راهنمای خرید مادربرد ؛ نکاتی که باید قبل از خرید مادربورد بدانید

راهنمای خرید مادربرد-راهنمای انتخاب مادربرد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آیا قصد خرید مادربورد دارین؟ اگر بله، احتمالا در دریایی از اعداد و اسم‌ها سردر گم شده‌اید و نمی‌دانید کدام مدل‌ها پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود. در این مقاله راهنمای انتخاب مادربرد و راهنمای خرید مادربرد و همچنین مهم‌ترین نکات قبل از خرید مادربرد را بررسی می‌کنیم و با ویژگی‌های مهم آنها آشنا می‌شویم. پس برای رهایی از سردرگمی با پلازا همراه باشید.

مادربرد خوب چیست؟ مشخصات یک مادربرد خوب کدام است؟ از کجا بفهمیم مادربرد نسل چند است؟ نکات قبل از خرید مادربرد که باید به آن ها توجه کنید چه نکاتی هستند؟ معمولا انتخاب قطعات یک سیستم رومیزی یا دسکتاپ، با انتخاب پردازنده و کارت گرافیک آغاز می‌شود. ولی انتخاب مادربرد یکی از قسمت‌های مهم باقیمانده است و از جهات بسیاری روی کیفیت سیستم نهایی شما تاثیر می‌گذارد. انتخاب یک مادربرد نامناسب علاوه بر آنکه می‌تواند باعث شود از تمام توانایی پردازنده و کارت گرافیک خود استفاده نکنید، ممکن است دست شما را برای بهبود سیستم نیز ببندد و برای آپدیت آن در آینده با مشکل مواجه شوید. در این مقاله راهنمای انتخاب مادربرد و راهنمای خرید مادربرد، با ویژگی‌های مهم مادربرد که قبل از انتخاب نسخه مناسب سیستم خود باید از آنها اطلاع داشته باشید آشنا می‌شویم و  مهم‌ترین نکات قبل از خرید مادربرد را با هم بررسی خواهیم کرد.

نکات قبل از خرید مادربرد-راهنمای خرید مادربرد

آنچه در ادامه می‌خوانید

راهنمای خرید مادربرد ؛ ویژگی های مهمی که باید با آنها آشنا باشید

برای انتخاب مادربرد خوب برای کامپیوتر باید با برخی از مهمترین مشخصات قطعات کامپیوتر مانند انواع سوکت‌های پردازنده، انواع اتصالات کارت گرافیک و… آشنا شوید. در ادامه این مقاله به برخی از مهمترین مشخصات این قطعات می‌پردازیم و همراه با آن شما قدم به قدم با نکات قبل از خرید مادربرد آشنا خواهید شد. پس از خواندن راهنمای خرید مادربرد شما خواهید توانست مادربردهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و از بین آنها بهترین را انتخاب کنید.

راهنمای انتخاب مادربرد-نکات قبل از خرید مادربرد

همانطور که گفتیم طراحی یک سیستم رومیزی با انتخاب قطعات اصلی که عمدتا دو قطعه پردازشگر و کارت گرافیک هستند شروع می‌شود. انتخاب این دو قطعه عمدتا به بودجه شما بستگی خواهد داشت و می‌تواند بین 40 تا 70 درصد از قیمت کل سیستم را به خود اختصاص دهد! بعد از آن نوبت به انتخاب مادربرد می‌رسد. در ادامه به بررسی مهمترین ویژگی‌های هرکدام از قطعات می‌پردازیم. همزمان با آن مشخصات مادربردها در ارتباط با آن قطعه را بررسی می‌کنیم. به ‌این ترتیب شما می‌توانید با بررسی مشخصات مادربردها، از سازگاری یا ناسازگاری قطعات انتخابی خود با آن مطلع شوید و با مهمترین نکات قبل از خرید مادربرد آشنا شوید. در خلال این بحث، با برخی از تکنولوژی‌های جدید نیز آشنا می‌شوید و می‌توانید با خیال راحت مادربردی انتخاب کنید که خیال شما را از بابت قابلیت بروزرسانی در سال‌های آینده راحت کند.

