نرم افزار تست باتری لپ تاپ | با این برنامه ها از سلامت باتری لپ تاپ باخبر شوید

نرم افزار تست باتری لپ تاپ / برنامه تست باطری لپتاپ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

باتری لپتاپ یکی از قطعات کلیدی هر لپ تاپ است با این حال ما در بیشتر مواقع از سلامت آن باخبر نیستیم. ویندوز نیز ممکن است اطلاعات کافی در مورد باتری را به ما ندهد. به همین دلیل است که یک نرم افزار تست باتری لپ تاپ می‌تواند تا حدود زیادی به ما در زیرنظر گرفتن عمر، تشخیص سلامت باتری لپتاپ و فشاری که برنامه ها به باطری می‌آورند کمک کند.

باتری‌ها در هر دستگاهی که باشند از گوشی‌های هوشمند تا لپ‌تاپ‌ها، به مرور زمان دچار فرسایش می‌شوند و مانند روز اول کار نمی‌کنند. این کار نکردن ممکن است خودش را در قالب مواردی مثل عدم نگه داشتن شارژ به اندازه قبل و همچنین شارژدهی پایین خودش را نشان دهد. به همین دلیل بهتر است همواره سلامت باتری را زیرنظر داشته باشیم. بهترین راه برای انجام اینکار هم کمک گرفتن از برنامه های تست سلامت باتری لپتاپ است. در اینجا است که برنامه های تشخیص سلامت باتری لپتاپ بکار می‌آیند.

در ادامه می‌خوانید

نرم افزار های تست باتری لپ تاپ | آموزش تست باتری لپ تاپ با نرم افزار

باتری یک دستگاه شیمیایی با منبع محدود است. به طور طبیعی هر باتری با گذشت زمان، حرارت دیدن و فشار زیادی که برای تامین نیروی قطعات مختلف تحمل می‌کند، تحلیل می‌رود و بر عملکرد کل دستگاه اثر می‌گذارد. این فرایندی است که اصلا نمی‌توانیم برای مقابله با آن کاری کنیم. بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم انجام تست های مختلف برای سنجش عمر باتری لپ تاپ است.

1. بررسی سلامت باتری لپ تاپ با فرمان Powercfg

اولین روشی که برای تست عمر باتری لپ تاپ پیش روی شما است اصلا نیازی به دانلود نرم افزار ندارد. یکی از فرمان‌های مخفی ویندوز فرمان، Powercfg است که با بکار گیری آن می‌توانید اطلاعات زیادی از وضعیت سلامت باتری دستگاه خود و همچینین ظرفیت آن بدست بیاورید.

برای دریافت گزارش سلامت باتری با این فرمان ابتدا Command Prompt را در حالت ادمین باز کنید. سپس فرمان  powercfg /batteryreport /output “C:\battery-report.html را تایپ و وارد کنید. با اینکار گزارش سلامت باتری در فرمت HTML و در مسیر در درایو C ذخیره خواهد شد.

برنامه تشخیص سلامت باتری لپتاپ - فرمان Powercfg

بعد از اینکه فایل را باز کردید ابتدا به تفاوت میان Design Capacity و Full Charge Capacity نگاه کنید. گزینه اول ظرفیت اولیه باتری است و گزینه دوم ظرفیت فعلی آن را نشان می‌دهد. با گذشت زمان ظرفیت فعلی کمتر و کمتر از ظرفیت اولیه خواهد شد.

همچنین بخوانید :

نرم افزار تست باتری لپ تاپ - فرمان تست سلامت باتری لپتاپ

همچنین در قسمت Recent usage می‌توانید مصرف باتری در ساعت‌های مختلف را ببینید. مثلا در زمانی که باتری به برق بوده چقدر مصرف داشتید و در زمانی که باتری به برق متصل نبوده و لپ تاپ در حالت آماده بکار بوده چقدر انرژی مصرف شده است.

نرم افزار تست باتری لپ تاپ - خط فرمان مخفی ویندوز برای تست باطری لپ تاپ

با کمک این گزارش بدون نیاز به دانلود نرم افزار تست سلامت باتری لپ تاپ می‌توانید از وضعیت باتری مطلع شوید و اگر ظرفیت باتری از ظرفیت اولیه کمتر بود، یک باتری جدید خریداری کنید.

2. برنامه تست باطری لپتاپ BatteryInfoView

برنامه تشخیص سلامت باتری لپتاپ - بهترین نرم افزار تست باتری لپ تاپ - BatteryInfoView

یکی از بهترین نرم افزار تست باطری لپ تاپ برنامه BatteryInfoView است، این برنامه تمام اطلاعاتی که در مورد باتری نیاز داشته باشید را به شما نشان می‌دهد. اگر به مسیر View > Show Battery Information بروید، می‌توانید جزییاتی مثل ظرفیت اولیه، ظرفیت فعلی، وضعیت سلامت باتری، چرخه‌های شارژ و دشارژ و سایر موارد را مشاهده کنید.

