معرفی فیلم تک تیر انداز با بازی کامبیز دیرباز؛ بازیگران، تاریخ اکران، نقد و بررسی

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم تک تیرانداز به کارگردانی علی غفاری و تهیه‌کنندگی ابراهیم اصغری زندگی شهید عبدالرسول زرین را به تصویر کشیده است. فیلم ایرانی تک تیرانداز با بازی کامبیز دیرباز رشادت‌های این شهید بزرگوار را نشان می‌دهد. کامبیز دیرباز پس از تجربه موفق خود در سریال «نابرده رنج» بار دیگر با فیلم سینمایی تک تیرانداز به ژانر دفاع مقدس برگشت.

فیلم سینمایی تک تیرانداز به کارگردانی علی غفاری ساخته شد که پیشتر از او سه فصل موفق سریال «بچه مهندس» را دیده بودیم. این فیلم به تهیه‌کنندگی ابراهیم اصغری روایتی از تک تیرانداز ماهر و حماسه‌آفرین جنگ تحمیلی را بازگو می‌کند. فیلم ایرانی تک تیرانداز اولین فیلم سینمایی بود که قبل از اکران در سینما، به دلیل اهمیت داستانش از تلویزیون پخش شد. کامبیز دیرباز که تجربه بازی در ژانر دفاع مقدس را داشت، این بار در نقش شهید عبدالرسول زرین جلوی دوربین رفت. پلازا در ادامه شما را با خلاصه داستان، بازیگران و تاریخ اکران فیلم تک تیرانداز آشنا می‌کند. با ما همراه باشید.

در ادامه می‌خوانید

مدتیست تیزر جدید فیلم تک تیرانداز، محصول انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح منتشر شده است. جدیدترین تیزر فیلم تک تیرانداز را می‌توانید از این قسمت مشاهده کنید.

جزییات ساخت فیلم تک تیر انداز

پیش تولید ساخت فیلم سینمایی تک تیر انداز به کارگردانی علی غفاری و تهیه‌کنندگی ابراهیم اصغری از سال 1399 آغاز شد. تمامی سکانس‌های فیلم ایرانی تک تیرانداز را در شهرک سینمایی دفاع مقدس فیلمبرداری کردند. ساخت این فیلم ژانر دفاع مقدس حدود 4 ماه زمان برد. تا اینکه عوامل آن با تلاش‌های شبانه‌روزی در ایام کرونا توانستند تک تیرانداز ایرانی را به سی و نهمین جشنواره فیلم فجر برسانند.

علی غفاری کارگردان تک تیرانداز در خصوص ساخت این فیلم عنوان کرد:

فیلم ایرانی تک تیر انداز جهان‌بینی شهید عبدالرسول زرین را نسبت به جنگ و مبارزه نشان می‌دهد. شما در این فیلم به خوبی شاهد تفاوت نگاه شهید زرین با دیگر تک تیراندازان جهان هستید. فیلم سینمایی تک تیرانداز زندگی‌نامه شهید زرین را نشان نمی‌دهد بلکه فقط برشی از حضور دلیرانه او در جبه‌های جنگ معاصر خواهد بود.

آشنایی با شهید عبدالرسول زرین؛ قهرمان 8 سال دفاع مقدس

فیلم سینمایی تک تیرانداز

«شهید عبدالرسول زرین» یکی از قهرمانان تک تیرانداز جنگ تحمیلی معاصر است. او سال 1320 در روستای قلعه گل از توابع کهکیلویه و بویر احمد متولد شد. شهید زرین در کودکی والدین خود را از دست داد و نزد دایی‌اش زندگی می‌کرد. او خیلی زود در سن 20 سالگی ازدواج کرد و صاحب 7 فرزند است. شهید عبدالرسول زرین، تک تیرانداز ایرانی در جنگ ایران و عراق به کابوسی برای نیروهای بعثی تبدیل شده بود.

او در نشانه‌گیری بسیار توانمند ظاهر می‌شد و توانست با 700 الی 3000 شلیک بسیاری از نیروهای دشمن را از بین ببرد. به همین دلیل فرماندهان عراقی به او لقب «شکارچی خمینی» داده بودند. عبدالرسول زرین در تاریخ 11 اسفند ماه 1362 و در عملیات خیبر به شهادت رسید و فیلم تک تیرانداز پس از گذشت 38 سال از شهادت وی با بازی کامبیز دیرباز در نقش این شهید والامقام ساخته شد.

داستان فیلم ایرانی تک تیر انداز

فیلم تک تیرانداز ایرانی - فیلم سینمایی تک تیرانداز

فیلمنامه فیلم سینمایی تک تیر انداز به قلم بهنام علیزاده و رضا خمسه نوشته شد. این فیلم قهرمان محور، قصه رشادت‌های دلیرانه و موفق شهید عبدالرسول زرین را به تصویر کشیده است. فیلم تک تیر انداز به کارگردانی علی غفاری ابتدا قرار بود با نام «شکار شکارچی» معرفی شود. این نام به دلیل لقب شهید زرین که او را «شکارچی جنگ» می‌دانستند انتخاب شده بود.

