لنز واقعیت افزوده (AR) چیست؟ | معرفی بهترین برنامه های لنز واقعیت افزوده

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر می‌خواهید درباره لنز واقعیت افزوده بیشتر بدانید یا با برنامه‌های لنز واقعیت افزوده برای اندروید و iOS آشنا شوید، با ما همراه باشید. در این مقاله به توضیح درباره این لنزها و بررسی کاربرد آنها و معرفی برنامه‌های جذاب تصویر برداری و فیلمبرداری با لنز واقعیت افزوده می‌پردازیم.

لنزهای واقعیت افزوده (Augmented Reality) هم به لحاظ جنبه‌های سرگرمی که دارند و هم به لحاظ جنبه‌های کاربردی که در ادامه توضیح خواهیم داد، بسیار پراستفاده هستند و امیدوار هستیم که با پیشرفت آنها در آینده شاهد تغییرات خارق‌‌العاده‌ای در صنایع، آموزش‌، تمرینات نظامی، نقشه برداری و… باشیم.

در ادامه می‌خوانید

لنز واقعیت افزوده

لنز واقعیت افزوده چیست؟

لنزها یا فیلترهای واقعیت افزوده یا AR (Augmented Reality) در واقع لنزهایی از جنس واقعیت و افکت‌های طراحی شده کامپیوتری هستند که قابلیت جایگذاری روی تصاویر حقیقی را دارند. فیلترهای AR در ابتدا با دوربین گوشی شما سر و کار دارند و لایه‌هایی به پس زمینه یا روی تصویر شما اضافه می‌کنند. به این ترتیب جزئیاتی غیر واقعی به تصویر واقعی شما اضافه می‌شود که مشابه واقعیت است و تجربه‌ای جالب از عکس یا فیلم برداری برای شما به همراه خواهد داشت.

واقعیت افزوده همین حالا هم توانسته جایگاهی در صنعت و حرفه‌های متعدد باز کند. از نظر کمپانی‌ها پیشرفت این تکنولوژی می‌تواند به ارتقای آموزش نیروها به صورت تخصصی کمک کند. همچنین سرویس‌های خدمات مشتریان و پروسه‌های داخلی کمپانی و ارائه طرح‌ها را بهبود ببخشد و این کارها را آسانتر کند. فرض کنید در یک پروژه ساخت و ساز و معماری، به جای نگاه کردن از بالا و به انبوهی از نقشه‌ها و عکس‌های طراحی شده از یک ساختمان و سعی در تصویر سازی آن در ذهن، بتوانید تصویر پروژه را به صورت سه بعدی با همان طراحی مد نظر در فضای واقعی مورد نظر خود به کمک یک دستگاه الکترونیکی مثل موبایل بیندازید. آن را از جهات مختلف مشاهده و ارزیابی کنید و جزئیات کار را بررسی کنید. مسلما کارها آسانتر خواهند بود و به سطحی بالاتر ارتقا پیدا خواهند کرد.

البته لنزهای واقعیت افزوده محدود به این بخش‌ها نیستند. بلکه در صنعت بازی و سرگرمی هم برای ایجاد تجربه‌ای لذت بخش‌تر از بازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی برنامه‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید بوسیله آنها با موبایلتان و به آسانی افکت‌های واقعیت افزوده را حین عکس یا فیلمبرداری به محیط اضافه کنید. در ادامه به بررسی این لنزها و معرفی چند برنامه لنز واقعیت افزوده برتر می‌پردازیم. همراه پلازا باشید.

کاربرد لنزهای واقعیت افزوده

از لنز واقعیت افزوده در واقع برای جایگذاری چیزها به صورت دیجیتالی در یک زمینه واقعی استفاده می‌شود و می‌توان با این چیزهای مجازی تعامل داشت، همانطور که اگر خود آن اجسام در برابر ما حضور داشتند.

ایجاد بهبود در آموزش های جراحی و انجام جراحی ها

لنز واقعیت افزوده هواوی - surgery

منافع این واقعیت‌های افزوده در آموزش‌های جراحی اثبات شده است. همچنین واقعیت افزوده قابلیت استفاده برای جایگذاری تصاویر رادیولوژی روی تصاویر زنده را دارد که تجسم ناحیه عمل را بسیار آسانتر می‌کند. البته واقعیت افزوده در این زمینه هنوز نوپاست اما بنظر می‌رسد آینده خوبی داشته باشد.

