ترفند های سافاری | 13 ترفند کاربردی مرورگر Safari که باید بلد باشید

ترفند های سافاری / ترفندهای مرورگر safari
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

مرورگر Safari که مرورگر پیش‌فرض آیفون و آیپد است ترفندهای متنوع و امکانات زیادی دارد که احتمالا تا به حال توجه چندانی به آن‌ها نداشتید یا اصلا از وجودشان با خبر نبودید. در حالی که اگر با ترفند های سافاری و نکات کاربردی آن آشنا باشید می‌توانید تا اندازه قابل توجهی استفاده بهینه‌تری از این مرورگر داشته باشید.

اگر چندین سال باشد که از سافاری استفاده می‌کنید، احتمالا با بیشتر ترفندها و امکانات آن آشنایی دارید. با این وجود در نسخه آخر iOS و iPadOS یعنی نسخه 15 ترفند های پرکاربرد جدیدتری هم به این مرورگر افزوده شده که ممکن است از آن‌ها مطلع نباشید. از امکان اضافه کردن افزونه گرفته تا شخصی‌سازی صفحه خانه. در این مقاله با جدیدترین ترفندهای سافاری آشنا می‌شویم اما قبل از آن این ویدیو را در مورد مرورگر سافاری در آی او اس ۱۵ ببینید:

در ادامه می‌خوانید

ترفند های مخفی سافاری

ترفندهای مخفی مرورگر سافاری (Safari) در آیفون و آیپد همانطور که از اسمشان پیداست خیلی آشکار نیستند و اگر جزو کاربران حرفه‌ای iOS نباشید ممکن است اصلا از وجودشان باخبر نباشید. در ادامه می‌توانید با چند نمونه از جدیدترین نکات کاربردی سافاری آشنا شوید.

1. مدیریت نوار تب ها

با آپدیت سیستم عامل به iOS 15 یک امکان جدید به فهرست ترفند های پرکاربرد در سافاری اضافه شده که با کمک آن می‌توانید نوار تب‌های مرورگر را جابه‌جا کنید. همچنین اگر نوار در پایین صفحه باشد، فقط با کشیدن انگشتتان روی تب‌ها می‌توانید هرکدام که خواستید را باز کنید.

می‌توانید با مراجعه به مسیر Settings > Safari در گوشی و فعال کردن Landscape Tab Bar کاری کنید که هر زمان که آیفون را در حالت افقی گرفتید، تب‌ها به بالای صفحه منتقل شوند.

نکات کاربردی سافاری - مدیریت نوار تب ها

اگر می‌خواهید این نوار همیشه در حالت قدیمی خود در بالای صفحه باشد در همین صفحه Safari در تنظیمات، گزینه Single Tab را از بالای صفحه انتخاب کنید. اگر از آیپد استفاده می‌کنید، تنظیمات کمی متفاوت است. در آیپد گزینه Compact Tab Bar وجود دارد که با انتخاب آن نوار تب‌ها بصورت فشرده نشان داده می‌شود. در آیپد برعکس آیفون، امکان تغییر موقعیت نوار وجود ندارد.

همچنین بخوانید :

2. گروه بندی تب ها | از نکات کاربردی سافاری

اگر از جمله افرادی هستید که تب‌های زیادی باز می‌کنند، می‌توانید در سافاری هرکدام از تب‌ها را در دسته‌ها و گروه‌های مختلف قرار دهید. نحوه انجام اینکار در آیفون با آیپد کاملا فرق دارد. در آیفون ابتدا باید آیکون تب‌ها را از پایین صفحه لمس کرده و بعد گزینه X Tabs را از پایین صفحه انتخاب کنید.

ترفند های سافاری - گروه بندی تب ها

به جای X تعداد تب‌هایی که باز کردید نشان داده می‌شود. حالا می‌توانید با انتخاب New Empty Tab Group یک گروه از تب‌های جدید ایجاد کنید و یا با انتخاب New Tab Group from X Tabs تمام تب‌هایی که در آن لحظه باز هستند را در یک گروه قرار دهید.

