فبلت چیست و چه تفاوتی با موبایل و تبلت دارد؟

فبلت
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در این مقاله قصد داریم یکی دیگر از تکنولوژی‌های دنیا یعنی فبلت را به شما معرفی کنیم. اگر می‌خواهید بدانید که فبلت چیست و چه ویژگی‌های به خصوصی دارد و تفاوت‌ آن با موبایل و تبلت چیست، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

یک حقیقت ساده! جابجایی یک تبلت بسیار آسانتر از جابجا کردن یک لپتاپ است. به همین دلیل است که استفاده از تبلت‌ها برای انجام کارها در فضاهای بیرون از خانه بسیار رایج شده و تنوعی گسترده از تبلت‌ها وارد بازار شده‌اند. به همین ترتیب، که برای انطباق بیشتر با نیازهای خریداران، فبلت‌‌ها وارد بازار شدند که ترکیبی از ویژگی‌های موبایل‌ها و تبلت‌ها را به کاربران ارائه دهند. در ادامه این مقاله از پلازا به توضیح فبلت و تفاوت‌های آن با گوشی‌ها و تبلت‌ها و مزایا و معایبی که می‌تواند داشته باشد خواهیم پرداخت.

در ادامه می‌خوانید

فبلت چیست

فبلت چیست؟

فبلت یک دستگاه الکترونیکی با سایز بین 5 تا 7 اینچ و ترکیبی از ویژگی‌های موبایل‌ها (Smartphone) و تبلت‌ها (Tablet) است که می‌تواند به جای این دو دستگاه به کار برده شود. نام این دستگاه همانطور که احتمالا خودتان هم حدس زده‌اید، از ترکیب این دو واژه برگرفته شده است. ابعاد این دستگاه هم همانند ویژگی‌ها، در میانه ابعاد استاندارد اتخاذ شده برای موبایل‌ها و تبلت‌ها قرار می‌گیرد. به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم که فبلت، گوشی موبایلی با اندازه بیش از 5.5 اینچ است.

فبلت - فبلت چیست

تفاوت فبلت با موبایل و تبلت

بیشتر مردم با گوشی‌های موبایل آشنایی دارند و از زیر و بم ویژگی‌های آن با خبرند. اما زمانی که باید میان تبلت‌ها و فبلت‌ها گزینه مناسبتر برای نیاز خود را انتخاب کنند، گیج می‌شوند. چرا که شباهت بسیاری در کاربرد، ظاهر و اسامی عامیانه دارند و بنظر می‌آید تفاوت تنها در سایز آنها است. اما در واقع اینها دستگاه‌هایی متفاوت برای اهداف متفاوتی هستند.

فبلت‌ها بزرگتر، سریع‌تر و احتمالا گران‌تر از موبایل‌ها هستند. آنقدری بزرگتر هستند که احتمالا باید برای استفاده از آنها، از هر دو دست خود کمک بگیرید (بین 5.6 تا 7 اینچ). اما فرق فبلت و گوشی در سایز این است که دستگاه‌های با اندازه زیر 5.5 اینچ، موبایل تلقی می‌شوند و از آن بزرگتر فبلت نامیده می‌شود.

در طرف دیگر تبلت‌ها را داریم که اندازه‌ای حدودا 7 اینچی دارند. تبلت‌ها در واقع به عنوان یک کامپیوتر پرتابل هستند و ویژگی‌های مشترک بسیاری با موبایل‌ها و فبلت‌ها دارند. برای اینکه بهتر تفاوت‌های این سه دستگاه را درک کنید، به مقایسه آنها از وجوه مختلف می‌پردازیم:

طراحی و ساختار

یک تفاوت فبلت و تبلت این است که اکثر تبلت‌ها حاشیه صفحه نمایش بزرگی دارند (که حتی گاهی تا 10 میلیمتر هم می‌رسد). اما این حاشیه در فبلت‌ها بسیار کمتر است.

فرق فبلت و تبلت می‌تواند در این باشد که تبلت‌ها آنچنان هم مناسب حمل شدن نیستند. بلکه شما احتمالا باید برای استفاده از آنها، تبلت را روی یک پایه نگهدارنده قرار دهید. در واقع تبلت آن دستگاهی نیست که بتوانید در حال گشت و گذار در خیابان از آن استفاده کنید، بلکه باید آنرا برای ایمنی بیشتر در یک کاور مناسب قرار دهید. این در حالی است که فبلت‌ها انتخاب بهتری برای حمل و برای استفاده راحت‌تر هستند. درست مثل گوشی‌های موبایل که به آسانی در حین جابجایی قابلیت استفاده دارند.

از نظر وزنی باید گفت که فبلت‌ها سبک‌تر از تبلت‌ها هستند، که به منظور جابجایی راحت‌تر دستگاه است. در این میان موبایل‌ها به سبب داشتن کوچک‌ترین اندازه، وزن کمتری نسبت به دو دستگاه دیگر دارند.

انواع فبلت

صفحه نمایش

از آنجایی که سایز در تعیین اندازه صفحه نمایش عامل اصلی است، واضح است که تبلت‌ها از سایز صفحه نمایش بزرگتری برخوردارند. این اندازه در تبلت‌ها از 7 اینچ شروع می‌شود در حالی که حداکثر اندازه آن در یک فبلت 6.5 است. البته تعداد اندکی فبلت با اندازه‌های 6.8 یا 6.9 اینچ وجود دارند. اما اکثرا در سایز صفحه نمایش تفاوت حداقل یک اینچی دارند. سایز صفحه نمایش موبایل‌ها همانطور که از مقایسه اندازه‌ها بر‌می‌آید، از همه کوچک‌تر است.

