مانگا، مانهوا، کمیک، وبتون، انیمه و تفاوت های آنها

تفاوت مانگا و انیمه
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

در دهه‌های اخیر رسانه‌های آسیای شرقی به خصوص انیمه و مانگا در سطح جهانی محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. با این حال، ممکن است تفاوت مانگا و انیمه برای شما ابهام برانگیز باشد. با این مقاله از پلازا با ما همراه باشید تا فرق مانگا و انیمه، مانهوا، وبتون و کمیک را به خوبی درک کنید.

این رسانه‌های داستان سرایی شرق آسیایی، داستان‌های غنی پر از شخصیت‌های پویا و محیط‌های پر جنب و جوش را منتقل می‌کنند که برای کودکان و بزرگسالان جذاب است. با وجود تفاوت مانگا با انیمه که ممکن است خیلی هم چشمگیر باشد، منشا مانگا و انیمه کشور ژاپن است و هر دو سبک‌های بصری مشابهی دارند. اما، اساسا تفاوت مانگا و انیمه در نکاتی است که در ادامه این مقاله از پلازا با آنها آشنا خواهیم شد.

آنچه در ادامه خواهیم خواند

تفاوت مانگا و انیمه

انیمه چیست؟

انیمه سبک خاصی از انیمیشن است که از ژاپن منشا گرفته. از ویژگی‌های آن می‌توان کنتراست بالا، رنگ‌های روشن و عناصر موضوعی علمی تخیلی و فانتزی را نام برد.

امروزه رسانه‌های به سبک انیمه در سراسر دنیا ساخته می‌شوند. خیلی از افراد هستند که نمی‌دانند فرق مانگا با مانهوا چیست و تنها تولیدات ژاپنی را به عنوان انیمه دسته‌بندی می‌کنند، در حالی که گروهی دیگر به هر انیمیشنی که از این سبک بصری استفاده می‌کند، صرف نظر از اینکه در کجا تولید شده‌اند، به عنوان انیمه یاد می‌کنند.

کلمه انیمه پیشینه جالبی دارد. کلمه ژاپنی Animēshiyon واژه‌ای قرضی از Animation انگلیسی است که در نهایت به عنوان انیمه به انگلیسی بازگشت.

انیمه پیشنهادی پلازا برای شما: انیمه Demon Slayer

فرق مانگا با مانهوا

مانگا چیست؟

مانگا سبکی از کتاب‌های مصور و رمان‌های گرافیکی ژاپنی است. مانند انیمه، مانگا ویژگی‌هایی مانند ترکیبات اغراق آمیز اعضای صورت و کنتراست بالا دارد. مانگا غالبا به صورت سیاه و سفید است به این دلیل که اکثر مانگا‌ها به صورت هفتگی در روزنامه‌ها و مجلات ژاپن منتشر می‌شوند و در نهایت گردآوری شده و به صورت کتاب وارد بازار می‌شوند. به همین علت، رنگی کردن آنها بسیار زمان‌بر و پر هزینه است.

مانگا‌ی پیشنهادی پلازا برای شما: مانگا‌ی Death Note

تفاوت مانگا و کمیک

فرق انیمه و مانگا چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید فرق مانگا با انیمه چیست باید بدانید به تعبیر ساده، انیمه برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌ها هستند. در حالی که مانگا کتاب‌های مصور یا رمان‌های گرافیکی هستند که اکثر اوقات انیمه را از روی آن ساخته‌اند.

این دو رسانه سبک بصری مشابه و منحصر به فردی دارند و همان‌طور که اشاره شد، بسیاری از مانگاها به عنوان پایه‌ای برای ساخت انیمه عمل می کنند. با این حال، اکثر مانگا‌ها هرگز به سریال‌های انیمه تبدیل نمی‌شوند و همه‌ سریال‌های انیمه‌ای بر اساس مانگا ساخته نمی‌شوند.

از آنجایی که کلمه انیمه بسیار نزدیک به کلمه‌ انگلیسی انیمیشن است، همیشه می‌توانید به یاد داشته باشید که انیمه به معنای سریال‌ها یا فیلم‌های انیمیشنی است.

مانهوا چیست؟

نام مانگا و مانهوا دارای آوایی مشابه است و بین آنها تشابهات زیادی وجود دارد، اما آیا می‌دانید فرق مانگا با مانهوا چیست؟ مانهوا خود می‌تواند به دو دسته Manhua (چینی) و Manhwa (کره‌ای) تقسیم شود که در ادامه‌ی این مقاله، برای تشخیص راحت‌تر آنها از هم از «مانهوای چینی» و «مانهوای کره‌ای» استفاده میکنیم. تفاوت مانگا با مانهوا اساسا در تفاوت کشور مبدا آنهاست.

اصطلاح مانگا و مانهوای کره‌ای در واقع از اصطلاح چینی «مانهوا» به معنای «نقاشی‌های بداهه» آمده است. در اصل، این اصطلاحات به ترتیب در ژاپن، کره و چین به عنوان عبارات کلی برای همه کتاب‌های مصور و رمان‌های گرافیکی، صرف نظر از کشور مبدا، استفاده می‌شد. اکنون، خوانندگان بین‌المللی از این اصطلاحات برای پرداختن به کتاب‌های مصوری که از یک کشور خاص منتشر می‌شوند استفاده می کنند: مانگا کتاب‌های ژاپنی، Manhwa کتاب‌های مصور کره‌ای و Manhua کتاب‌های مصور چینی هستند.

