مزایای به کار گیری میلگرد در ساخت

مزایای میلگرد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

میلگرد از مهم­ترین مصالح ساختمانی مورداستفاده در صنعت ساختمان و پروژه­های عمرانی است و با افزایش استحکام ساختمان در برابر حوادث غیرمترقبه­ای چون زلزله از جان افراد ساختمان مراقبت می­شود. میلگرد جنس، نوع، استانداردها و سایز و ضخامت متفاوتی دارد و هرکدام از آن­ها مزایایی دارند اما در تمامی آن­ها پس از به‌کاربردن میلگرد داخل بتن، مقاومت کششی بتن افزایش‌یافته و در کنار مقاومت فشاری بالای بتن، مقاومت کششی آن نیز زیاد شده و استحکام ساختمان بالا خواهد رفت. قیمت میلگرد بر اساس انواع میلگرد و جنس آن و سایز آن متفاوت خواهد بود.

انواع میلگرد مورداستفاده در ساخت برای تقویت بتن عبارتند از:

 • میلگرد فولادی معتدل
 • میلگرد بازالت
 • میلگرد روکش اپوکسی
 • میلگرد فایبرگلاس
 • میلگرد ضدزنگ
 • میلگرد رشته­ای
 • میلگرد سیم جوش داده شده

در ذیل به هرکدام از میلگردهای مورد اشاره و مزایای به‌کارگیری هرکدام از آن­ها در ساخت خواهیم پرداخت همچنین میتوانید از لینک زیر استعلام قیمت میلگرد را بگیرید.

https://www.tejarat-gram.com/price/rebar

میلگرد فولاد معتدل

میلگرد فولادی معتدل جزو میلگردهای متداول است و به آن فولاد کربنی یا میله سیاه هم می­گویند. میلگرد فولاد معتدل ارزان است و نسبت به سایر میلگردها ضعف خورندگی بالایی دارد. میلگرد فولادی از انواع مختلفی ا سازه­ها پشتیبانی کرده و در فونداسیون­ها، پایه­ها، ستون­ها و پوشش دیوارها از این نوع میلگرد استفاده می­کنند. قیمت میلگرد فولاد معتدل نسبت به سایر میلگردهایی که در ذیل به آن­ها اشاره خواهد شد، کمتر است.

میلگرد بازالت

این میلگرد از بازالت که یک نوع سنگ آتشفشانی است ساخته می­شود و نسبت به میلگرد فولادی چندین برابر مقاوم‌تر است. میلگرد بازالت از نظر الکتریکی و حرارتی غیر رسانا است و رطوبت­ناپذیر بوده و در برابر خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد. به دلیل جنس خاص قیمت میلگرد در این نوع بالاتر از سایر دسته­­بندی­ها است.

میلگرد روکش اپوکسی

به میلگرد روکش اپوکسی میلگرد سبز هم می­گویند. در جایی که احتمال خورندگی زیادی دارد از این نوع میلگرد استفاده می­کنند. در محیط­های دریایی، پل­ها یا محیط­های مرطوب دیگر از این نوع میلگرد استفاده می­کنند. پوشش اپوکسی مقاومت خوردگی را از 70 به 1700 افزایش داده ولی این پوشش ظریف و نازک است و در حین نصب در معرض آسیب قرار خواهد گرفت و اثر مقاومت در برابر رطوبت آن کاهش می­یابد. قیمت میلگرد روکش اپوکسی به دلیل روکش اپوکسی بکار رفته در آن نسبت به قیمت میلگرد فولادی معمولی بالاتر است.

میلگرد فایبرگلاس

در صورتی که نیاز باشد تا از میلگرد در محیط­های مرطوب استفاده شود و برای افزایش قابلیت میلگرد در برابر خوردگی از میلگرد الیاف­دار GFRP استفاده می­شود که نسبت به میلگردهای فولادی، میلگردهای الیاف­دار یا فایبرگلاس علاوه بر اینکه مقاومت خوردگی زیادی دارند مقاومت کششی بسیار بالایی داشته و بسیار سبک هستند.  میلگرد GFRP مقاومت کششی بالاتری نسبت به میلگرد فولادی دارد و نسبت به میلگرد فولادی سبک­تر است که سبب صرفه­جویی در هزینه حمل‌ونقل خواهد شد. میلگرد فایبرگلاس غیررسانا و عایق حرارتی است. این میلگرد چسبندگی بالایی در بتن دارد و دوام و طول عمر بالایی دارد. قیمت میلگرد فایبرگلاس به دلیل متریال خاص بکار رفته در آن نسبت به قیمت میلگرد فولادی معمولی بالاتر است.

میلگرد فولاد ضدزنگ

این نوع میلگرد جایگزین فولاد کربنی به‌عنوان ماده تقویت‌کننده در بتن برای مقاومت در برابر خوردگی بالا مورداستفاده قرار می­گیرد. قیمت میلگرد فولادی ضدزنگ به دلیل لایه ضدزنگ بکار رفته در آن نسبت به قیمت میلگرد فولادی معمولی بالاتر است.

میلگرد رشته­ای

به میلگرد رشته­ای میلگرد جامبو هم می­گویند. این میلگرد حاوی انتهایی رشته­ای تک یا دوتایی روی میله است و برای ایمن­سازی از این نوع میلگرد استفاده می­شود.

میلگرد سیم جوش داده شده

میلگرد سیم جوش داده شده محصولی است که از سیم فولادی کم‌کربن جوش داده شده و به الگویی شبیه مربع یا مش در اندازه­های مشترک متصل می­شود و در تقویت صفحات بتنی مورداستفاده قرار می­گیرد.

اگر بخواهیم میلگردها را بر اساس شکل ظاهری طبقه­بندی کنیم به دو نوع آجدار و بدون آج تقسیم می­شوند که نوع آجدار چسبندگی بالاتری با بتن خواهد داشت و آج­های ایجاد شده روی بدنه میلگرد با ایجاد اصطکاک کافی امکان چسبندگی بالاتر میان فولاد و بتن را فراهم می­آورد.

میلگردها از لحاظ طول به شاخه­های 12 متری و بالاتر تقسیم می­شوند. میلگردهای با قطر بالاتر با شاخه­های 12 متری عرضه می­شوند. هرچه طول میلگرد بالاتر باشد درصد افت و دورریز کمتر خواهد شد ولی با زیادشدن طول حمل‌ونقل مشکل خواهد شد.

از لحاظ استانداردهای تولید شده میلگرد و بر اساس استاندارد روسی میلگردهای تولیدی در کشورمان به چهار دسته A1، A2، A3 و A4 تقسیم می­شوند.

میلگرد A1 ا ز نوع صاف و بدون آج است و مقاومت تسلیم و کششی پایین­ترین نسبت به سایر استانداردها دارد. میلگرد A2 دارای مقاومت تسلیم 3400 و مقاومت کششی 5000 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع است.

فولاد A3 نسبت به دو نوع قبلی مقاومت تسلیم و کششی بیشتری دارد که به ترتیب عبارتند از 4000 و 6000 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع.

فولاد A4 نسبت به سه نوع قبل دارای مقاومت تسلیم و کششی بیشتری خواهد بود.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 23.3 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 21.1 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 20.3 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.3 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 13.9 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400