دلایل کار نکردن کیبورد با سیم و نحوه رفع مشکلات مربوط به آن

وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر / کار نکردن کیبورد سیمی کامپیوتر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر یکی از مشکلاتی است که ممکن است همه ما حداقل یکبار با آن مواجه شویم. کار نکردن کیبورد سیمی کامپیوتر دلایل مختلفی دارد. از مشکلات نرم‌افزاری گرفته تا سخت‌افزاری و هرکدام نیز راه‌حل‌های مخصوص خود را دارند. به همین دلیل است که برای حل مشکلاتی مثل غیرفعال شدن کیبورد سیم دار کامپیوتر ابتدا باید منشا مشکل را پیدا کنیم.

خیلی از کاربران هنگام کار با لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود ناگهان متوجه می‌شوند کیبورد دستگاهشان کار نمی‌کند. نمی‌توانند چیزی تایپ کنند و یا اگر هم موفق به انجام این کار شوند کلمه‌های اشتباهی روی نمایشگر تایپ می‌شوند. در بسیاری از مواقع نیز کیبورد کلا از کار می‌افتد و هیچ واکنشی به انگشتان شما نشان نمی‌دهد. در این مواقع کار نکردن کیبورد ممکن است فکر کنید کیبورد خراب شده و دیگر کاری از دست شما بر نمی‌آید.

البته اگر از کیبوردتان به عنوان یک چوب بیسبال استفاده کرده و آسیب‌های فیزیکی شدیدی به آن وارد کرده باشید خیلی بعید است که بتوانید دوباره آن را به روز اول بازگردانید. در غیر این صورت چندین راه حل مختلف برای رفع مشکل کار نکردن کیبورد وجود دارد که با این آموزش حل مشکل غیرفعال شدن کیبورد سیم دار کامپیوتر می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید. در این مقاله از پلازا به دلایل کار نکردن کیبورد می‌پردازیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر

پیش از اینکه به راه حل‌ها بپردازیم ابتدا باید مشخص کنیم مشکل کیبورد سخت افزاری است یا نرم افزاری. به این صورت می‌توانید تا اندازه قابل توجهی در وقت خود صرفه جویی کنید. برای این کار کامپیوتر را ریبوت کنید و سعی کنید وارد محیط UEFI یا بایوس شوید. معمولا این کار را با فشار دادن کلید Delete یا Esc یا کلید دیگری می‌توانید انجام دهید. اگر با مشکل کار نکردن کیبورد سیمی هنگام بالا آمدن ویندوز مواجه هستید و نمی‌توانید وارد محیط بایوس شوید، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که مشکل غیرفعال شدن کیبورد سیم دار کامپیوتر شما سخت افزاری باشد. اما اگر وارد محیط بایوس می‌شوید و مشکلی در این محیط ندارید مشکل شما نرم افزاری و مربوط به ویندوز است.

دلایل کار نکردن کیبورد: مشکلات نرم افزاری

کیبوردها در انواع و اقسام مختلفی وارد بازار می‌شوند و هر کدام از آن‌ها تا حدود زیادی با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل اگر مشکل کیبورد شما سخت افزاری باشد باید ابتدا نوع کیبورد را مشخص کنید و سپس به دنبال راه‌های برطرف کردن مخصوص همان کیبورد بگردید. اما مشکلات نرم افزاری تقریبا در تمامی این کیبوردها شبیه به هم هستند و راه حل‌های یکسانی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1. کامپیوتر را ریستارت کنید

ریستارت کردن کامپیوتر اولین کاری است که باید برای حل مشکل کار نکردن صفحه کلید یا قفل شدن کیبورد با سیم در آفیس کامپیوتر انجام دهید. در برخی مواقع مشکلات نرم افزاری مثل تداخل یک درایو یا دو برنامه مختلف سبب می‌شوند فعالیت درایور کیبورد متوقف شود. با ریستارت کردن سیستم می‌توانید مشکلات و ارورهایی مثل قفل شدن صفحه کلید با سیم در PC را رفع کنید. البته این راه حل بیشتر برای حل مشکل کار نکردن کیبورد در ویندوز10 کاربرد دارد.

غیرفعال شدن کیبورد سیم دار کامپیوتر - کار نکردن کیبورد سیمی هنگام بالا آمدن ویندوز

کاربران سیستم عامل مک برای حل ارورهای نرم افزاری مربوط به درایو کیبورد باید System Management Controller را ریستارت کنند. برای این کار باید ابتدا سیستم را خاموش کرده و کابل برق را از آن جدا کنید. پس از گذشت 15 ثانیه می‌توانید دوباره سیستم را راه اندازی کنید.

2. بروزرسانی یا نصب دوباره درایوها

اگر کار نکردن کیبورد با ریبوت کردن سیستم برطرف نشد، علت تایپ نکردن کیبورد با سیم در کامپیوتر ممکن است از درایوهای کیبورد باشد. به صورت پیش‌فرض وقتی شما یک کیبورد جدید را به کامپیوتر متصل می‌کنید سیستم عامل به طور خودکار یک درایو سازگار با آن کیبورد را پیدا و نصب می‌کند. در لپ‌تاپ این درایو از قبل روی سیستم نصب شده، مگر اینکه یک کیبورد اکسترنال مثل کیبوردهای گیمینگ را به آن وصل کنید که این کیبوردها نیز نرم افزار مخصوص به خودشان را دارند که در وبسایت شرکت سازنده در دسترس است.

