چگونه سرعت تایپ خود را افزایش دهیم؟

سرعت تایپ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در دنیای امروزی داشتن مهارت‌های کامپیوتری به ویژه تایپ بیشتر از هر زمان دیگری مهم‌تر است. تایپ سریع در زمان‌های گذشته یک امتیاز محسوب می‌‎شد اما امروزه انجام این کار به یکی از اصلی‌ترین مهارت‌های موردنیاز برای هر فردی تبدیل شده است. یادگیری تایپ 10 انگشتی به شما کمک می‌کند تا کلمات را با سرعت بسیار بالاتری تایپ کرده و خطاهای خود را به طرز چشمگیری کاهش دهید. شما می‌توانید با کمی تمرین و آموزش صحیح، این مهارت را فرا گرفته و در امور روزمره خود از آن استفاده کنید.

فهرست عناوین مطلب:

انواع تایپ

برای تایپ کردن روش‌های مختلفی وجود دارد که با شناخت آن‌ها می‌توانید تکنیک مناسب را برای خود انتخاب کنید. برخی از پرکاربردترین آن‌ها عبارتند از:

تایپ لمسی و یا 10 انگشتی

رایج‌ترین و کارآمدترین روش برای تایپ، تایپ لمسی است. در این روش، شما کلمات را بدون نیاز به نگاه کردن به کیبورد و یا صفحه نمایش به طور مداوم تایپ می‌کنید. در این روش، سرعت تایپ شما به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. با این حال برای یادگیری آن نیاز به زمان و تمرین بیشتری خواهید داشت. در ادامه، این روش را بیشتر توضیح می‌دهیم. در این روش تایپست از ۱۰ انگشت خود برای تایپ استفاده می‌کند و تنها از حس لامسه خود برای یافتن دکمه مورد نظر بهره می‌برد. تمام حواس تایپیست به مانیتور و کلماتی است که در حال نوشته شدن هستند!

تایپ 10 انگشتی

تایپ با انگشت شست و یا Thumbing

Thumbing یکی از مدرن‌ترین تکنیک‌ها در تایپ سریع است. در این روش، فرد از هر دو انگشت شست خود برای تایپ استفاده می‌کند بنابراین از این روش بیشتر هنگام کار کردن با موبایل و یا دستگاه‌هایی با صفحه نمایش کوچک استفاده می‌شود. دفعه بعد که با تلفن همراه خود مشغول به تایپ بودید، به این تکنیک تایپ دقت کنید!

تایپ نوک زدن و شکار

Hunt & Peck یک تکنیک دیگر برای تایپ کردن کلمات است که در آن، فرد حروف را یکی پس از دیگری تایپ می‌کند و برخلاف تایپ 10 انگشتی، لمس کردن کلید‌ها در کیبورد به صورت همزمان اتفاق نمی‌افتد. در این روش فرد معمولاً به صفحه کلید نگاه می‌کند و در بیشتر مواقع دچار اشتباهات تایپی می‌شود. بنابراین پس از پایان باید متن تایپ شده را دوباره ویرایش کرد.

تایپ ترکیبی

در این روش، فرد چیدمان کلیدها در صفحه کیبورد را به خاطر می‌سپارد و هنگام تایپ کردن دست خود را روی صفحه کلید ثابت نگه داشته و فقط انگشتان خود را برای تایپ کردن حرکت می‌دهد.

تایپ 10 انگشتی چیست؟

تایپ 10 انگشتی یک تکنیک بسیار شناخته شده برای تایپ کردن است و در نهایت باعث افزایش سرعت تایپ شما می‌شود. بسیاری از فریلنسرهایی که سفارش تایپ را انجام می‌دهند، از این روش استفاده می‌کنند. همانطور که گفته شد، با استفاده از این تکنیک می‌توان میزان خطا در تایپ را به میزان قابل توجهی کاهش داده و همزمان سرعت تایپ خود را بالا‌تر برد. همانطور که از اسم این نوع تایپ مشخص است، برای یادگیری این مهارت نیاز است تا بتوانید از تمام انگشتان دست خود برای تایپ و از ذهنتان برای به یاد آوردن جای هر کلید استفاده کنید، فراموش نکنید که حص لامسه هم نقش مهمی در اجرای این تکنیک تایپ بازی می‌کند.. در تایپ ۱۰ انگشتی هرکدام از انگشتان شما هنگام شروع تایپ بر روی موقعیت مشخصی از کیبورد قرار می‌گیرند.