همچنین در مسیر View > Show Battery Log هم می‌توانید جزییات بیشتری مثل ظرفیت باتری به درصد، ولتاژ و حتی نوع باتری لپ تاپ را ببینید.

3. برنامه تشخیص سلامت باتری لپتاپ PassMark BatteryMon

تست عمر باتری لپ تاپ - برنامه تشخیص سلامت باتری لپتاپ PassMark BatteryMon

نرم افزار دیگری که برای تست سالم بودن باتری لپ تاپ می‌توانید از آن کمک بگیرید PassMark BatteryMon است. این برنامه با ارائه یک گراف به شما امکان زیرنظر قراردادن باتری را بصورت زنده می‌دهد. در نمودار این برنامه ستون عمودی درصد شارژ را نشان می‌دهد و خط افقی پایین هم ساعت و زمانی که برنامه درصد باتری را ثبت کرده را نشان می‌دهد.

این برنامه می‌تواند ضریب تقریبی شارژ و دشارژ شدن باتری را در یک بازه زمانی بخصوص در اختیار شما قرار دهد تا از این طریق بشکل بهتری بتوانید ببینید سلامت باتری در طول زمان چقدر تحلیل رفته است.

4. Save Battery

برنامه تشخیص سلامت باتری لپتاپ / بهترین نرم افزارهای تست سلامت باطری لپ تاپ - Save Battery

یکی دیگر از بهترین نرم افزارهای تست سلامت باطری لپ تاپ Save Battery است. یک برنامه بسیار ساده برای تست عمر باتری لپ تاپ، که حتی برای تبلت‌ها هم قابل استفاده است. صفحه اصلی برنامه وضعیت شارژ و تخلیه شارژ باتری را بصورت انیمیشن به شما نشان می‌دهد. همچنین اطلاعاتی مثل ظرفیت اولیه، ظرفیت فعلی، آخرین باری که باتری به برق وصل بوده و مدت زمان تقریبی که از شارژ باتری باقی مانده نیز از دیگر جزییاتی هستند که در این برنامه می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

5. برنامه تشخیص سلامت باتری لپتاپ Smarter Battery

برنامه تست باطری لپتاپ - برنامه تشخیص سلامت باتری لپتاپ Smarter Battery

اما اگر برای دانلود تست باتری لپ تاپ به یک برنامه کامل‌تر نیاز دارید، Smarter Battery می‌تواند گزینه مناسبی باشد. این برنامه تمام ابزارهای لازم برای تست عمر باتری لپ تاپ را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین قادر به کالیبره کردن باتری و ارائه اطلاعات تخصصی در مورد باتری از طریق فایل‌های متنی است.

برنامه تاریخچه شارژ باتری را در بین چرخه‌های شارژ و دشارژ در اختیار شما قرار می‌دهد و همچنین به شما می‌گوید باتری چند بار کاملا تخلیه شده است. همچنین در بخش گراف برنامه می‌توانید وضعیت باتری را در طول زمان زیرنظر داشته باشید و آن را در یک گراف مشاهده کنید.

6. برنامه تست باطری لپتاپ Pure Battery Analytics

نرم افزار تست باتری لپ تاپ - برنامه تست باطری لپتاپ Pure Battery Analytics

یکی از نرم افزار های بسیار عالی برای تست باتری لپ تاپ ایسوس یا اچ پی Pure Battery Analytics است. در صفحه اول این برنامه بصورت خلاصه می‌توانید وضعیت فعلی باتری، تنظیمات بالا آمدن ویندوز که روی عمر باتری تاثیر منفی دارند و همچنین ظرفیت اولیه و فعلی باطری را مشاهده کنید.

اگر به بخش Analytics برنامه بروید جزییات بیشتری مثل تغییرات در درصد شارژ باتری در طول زمان به شما نشان داده می‌شود. برنامه همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا وقتی درصد شارژ باتری از حد معینی فراتر یا پایین‌تر رفت یک نوتیفیکیشن دریافت و مطلع شوید. این برنامه حتی دزدگیر هم دارد که می‌توانید هروقت لپ تاپ شما به سرقت رفت آن را فعال کنید.

 

سخن پایانی

نرم افزار تست باتری لپ تاپ می‌تواند تا حد زیادی به شما در بهبود سلامت باتری لپ تاپ خود کمک کند. با این برنامه های تست باطری لپتاپ می‌توانید اطلاعات و جزییات مختلفی از وضعیت باتری دریافت کنید و در صورتی که باتری دچار مشکل شد، خیلی زودتر از اینکه بصورت ناگهانی از دسترس خارج شود، یک باتری جدید خریداری و جایگزین آن کنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401