ترفندهای مرورگر safari - گروه بندی تب ها

در پنجره بعد باید برای گروه تب‌های خود یک اسم وارد و Save را انتخاب کنید. حالا اسم گروه تب‌ها در پایین صفحه نشان داده می‌شود و می‌توانید با انتخاب آن، به تب‌ها دسترسی پیدا کنید.

3. شخصی سازی صفحه شروع

یکی از ترفند های پرکاربرد سافاری امکان شخصی‌سازی صفحه شروع یا استارت است. می‌توانید با حذف یا اضافه یا انتقال قسمت‌های مختلف صفحه استارت و همچنین اضافه کردن یک تصویر پس‌زمینه، این صفحه را هرطور که دوست دارید تغییر دهید. برای انجام اینکار به پایین صفحه استارت بروید و گزینه Edit را انتخاب کنید.

نکات کاربردی سافاری - شخصی سازی صفحه شروع

حالا در پنجره Customize Start Page می‌توانید هرکدام از آیتم‌هایی که نمی‌خواهید را غیرفعال کنید تا در صفحه نشان داده نشوند. همچنین می‌توانید آن‌ها را جابه‌جا کنید و ترتیب نمایش را مشخص کنید.

ترفند های سافاری - شخصی سازی صفحه شروع

برای انتخاب تصویر پس‌زمینه هم کافی است گزینه Background Image را فعال کنید. حالا می‌توانید با انتخاب گزینه + یک عکس از گالری خودتان آپلود کنید یا اینکه از تصاویر پس‌زمینه پیش‌فرض خود سافاری استفاده کنید.

4. ترفند های جدید سافاری | اضافه کردن افزونه ها

یکی از جدیدترین قابلیت‌های سافاری در iOS 15 امکان اضافه کردن افزونه‌ها است. با مراجعه به مسیر Settings > Safari > General > Extensions > More Extensions می‌توانید افزونه‌ها را مشاهده کنید. برای دانلود هرکدام هم کافی است روی Get کلیک کنید. برخی از آن‌ها رایگان هستند و برخی دیگر هم پولی هستند.

نکات کاربردی سافاری - اضافه کردن افزونه ها

افزونه‌هایی که نصب کردید را می‌توانید در پنجره Extensions تنظیمات سافاری مشاهده و مدیریت کنید.

5. ترتیب نمایش تب ها

ترتیب نمایش تب‌ها از دیگر ترفند های سافاری است. برای آنکه چندین تب مختلف را به ترتیب متفاوتی نشان دهید، روی آیکون Tabs کلیک کنید، در آیپد باید از نوار سمت چپ گزینه Tabs را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که تب‌های باز به شما نشان داده می‌شوند، روی یکی از تب‌ها انگشتتان را نگه دارید و گزینه Arrange Tabs By را از منوی پاپ‌آپ که ظاهر شده انتخاب کنید.

ترفند های سافاری - ترتیب نمایش تب ها

حالا اگر Arrange Tabs By Title را انتخاب کنید، تب‌ها براساس عنوان و اگر Arrange Tabs By Website را انتخاب کنید تب‌ها براساس وبسایت ترتیب‌بندی می‌شوند.

6. بوک مارک کردن تب های باز

به جای آنکه جدا جدا به همه تب‌‌ها سر بزنید و آن‌ها را بوک‌مارک کنید می‌توانید اینکار را بصورت یکجا برای همه آن‌ها انجام دهید. در آیفون و آیپد کافی است روی آیکون Bookmark کلیک کرده و از منو ظاهر شده گزینه Add Bookmarks for X Tabs را انتخاب کنید. حالا تمام تب‌ها بوک‌مارک خواهند شد.

