معرفی بازی Mass Effect 5 ؛ هر آنچه از بازی مس افکت 5 می دانیم

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بعضی آثار با گذر زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند و برای همیشه در لیست بهترین‌ها باقی می‌مانند. در دنیای سینما، موسیقی، معماری، نقاشی، ادبیات و دیگر هنرها این موضوع صادق است. در دنیای بازی‌ها هم همین‌طور. مهم‌ نیست چه اتفاقی بیفتد؛ سه‌گانه Mass Effect همواره در لیست بهترین شوتر سوم شخص‌های تاریخ باقی خواهد ماند. به‌همین خاطر است که بازی Mass Effect 5 (بازی مس افکت 5) تحت هر شرایطی، یکی از موردانتظارترین بازی‌های آینده است.

احتمالا صحبت درباره تاریخچه مس افکت عبث است. بعید می‌دانم که در دنیای تکنولوژی و اینترنت آوازه سه‌گانه مس افکت به گوشتان نرسیده باشد. به‌طور خیلی خلاصه نسخه اول سری مس افکت در سال 2007 به بازار عرضه شد. روایت داستان و توجه به جزئیات آن و همچنین طراحی سینماتیک‌ها جذاب‌ترین و بی‌عیب‌ترین بخش‌های بازی از دید منتقدین بودند و سیستم مبارزات بیش از هر چیز دیگری، مورد انتقاد قرار گرفت. Mass Effect 2 در ژانویه 2010 منتشر شد و همین الان هم، یکی از بهترین بازی‌های تاریخ متاکرایتیک محسوب می‌شود. بازی Mass Effect 2 در چندین حوزه و در مراسم‌های مختلف در میان بهترین بازی‌های سال 2010 قرار گرفت و در برخی حوزه‌ها هم بالاتر از دیگر رقبا، لقب «بهترین» را مال خود کرد.

در ادامه می‌خوانیم

دانلود بازی mass effect 5 برای کامپیوتر

معرفی بازی Mass Effect 5

سومین نسخه از سری مس افکت مثل دو نسخه اول فوق‌العاده بود. از دید مجله گیم اینفورمر، بازی Mass Effect 3 به‌عنوان بازی سال 2012 شناخته شد. آی جی ان به این بازی لقب بهترین نقش‌آفرینی سال را اعطا کرد و در رویداد Spike Video Game Awards نیز همین اتفاق برای مس افکت 3 تکرار شد. چندین سال بعد و در سال 2017 بازی Mass Effect Andromeda به بازار عرضه شد. نه‌تنها این بازی موفقیت‌های نسخه‌های پیشین را تکرار نکرد، که نهایتا از آن به‌عنوان یکی از بدترین/ناامیدکننده‌ترین بازی‌های منتشر شده در سال 2017 یاد شد. نکته مهم قضیه این بود که سری مس افکت آن‌قدر بزرگ شده بود که Andromeda نتوانست به محبوبیت و معروفیت این فرنچایز خدشه‌ای وارد کند و به‌جای آن، خودش خیلی زود محو شد.

در حالی که بیش از یک سال از معرفی بازی تاثیر فراگیر 5 می‌گذرد، هنوز تاریخ انتشار دقیقی برای آن اعلام نشده است. البته در رابطه با تاریخ انتشار این عنوان، در ادامه مطلب مفصل‌تر صحبت می‌کنیم. در ادامه قصد داریم تا اطلاعات بیشتری را درباره بازی مس افکت 5 با شما به‌اشتراک بگذاریم. چنانچه قصد دارید در رابطه با نسخه بعدی سری Mass Effect بیشتر بدانید، تا پایان ما را همراهی کنید.

تریلر رسمی MASS EFFECT 5 2022

در حال حاضر تنها یک تریلر از بازی مس افکت 5 منتشر شده و آن هم مربوط به معرفی رسمی بازی در مراسم The Game Awards 2020 می‌شود. متاسفانه در این ویدیو هم چیز خاصی مشاهده نشده و صرفا شخصیت Liza T’soni را می‌بینیم که در یک بیابان یخ‌زده یک تکه آرمور با نشان N7 را پیدا می‌کند. با‌توجه به این ویدیو کوتاه می‌توان انتظار داشت این نسخه، یک دنبال مستقیم برای ME3 باشد. هر چند که چیز زیادی دستگیرتان نمی‌شود، ولی در ادامه بد نیست تریلر معرفی بازی تاثیر فراگیر 5 را مشاهده نمایید.

داستان بازی مس افکت 5

صحبت درباره داستان بازی کمی پیچیده است. مشکل اصلی این‌جاست که بایوور هنوز دراین باره چیزی نگفته و از هیچ منبع رسمی یا اینسایدری هم، درباره داستان چیزی نشنیده‌ایم. ازاین‌رو نمی‌توان با قاطعیت درباره داستان بازی صحبت کرد. از طرفی، همیشه داستان یکی از مهم‌ترین ارکان سری Mass Effect بوده است. بنابراین، سعی می‌کنیم در ادامه یک‌سری تئوری و احتمالات را بررسی کنیم.

نکته اول این‌جاست که برخلاف Andromeda، اتفاقات بازی Mass Effect 5 بعد از پایان‌بندی Mass Effect 3 رخ می‌دهند. بنابراین قرار نیست یک جهش زمانی بلند مدت داشته باشیم. همچنین، ممکن است که یکی از پایان‌های انتخابی نسخه سوم، تبدیل به انتخاب Canon شود و نسخه جدید فرنچایز مطابق انتخاب Canon پیش برود. ضمنا به‌نظر نمی رسد که اتفاقات Andromeda به‌طور کلی فراموش شوند. یکی از تئوری‌های قوی این است که اتفاقات بازی مس افکت 5 در همان خط زمانی اندرومدا رخ می‌دهند ولی ارتباط نزدیک‌تری با مس افکت 3 خواهند داشت.

بازی مس افکت 5

یکی دیگر از تئوری‌هایی که زیاد می‌شنویم، این است که بازی تاثیر فراگیر 5 یک دنباله مستقیم برای Mass Effect Andromeda خواهد بود. با‌توجه به نمادهایی که در تریلر رسمی MASS EFFECT 5 2022 دیده‌ایم، چنین چیزی هم دور از انتظار نیست. اتفاقات اندرومدا تقریبا 600 سال بعد از اتفاقات نسخه سوم بازی رخ دادند و بازی حول انسان‌ها و نژادهای دیگری که از سیاره Milky Way به سیاره اندرومدا رسیده بودند می‌چرخید.

باتوجه‌به قدرت بالای داستان سه نسخه اول سری Mass Effect، طبیعی است که کاربران درباره داستان نسخه بعدی این فرنچایز کنجکاو باشند. همچنان به‌صورت رسمی اطلاعاتی دراین باره منتشر نشده، ولی خب یک‌سری احتمالات وجود دارند. بالاتر قوی‌ترین تئوری‌ها را بررسی کردیم.

گیم پلی بازی Mass Effect 2022

باتوجه‌به ناکامی Mass Effect Andromeda مطمئنا طرفداران حساسیت بیشتری روی تیم سازنده نسخه بعدی دارند. خوشبختانه یک‌ تیم باتجربه پشت پروژه توسعه بازی Mass Effect 5 خواهد بود. در حال حاضر می‌دانیم که مایکل گمبل کارگردان این پروژه خواهد بود. با اعلام گمبل، رهبر پروژه توسعه Mass Effect 5، داستی اورمن هم در ساخت این بازی حضور خواهد داشت. اورمن که پیش از این در ساخت سه نسخه اول این سری هم نقش مهمی را ایفا کرده، در مس افکت 5 طراح اصلی روایت داستان خواهد بود.

بازی تاثیر فراگیر 5

پریش لِی کارگردان سینمایی بازی Mass Effect Trilogy، برنامه‌نویس قدیمی و طراح فنی بایوور برنان هولمز و کارگردان هنری نسخه اول سری Mass Effect آقای دِرِک وات دیگر افرادی هستند که حضورشان در تیم توسعه‌دهنده بازی Mass Effect 5 تایید شده است.

در مورد گیم پلی بازی mass effect 2022 هم چیز زیادی نمی‌دانیم. در واقع هیچ‌گونه اطلاعات رسمی دراین باره نداریم و ویدیویی هم در دسترمان قرار نگرفته است. با‌این‌حال، یک‌سری نکات درباره گیم پلی بازی Mass Effect 5 بدیهی است. اگر اتفاق عجیب و غریبی نیفتد، با یک شوتر سوم شخص متمرکز بر المان‌های نقش آفرینی سروکار خواهیم داشت. این مورد را قبلا در نسخه‌های پیشین این سری دیده‌ایم. سیستم تیراندازی سری مس افکت همواره حرکتی روبه‌جلو داشته و حتی Mass Effect Andromeda که ضعیف‌ترین نسخه این فرنچایز بود، در یک‌سری از نکات مربوط به مبارزات، بهتر از سه نسخه قبلی عمل کرد. باتوجه به سابقه سری مس افکت، احتمالا باید انتظار یک سیستم مبارزات کم‌نقص را داشت.