دلیل این تفاوت در این است که تمرکز در ساخت صفحه نمایش در تبلت‌ها به نمایش گذاشتن حجم بیشتری از محتوا روی صفحه نمایش بوده است. اما در فبلت‌ها و موبایل‌ها تمرکز هرچه بیشتر بر قابلیت جابجایی دستگاه است. در این میان موبایل‌ها با داشتن کوچترین سایز، قابلیت جابجایی بسیار بهتری دارند.

درباره کیفیت صفحه نمایش‌ها باید بگوییم که فبلت‌ها معمولا کیفیت بهتری دارند. فبلت‌های آخرین مدل حتی کیفیت Full HD دارند. در حالی که صفحه نمایش بزرگ تبلت‌ها نشان دهنده تراکم کمتر پیکسل‌ها است. این تراکم در فبلت به طور متوسط 240 PPI و در تبلت 209 PPI است که البته تفاوت قابل توجهی است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که اخیرا تبلت‌هایی با رزولوشن و پیکسل‌های بسیار بالاتری هم وارد بازار شده‌اند.

قابلیت های فبلت

قابلیت تماس گرفتن در فبلت ها

از قابلیت های فبلت، برقراری تماس است (مانند موبایل‌ها). در واقع فبلت ها در این زمینه پلی هستند میان تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل. همچنین اندازه فبلت به شما این اجازه را می‌دهد که به راحتی آنرا کنار گوش خود نگه داشته و با آن صحبت کنید. در حال حاضر بسیاری از پرچمداران گوشی‌های موبایل اندازه‌های بسیار بزرگی دارند و در واقع فبلت به شمار می آیند.

البته تبلت‌هایی با قابلیت جاگذاری سیم کارت هم ساخته شده‌اند. اما این تنها محدود به یک ویژگی خواهد ماند. چرا که با توجه به اندازه تبلت، استفاده از تبلت به عنوان وسیله‌ای برای برقراری تماس چندان زیاد نخواهد بود.

توضیح فبلت

دوربین کدام بهتر است

کیفیت دوربین انواع فبلت ها و موبایل‌ها بسیار بالاست و مناسب عکسبرداری هستند. درحالی که تبلت‌ها آنچنان مناسب عکس انداختن نیستند. البته به دلیل افزایش رقابت، دوربین‌های تبلت‌ها هم ارتقا داده شده‌اند اما همچنان موبایل‌ها و فبلت‌ها از کیفیت بالاتری برخوردارند. بنابراین برای افرادی که توقع عکسبرداری آسان و با کیفیت بالاتری دارند، فبلت و موبایل گزینه مناسبتری است.

تفاوت فبلت و تبلت

کاربرد فبلت ها

فبلت ترکیبی است از موبایل و تبلت. شما می‌توانید با فبلت تماس بگیرید. از اپلیکیشن‌های مورد نظر خود استفاده کنید، عکس بگیرید و با صفحه نمایش بزرگ آن به انجام کارهای خود بپردازید. حتی تعدادی از آنها دارای قلم هستند که استفاده از آنها را راحت‌تر می‌کند.

تبلت‌ها بیشتر برای انجام کارها، مطالعه، ارائه‌ها و کنفرانس‌های اداری، کار با اکسل و مشاهده کردن فیلم و بازی کردن و… هستند. در بعضی رستوران‌ها از تبلت‌ها به عنوان منو و برای ثبت سفارش استفاده می‌شود.

در مقایسه با این دو، گوشی‌های موبایل از ویژگی‌های خلاقانه کمتری برخوردارند. برای انجام کارهایی از قبیل ادیت فیلم‌ها و یا کار با داده‌ها و متون، تبلت و فبلت گزینه بهتری هستند.

فرق فبلت و تبلت

سوالات متداول

1. ویژگی فبلت چیست؟

فبلت‌ها قابلیت برقراری تماس٬ عکسبرداری و فیلمبرداری٬ انجام کارهای اداری مانند کار با محتواهای متنی و برنامه‌هایی مانند اکسل و... را دارند. شما به راحتی می‌توانید با فبلت به تماشای فیلم بپردازید و یا با آن بازی کنید. فبلت‌ها در واقع ترکیبی از ویژگی‌های تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل هستند.

2. ویژگی فبلت در گوشی چیست؟

فبلت ها از تمامی ویژگی‌های گوشی‌های موبایل برخوردارند. در واقع فبلت یک موبایل با اندازه بین 5.6 تا 7 اینچ است.

کلام آخر

باید بگوییم که برای افرادی که قصد استفاده از اپلیکیشن‌ها را دارند، علاقمند به عکس گرفتن، بازی کردن و فیلم دیدن هستند و قابلیت تماس گرفتن برایشان مهم است، فبلت انتخاب بهتری است. البته اگر این ویژگی‌ها را در دستگاهی با اندازه کوچکتری می‌خواهند باید یک موبایل خریداری کنند. اما برای افرادی که به منظور انجام کارها (مثلا طراحی نقشه‌ها) و کاربردهای اداری به دنبال دستگاه مناسب هستند، تبلت انتخاب بهتری می‌تواند باشد. در این مقاله از ویژگی‌های فبلت‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل صحبت شد. شما هم می‌توانید نظرات خود را درباره کاربرد هر یک از این دستگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022