تایپ 10 انگشتی - افزایش سرعت تایپ

آیا در تایپ 10 انگشتی باید از تمامی انگشتان خود استفاده کنیم؟

هدف از تایپ 10 انگشتی این است که به صورت ناخودآگاه کلمات را تایپ کنید. ضمیر ناخودآگاه به شما کمک می‎کند تا در عرض چند ثانیه و به طور خودکار انگشتان خود را بر روی کلید مناسب در کیبورد قرار دهید. بنابراین استفاده از تمامی انگشتان بهینه‎‌ترین حالت ممکن است و تایپ کردن از این طریق بسیار سریع‌تر و راحت‌تر خواهد بود. با این حال در تایپ 10 انگشتی لازم نیست که از تمامی انگشتان خود استفاده کنید. نکته کلیدی در تایپ 10 انگشتی این است که موقعیت کلیدها در کیبورد را بدانید و بدون فکر کردن و یا نگاه کردن به صفحه کلید از آن‌ها استفاده کنید.

چرا باید تایپ 10 انگشتی را یاد بگیریم؟

همانطور که می‌دانید، تایپ کردن برای مدت طولانی و تصحیح خطاها به صورت مداوم، باعث خستگی می‌شود و در نهایت بهره‌وریتان را کاهش می‌دهد. یکی از مزیت‌های یادگیری تایپ 10 انگشتی افزایش سرعت تایپ است. سرعت تایپ از این طریق می‌تواند به 75 تا 80 کلمه در دقیقه برسد، این در حالی است که سرعت تایپ نرمال 15 کلمه در دقیقه است. تایپ کردن از این طریق، به شما این امکان را می‌دهد که به صفحه کیبورد خود نگاه نکرده و بر روی کاری که در سیستم انجام می‌دهید تمرکز کنید. همچنین دیگر لازم نیست به عقب برگردید و خطاها را بررسی کنید زیرا تایپ 10 انگشتی دقت شما را بالاتر برده و خطاها را کاهش می‌دهد.

آموزش تایپ 10 انگشتی

در تایپ 10 انگشتی هر انگشت ناحیه مخصوص به خود را روی صفحه کلید دارد. بنابراین، شما می‌توانید بدون نگاه کردن به دکمه‌ها تایپ کنید. با تمرین کردن به صورت مداوم، انگشتانتان از طریق حافظه عضلانی، مکان خود را روی صفحه کلید به طور نا‌خودآگاه پیدا می‌کنند. برای انجام دادن تایپ 10 انگشتی باید مواردی که در ادامه گفته می‌شود را انجام دهید.

برای شروع کار صاف بنشینید و آرنج خود را در زاویه مناسب خم کنید. همچنین بهتر است که از صفحه نمایش، حداقل 45 تا 70 سانتی‌متر فاصله داشته باشید. عضلات خود به خصوص مچ‌هایتان را در معرض کمترین فشار ممکن قرار دهید. در تمامی کیبوردها بر روی کلید‌های J  و F یک برجستگی‌ وجود دارد. شما می‌توانید از این برجستگی‌ها به عنوان راهنما و برای مکان‌یابی استفاده کنید. سپس انگشتان شما باید بر روی نوار وسطی کیبورد که حروف “ASDF” و “JKL” را شامل می‌شود قرار بگیرند. هر زمان که کلید‌ها را گم کردید انگشتان خود را دوباره در این حالت قرار بدهید. شروع به تایپ کرده و سعی کنید مکان تمامی کلیدها را به خاطر بسپارید تا به مرور زمان به طور ناخودآگاه آن‌ها را لمس کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش سرعت تایپ، به موارد زیر توجه کنید:

 • برای شروع بهتر است تمرین کنید تا هر کلید‌های هر بخش از کیبورد را تنها با انگشت مخصوص آن بخش لمس کنید.
 • تلاش کنید تای جای هر حرف را در کیبورد به خاطر بسپارید.
 • سرعت خود را حفظ کنید و با سرعتی یکنواخت پیش بروید.
 • برای لمس کلید‌های Space, Alt  و Control از دو انگشت شست و برای فشردن کلید‌های شیفت از انگشتان کوچک کمک بگیرید.

نحوه نشستن در هنگام تایپ

در ادامه با نکاتی در رابطه با تاثیرات نحوه نشستن بر روی سرعت تایپ آشنا می‌شوید:

 • هنگام نشستن پشت‌تان را صاف نگه‌دارید: برای این کار می‌توانید از پشتی‌ها یا تشکچه‌های طبی استفاده کنید.
 • به حالت پاهای‌تان دقت کنید: نشستن زیاد یا نادرست می‌تواند به سلامت زانو‌ها آسیب برساند، بنابراین به زاویه زانو‌های‌تان هنگام نشستن توجه کنید. زاویه ۹۰ زانو‌ها درجه بهترین حالت برای نشستن است.
 • مچ‌ها: از آنجایی که هنگام تایپ فشار زیادی روی بازو‌ها و مچ دست‌هاست، سعی کنید تا فشار را در کل دست پخش کنید و از گذاشتن تمام فشار روی مچ‌ها جدا خوداری کنید.
 • گردن: ارتفاع نادرست مانیتور می‌تواند در طولانی مدت باعث بروز آرتروز گردن شود، بنابراین توجه کنید که ارتفاع صندلی‌تان را به گونه‌ای تنظیم کنید که نگاه‌تان به مانیتور مستقیم، گردن‌تان صاف و صورت‌تان کاملا رو به جلو باشد.

بهترین کیبوردها برای تایپ 10 انگشتی کدامند؟

کیبوردهای مکانیکی به طور گسترده برای گیمرها ساخته شده‌اند؛ اما از آنجایی که این دسته از کیبورد‌ها می‌توانند منجر به افزایش سرعت تایپ شوند، برای تایپیست‌ها و افرادی که پروژه‌های تایپ را انجام می‌دهند، بسیار مناسب هستند. کیبوردهای مکانیکی دارای دکمه‌های بسیار نرمی هستند که با کمترین فشار، کلمات را تایپ می‌کنند و به حالت اولیه خود باز می‌گردند. اکثر کیبوردهای مکانیکی دارای تکیه‌گاه برای استراحت دادن به مچ هستند و این موضوع می‌تواند برای افرادی که به مدت طولانی در حال تایپ کردن هستند، بسیار مفید باشد. بنابراین توصیه می‌شود که از کیبوردهای مکانیکی برای تایپ استفاده کنید تا عملکرد خود را بهبود دهید.

سرعت استاندارد و مناسب برای تایپ چقدر است؟

سرعت تایپ را بر اساس تعداد کلمات نوشته شده در دقیقه می‌سنجیم. میانگین سرعت تایپ معمولی چیزی در حدود ۴۰ تا ۴۵ کلمه در دقیقه است، درحالی‌که، سرعت تایپ یک تازه‌کار می‌تواند رقمی بسیار پایین‌تر از این میانگین باشد. از سوی دیگر، سرعت یک تایپیست‌ ماهر می‌تواند به ۷۰ تا ۷۵ و یک تایپست حرفه‌ای به بیش از ۹۵ کلمه در دقیقه هم برسد. اگر این سرعت را بر اساس کاراکتر‌های تایپ شده در یک دقیقه بررسی کنیم، میانگین سرعت تایپ تا ۲۱۰ کاراکتر در دقیقه است. (در هر کلمه انگلیسی به صورت میانگین ۵ حرف یا کاراکتر وجود دارد) که البته این میزان کاراکتر در حروف فارسی به علت مجزا و بخش دار بودن و همچنین وجود نیم‌فاصله کمی متفاوت است.

 • ۳۰ – ۳۵ کلمه در دقیقه: تایپیست آماتور
 • ۴۰ – ۵۰ کلمه در دقیقه: تایپیست معمولی
 • ۶۰ – ۷۵ کلمه در دقیقه: تایپیست ماهر
 • ۹۰ – بیشتر کلمه در دقیقه: تایپیست حرفه‌ای

جمع بندی

تایپ کردن کاری است که ممکن است با گذر زمان، شما را خسته و فرسوده کند. برای بهبود عملکرد و افزایش سرعت تایپ، باید از کیبورد مناسب استفاده کنید و تکنیک‌های مختلف مانند تایپ 10 انگشتی را فرا بگیرید. تایپ 10 انگشتی یک مهارت ضروری برای تایپیست‌ها است و مزایای بسیار زیادی دارد. بنابراین از همین امروز شروع به یادگیری کنید و از این طریق بهره‌وری خود را افزایش دهید. همچنین اگر عجله دارید و نمی‌توانید تا یادگیری تایپ سریع، پروژه خود را متوقف کنید، می‌توانید سفارش تایپ خود را از طریق سایت‌هایی مانند پونیشا، برون سپاری کنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 27 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.4 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.7 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 15 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400