انتخاب خانواده ؛ AMD یا Intel

این مقاله راهنمای خرید مادربرد AMD است یا راهنمای خرید مادربرد Intel؟ نظرات مختلفی درمورد اینکه کدام‌یک از این دو خانواده بهتر هستند وجود دارد. یکی از نکات قبل از خرید مادربرد آن است که هر مادربوردی فقط از یکی از این دو نوع پردازشگر پشتیبانی می‌کند. پس در همین ابتدا باید انتخاب خود را انجام دهید. برخی از کاربران می‌گویند که پردازنده گرافیکی داخل پردازشگر‌های AMD قوی‌تر است. لذا برای کارهای روزمره نیازی به خرید کارت گرافیک جدا نخواهد بود.

برخی عقیده دارند که در ازای توان پردازشی یکسان، قیمت پردازشگرهای AMD کمتر است. برخی از کاربران هم به‌دلیل پرچمدار بودن اینتل در داشتن قوی‌ترین پردازشگرهای حال حاضر جهان،‌ طرفدار آن هستند. گروهی دیگر نظرشان این است که قطعات مناسب پردازنده‌های AMD مانند مادربورد و… کمتر در بازار یافت می‌شود و ریسک خرید را بالا می‌برد. همه این حرف‌ها شاید به‌نوبه خود صحیح باشد. به‌هرحال واقعیت این است که فعلا  ازنظر قیمت برگ برنده در دست AMD و از نظر تنوع مدل‌ها و وفور در بازار پرچم در دست اینتل است. انتخاب با شماست!

راهنمای خرید مادربرد-راهنمای انتخاب مادربرد

سازگاری مادربرد با سوکت پردازنده

این روزها چندین خانواده مختلف از پردازنده‌ها در بازار وجود دارند که هرکدام شامل چندین پردازنده هستند. ولی عمدتا می‌توان پردازنده‌ها را به دو دسته اصلی ساخت AMD و Intel تقسیم کرد. مثلا پردازنده‌های شرکت Intel به‌صورت نسل هشتم و نسل نهم و… دسته‌بندی می‌شوند. هر نسل نیز چندین پردازنده مختلف با قابلیت‌های متفاوت دارد. نام‌گذاری پردازنده‌ها معمولا قاعده و قانون سفت‌وسختی ندارد. ولی به‌عنوان یک نکته مفید در راهنمای خرید مادربرد مثلا برای پردازنده‌های اینتل، یک یا دو رقم اول نماینده نسل و بقیه ارقام نماینده مدل خاص پردازنده هستند. مثلا پردازنده Intel 9700K یک پردازنده Core i7 از نسل نهم است. بازهم به‌عنوان یک حساب سرانگشتی، هرچه نسل و سری پردازنده بالاتر باشد احتمالا قوی‌تر خواهد بود. البته گاهی قیمت پردازنده می‌تواند گویاتر باشد!

یکی از نکات قبل از خرید مادربرد این است که هر نسل از پردازنده‌ها سوکت خاص خود را دارند. یعنی شما حتی به اشتباه نمی‌توانید یک پردازنده متعلق به نسل هفت را روی مادربردی با سوکت مخصوص نسل نهم وصل کنید. حتی اگر مادربرد شما قدیمی باشد و پردازنده جدیدتری از همان نسل را خریداری کنید، ممکن است مادربرد نتواند از تمام امکانات پردازنده استفاده کند. علت این امر آن است که در زمان ساخت مادربرد هنوز آن پردازنده به بازار نیامده بود. البته درچنین مواردی می‌توانید با آپدیت فریمور و بایوس مادربرد این مشکل را رفع کنید. اگر سال ساخت پردازنده شما از مادربوردتان جدید‌تر است، حتما آپدیت نرم‌افزاری مادربوردتان را در دستور کار قرار دهید.

راهنمای خرید مادربرد

سازگاری چیپست مادربورد با مدل پردازنده

مهم‌ترین ویژگی هر مادربورد که معمولا در همان ابتدای معرفی به آن اشاره می‌شود چیپست آن است. می‌توانید چیپست مادربرد را قلب آن درنظر بگیرید که همه قسمت‌های مهم مانند پردازنده، کارت گرافیک، رم و… را به هم متصل می‌کند. نکته مهم آن است که حتی با وجود اینکه ممکن است مادربرد شما سوکت مناسب برای پردازنده انتخابی‌تان را داشته باشد، چیپست آن از پردازنده‌ای که انتخاب کرده‌اید پشتیبانی نکند. همچنین گاهی دو یا چند نسل از پردازنده‌ها، سوکت مشابه دارند. در این شرایط باید به راهنمای مادربرد مراجعه کنید. ببینید که مادربرد شما دقیقا از کدام نسل‌ پشتیبانی می‌کند.