7. مشاهده رمزهای عبور تکراری یا فاش شده | از نکات کاربردی و امنیتی سافاری

نکته کاربردی شماره 7 در مورد سافاری (Safari) یکی از پرکاربردترین ترفندهای این مرورگر است. این ترفند امکان مشاهده رمزهای عبور تکراری یا افشا شده است. اگر رمزهایتان را در iCloud Keychain ذخیره کرده باشید می‌توانید ببینید کدام یک از آن‌ها تکراری هستند یا کدام یک توسط هکرها افشا شدند.

ترفندهای مرورگر safari - مشاهده رمزهای عبور تکراری یا فاش شده

برای انجام اینکار به مسیر Settings > Passwords > Security Recommendations بروید. در این صفحه سافاری به شما می‌گوید کدام رمزعبور ضعیف است، کدام را بیش از یک بار استفاده کردید و کدام افشا شده است.

8. بستن خودکار تب های باز | ترفند های سافاری

حتما تا به حال پیش آمده که چندین تب را مثلا در آیپد باز کردید و بعد وقتی خواستید دوباره از سافاری استفاده کنید با تعداد زیادی تب باز از چند روز پیش مواجه شدید. اگر هربار آن‌ها را نبندید تعداد این تب‌های باز به مرور زمان می‌تواند بسیار زیاد شود. یکی از تکنیک های مرورگر سافاری بستن خودکار تب‌های باز است.

ترفند های سافاری - بستن خودکار تب های باز

کافی است به Settings > Safari > Close Tabs بروید. اگر Manually را انتخاب کنید، تب‌ها فقط توسط خود شما بسته می‌شوند. اما اگر گزینه‌های دیگر را انتخاب کنید، تب‌ها بعد از یک روز، یک هفته یا یک ماه از تاریخ بازشدنشان، بصورت خودکار بسته خواهند شد.

9. ترفند های سافاری | تماشای تصویر در تصویر ویدیو ها

یکی دیگر از ترفند های سافاری، حالت تصویر در تصویر است. بسیاری از سرویس‌های استریم ویدیو از قابلیت تصویر در تصویر پشتیبانی می‌کنند تا شما همزمان که در حال تماشای یک فیلم یا سریال هستید بتوانید در مرورگر به کارهای دیگرتان هم برسید و از سایر سایت‌ها هم بازدید کنید.

سافاری هم این قابلیت را دارد. مثلا اگر در حال تماشای یک ویدیو در یوتیوب یا ویمئو باشید می‌توانید ویدیو را در حالت تمام صفحه پخش کنید و سپس روی ویدیو بزنید و از قسمت‌ کنترل‌های بالای صفحه گزینه مربوط به تصویر در تصویر که آیکون آن یک پیکان سمت یک نمایشگر کوچکتر است را لمس کنید.

نکات کاربردی سافاری - تماشای تصویر در تصویر ویدیو ها

همچنین می‌توانید با 2 انگشت 2 بار روی ویدیو بزنید یا انگشتتان را از پایین صفحه به بالا بکشید. با اینکار حالت تصویر در تصویر فعال می‌شود و ویدیو در یک پنجره کوچک به نمایش درمی‌آید. حالا می‌توانید یک تب جدید باز کنید یا به قسمت‌های مختلف گوشی بروید. همچنین اگر دوبار روی ویدیو بزنید، می‌توانید پنجره آن را کوچک، متوسط یا بزرگ کنید.

10. خواندن مقالات در حالت آفلاین

ممکن است گاهی اوقات به یک مطلب جالب در اینترنت بربخورید و بخواهید در حالت آفلاین و بدون اینترنت هم به آن دسترسی پیدا کنید. سافاری به شما اجازه ذخیره کردن مطالب تا 5 هزار کلمه را برای خواندن در حالت آفلاین می‌دهد. برای انجام اینکار کافی است در صفحه مربوط به آن مطلب در وب، از پایین صفحه گزینه به اشتراک‌گذاری را لمس کنید.