سازندگان این کتاب‌های مصور آسیای شرقی نیز عناوین خاصی دارند: فردی که مانگا می‌سازد «مانگاکا» است، فردی که مانهوای کره‌ای می‌سازد «مانهواگا» است و فردی که مانهوای چینی می‌سازد «مانهواجیا» است. در کنار ریشه‌شناسی، هر یک از این کشورها از نظر تاریخی بر کتاب‌های مصور یکدیگر نیز تأثیر گذاشته‌اند.

مانهوای پیشنهادی پلازا برای شما: مانهوا‌ Solo Leveling

تفاوت مانگا با انیمه

وبتون چیست؟

حال که تفاوت مانگا و انیمه و مانهوا را مطرح کردیم، در ادامه این مقاله به فرق مانگا و مانهوا و وبتون‌ها می‌پردازیم. وبتون‌ها داستان‌های مصوری هستند که به صورت دیجیتال و رایگان در دسترس خوانندگان قرار می‌گیرند. وبتون‌ها مثل گروهی از مانهوا‌ها تولیدی کشور کره جنوبی هستند. وبتون در مقایسه با تاریخچه چند قرنی مانگا پدیده‌ای جدید محسوب می‌شود. دو شرکت اصلی منتشر کننده وبتون، «دائوم» و «ناوِر» فعالیت خود را به ترتیب در سال‌های 2003 و 2004 آغاز کردند.

فرق مانگا با وبتون در شیوه دسترسی به آنهاست. همانطور که قبل‌تر به آن اشاره شد، مانگاها یا به صورت هفتگی در مجلات ژاپنی و یا به صورت کتاب چاپ می‌شوند؛ در حالی که دسترسی به وبتون‌ها به صورت دیجیتال است.

فرق مانگا و وبتون

علاوه بر تفاوت‌های ذکر شده، فرق مانگا و وبتون رنگی بودن وبتون‌هاست. از آنجایی که مشکل هزینه‌بر بودن چاپ رنگی در فرایند انتشار وبتون‌ها مطرح نیست، این آزادی عمل را به سازندگان آنها می‌دهد که داستان‌های خود را به صورت تمام‌رنگی منتشر کنند.

وبتون پیشنهادی پلازا برای شما: وبتون Lore Olympus

فرق مانگا و مانهوا و وبتون

کمیک چیست؟

تا اینجا، چندین مورد از رسانه‌های آسیای شرقی، شباهت‌ها و تفاوت‌ها و تفاوت مانگا و انیمه را بررسی کردیم. در ادامه این مقاله به کمیک و تفاوت مانگا و کمیک می‌پردازیم.

اصطلاح کمیک به طور کلی به داستان‌های مصور اشاره دارد، صرف نظر از این که کشور مبدا آن کجا باشد. در واقع مانگا، مانهواها و وبتون خود به نوعی کمیک محسوب می‌شوند. در ادامه به طور اختصاصی به کمیک‌های آمریکایی خواهیم پرداخت.

کمیک پیشنهادی پلازا برای شما: کمیک Batman: The Killing Joke

تفاوت مانگا و کمیک

تفاوت مانگا و کمیک چیست؟

حالا که با تفاوت مانگا و انیمه آشنا شدید، بد نیست به تفاوت‌های مانگا و کمیک نیز اشاره کنیم. کمیک‌های آمریکایی مانند مانگا‌ها، کتاب‌های مصور هستند، اما فرق مانگا و کمیک چیست؟ یکی از اصلی ترین مواردی که تفاوت مانگا و کمیک را از هم تعیین می‌کند، تمام‌رنگی بودن آنهاست. علاوه بر آن، مانگاها معمولا به صورت کتاب و بر روی کاغذ‌های نازک و ارزان قیمت چاپ می‌شوند؛ در حالی که کمیک‌ها به صورت مجله و بر روی کاغذهای گلاسه مرغوب چاپ می‌شوند.

فرق مانگا با مانهوا

نکته مهم دیگر فرق مانگا با کمیک، تفاوت در محتوای داستان‌های مانگا و کمیک است. از آنجا که از کشورهای مبدا متمایزی آمده‌اند، تفاوت‌های فرهنگ شرقی و غربی بر محتوای داستان‌ها تاثیر پر رنگی دارند.

از کجا مانگا بخوانیم؟

پلازا برای شما علاقه‌مندان به داستان‌های مصور آسیای شرقی و کمیک، چندین وبسایت برای مطالعه و دنبال کردن آنها را معرفی می‌کند.

برای خواندن مانگا، مانهواها و وبتون می‌توانید به وبسایت Mangaowl.com و برای کمیک و وبتون به وبسایت Webtoons.com و یا به اپلیکیشن آن مراجعه کنید.

کلام آخر

حالا که شناخت و درک بهتری از تفاوت های انیمه، مانگا، مانهوا، وبتون و کمیک ها دارید می‌توانید با کمی ماجراجویی لیستی از داستان‌های مصور محبوب خود را تهیه کنید و به مطالعه آنها بپردازید. امیدواریم این مقاله در رفع ابهام میان این رسانه‌ها به شما کمک کرده باشد و اشتیاق شما برای مطالعه آنها را تقویت کرده باشد. از میان رسانه‌هایی که به آنها اشاره شد، کدام مورد علاقه شماست؟ آنها را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها