آموزش افزایش سرعت ویندوز 10 و 11 با غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری

غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ویندوز 11 یک ویندوز جذاب است و هیچ کس با این موضوع مخالفتی ندارد. اما چیزهای بیشتری پشت آن در حال وقوع است. آیا می‎دانید که برای سرعت بیشتر باید غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10  و 11 را انجام دهید؟ در این مقاله آموزش غیر فعال کردن سرویس های غیر ضروری را به شما خواهیم گفت.

بسیاری از ما در مورد سرویس‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند غافل می‌شویم، اگرچه این سرویس‌ها تجربه ویندوز 11 را کامل می‌کنند، اما سرعت ویندوز شما را کاهش می‌دهند.

در عین حال، باید توجه داشته باشید که همه این خدمات مطابق با نیازهای خاص شما نیستند. ویندوز محبوب ترین سیستم عامل دسکتاپ است که عمدتاً به این دلیل است که نیازهای عمومی را برآورده می‌کند و ظاهری زیبا دارد. با این حال، بهینه سازی آن برای استفاده شخصی شما بسیار آسان است و می‌توانید به راحتی خدماتی را که نیاز ندارید غیرفعال کنید. در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید که کدام سرویس‌ها را می‌توانید با خیال راحت در ویندوز 11 غیرفعال کنید و چگونه این کار را انجام دهید.

در ادامه می‌خوانیم

چرا باید برخی از سرویس های ویندوز 11 را غیرفعال کنید؟

آموزش غیر فعال کردن سرویس های غیر ضروری

اگر می‌خواهید ویندوز 11 را روی سخت افزار سیستم خود سریع تر کنید، غیرفعال کردن سرویس‌های بی اهمیت یکی از روش های افزایش سرعت ویندوز 10 با حذف سرویس های غیر ضروری است که می‌توانید انجام دهید. سرویس‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، بدون اینکه تأثیری بر استفاده روزانه شما داشته باشند، چیزی بیش از ذخیره‌سازی منابع نیستند.

صرف نظر از اینکه سرویس‌های بومی هستند یا نه، اگر می‌دانید هرگز از آن سرویس یا خدمات مرتبط با آن استفاده نمی‌کنید، می‌توانید آن‌ها را غیرفعال کنید. در صورت شک، همیشه می توانید روی یک سرویس کلیک کنید و توضیحات آن را بخوانید. به طور پیش فرض، پنجره Services توضیحات سرویس انتخاب شده را در پانل سمت چپ نمایش می‌دهد. اگر آن را نمی‌بینید، روی تب Extended در پایین کلیک کنید، سپس روی یک سرویس کلیک کنید تا توضیحات آن را دریافت کنید.

 

با غیرفعال کردن سرویس‌های ویندوز 11 چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی سرویسی در ویندوز 11 غیرفعال می‌شود، روشن نمی‌شود مگر اینکه به صورت دستی انجام شود. این تضمین می‌کند که سرویس‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید، به‌طور غیر ضروری در پس‌زمینه اجرا نمی‌شوند و منابع ارزشمند سیستم شما برای بهبود عملکرد سیستم در کل استفاده می‌شوند.

 

آموزش غیر فعال کردن سرویس های غیر ضروری در ویندوز 10 و 11

غیرفعال کردن سرویس‌ها منابع مورد استفاده در پس‌زمینه را آزاد می‌کند و به برنامه‌ها و سرویس‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌کنید، اجازه می‌دهد از فضای اضافی حافظه بهره‌مند شوند. این چیزی است که گیمرها اغلب انجام می‌دهند و ما افراد معمولی می‎توانیم از آن‌ها یاد بگیریم.

روش غیرفعال کردن یک سرویس برای همه سرویس‎ها یکسان است. در اینجا نحوه غیرفعال کردن یک سرویس آمده است:

 • دکمه‌های Win + R را فشار دهید تا کادر RUN باز شود، services.msc را تایپ کنید و Enter را بزنید.
 • با این کار پنجره “سرویس‌ها” باز می‌شود. در اینجا، مجموعه‌ای از سرویس‌ها را مشاهده خواهید کرد که برخی از آن‌ها ممکن است در پس‌زمینه در حال اجرا باشند و برخی نیز تنظیم شده‌اند که هنگام راه‌اندازی اجرا شوند.