شهید عبدالرسول زرین حدود 700 الی 3000 شلیک موفق داشت و توانست به تنهایی هزاران نفر از نیروهای بعثی را متوقف کند. به همین دلیل شهید خرازی او را به عنوان یک «گردان تک نفره» معرفی کرد. در خلاصه داستان فیلم تک تیرانداز ایرانی آمده است که:

تک تیرانداز ایرانی تبدیل به کابوسی مرگبار برای افسران و فرماندهان ارتش بعثی شده بود. تا جایی که صدام شخصا جایزه ای برای سر او تعیین می‌کند.

فیلم اکشن تک تیر انداز محصول انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح است. بیشترین صحنه‌های فیلم، قصه رشادت‌های دلیرانه شهید زرین در دل دشمن را روایت می‌کند. شما در این فیلم شاهد نبرد سهمگینی بین شهید زرین و دشمنان بعثی خواهید بود. که نتیجه این نبرد جلوگیری از عملیات دشمن و از بین بردن تعداد زیادی از آنان است.

در سینمای آمریکا نیز فیلم (تک تیرانداز آمریکایی – American Sniper) با موضوعی شبیه به فیلم تک تیر انداز ساخته شده است که در آن بردلی کوپر در نقش «کریس کایل» یکی از تک تیراندازان نیروهای آمریکا بازی کرده است.

بازیگران فیلم سینمایی تک تیر انداز

فیلم تک تیرانداز به کارگردانی علی غفاری از تیم بازیگران ایرانی و خارجی تشکیل شده است. برخی از بازیگران خارجی این فیلم سینمایی که در نقش نیروهای بعثی بازی کرده‌اند، از کشورهای نیجریه، مصر، ساحل آج و سنگال انتخاب شده‌اند . اما مهم‌ترین بازیگر تک تیرانداز ایرانی «کامبیز دیرباز» است که نقش شهید زرین را ایفا کرد. در ادامه مروری بر بیوگرافی کامبیز دیرباز، امیررضا دلاوری و علیرضا کمالی خواهیم داشت.

کامبیز دیرباز؛ بازیگر نقش شهید زرین در تک تیرانداز ایرانی

کامبیز دیرباز؛ بازیگر نقش شهید زرین در تک تیرانداز ایرانی

 • سن: 46 سال
 • آثار مطرح: همسفر، رستوران خانوادگی، در چشم باد، نابرده رنج، پریدخت، آقا و خانم سنگی، گاندو، زیر پای مادر، دوئل، به نام پدر، اخراجی‌ها

«کامبیز دیرباز» از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون است که او را بیشتر با سریال خاطره‌انگیز «نابرده رنج» به یاد می‌آوریم. کامبیز دیرباز فعالیت هنری خود را با فیلم «دختران انتظار» در سال 1378 آغاز کرد. او توانست با بازی در فیلم سینمایی «دوئل» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست بیاورد.

نقش مجید سوزوکی در فیلم اخراجی‌ها دیگر اثر ماندگار کامبیز دیرباز به‌شمار می‌آید. عده زیادی او را از بازیگران موفق و شناخته شده عرصه کمدی می‌دانند. اما دیرباز در آثار جدی و اکشن زیادی همچون تک تیرانداز حضور داشته است. فیلم تک تیرانداز کامبیز دیرباز با بازی درخشان او در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر بسیار موفق ظاهر شد.

کامبیز دیرباز یکی از انتخاب‌های سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد بود که سرانجام این جایزه به رضا عطاران رسید. علی غفاری کارگردان فیلم اکشن تک تیرانداز از کامبیز دیرباز به عنوان بازیگر بااخلاق و متعهد سینما یاد می‌کند. علاوه‌بر آن نزدیکی سن شهید زرین به کامبیز دیرباز را یکی‌دیگر از دلایل انتخاب او برای بازی این نقش دانست.

امیررضا دلاوری؛ بازیگر نقش شهید خرازی در فیلم اکشن تک تیر انداز

امیررضا دلاوری - بازیگر نقش شهید خرازی در فیلم اکشن تک تیر انداز

 • سن: 45 سال
 • آثار مطرح: آهوی ماه نهم، ما چند نفر، عملیات 125، مختارنامه، بیدار باش، هفت سنگ، یادداشت‌های یک زن خانه‌دار، هیئت مدیره، وارش، آزاد به قید شرط

«امیررضا دلاوری» در فیلم سینمایی تک تیرانداز نقش شهید حسین خرازی را بازی می‌کند. حسین خرازی از فرماندهان جنگ تحمیلی هشت ساله بود و شهید عبدالرسول زرین را با لقب «گردان تک نفره» معرفی کرد. امیررضا دلاوری از سال 1374 فعالیت هنری خود را با بازی در یک کلیپ موسیقی آغاز کرد. این کلیپ توسط مسعود آب‌پرور ساخته شده بود. حضور او در این اثر هنری باعث شد تا مدتی بعد برای بازی در فیلم «مهر خوبان» ساخته یوسف سیدمهدوی انتخاب شود.

