کی پاپ چیست؟ چرا موسیقی پاپ کره ای محبوب شد؟

کیپاپ چیست؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

احتمالا واژه کی پاپ به گوشتان خورده است، اگر می‌خواهید بدانید که کیپاپ چیست و چرا به این سطح از محبوبیت رسیده است تا انتهای این مطلب همراه با ما باشید. در این مقاله قرار است به سوالاتی از قبیل k-pop چیست؟ و نسل‌های مختلف کی پاپ یعنی چه؟ پاسخ دهیم.

کی پاپ یا k-pop چیست؟ ژانر از موسیقی که در چندین سال اخیر توجه طرفداران بسیاری را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. در این سبک از موسیقی  آرتیست‌های زیادی به صورت گروهی و یا تک نفره فعالیت می‌کنند. در این مقاله از پلازا می‌خواهیم به معرفی موسیقی کی پاپ و رده بندی گروه های کیپاپ بپردازیم. همچنین اگر مایل هستید تا به صورت جامع با بهترین گروه‌های کی پاپ آشنا شوید به این مطلب مراجعه کنید

در ویدئو زیر «موزیک ویدیو Butter از گروه کی پاپ BTS» را می‌توانید تماشا کنید که 5 رکورد گینس را شکسته است:

در ادامه می‌خوانید

کیپاپ چیست؟

کی پاپ یعنی چه؟

این مطلب را با معرفی واژه کی پاپ آغاز می‌کنیم و به این می‌پردازیم که کی پاپ یعنی چه؟ سبک موسیقی پاپ کشور کره جنوبی را کی پاپ می‌گویند. این ژانر از موسیقی، معمولا با رقص‌های سخت و دشوار همراه است. خواندن آهنگ‌ها به صورت زنده، انجام رقص‌های بی نقص و تولید برنامه‌های فان و سرگرم کننده از آرتیست‌های کره‌ای تنها بخش کوچکی از محبوبیت این ژانر در بین عموم بوده است.

جالب است بدانید که کیپاپ ژانرهای مختلف دیگری از موسیقی را نیز دربر می‌گیرد. شما می‌توانید همراه با پاپ کره‌ای همزمان سبک‌‌های مختلفی از موسیقی مانند راک، هیپ‌هاپ، الکترونیک و غیره را در آهنگ‌های آرتیست‌های کره ای بشنوید. این نوع از موسیقی که امروز فراگیر شده است در واقع از دهه 1990 میلادی شکل گرفته است.

رده بندی گروه های کیپاپ

در این بخش به صورت ویژه‌تری به نسل‌های مختلف کی پاپ اشاره خواهیم کرد و تاریخچه پاپ کره ای در سال‌های مختلف را بررسی خواهیم کرد.

نسل اول کیپاپ چیست؟

k-pop چیست؟

تاکنون چهار نسل از فعالیت گروه های کی پاپ گذشته است. هرکدام بر اساس بازه زمانی آغاز به کار خود در رده بندی گروه های کیپاپ قرار می‌گیرند. به عنوان مثال گروه‌هایی که اوایل و اواسط دهه 1990 تا اوایل دهه 2000 دبیو کرده‌اند در رده گروه های نسل اول قرار می‌گیرند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که اولین گروه کی پاپ چه کسانی هستند؟ در جواب باید گفت که گروه‌ Seo Taiji and Boys، گروه H.O.T، گروه S.E.S، گروه Baby Vox و غیره جزو اولین گروه‌های کیپاپ و نسل اول محسوب می‌شوند.

نسل دوم کی پاپ یعنی چه؟

معرفی کی پاپ کره ای

نسل دوم گروه های خواننده کی پاپ شامل بازه زمانی سال 2005 الی 2011 می‌شوند. از گروه‌های شناخته شده این نسل می‌توانیم به گروه SS501، گروه Super Junior، گروه BigBang، گروه TVXQ، گروه Girls Generation، گروه Shinee، گروه Kara و غیره اشاره کنیم.