اندازه مادربرد

مادربردها در سه اندازه اصلی ATX و Micro-ATX و Mini-ITX تولید می‌شوند. اندازه اصلی همان ATX است که همیشه و درهمه‌جا آن را دیده‌اید. بیشتر کیس‌ها هم از همین اندازه پشتیبانی می‌کنند. این سه اندازه از‌نظر قیمتی چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند. بجز در حالتی که تصمیم به خرید یک کیس کوچک دارید، دلیلی برای خرید اندازه‌های کوچکتر نخواهد بود. ضمنا مادربوردهای مینی و میکرو، فضای کمتری برای اسلات‌های خارجی مثل کارت گرافیک و… دارند. شاید نتوانید کارت‌های گرافیک بزرگ را روی آنها نصب کنید. این فقط یک معیار جانبی برای خرید مادربرد است.

انتخاب نوع و تعداد اسلات های رم

انتخاب نوع و تعداد ماژول رم مورد‌نیاز برای سیستم همیشه یکی از موارد گیج‌کننده در انتخاب مادربورد بوده است. البته با تنوع مدل‌هایی که امروز در بازار موجود هستند شاید حق داشته باشید که گیج شوید. نکته مهم آن است که آن کسی که باید راجع به تعداد و تکنولوژی رم تصمیم بگیرد پردازنده است؛ نه مادربورد! در ادامه سعی می‌کنیم یک راهنمای جمع‌وجور راجع به تکنولوژی‌های استفاده‌شده در رم‌ها داشته باشیم که راهنمای خرید مادربرد پلازا چیزی را از قلم نینداخته باشد!

پارامتر اول در انتخاب رم‌ مناسب برای سیستم،‌ این است که پردازنده و مادربورد شما، هردو از آن پشتیبانی کنند. مثلا ممکن است پردازنده از رم‌های با سرعت 2400 تا 2900 و مادربورد انتخابی شما از رم‌های 1333 تا 4400 مگاهرتز پشتیبانی کند. با این توضیحات انتخاب یک رم 2800 مگاهرتز انتخاب درستی خواهد بود. چون هردوی پردازنده و مادربورد از آن پشتیبانی می‌کنند.

ویژگی مهم دوم تعداد کانال‌های رم است. به طور ساده در یک سیستم یک کاناله تنها یک پل ارتباطی بین رم و پردازنده وجود دارد. ولی در سیستم دوکاناله این تعداد دو است. بدیهی است که هرچه تعداد کانال‌ها بیشتر باشد، سرعت سیستم بیشتر می‌شود. امروزه رم‌های دو، چهار و حتی هشت کاناله هم در بازار وجود دارند. دقت کنید که برای داشتن یک سیستم دوکاناله، باید رم، مادربرد و پردازنده شما از توپولوژی دوکاناله پشتیبانی کنند و ضمنا باید حداقل دو عدد رم مشابه روی مادربورد نصب کنید. برای سیستم چهارکاناله این تعداد به چهار عدد می‌رسد.

راهنمای خرید مادربرد-راهنمای انتخاب مادربرد

تعداد و نوع مسیردهی به اسلات ها

خب از دست پردازنده و رم خلاص شدیم! در ادامه راهنمای خرید مادربرد به ویژگی دیگری می‌پردازیم که مربوط به ارتباط مادربرد با کارت‌های جانبی است که روی آن نصب می‌شود. برای نصب کارت‌های جانبی مانند کارت گرافیک، کارت کپچر ویدیو، کارت وای فای و… از سوکت‌هایی استفاده می‌شود که به PCI معروف هستند. این سوکت‌ها در مادربوردهای مختلف ظاهر مشابه ولی استانداردهای مختلفی دارند.

همچنین اینطور نیست که بتوانید از همه سوکت‌های روی مادربورد خود استفاده کنید. چیزی شبیه این است که به شما بگویند چهار جعبه دارید که در هرکدام ده عدد توپ جا می‌گیرد. ولی مجموعا می‌توانید 15 عدد توپ در آنها بریزید! اصطلاح تخصصی این مثال در مادربورد، مسیر است. هر مادربورد تعدادی مسیر دارد که به همه سوکت‌های PCI اختصاص داده است. هر کارتی هم که روی اسلات‌ها یا همان سوکت‌ها نصب می‌کنید می‌تواند از تعدادی از این مسیرها استفاده کند. بیشتر کارت گرافیک‌های مدرن میان‌رده امروزی نیاز به 16 مسیر دارند و می‌توانند با 8 مسیر هم کار کنند. برخی از آنها نیز دو اسلات را اشغال می‌کنند و نیاز به 32 مسیر دارند! برای درک بهتر مطلب به مثال زیر توجه کنید.