ترفندهای مرورگر safari - خواندن مقالات در حالت آفلاین

حالا Add to Reading List را انتخاب کنید تا صفحه ذخیره شود.

نکات کاربردی سافاری - خواندن مقالات در حالت آفلاین

برای آنکه در حالت آفلاین دوباره به این صفحه دسترسی پیدا کنید، آیکون بوک‌مارک را لمس و سپس از بالای صفحه آیکون عینک را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید تمام صفحاتی که ذخیره کردید را مشاهده کنید. بصورت پیش‌فرض وقتی یک صفحه را باز کنید، آن صفحه از این قسمت حذف می‌شود.

ترفندهای مرورگر safari - خواندن مقالات در حالت آفلاین

برای آنکه به همه صفحاتی که ذخیره کردید دسترسی داشته باشید کافی است گزینه Show All را انتخاب کنید.

11. حالت خواندن | از نکات کاربردی سافاری

با فعال کردن حالت خواندن می‌توانید صفحات وب را در یک فرمت ساده و بدون تبلیغات و موارد مزاحم اضافی مشاهده کنید. برای فعال کردن این مورد از ترفند های سافاری، در آیفون روی AA در نوار آدرس کلیک کرده و گزینه Show Reader را در آیفون انتخاب کنید. در آیپد باید سه نقطه افقی نوار آدرس و سپس گزینه Reader را انتخاب کنید. اگر این گزینه خاکستری بود معنایش این است که آن وبسایت از این حالت پشتیبانی نمی‌کند.

نکات کاربردی سافاری - حالت خواندن

همچنین با انتخاب Reader Mode Settings در آیپد می‌توانید به تنظیمات اضافی بیشتری مثل تعیین رنگ صفحه، فونت و اندازه آن هم دسترسی داشته باشید. در آیفون با انتخاب AA این تنظیمات برایتان نشان داده می‌شوند. حالا برای آنکه از حالت خواندن خارج شوید، Hide Reader را انتخاب کنید. در آپید کافی است دوباره روی Reader کلیک کنید.

همچنین بخوانید :

12. گرفتن اسکرین شات از تمام صفحه | نکات کاربردی سافاری

نسخه‌های قبلی سافاری تنها به شما اجازه گرفتن اسکرین‌شات از یک بخش بخصوصی از صفحه را می‌دادند اما حالا می‌توانید کل صفحه را اسکرین‌شات بگیرید. برای انجام اینکار دکمه‌های بلندی صدا و پاور را فشار دهید.

نکات کاربردی سافاری - گرفتن اسکرین شات از تمام صفحه

حالا در پنجره بعدی از بالای صفحه Full Page را انتخاب کنید.

13. مخفی کردن آدرس آی پی | ترفندهای مرورگر Safari

ترکرها می‌توانند از طریق آدرس آی‌پی به موقعیت مکانی شما و وبسایت‌هایی که بازدید می‌کنید دسترسی داشته باشند و ببینند روی چه محتوا و لینک‌هایی کلیک می‌کنید. آن‌ها حتی می‌توانند مدت زمانی که در یک صفحه وب می‌گذرانید را هم متوجه شوند. یکی از ترفندهای مرورگر Safari برای جلوگیری از این کار، امکان مخفی کردن آدرس آی‌پی شما از دید ترکرها است.

نکات کاربردی سافاری - مخفی کردن آدرس آی پی

کافی است به Settings > Safari > Hide IP Address بروید و گزینه From Trackers را تیک بزنید.

سخن پایانی

در این مطلب با 13 نمونه از ترفند های سافاری که استفاده از آن‌ها می‌تواند تجربه بهتری از کار با این مرورگر در اختیار شما دهد آشنا شدیم. اگر شما نیز ترفندهای دیگری برای مرورگر Safari می‌دانید، حتما آن‌ها را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
15 ترفند مهم و کاربردی ...
.
25 بهمن 1395، 15:25
پاسخ
0
0
[…] […]
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022