روش های افزایش سرعت ویندوز 10 با حذف سرویس های غیر ضروری

 • در اینجا سرویسی را که می‌خواهید غیرفعال کنید پیدا کنید و روی آن دوبار کلیک کنید.
 • اگر در حال اجرا است، روی Stop کلیک کنید.
 • سپس روی دکمه در کنار «Startup type» کلیک کنید و از لیست کشویی Manual را انتخاب کنید.
 • روی OK کلیک کنید.
 • سرویس انتخابی شما اکنون غیرفعال است.

اما دانستن اینکه کدام سرویس‌ها را غیرفعال کنید و کدام یک را به حال خود رها کنید، ممکن است چندان آسان نباشد. برای اینکه بدانید کدام یک از سرویس‌ها را می‌توانید با خیال راحت از این طریق غیرفعال کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

 

معرفی و غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10 و 11

چند سرویس وجود دارد که اصلاً نباید آن‌ها را لمس کنید. این‌ها برای اجرای توابع اساسی، ویژگی‌های امنیتی و ایجاد یکپارچه سازی تجربه ویندوز مهم هستند. ما در آموزش غیر فعال کردن سرویس های غیر ضروری، به این‌ها اشاره نمی‌کنیم.

تنها مواردی که در آموزش غیر فعال کردن سرویس های غیر ضروری باید به آن‌ها توجه کنید مواردی هستند که در زیر اشاره کرده ایم. با این حال، حتی در میان موارد زیر، تعدادی وجود دارد که ممکن است در موارد خاص مورد نیاز باشد. برای درک کلی از خدمات، توضیحات اولیه آن‌ها را بخوانید تا بدانید چه زمانی ممکن است به یک سرویس نیاز باشد و کدام یک را می‌توانید بدون مشکل خاموش کنید.

 

غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10: فکس

همانطور که از نامش پیداست، این سرویس تنها در صورتی لازم است که بخواهید فکس ارسال و دریافت کنید. اگر قرار نیست از آن استفاده کنید، که ممکن است برای اکثر مردم اینطور باشد، آن را غیرفعال کنید.

 

سرویس AllJoyn Router Service

معرفی و غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10

این سرویسی است که به شما امکان می‌دهد ویندوز را به اینترنت اشیا متصل کنید و با دستگاه‌هایی مانند تلویزیون‌های هوشمند، یخچال‌ها، لامپ‌ها، ترموستات‌ها و غیره ارتباط برقرار کنید. اگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید یا ویندوز را به آن وصل نمی‌کنید، آن را خاموش کنید.

 

Secondary logon

این سرویس به شما امکان می‌دهد به یک حساب استاندارد با امتیازات مدیریت وارد شوید و برنامه‌های خاصی را اجرا کنید. هنگامی که یک برنامه روی “Run as different user” تنظیم شود، شروع به کار می‌کند. اما اگر شما تنها کاربر رایانه شخصی خود هستید، این را غیرفعال کنید.

 

Connected User Experiences and Telemetry

اگر به حفظ حریم خصوصی اهمیت می‌دهید و نمی‌خواهید داده‌های خود را برای تجزیه و تحلیل به مایکروسافت ارسال کنید، پس این سرویس یکی از بهترین گزینه‌هاست. اگرچه برخی می‌گویند که چنین ارزیابی از داده‌ها برای بهبود کلی ویندوز مهم است، غیرفعال کردن آن تأثیری بر استفاده عادی ندارد و صادقانه بگویم، تجربه ویندوز را خراب نمی‌کند.

 

Program Compatibility Assistant Service 

اگر از نرم افزارهای قدیمی در رایانه شخصی ویندوز 11 خود استفاده نمی‌کنید، می‌توانید به راحتی این سرویس را خاموش کنید. این سرویس به شما امکان می‌دهد مشکلات ناسازگاری نرم افزار را برای بازی‌ها و نرم افزارهای قدیمی شناسایی کنید. اما اگر از برنامه‌های ساخته شده برای ویندوز 10 یا 11 استفاده می‌کنید، آن را غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10 از آموزش بالا استفاده کنید.

 

Device Management Wireless Application Protocol (WAP) Push message Routing Service

این سرویس، سرویس دیگری است که به جمع آوری و ارسال داده‌های کاربر به مایکروسافت کمک می‌کند. حریم خصوصی خود را با غیرفعال کردن آن تقویت کنید، توصیه می‌شود این کار را انجام دهید.

 

سرویس Windows Mobile Hotspot Service

آموزش غیر فعال کردن سرویس های غیر ضروری در ویندوز 10

همانطور که از نام آن پیداست، اگر اتصال اینترنت تلفن همراه خود را با رایانه شخصی خود به اشتراک می‌گذارید، به این سرویس نیاز است. اما اگر آخرین باری که به یک سرویس هات اسپات موبایل وصل شدید را به خاطر نمی‌آورید، ممکن است به دنبال غیرفعال کردن کامل آن باشید.

 

Remote Desktop Configuration و Remote Desktop Services

این دو سرویس به شما امکان می‌دهند به رایانه‌های شخصی دیگر در مجاورت متصل شوید. اگر به اتصال از راه دور نیاز ندارید، این دو سرویس را غیرفعال کنید.

 

سرویس Remote Registry

این سرویس به هر کاربری اجازه می‎دهد تا به رجیستری ویندوز دسترسی داشته باشد و آن را تغییر دهد. به شدت توصیه می‌شود که این سرویس را برای اهداف امنیتی غیرفعال کنید. توانایی شما برای ویرایش رجیستری به صورت محلی تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

همچنین بخوانید :

 

Touch Keyboard and Handwriting Panel Service

همانطور که از نام آن مشخص است، این سرویس ورودی صفحه کلید لمسی و دست نویس را برای صفحه‌های لمسی فعال می‌کند. بنابراین، اگر یکی از آن‌ها را ندارید، آن را غیرفعال کنید.

 

غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10: سرویس Windows Insider

غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10

فقط در صورتی که در برنامه Windows Insider نیستید، این سرویس را غیرفعال کنید. در حال حاضر، از آنجایی که ویندوز 11 فقط از طریق آن در دسترس است، نباید آن را غیرفعال کنید. اما اگر از نسخه نهایی و پایدار ویندوز استفاده می‌کنید و ویژگی‌های آینده ویندوز را آزمایش نمی‌کنید، غیرفعال کردن آن نباید مشکلی ایجاد کند.

 

سرویس Windows Image Acquisition

این سرویس برای افرادی که اسکنرها و دوربین‌های دیجیتال را به رایانه شخصی خود متصل می‌کنند، مهم است. اما اگر یکی از آن‌ها را ندارید، یا هرگز قصد ندارید یکی از آن‌ها را تهیه کنید، آن را غیرفعال کنید.

 

سرویس Windows Connect Now

این سرویس عمدتاً برای لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌هایی است که نیاز به اتصال به شبکه‌ها و دستگاه‌های بی‌سیم (دوربین، چاپگر و سایر رایانه‌های شخصی) دارند. اما اگر راه اندازی دسکتاپ بدون کارت بی سیم دارید، به این سرویس نیازی نخواهید داشت و می‌توانید با خیال راحت آن را غیرفعال کنید.

 

سرویس Windows Defender

فقط در صورتی که آنتی ویروسی دارید که از سیستم شما محافظت می‌کند، توصیه می‌کنیم آن را خاموش کنید و  اگر اینطور باشد، Windows Defender به هر حال عملاً غیرفعال خواهد بود، زیرا آنتی ویروس شخص ثالث به عنوان محافظ اصلی شما عمل می‌کند. غیرفعال کردن Windows Defender در آن نقطه به شما کمک می‌کند تا منابع ارزشمندی را بدون به خطر انداختن امنیت دستگاه خود آزاد کنید.

 

غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10: Downloaded Maps Manager

آیا از نقشه‌های بینگ استفاده می‌کنید؟ این احتمال وجود دارد که بیشتر شما به Google Maps ساخته شده در مرورگر مورد علاقه خود متکی هستید و به Bing Maps اهمیت نمی‌دهید. بنابراین این سرویس غیر ضروری را پیدا کنید و مطمئن شوید که غیرفعال است.

 

Parental Control 

آموزش غیر فعال کردن سرویس های غیر ضروری

این سرویس به والدین این امکان را می‌دهد که محدودیت‌هایی را برای دسترسی فرزندانشان در اینترنت ایجاد کنند. اما، مانند بسیاری از چیزهایی که با Vista آورده شده است، اگر بدانید چگونه محتوای فرزندان خود را در خود مرورگر فیلتر کنید، این منسوخ است. همچنین، اگر بچه ای در اطراف ندارید، این دلیل واضحی برای غیرفعال نگه داشتن این سرویس است.

 

خدمات Xbox

آیا از برنامه Xbox برای بازی کردن استفاده می‌کنید؟ اگر نه، پس به هیچ یک از خدمات Xbox نیاز ندارید. این خدمات شامل «سرویس مدیریت لوازم جانبی ایکس باکس»، «مدیر تأیید اعتبار ایکس باکس لایو»، «ذخیره بازی ایکس باکس لایو» و «سرویس شبکه ایکس باکس لایو» است. این موارد بر استفاده روزانه شما تأثیر نمی‌گذارد مگر اینکه از برنامه Xbox در رایانه شخصی خود استفاده کنید. در این صورت به این‌ها دست نزنید.

 

Security Center

این یکی دیگر از آن خدماتی است که فقط کاربران پیشرفته باید آن را خاموش کنند. عملکردهای این سرویس بسیار مهم است. سیستم را برای مشکلات اسکن می‌کند و شما را در مورد سلامت سیستم، از جمله به روز رسانی‌ها، نصب یا عدم نصب آنتی ویروس، اعلان‌های UAC و سایر پیام‌هایی که در سیستم دریافت می‌کنید، مطلع می‌کند. اگر می‌دانید چگونه این مشکلات را به تنهایی بررسی کنید، می‌توانید بدون هیچ مشکلی سرویس را غیرفعال کنید.  با این حال، اگر مطمئن نیستید که چگونه سلامت سیستم خود را بررسی کنید، این یکی را به حال خود رها کنید.

 

غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10: سرویس Print Spooler

در چند ماه گذشته به چاپگر متصل شده اید؟ اگر نه، پس این سرویس برای شما بی فایده است. اگر قصد ندارید به این زودی از چاپگر استفاده کنید، ادامه دهید و آن را غیرفعال کنید.

 

غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10: Retail Demo Service

در نهایت، این سرویس فقط برای فروشندگان است که باید ویژگی‌های رایانه شخصی و ویندوز را برای مشتریان به نمایش بگذارند. البته یک کاربر معمولی هرگز نیازی به استفاده از چنین سرویسی ندارد و بنابراین می‌تواند بدون هیچ عواقبی آن را غیرفعال کند.

توجه داشته باشید که برخی از این سرویس‌ها ممکن است غیرفعال باشند یا به صورت پیش فرض به صورت دستی تنظیم شوند. با این وجود، خوب است اطمینان حاصل کنید که واقعاً چنین است تا منابع سیستم را آزاد کنید و عملکرد رایانه شخصی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

 

نحوه غیرفعال کردن تمام سرویس‌های شخص ثالث با یک کلیک در ویندوز 11

یک راه سریع وجود دارد که به شما امکان می‌دهد همه سرویس‌های غیر مایکروسافت را یکجا غیرفعال کنید. اگر می‌خواهید همه سرویس‌های شخص ثالث را غیرفعال کنید و عملکرد سیستم خود را به شدت بهبود بخشید، در اینجا می‌توانید این کار را انجام دهید:

 • دکمه‌های Win + R را فشار دهید تا کادر RUN باز شود، msconfig را تایپ کنید و Enter را فشار دهید.
 • برای انتخاب روی برگه “خدمات” کلیک کنید.
 • سپس بر روی Hide all Microsoft services کلیک کنید تا در لیست نشان داده نشوند.

روش های افزایش سرعت ویندوز 10 با حذف سرویس های غیر ضروری

 • آنچه باقی می‌ماند همه برنامه‌های شخص ثالث هستند که می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را بدون تأثیر منفی روی سیستم خود خاموش کنید. اکنون بر روی Disable all کلیک کنید تا آن‌ها خاموش شوند.
 • روی OK کلیک کنید.
 • هنگامی که از شما خواسته شد، برای انجام این کار روی Restart کلیک کنید.

 

سخن پایانی

پنجره Services می‌تواند مکانی برای ایجاد تغییرات بسیار دلهره آور به نظر برسد. آدم هیچوقت نمی‌داند دارد وارد چه چیزی می‌شود. در نهایت، این‌ها برخی از خدماتی هستند که ممکن است برای حفظ عملکرد صحیح ویندوز و ویژگی‌های آن به آن‌ها نیاز داشته باشید. امیدواریم توانسته باشید تشخیص دهید که کدام سرویس‌ها مهم هستند، و بتوانید غیرفعال کردن سرویس های غیر ضروری ویندوز 10 را انجام دهید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022