دهنده آن است که ارزش پول ایران در جهان وضعیت خوبی ندارد. به‌همین منظور ما در این مقاله کم ارزش ترین پول جهان را مورد بررسی قرار دادیم. و لیست کاملی از بی ارزش ترین پول های جهان را با شما به اشتراک می‌گذاریم. در این مطلب نیز می‌توانید با باارزش‌ترین پول‌های دنیا آشنا شوید.

بی ارزش ترین پول های دنیا ۲۰۲۱

حتما تاکنون با شنیدن اخبار ناخوشایند ارز و گران شدن دلار در مورد کم ارزش ترین واحد پولی دنیا کنجکاو شده‌اید. این تغییرات قیمت ارز در کشور ما هم افت و خیز زیادی داشته است. به‌همین دلیل افراد زیادی نگران ارزش پول ایران در جهان هستند. امروزه تعداد ارزهای موجود در دنیا به 180 ارز می‌رسد. برخی از آن‌ها ارزش بالایی داشته اما برخی دیگر به‌دلیل شرایط اقتصادی و سیاست‌های غلط در لیست بی ارزش ترین پول دنیا قرار گرفته‌اند. در این بخش از مقاله می‌توانید ارزش پول کشورها به ترتیب از آخر آشنا شوید.

10. ریل کامبوج (Cambodian Riel) ؛ کم ارزش ترین واحد پولی دنیا

ریل کامبوج - بی ارزش ترین پول دنیا

 • کد ارز ریل کامبوج: KHR
 • 1 دلار آمریکا = 4،069.16 ریل کامبوج
 • 1 یورو = 4،620.53 ریل کامبوج

کامبوج یک ایالت پادشاهی در جنوب شرقی آسیا است. «ریل کامبوج» واحد پول کامبوج محسوب می‌شود. ریل کامبوج در لیست بی ارزش‌ ترین پول جهان رتبه دهم را از آن خود کرده است. این واحد پولی در سال 1995 برای جایگزینی واحد پول هندوچینی به کار گرفته شد. اما به‌دلیل محبوبیت پایینش در بین مردم کامبوج نتوانست پیشرفت چشمگیری در بازار جهانی به دست آورد. درحال حاضر مردم محلی کامبوج از دلار آمریکا و یا سایر ارزهای قوی برای خرید و فروش استفاده می‌کنند. این موضوع باعث شد تا ارزش ری‌یل کامبوج روز به روز کمتر شود و از آن به‌عنوان کم ارزش ترین پول دنیا یاد کنند.

9. گوارانی پاراگوئه (Paraguayan Guarani)

گوارانی پاراگوئه - کم ارزش ترین پول جهان

 • کد ارز گوارانی پاراگوئه: PYG
 • 1 دلار آمریکا = 6،831.49 گوارانی پاراگوئه
 • 1 یورو = 7757.16 گوارانی پاراگوئه

«گوارانی پاراگوئه» در لیست کم ارزش ترین پول جهان رتبه نهم را کسب کرده است. پاراگوئه دومین کشور فقیر آمریکای جنوبی محسوب می‌شود. این کشور به‌دلایل مختلف همچون شکست اقتصادی، نرخ بالای فقر، بیکاری و فساد‌های متوالی دچار رکود شده است. این کشور با اینکه صادرات پنبه و سویا را در دست دارد اما همچنان نتوانسته به اقتصاد کشور خود کمک کند. به‌همین دلیل گوارانی پاراگوئه را یکی از کم ارزش ترین واحد پولی دنیا می‌شناسند.

8. فرانک گینه (Guinean Franc)

فرانک گینه - کم ارش ترین واحد پولی دنیا

 • کد ارز فرانک گینه: GNF
 • 1 دلار آمریکا = 9،512.22 فرانگ گینه
 • 1 یورو = 10801.12 فرانگ گینه

«فرانک گینه» در لیست کم ارزش ترین واحد پول دنیا قرار دارد. با وجود اینکه گینه در بین کشورهای آفریقا سرشار از معادن طبیعی مثل آلومینیوم، الماس و طلا است اما یکی از متورم‌ترین اقتصادهای جهان را از آن خود کرده است. به‌همین دلیل فرانک گینه را به نوعی بی ارزش ترین پول دنیا می‌شناسند. عامل اصلی این اتفاق را باید نرخ بالای تورم، فقر زیاد و باندهای گانگستری ثروتمند دانست. با این حال در چند ماه گذشته ارزش فرانک گینه کمی بهبود یافته و چند صد فرانک رشد داشته است.