یک مادربورد ارزان قیمت ممکن است دو سوکت PCI داشته باشد. ولی در مجموع 24 مسیر به آنها اختصاص داده باشد. به این ترتیب اگر یک کارت گرافیک معمولی 16 مسیره را روی یک اسلات نصب کنید برای اسلات بعدی تنها 8 مسیر باقی خواهد ماند. اگر تصمیم دارید دوکارت گرافیک روی سیستم خود نصب کنید باید مادربوردی خریداری کنید که حداقل 32 مسیر داشته باشد. برای مثال مادربورد X399 گیگابایت 4 اسلات PCI  و در مجموع 48 مسیر دارد که به شکل 16X+8X+16X+8X می‌توانید از آنها استفاده کنید

راهنمای انتخاب مادربرد

تعداد اتصالات SATA و M2 برای حافظه

خوشحالیم که با ادامه راهنمای انتخاب مادربرد و راهنمای خرید مادربرد با ما همراه هستید! امروزه دو استاندارد اصلی بر روی ماژول‌های حافظه استفاده می‌شود. هارد‌دیسک‌‌های معمول از استاندارد SATA استفاده می‌کنند. مدل‌های SSD جدید که قطعات مکانیکی ندارند و شبیه فلش‌ مموری هستند نیز همین طور هستند. در چند سال اخیر نوع جدیدی از حافظه‌های SSD با استاندارد M2 به بازار آمده است. پورت M2 سرعت بالاتری نسبت به SATA در اختیار می‌گذارد. در مادربوردهای میان‌رده به بالا معمولا یک یا دو پورت M2 نیز قرار داده شده است. از این پورت‌ها می‌توانید برای اتصال هارددیسک‌های M2 پرسرعت استفاده کنید. برخی از کارت‌ها مانند کارت شبکه وایرلس نیز با این استاندارد وجود دارند و بر روی سوکت‌های M2 نصب می‌شوند.

پورت های پنل پشتی

قسمت دیگری که در راهنمای انتخاب مادربرد باید به آن اشاره کنیم، پورت‌های موجود در پنل پشتی مادربرد است. مادربردهای مختلف تنوع زیادی در این قسمت دارند. البته بیشتر آنها دارای تعداد زیادی از انواع مختلف پورت‌های USB هستند. خیلی از پورت‌های استاندارد مثل جک 3ونیم میلیمتری صدا و میکروفون، پورت اتصال کابل LAN و… نیز در همه مادربرد‌ها وجود دارد.

شاید نکته‌ای که باید در اینجا به آن دقت کنید وجود یا عدم وجود اتصالات مونیتور است. اگر قصد استفاده از کارت گرافیک جدا را ندارید می‌توانید پردازنده‌ای بخرید که گرافیک داخلی داشته باشد. در این صورت حتما باید مادربردی انتخاب کنید که از این قابلیت پردازنده پشتیبانی کند و سوکت اتصال مونیتور را داشته باشد. برعکس اگر قصد خرید کارت گرافیک دارید، بهتر است مادربوردی بخرید که این ویژگی را حذف کرده است. به این ترتیب در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

پیشنهاد خوب این است که ابتدا براساس پارامترهایی که تا الان معرفی شده انتخاب خود را محدود کنید. سپس بین مدل‌هایی که باقی‌مانده، انتخاب خود را با توجه به سوکت‌های پشت پنل و البته سایر مواردی که در ادامه راهنمای خرید مادربرد به آنها اشاره می‌شود نهایی کنید.

نکات قبل از خرید مادربرد-راهنمای خرید مادربرد

مسائل مربوط به اورکلاک

احتمالا راجع به این مورد زیاد شنیده‌اید و فکر کرده‌اید که آیا من به اورکلاک نیاز دارم یا نه. در برخی از پردازنده‌ها، امکان تنظیم سرعت کلاک به حدی بالاتر از استاندارد قرار داده شده است. افزایش فرکانس پردازنده به مقداری بالاتر از استاندارد آن را اورکلاک می‌گویند. نکته اول راجع به اورکلاک این است که باید بقیه سیستم شما مثل مادربرد و رم‌ها و… از کلاک جدید و افزایش یافته پشتیبانی کنند. نکته دوم آن است که با افزایش سرعت کلاک پردازنده، دمای آن به‌صورت نمایی زیاد می‌شود. پس قبل از اورکلاک باید به فکر خنک‌کردن پردازنده خود باشید. شاید نیاز باشد که یک خنک کننده چند میلیون تومانی هم برای سیستم خود درنظر بگیرید. نکته بعدی که مربوط به مادربرد است این است که افزایش دمای پردازنده درحالت اورکلاک به مادربرد هم منتقل می‌شود. مادربورد شما باید تحمل این گرمای اضافی را داشته باشد.