کسب و کارهای فروش ملک

لنزهایی از جنس واقعیت - real estate

واقعیت افزوده می‌تواند به شخص خریدار کمک کند که بهتر محیط ملکی که خریداری می‌کند، جزئیات آن و موقعیت ملک را متوجه شود. درست مانند این که شخصا در فضای آن قدم می‌زند و آن را بررسی می‌کند. چه در زمینه طراحی پیش از ساخت و چه در زمینه فروش واقعیت افزوده می‌تواند پیشرفت خوبی باشد.

تراپی های روانشناسی

لنز واقعیت افزوده برای اندروید - Therapy

واقعیت افزوده می‌تواند با ایجاد سناریوهای واقعی و ایمن و چالش برانگیز در درمان افراد با اختلالات رفتاری استفاده شود. این درمان همین حالا هم در درمان سربازان دچار اختلال استرس پس از سانحه برای رویارویی با مشکلاتشان استفاده می‌شود.

تمرینات نظامی

برنامه لنز واقعیت افزوده - military

در حال حاضر هم برای آموزش دادن خلبان‌ها از واقعیت افزوده استفاده می‌شود. با پیشرفت واقعیت افزوده قطعا شاهد پیشرفت زیادی در آموزش‌های نظامی و آمادگی نظامی نیروها خواهیم بود.

آموزش

لنز واقعیت افزوده - education

با وجود اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده مرتبط با آموزش، مانند اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده تشریح و آناتومی، طراحی داخلی، طراحی لباس و… می‌توانیم شاهد ارتقای آموزشی هم باشیم. چرا که کیفیت آموزش وقتی بتوان با اجزای برنامه تعامل داشت، بهتر از وقتی خواهد بود که تنها بتوان به صورت یک ویدیو آن را مشاهده کرد.

همچنین بخوانید :

برنامه های لنز واقعیت افزوده

همانطور که گفتیم، لنزهای واقعیت افزوده کاربردهای سرگرمی بسیاری هم دارند. برنامه‌های متنوعی برای عکس و فیلمبرداری با لنزهای واقعیت افزوده وجود دارد. البته بعضی از برندهای موبایل در مدهای دوربین، افکت‌های واقعیت افزوده را دارند. برای مثال لنز واقعیت افزوده هواوی به راحتی از طریق آپشن‌های دوربین در دسترس است. اما اگر این قابلیت از قبل در گوشی شما وجود ندارد و بدنبال برنامه لنز واقعیت افزوده برای اندروید و ­iOS خود می‌گردید، برنامه‌های زیر پیشنهادات ما به شماست.

1. برنامه YouCam Makeup

دانلود برنامه لنز واقعیت افزوده - youcam makeup

این برنامه شامل مجموعه ای از فیلترهای زیبایی و آرایشی واقعیت افزوده است. شما می‌توانید با این برنامه انواعی از مدل‌های آرایش، رنگ‌ها و برندها را روی چهره خود تست کنید. درواقع انجام این کار با واقعیت افزوده به کمک یک اپلیکیشن بسیار آسانتر خواهد بود تا بارها و بارها تست کردن وسایل آرایشی و شستشوی مجدد صورت! این برنامه قابلیت عکس‌برداری با افکت‌های واقعیت افزوده و همچنین جایگذاری افکت‌ها پس از عکس برداری را دارد.

دانلود برنامه YouCam Makeup برای اندروید و iOS

2. برنامه GIPHY World

لنز واقعیت افزوده - giphy

این برنامه دنیای واقعی اطراف شما را به دنیایی رنگارنگ و جذاب تبدیل می‌کند. این برنامه از ترکیبی از GIFها و AR برای تبدیل کردن فیلم‌ها و عکس‌های شما به فیلم و عکس‌های خلاقانه و پر از گرافیک‌های سه بعدی استفاده می‌کند. پس اگر به دنبال اضافه کردن گرافیک 3D به محتوای فیلم‌ها و عکس‌های خود هستید، این برنامه را امتحان کنید.

دانلود برنامه GIPHY World برای iOS

3. برنامه Snapchat

لنز واقعیت افزوده - snapchat

اسنپ چت از اپلیکیشن‌های معروف در زمینه فیلتر گذاری در عکس برداری و فیلم برداری است که با فیلترهای جذاب و سرگرم کننده خود شناخته شده است. اما این اپلیکیشن یک برنامه واقعیت افزوده هم محسوب می‌شود. تمام آن فیلترهای زنده جالبی که در این برنامه وجود دارد در واقع واقعیت افزوده را در عمل نشان می‌دهد. پس اگر بدنبال یک برنامه با لنز واقعیت افزوده برای گرفتن عکس‌های سرگرم کننده با افکت‌های AR هستید، بهتر است سری به این برنامه بزنید.

دانلود برنامه Snapchat برای اندروید و iOS

4. برنامه Star Walk

لنز واقعیت افزوده هواوی - starwalk

Star Walk در واقع یک برنامه آموزشی نجوم است که اجازه کاوش در آسمان و در میان صور فلکی را به صورت واقعی و در صفحه دستگاه به کاربر می‌دهد. با این برنامه شما می‌توانید نقشه اجرام آسمانی، ستاره‌ها و سیاره‌های بالای موقعیت مکانی خود را ببینید.

دانلود برنامه Star Walk برای اندروید و iOS

5. برنامه ARLOOPA

لنزهایی از جنس واقعیت - arloopa

این برنامه واقعیت افزوده می‌تواند دنیای واقعی و مجازی را به یک دنیای واحد تبدیل کند. در این برنامه می‌توانید تصاویر مجازی را در محیط واقعی اطراف خود جایگذاری کنید و با استفاده از تصاویر سه بعدی از حیوانات مختلف تجربه‌ای لذت بخش از لنز واقعیت افزوده داشته باشید.

دانلود برنامه ARLOOPA برای اندروید و iOS

6. برنامه ROAR

لنز واقعیت افزوده برای اندروید - roar

یکی دیگر از بهترین اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده که بیشتر صاحبان کسب و کارها را نشانه گرفته است. این اپلیکیشن روش‌های متعددی برای استفاده دارد: فراهم کردن یک فروشگاه آنلاین و در دسترس برای زمانی که خریدار بسته بندی محصول را در خانه اسکن می‌کند. جا دادن واقعیت افزوده در تبلیغات چاپی و مشاهده اینکه چه محصولاتی وقتی با واقعیت افزوده تجربه می‌شوند، پرفروش‌تر هستند. برای خریداران هم این اپلیکیشن با ایجاد محتوای تصویری عمیقتر، واقعی‌تر و جذاب‌تر باعث بهبود تجربه محصول مدنظر هم در فروشگاه و هم خانه می‌شود. همچنین قابلیت خرید درون برنامه‌ای، خواندن نظرات دیگران و امتیاز دهی هم در این برنامه وجود دارد.

دانلود برنامه ROAR برای اندروید و iOS

7. اپلیکیشن Houzz

لنز واقعیت افزوده - houzz

این اپلیکیشن از برترین برنامه‌های واقعیت افزوده در زمینه لوازم خانگی و مبلمان است. هدف این برنامه بهبود بخشی چیدمان داخلی خانه‌هاست و قابلیت جستجو و خرید لوازم درون برنامه را هم دارد.

قابلیت دیگر این برنامه «View in My Room» است. در این ویژگی از تکنولوژی واقعیت افزوده برای جایگذاری وسایل در خانه و اتاق شخص استفاده می‌شود. از آنجایی که این تصاویر حالت سه بعدی دارند، بسیار شبیه واقعیت خواهند بود. همچنین در این اپلیکیشن شما می‌توانید ببینید که محصول مورد نظر شما در نورهای متفاوت چه ظاهری خواهد داشت. این برنامه لنز واقعیت افزوده قابلیت اجرا هم در اندروید و هم iOS را دارد.

دانلود برنامه Houzz برای اندروید و iOS

8. برنامه IKEA

لنز واقعیت افزوده - ikea

این اپلیکیشن هم همانند اپلیکیشن قبلی، برنامه واقعیت افزوده برای چیدمان داخل خانه محسوب می‌شود. برنامه به خریداران اجازه قرار دادن محصولات در هر جایی از خانه که بخواهند را می‌دهد، بدون هیچ زحمتی!

این برنامه بسیار وسیعتر از سایر برنامه‌ها عمل می‌کند. به طوری که با توجه به نقشه خانه شما، به شما می‌گوید کدام وسیله کجای خانه بهتر جا می‌گیرد. قابلیت جابجایی راحت وسایل و دیدن محصول در رنگ‌های متفاوت از دیگر قابلیت‌های این برنامه است.

دانلود برنامه IKEA برای اندروید و iOS

کلام آخر

لنزهای واقعیت افزوده جدا از کاربردهای سرگرم کننده برای عکس برداری و یا در صنعت بازی، کاربردهای بسیاری در صنایع و مشاغل دارند. احتمالا با پیشرفت واقعیت افزوده بتوانیم شاهد قابلیت‌هایی باشیم که تابحال تنها در فیلم‌ها و کارتون‌ها شاهد آنها بوده‌ایم. در این مقاله کاربرد لنز واقعیت افزوده بررسی شد و اپلیکیشن‌های برتر برای دانلود برنامه لنز واقعیت افزوده معرفی شد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022