7. کیپ لائوس (Laotion Kip) بی ارزشترین پول جهان

کیپ لائوس - بی ارزش ترین پول های دنیا

 • کد ارز کیپ لائوس: LAK
 • 1 دلار آمریکا = 10،850.52 کیپ لائوس
 • 1 یورو = 12،320.77 کیپ لائوس

تنها ارزی که در جدول بی ارزش ترین پول دنیا کاهش ارزش نداشته «کیپ لائوس» است. کیپ لائوس واحد پولی لائوس در جنوب شرقی آسیا به‌شمار می‌آید. دلیل تغییر نکردن ارزش کیپ لائوس آن است که از همان سال 1953 که منتشر شد نرخ و ارزش بسیار کمی داشت. اما به‌طور کلی می‌توان گفت نسبت به سال‌های اولیه خود در برابر دلار آمریکا تقویت شده است و این رشد کیپ لائوس ادامه‌دار به‌نظر می‌رسد. با این حال باید آن را یکی از کم ارزش ترین پول جهان دانست.

6. سام ازبکستان (Uzbekistani Som)

سام ازبکستان - کم ارزش ترین واحد پولی جهان

 • کد ارز سام ازبکستان: UZS
 • 1 دلار آمریکا = 10،799.36 سام ازبکستان
 • 1 یورو = 12239.96 سام ازبکستان

در  رتبه بندی ارزش پول کشورها از آخر به اول «سام ازبکستان» رتبه ششم بی ارزش ترین پول جهان را کسب کرده است. سام ازبکستان واحد پولی نسبتا جدید و مدرنی محسوب می‌شود که رییس جمهور این کشور در سال 1994 آن را وارد بازار کرد. اما این واحد پولی با وجود اینکه در سال 2018 برای ارتقای آن در اقتصاد جهانی اقدامات نظارتی انجام شد، نتوانسته پیشرفت چشمگیری کند. به‌همین دلیل سام ازبکستان را به‌عنوان یکی از کم ارزش ترین واحدهای پول دنیا می‌شناسند.

5. لئون سیرالئون (Sierra Leonean Leone) کم ارزش ترین پول دنیا

لئون سیرالئون - کم ارزش ترین واحد پول دنیا

 • کد ارز لئون سیرالئون: SLL
 • 1 دلار آمریکا = 11،122.00 لئون سیرالئون
 • 1 یورو = 12629.03 لئون سیرالئون

«لئون سیرالئون» در لیست بی ارزش ترین پول دنیا رتبه پنجم را از آن خود کرده است. سیرالئون یکی از فقیرترین کشورهای آفریقایی محسوب می‌شود. به‌همین دلیل واحد پولی آن هم به‌عنوان یکی از کم ارزش ترین واحد پولی جهان شناخته شده است. جنگ‌های داخلی زیادی در این کشور اتفاق افتاده همچنین درگیری مردم با ویروس ابولا را می‌توان از عوامل کاهش ارزش ارز لئون سیرالئون دانست. اقتصاد این کشور به‌دلیل جنگ بسیار ضعیف شده و شدت گرفتن ویروس کرونا آن را نسبت به دو سال قبل با رکود بیشتری همراه کرده است.

4. روپیه اندونزی (Indonesian Rupiah)

روپیه اندونزی - بی ارزشترین پول دنیا

 • کد ارز روپیه اندونزی: IDR
 • 1 دلار آمریکا = 14،324.05 روپیه اندونزی
 • 1 یورو = 16،264.39 روپیه اندونزی

اندونزی کشوری واقع در آسیای جنوب شرقی است. این کشور اقتصاد باثبات و توسه یافته‌ای دارد. اما ارزش پول آن‌ها بسیار کم بوده و باید آن را به‌عنوان یکی از بی ارزش ترین پول دنیا شناخت. در سال 2016 رییس جمهور این کشور برای تقویت ارزش پولی دستور چاپ 7 اسکناس جدید از 1 هزار تا 100 هزار روپیه را داد. و آن‌ها را جایگزین اسکناس‌های قدیمی کرد. اما این اقدام او مشکلات موجود را نه تنها برطرف نکرد بلکه روپیه اندونزی همچنان به‌عنوان یکی از کم ارزش ترین واحد پولی دنیا شناخته می‌شود.