اگر قصد اورکلاک کردن دارید، شاید بهتر است مادربوردی با بیش از 8 فاز خریداری کنید. این اصطلاحی مربوط به برق ساختمان نیست! بلکه به تعداد لایه‌هایی از فلز اشاره دارد که در ساخت مادربورد به‌کار رفته است. یکی از مزایای تعداد بیشتر فازها، انتقال بهتر گرما در سطح مادربرد است. امروزه مادربوردهای با تعداد 16 فاز و بیشتر هم وجود دارند.

نکته مهم بعدی قبل از انتخاب مادربورد برای اورکلاک این است که پردازنده در این حالت نیاز به تغذیه بسیار خوبی دارد و اندکی تداخل و نویز در تغذیه باعث می‌شود که عمل اورکلاک انجام نشود یا در بدترین حالت سیستم شما وسط کار خاموش شود! واحد VRM یا کنترل ولتاژ در مادربورد وظیفه تامین تغذیه پردازشگر را برعهده دارد. اگر تصمیم به اورکلاک دارید بهتر است به مشخصات این قسمت در راهنمای مادربورد نگاهی بیندازید.

راهنمای انتخاب مادربرد-نکات قبل از خرید مادربرد

سایر امکانات مادربورد

یک راهنمای انتخاب مادربرد کامل بدون اشاره به ویژگی‌هایی مثل نورپردازی ناقص به‌نظر می‌رسد. امکانات نورپردازی و سایر امکاناتی که در مادربوردها وجود دارند شبیه امکانات جانبی هستند و براساس آنها نمی‌توان راجع به ارزش خرید یک مادربرد خوب نظر داد. ولی خوب است بدانید که علاوه برمواردی که در اینجا به آنها اشاره شد، امکاناتی وجود دارند که روی قیمت تمام‌شده مادربورد تاثیر می‌گذارند. نورپردازی و امکان کنترل LEDهای همه‌رنگ که در بدنه کیس یا فن‌ها وجود دارد مثالی از آن است. برخی مادربوردها امکان اتصال وای‌فای و بلوتوث را نیز دارا هستند. برای خرید یک مادربرد خوب با قیمت مناسب خوب است نگاهی هم به سایر مشخصات آن بیندازید.

جمع بندی

در مقاله راهنمای خرید مادربرد خوب ما ویژگی های مادربرد خوب را بررسی کردیم. در اینجا سعی شده بود که راهنمای انتخاب مادربرد کامپیوتر پلازا به‌گونه‌ای باشد که همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند. بدیهی‌ است که جزئیات زیادی راجع به هرکدام از قطعات وجود دارد که هرکدام مقاله‌ جداگانه‌ای می‌طلبد. همیشه یک پیشنهاد خوب آن است که نکات قبل از خرید مادربرد را بررسی کرده و در عین حال با چند نفر از دوستانتان مشورت کنید. یادتان باشد که تنها منبع معتبر برای دانستن مشخصات مادربرد، دفترچه راهنمای همان مدل است. اگر راجع به مباحث این مقاله سوالی داشتید می‌توانید در قسمت نظرات مطرح کنید.

سوالات متداول

1. مادربرد خوب چیست؟

مادر برد خوب، مادربردی است که درعین مقرون به صرفه بودن، با سایر قطعات مانند رم، پردازنده، کارت گرافیک و... سازگاری داشته باشد و شرایط استفاده از تمامی امکانات آنها را فراهم کند. انتخاب مادربرد خوب به پارامترهای زیادی بستگی دارد که در این مقاله راجع به آنها توضیح داده شده است.

2. از کجا بفهمیم مادربرد نسل چند است؟

سوال صحیح‌تر آن است که از کجا بفهمیم مادربرد از پردازنده نسل چند پشتیبانی می‌کند. برای فهمیدن این موضوع با دانستن مدل دقیق مادربرد می‌توانید راهنمای آن را دانلود کنید یا به صفحه مشخصات آن مادربرد در سایت سازنده مراجعه کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022