گیم پلی بازی mass effect 2022

انتخاب‌های شما در بازی، نوع تعاملاتتان با کاراکترهای دیگر و صحبت کردن از جمله المان‌های نقش آفرینی هستند که قبلا در Mass Effect دیده‌ایم. یکی از مشکلات بزرگ اندرومدا این بود که می‌خواست یک بازی متفاوت باشد. اگر دقت کنید المان‌های مذکور همه به‌نوعی روی داستان و روایت آن تاثیر می‌گذارند. در اندرومدا، تمرکز بازی روی موارد نام‌برده‌شده کم شده بود و در عوض، سازندگان سعی کرده بودند تا بازیکن را تشویق به گشت‌و‌گذار در دنیای بازی کنند. در واقع عملا هیجان داستان بازی کاهش یافته بود و بازیکن باید مشغول کاوش در محیط می‌شد. از آن‌جایی که پیاده‌سازی این ایده در نسخه آخر سری مس افکت چندان موفقیت‌آمیز نبود، احتمالا بایوور یک مس افکتِ متمرکز روی داستان را به یک مس افکت کاوش محور ترجیح می‌دهد.

همچنین باید انتظار وجود مراحل فرعی متعدد و هدفمند را در گیم پلی بازی Mass Effect 5 داشته باشیم. مطمئنا بایوور یک سری سیستم جدید را هم در بازی تاثیر فراگیر 5 تعریف خواهد کرد. علاوه بر پیشرفت یک‌سری از سیستم‌ها و مکانیک‌های قدیمی، باید شاهد مکانیک‌های جدیدی در گیم پلی بازی باشیم. مورد نهایی این‌که سه‌گانه مس افکت با موتور Unreal Engine 3 ساخته شده بود. گفته می‌شود که طبق بررسی‌های بایوو یکی از دلایل شکست مس افکت اندرومدا موتور بازی‌سازی این تیم بوده است. بنابراین بایوور یک‌بار دیگر به آنریل انجین روی آورده و بر اساس آگهی شغلی این استودیو، پیش‌بینی می‌کنیم که آنریل انجین 5 موتور سازنده بازی نسخه جدید مس افکت باشد.

تاریخ انتشار بازی Mass Effect 5

هنوز به‌صورت رسمی تاریخ انتشار بازی Mass Effect 5 مشخص نشده است. بنابراین اگر قصد دانلود بازی Mass Effect 5 برای کامپیوتر و یا کنسول‌های نسل نهمی را دارید، فعلا باید صبر کنید. همچنان مشخص نشده که این بازی برای چه پلتفرم‌هایی عرضه خواهد شد ولی می‌توان حدس زد که کاربران کنسول‌های نسل هشتمی از تجربه این عنوان محروم خواهند ماند. به‌سنت همیشگی، انتظار می‌رود که بازی تاثیر فراگیر 5 در دسترس کاربران PC هم قرار بگیرد. اولین و سریع‌ترین تاریخی که می‌توانیم برای انتشار این عنوان در نظر داشته باشیم، اواخر سال 2022 (احتمالا یک چهارم پایانی سال) است؛ با‌این‌حال شاید بایوور روند توسعه بازی را در سال 2023 و یا حتی 2024 به‌پایان برساند.

بازی تاثیر فراگیر 5

سخن نهایی

شکی نیست که بازی Mass Effect 5 به‌دلیل پیشینه فوق‌العاده و همچنین سابقه طلایی بایوور یکی از موردانتظارترین بازی‌های آینده به‌شمار می‌رود. متاسفانه هنوز اطلاعاتی که از این عنوان در دسترس قرار گرفته محدود بوده و باید منتظر اخبار تکمیلی بمانیم. تا زمان انتشار، توصیه می‌کنیم که حتما بازی Mass Effect Legendry Edition را تجربه کنید تا آمادگی بیشتری برای بازی مس افکت 5 داشته باشید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022