3. دونگ ویتنام (Vietnamese Dong) کم ارزش ترین پول جهان

دونگ ویتنام - بی ارزش ترین پول دنیا 2021

 • کد ارز دونگ ویتنام: VND
 • 1 دلار آمریکا = 22،693.50 دونگ ویتنام
 • 1 یورو = 25،768.47 یونگ ویتنام

«دونگ ویتنام» در جدول بی ارزشترین پول دنیا رتبه سوم را از آن خود کرده است. ویتنام در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته و شرقی‌ترین کشور شبه جزیره هند و چین به‌شمار می‌آید. این کشور پس از گذراندن دوره طولانی جنگ هنوز نتوانسته صاحب اقتصاد متمرکزی بشود. به‌همین دلیل می‌توان گفت دونگ ویتنام همچنان یکی از بی ارزش ترین پول دنیا 2020 و 2021 شناخته می‌شود. ویتنام را باید یکی از فقیرترین کشورهای جهان دانست. اما کارشناسان بزرگ اقتصادی معتقدند این کشور مسیر درستی را برای رشد اقتصادش انتخاب کرده و به زودی موفقیت چشمگیری خواهد داشت.

2. ریال ایران (Iranian Rial)

ریال ایران - ارزش پول ایران در جهان

 • کد ارز ریال ایران: IRR
 • 1 دلار آمریکا = 42،250.00 ریال ایران (نرخ دلار رسمی اعلام شده بانک مرکزی)
 • 1 دلار آمریکا = 279،790 ریال ایران (نرخ دلار ایران در بازار آزاد)
 • 1 یورو = 47،803.74 ریال ایران

اگر جدول ارزش پول ایران را بررسی کنید، می‌بینید که ریال ایران رتبه دوم را به‌عنوان بی ارزش ترین پول دنیا 2021 کسب کرده است. سقوط اقتصادی ایران با انقلاب اسلامی شروع شد و پس از جنگ ایران و عراق شدت گرفت. تحریم‌های اقتصادی که به‌دلیل برنامه‌های هسته‌ای ایجاد شدند و به دنبال آن محدودیت ارز خارجی برای ایرانیان توسط دولت یکی از عوامل مهم کاهش ارزش پول ایران در جهان است. همه این اتفاقات موجب شد تا امروزه ریال ایران به‌عنوان بی ارزش ترین پول دنیا ۲۰۲۱ شناخته شود.

در سال 2016 با توافقات هسته‌ای فشار تحریمات برای ایران کمتر شد. نتیجه این توافق به ثبات رسیدن ارزش پول کشورمان بود. اما مجددا در سال 2018 با ادعای آمریکا مبنی بر ادامه فعالیت هسته‌ای ایران، فشار تحریم‌ها شدیدتر شد. به‌دنبال این اتفاق ایران که حدود 69% از درآمد خود را از فروش نفت به دست می‌آورد دیگر نتوانست آن را صادر کند. همچنین دیگر به بازار کالاهای جهانی دسترسی نداشت. به‌همین دلیل کشور با کسری بودجه زیادی روبه‌رو شد و نتیجه آن تاثیر سوء بر روی صنایعی همچون پتروشیمی بود. نهایتا در سال 2020 به‌دلیل افزایش زیاد تورم ارزش پول ایران در جهان کاهش یافت و حدود 600% کم شد.

1. بولیوار ونزوئلا (Venezuelan Bolivar) بی ارزش ترین پول های جهان

بولیوار ونزوئلا - بی ارزش ترین پول جهان

 • کد ارز بولیوار ونزوئلا: VEF
 • 1 دلار آمریکا = 460،609،000،000 بولیوار ونزوئلا
 • 1 یورو = 521،602،000،000 بولیوار ونزوئلا

«بولیوار ونزوئلا» در لیست بی ارزش ترین پول دنیا رتبه نخست را از آن خود کرده است. کشور ونزوئلا در انتهای شمالی آمریکای جنوبی قرار دارد. این کشور در دوران شیوع ویروس کرونا دچار رکود اقتصادی شدیدی شد. به‌همین دلیل در رتبه اول کم ارزش ترین پول جهان جای گرفت. حتی می‌توان گفت ارزش این پول در سال 2021 نسبت به 2020 کاهش بیشتری پیدا کرده است.

در سال 2018 مقامات این کشور تصمیم گرفتند با حذف صفرهای ارز بولیوار ونزوئلا به تقویت آن کمک کنند. اما نتیجه این اقدام چیزی جزء تورم 830% نبود. روی ارز بولیوار ونزوئلا کلمه «پترو» رمزنگاری شده است. این کلمه به معنی مبارزه با دلار آمریکاست که باعث تورم بیشتر در این کشور می‌شود. همه این اقدامات باعث شد تا امروزه بولیوار ونزوئلا در لیست کم ارزش ترین واحد پولی دنیا مقام اول را کسب کند.