نسل سوم کیپاپ چیست؟

رده بندی گروه های کیپاپ

فعالیت گروه‌های نسل سوم از اوایل سال 2012 تا اواخر سال 2018 را شامل می‌شود. گروه‌های این نسل نسبت به سایر نسل‌های دیگر طرفداران بیشتری دارند و معروف ترین گروه های کی پاپ شناخته می‌شوند. از گروه‌های مطرح این نسل می‌توانیم از گروه BTS، گروه EXO، گروه BlackPink، گروه Twice، گروه Red Velvet، گروه MAMAMOO، گروه MonstaX، گروه GOT7 و غیره نام ببریم.

نسل چهارم کی پاپ یعنی چه؟

تاریخچه پاپ کره ای

نسل چهارم از جدید ترین گروه های K-Pop بشمار می‌آیند و به گروه‌هایی گفته می‌شود که اوایل سال 2019 الی سال 2025 فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. از نسل سوم گروه های کیپاپ به ترتیب که بیشتر شناخته شده هستند می‌توان به گروه G-IDLE، گروه TXT، گروه Itzy، گروه Enhypen، گروه Stray Kids، گروه Ateez، گروه Aespa و غیره اشاره کرد.

معروف ترین گروه های k-pop چیست؟

رده بندی گروه های کیپاپ

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، سبک کی پاپ (پاپ کره‌ای) اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر هنوز در کی پاپ تازه کار هستید و آشنایی چندانی ندارید، به گروه‌های پاپ مانند گروه One Direction، گروه Little Mix و گروه Fifth Harmony در آمریکا فکر کنید. آن‌ها به مفهوم Kpop idols یا بهترین گروه های Kpop نزدیکتر هستند.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که ایدل کیپاپ چیست ؟ Kpop idols از اصطلاحات کی‌پاپ است و به گروه‌ها و هنرمندانی اطلاق می‌شود که توسط شرکت‌های مختلف سرگرمی اداره می‌شوند و موسیقی محبوب و جذاب کره‌ای را به انتشار می‌رسانند. عموما معروف‌ترین گروه های کیپاپ از چهار کمپانی مطرح کره جنوبی با نام‌های JYP, SM, YG و BigHit Entertainment آغاز به کار می‌کنند.

همچنین بخوانید :

گروه های کیپاپ از افرادی تشکیل شده که همه در حداقل یکی از موارد آواز، رپ و رقص استعداد ویژه‌ای دارند. این افراد اغلب در نوجوانی جذب شرکت‌های سرگرمی می‌شوند و سپس سال‌ها در حوزه آواز، رپ، رقص و زبان‌های خارجی سخت تمرین می‌کنند. سپس اگر به اندازه کافی خوش‌شانس و بااستعداد باشند، تا پایان دوره نوجوانی عضو یک گروه شده و از خواننده های کره ای معروف می‌شوند.

گروه های جدید کیپاپ هر سال در کمپانی‌های مختفی آغاز به کار می‌کنند و نظر عموم در مورد اینکه کدام گروه بهترین است دائما در حال تغییر است. همچنین برای این گروه‌ها معمول است که حداکثر همراه یکدیگر تا 10 سال موزیک بسازند و سپس به حرفه دیگری مانند تکنوازی یا بازیگری روی بیاورند. با این حال برخی از گروه‌ها موفق‌تر و ماندگارتر بوده‌اند. برخی از آنان آنقدر مشهور هستند که بسیاری از نسل‌های مختلف شنوندگان موسیقی Kpop آن‌ها را می‌شناسند!

 

علت محبوبیت k-pop چیست؟

رقص K pop چیست

هنگام آشنایی با معروف ترین گروه های Kpop و یا معرفی کیپاپ این سوال پیش می‌آید که چرا و چگونه کی پاپ به یک پدیده جهانی تبدیل شد؟ همواره شرکت‌های مختلف سرگرمی در کره جنوبی درحال تلاش هستند تا به بازار موسیقی بین‌الملل، به ویژه در ایالات متحده راه یابند. و گفتنی است که تاحدودی برخی از آنان چون گروه‌ پسرانه BTS و گروه دخترانه BlackPink موفق شده‌اند.