علیرضا کمالی؛ بازیگر فیلم سینمایی تک‌ تیر انداز

علیرضا کمالی - بازیگر فیلم سینمایی تک‌ تیر انداز

 • سن: 41 سال
 • آثار مطرح: نرگس، گل بارون‌زده، شوق پرواز، انقلاب زیبا، نفس، لحظه گرگ و میش، وارش، ملک سلیمان، سد معبر، آبادان یازده 60، هفت و نیم، معکوس

«علیرضا کمالی» با نام کامل علیرضا کمالی‌نژاد از بازیگران شناخته شده تلویزیون و سینمای کشورمان است. او با سریال «نفس» به کارگردانی جلیل سامان به شهرت رسید و سریال «لحظه گرک و میش» ساخته احمد کاوری بیش از پیش بر محبوبیتش افزود. علیرضا کمالی بازیگری را از سال 1382 آغاز کرد اما اولین اثر او هیچ‌گاه پخش نشد. سپس با حضور در پروژه «ملک سلیمان» ساخته شهریار بحرانی موجب تحسین منتقدین شد.

سایر بازیگران فیلم اکشن تک تیرانداز عبارتند از:

 • اسماعیل خلج
 • عبدالرضا نصاری
 • حسین پوریده
 • حسین شریفی
 • مالک محمدآبادی
 • انوش معظمی
 • عبدالحلیم تقلبی

عوامل فیلم ایرانی تک تیر انداز

فیلم اکشن تک تیر انداز از سال 139 با تلاش‌ها و زحمات شبانه‌روزی تیم پشت صحنه 120 نفره ساخته شد. این گروه پرتلاش در روزهای کرونایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشغول فیلمبرداری تک تیرانداز ایرانی بودند. در ادامه با برخی از عوامل پشت صحنه این فیلم سینمایی آشنا می‌شوید.

 • کارگردان: علی غفاری
 • تهیه‌کننده: ابراهیم اصغری
 • نویسنده: بهنام علیزاده/رضا خمسه
 • مدیر فیلمبرداری: سعید براتی
 • تدوین: حسین ایوبی
 • مدیر تولید: عباس دقاقی
 • مدیر صدابرداری: شهرام متولی‌باشی
 • برنامه‌ریز و دستیار اول کارگردان: مجید کرباسیان
 • طراح گریم: محسن ملکی
 • طراح لباس: عباس بلوندی
 • طراح صحنه: حبیب کریم‌زاده
 • طراح جلوه‌های ویژه میدانی: ایمان کرمیان
 • طراح بدلکاری: امیرحسین خنجری
 • منشی صحنه: ساناز فراهانی
 • مدیر تدارکات: رامین بهزادی
 • عکاس: آرش شاه‌محمدی

تاریخ اکران فیلم تک‌تیر انداز

فیلم تک تیرانداز/فیلم ایرانی تک تیرانداز

فیلم کامل تک تیرانداز ایرانی به کارگردانی علی غفاری اولین فیلم سینمایی بود که قبل از اکران عمومی در فروردین ماه 1400 از تلویزیون پخش شد. اکران عمومی این فیلم همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در سینماهای کشور انجام شد. فیلم سینمایی تک تیر انداز به تهیه‌کنندگی ابراهیم اصغری یک فیلم عرفانی ژانر دفاع مقدس است که علارغم انتظار تهیه‌کننده، از اقبال خوبی برای فروش در سینما برخوردار نشد. با این حال تک تیرانداز ایرانی را باید یکی از فیلم‌های موفق سی و نهمین جشنواره فیلم فجر دانست.

سخن پایانی

فیلم تک تیرانداز به کارگردانی علی غفاری داستان رشادت‌های دلیرانه شهید عبدالرسول زرین را در هشت سال جنگ تحمیلی به تصویر کشیده است. این فیلم به تهیه‌کنندگی ابراهیم اصغری و با حمایت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس ساخته شد. کامبیز دیرباز بازیگر نقش شهید زرین در این فیلم بار دیگر بازی در ژانر دفاع مقدس را تجربه کرده است. فیلم سینمایی تک تیرانداز در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کرد و تحسین منتقدین را به دست آورد. ما در این مقاله به معرفی خلاصه داستان و بازیگران فیلم ایرانی تک تیرانداز پرداختیم. شما به تماشای فیلم سینمایی ژانر دفاع مقدس علاقه‌مندید؟ نظرات خود را با ما در قسمت دیدگاه‌های پلازا به اشتراک بگذارید.

 

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
مبین مسعودی نسب
.
23 آبان 1399، 14:41
پاسخ
0
0
ای کاش اسم فیلم گردان تک نفره بود.جالب تر می شد!
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022