جدول بی ارزش ترین پول دنیا 2021

مشکلات اقتصادی، تورم و نرخ بالای بیکاری باعث شده تا ارزش پول کشورهای زیادی در دنیا کاهش پیدا کند. این موضوع شامل حال کشور ما هم شده و ارزش پول ایران در جهان به شدت کاهش پیدا کرده است. در ادامه می‌توانید کمترین واحد پول در جدولی که آماده کردیم را مشاهده کنید.

واحد پولکشورکدنمادبرابری با 1 دلار آمریکا
بولیوارونزوئلاVEFBs.S. یا Bs.حدود 460،609،000،000
ریالایرانIRRحدود 42،250.00
دونگویتنامVNDحدود 22،693.50
روپیهاندونزیIDRRpحدود 14،324.05
لئونسیرالئونSLLLeحدود 11،122.00
سامازبکستانUZSсўм یا so’mحدود 10،799.36
کیپلائوسLAKحدود 10،850.52
فرانکگینهGNFFrحدود 9،512.22
گوارانیپاراگوئهPYGحدود 6،831.49
ری‌یلکامبوجKHRحدود 4،069.16

جمع بندی

بالا رفتن نرخ تورم و سیاست‌های غلط دولت‌مردان، کشورهای زیادی را با مشکل کم ارزش ترین واحد پولی دنیا روبه‌رو کرده است. این موضوع باعث شده تا در چند سال گذشته ارزش پول ایران در جهان به شدت کاهش پیدا کند. علاوه‌بر ایران کشورهای دیگری لقب بی ارزش ترین پول دنیا را به خود اختصاص داده‌اند. اگر شما هم کنجکاوید تا بدانید کم ارزش ترین پول دنیا متعلق به کدام کشور است خواندن این مقاله را از دست ندهید. به‌نظر شما دلیل اصلی کاهش ارزش پول یک کشور چیست؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازا با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1. کشوری را نام ببرید که بی ارزش ترین پول دنیا را دارد؟

کشورهای ونزوئلا، ایران و ویتنام به ترتیب رتبه اول تا سوم را به‌عنوان بی ارزش ترین پول دنیا از آن خود کرده‌اند.

2. ارزش پول ایران در چه جایگاهی در جهان قرار دارد؟

چند سالیست که به شدت ارزش پول ایران در جهان کاهش یافته است. درواقع می‌توان گفت کشور ایران رتبه دوم در لیست کم ارزش ترین پول جهان را داراست.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
طرفدار امید دانا
.
15 دی 1400، 11:47
پاسخ
6
8
من خودم طرفدار وضع فعلی نیستم ولی مشخصه نوشته شما سطحی و بدون تحقیق هستش. شما برو روزنامه اطلاعات تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۴۱ رو فقط صفحه اولش رو یه نگاه بنداز. تیتر بزرگ زده هشتاد درصد مردم ایران گرسنه و نیمه گرسنه هستند. تازه این برای زمانیه که تحریم نبودیم و فروش روزانه نفتمون دو الی سه برابر الان بود. اگه باهوش باشید میرید دنبال این سوال که چرا اونموقع هم همینطوری بوده؟به جای حدس و گمانه زنی هم خوبه برای جواب به اسناد، مدارک و مستندات رجوع کنیم.شروع توروم و گرانی و غیره از چهل سال پیش نبوده عزیزم، از خیلی سال قبل ترش بوده. منم دلم میخواست شروعش از چهل سال پیش میبود ولی نیست. ولی شرف دارم و میگم که نیست.من یک نمونه‌ش رو براتون مثال زدم، آرشیو روزنامه های اطلاعات و کیهان هم موجود هست که اطلاعات خیلی خوبی از اوضاع و احوال اونموقع ارائه میده.درضمن سال ۲۰۱۶ که فرمودید تحریم ها کمتر شد غلطه، در بعضی جاها بیشتر هم شد.زشته آدم فکت هایی که خود آمریکایی ها بهش اعتراف کردن رو تحریف کنه و بگه این ما بودیم که بخاطر ادامه فعالیت هسته‌ایمون باعث شدیم اونا ناراحت بشن و اهرم فشار اقتصادیمون رو فعال کنن. همیشه این اهرم فعال بوده، از قبل از انقلاب هم بوده.میدونم زرد هستید ولی دیگه انقدر چرت گویی و تحریف برای رضایت خوانندگانی که گاگ سیاسی دارن هم درست نیس.دونستن تاریخ واقعی و مستند از گذشته کشورتون تصویر درستر و واضحتری از وضعیت فعلی در اختیارتون میذاره.قسمت اعظم دلیل بالا و پایین شدن دلار هم بعلت جریانات سیاسی داخل کشوره، یعنی علت داخلی داره نه صرفا خارجی.
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401