همچنین بخوانید :

بخش بزرگی از آغاز آشنایی دنیا با سبک K-Pop با آهنگ Gangnam Style محصول تابستان 2012 از هنرمند کره ای PSY بوده است که در رادیوهای سراسر جهان پخش شد. تا چند سال پس از انتشار این آهنگ نیز آهنگ های کره ای بسیاری منتشر شد اما به آن صورت در سطح جهانی موردتوجه قرار نگرفتند. اکنون جهان دیوانه BTS شده است و ما می‌توانیم Kpop را پدیده‌ای جهانی بدانیم.

از معروف بودن کیپاپ در سطح جهانی می‌توانیم به نامزدی گرمی گروه BTS و اجرای آنها در استیج‌های مهم موسیقی چون مراسم Billboard، مراسم Grammy و مراسم AMAs و اجرای بزرگ گروه‌ Blackpink  در فستیوال‌ Coachella اشاره کنیم.

علت خاص بودن k-pop چیست؟

به علت تفاوت Kpop با گروه‌های محبوب در موسیقی غربی به راحتی می‌توان فهمید که چرا بسیاری از افراد به آن اعتیاد پیدا کرده‌اند. ملودی‌ها جذاب و گیرا، طراحی رقص چشمگیر و فعالیت‌های گروهی بی‌نقص همگی در این محبوبیت سهم دارند. این گروه‌ها سبک‌های خاصی دارند که به آن‌ها کمک می‌کند در میان مردم خاص و برجسته شوند.

همچنین بخوانید :

موج هالیو چیست و چه ربطی به کی پاپ دارد؟

گروه موسیقی کی پاپ

در معرفی کی پاپ از موج هالیو نیز نباید غافل شد. موج هالیو که موج کره‌ای نیز نامیده می‌شود به معنای افزایش محبوبیت فرهنگ کره جنوبی در سطح جهانی، به ویژه در هنر و لوازم آرایشی است که از اوایل دهه 1990 آغاز شد. Kpop در کنار درام‌ها، فیلم‌ها و اخیراً لوازم آرایشی کره به عنوان بخشی از موج هالیو مطرح شده است.

موج Hallyu ابتدا در آسیای شرقی محبوب شد، اما امروزه می‌توانید تأثیر آن را بر فرهنگ، موسیقی و فیلم و تلویزیون در کنار علاقه و عادات رفتاری مردم در سراسر جهان مشاهده کنید.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی سوالات کیپاپ یا  k-pop چیست؟ کی پاپ یعنی چه؟ و چرا به این سطح از محبوبیت رسیده است؟ پرداختیم. تیم پلازا امیدوار است که شما از خواندن این مطلب لذت برده باشید. آیا شما نیز از طرفداران این سبک موسیقی هستید؟ خواننده یا گروه مورد علاقه شما در کی پاپ کدام است؟ در قسمت پایین و در بخش نظرات می‌توانید ما را از نظرات خود آگاه سازید.

سوالات متداول

1. کیپاپر کیست؟

به طرفداران موسیقی پاپ کره ای کی پاپر گفته می شود

2. به چه کسی آیدل کی پاپ می گویند؟

در موسیقی پاپ کره ای به خواننده آیدل گفته می شود.

3. کیپاپ به چه معناست؟

کی پاپ، سبک موسیقی پاپ کره‌ای است و جریان اصلی آن از کره جنوبی نشات گرفته است.

4. موج هالیو چیست؟

موج هالیو که موج کره‌ای نیز نامیده می‌شود به معنای افزایش محبوبیت فرهنگ کره جنوبی در سطح جهانی، به ویژه در هنر و لوازم آرایشی است که از اوایل دهه 1990 آغاز شد. Kpop در کنار درام‌ها، فیلم‌ها و اخیراً لوازم آرایشی کره به عنوان بخشی از موج هالیو مطرح شده است.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022