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow Elite Yellow Switch

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow Elite Yellow SwitchRazer BlackWidow Elite Yellow Switch Gaming Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
ورودی USBدارد

در هر صورت ممکن است علت عدم کار کردن صفحه کلید سیمی متصل به کیس و همچنین کار نکردن کیبورد در لپ تاپ، از خرابی درایو و عدم برقراری ارتباط میان کیبورد و سیستم باشد. زیرا اگر درایوها بصورت درست و صحیح نصب نشوند، با مشکلات مختلفی مثل غیر فعال شدن کیبورد با سیم در لپ تاپ مواجه خواهید شد. برای برطرف کردن این مشکل باید درایو را به بروزرسانی کنید یا آن را حذف و از نو نصب کنید. برای بروزرسانی قدم‌های زیر را دنبال کنید:

بر روی دکمه استارت راست کلیک کرده و Device Manager یا Power User را انتخاب کنید. در پنجره بعدی منوی Keyboards را باز و بر روی کیبوردتان راست کلیک کنید. در قسمت بعد گزینه Update Driver را انتخاب کنید.

وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر - کار نکردن کیبورد سیمی کامپیوتر

اگر با این کار مشکل شما حل نشد، باید درایو را حذف و آن را دوباره نصب کنید. برای انجام این کار، این بار بر روی Uninstall Device کلیک کنید. سپس در پنجره اصلی Device Manager و در نوار بالای صفحه بر روی Action کلیک و گزینه Scan for Hardware Changes را انتخاب کنید.

3. تغییر تنظیمات کیبورد

برخی تنظیمات نرم افزاری می‌توانند علت کار نکردن کیبوردهای با سیم باشند. برای مثال اگر تنظیمات Repeat Delay کیبورد درست نباشد، ممکن است با یک بار فشار دادن یک کلید، دو یا چند کاراکتر تایپ شوند. برای حل این مشکل به Control Panel بروید و سپس Hardware and Sound و بعد Devices and Printers را انتخاب کنید.

وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر - علت تایپ نکردن کیبورد با سیم در کامپیوتر

در این پنجره بر روی کیبوردتان راست کلیک و گزینه Keyboard Settings را انتخاب کنید. در پنجره بعدی و در زبانه Speed می‌توانید تنظیمات Repeat Delay را مشاهده کنید. می‌توانید نوار مربوط به این قسمت را تغییر دهید و ببینید مشکل تایپ چندین عبارت با فشار دادن یک کلید حل می‌شود یا خیر.

اما اگر هنگام فشار دادن یک کلید و تایپ کاراکتر مربوط به آن تاخیر قابل ملاحظه‌ای وجود دارد، باید تنظیمات Filter Keys را تغییر دهید. برای این کار در Control Panel به قسمت Ease of Access بروید.

غیرفعال شدن کیبورد سیم دار کامپیوتر - رفع مشکل کار نکردن کیبورد سیم دار از نوع usb

از نوار سمت چپ Keyboard را انتخاب کنید و در بخش Use Filter Keys مطمئن شوید گزینه مربوط به آن خاموش است. علاوه بر این مطمئن شوید Use Sticky Keys هم روی Off باشد.

4. حذف برنامه های مشکل ساز

برخی از نرم‌افزارها نیز می‌توانند منشا مشکلات و غیر فعال شدن صفحه کلید سیمی در ویندوز 7 باشند. به خصوص اگر این برنامه‌ها درایوهای اضافی هم روی سیستم نصب کرده باشند؛ چرا که این درایوها ممکن است با درایوهای اصلی کیبورد تداخل پیدا کنند و اجازه فعالیت به آن‌ها ندهند. برای حل مشکل غیر فعال شدن کیبورد سیم دار کامپیوتر، ابتدا بهتر است مشخص کنید کیبورد از چه تاریخی دچار مشکل شده و بعد هر نرم‌افزاری که بعد از آن تاریخ نصب کرده‌اید را حذف کنید.

5. به دنبال ویروس بگردید

اگر هیچکدام از روش‌های بالا کار نکردند علاوه بر مشکلات سخت افزاری این احتمال هم وجود دارد که سیستم شما به یک ویروس آلوده شده باشد. در این صورت می‌توانید برای حل مشکل کارنکردن کیبورد، از طریق آنتی‌ویروس خود کامپیوتر را اسکن و ویروس را حذف کنید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
معرفی بهترین کیبوردهای بی سیم 2021 + قیمت
امیربهنام عاشوری13 آذر 1400 13:30
thumbnail
بهترین کیبوردهای ارزان قیمت بازار به همراه لینک خرید
نگار رئیسی15 آبان 1400 12:00

غیرفعال شدن کیبورد سیم دار کامپیوتر: مشکلات سخت افزاری

مواردی که در قسمت قبل برای حل مشکل غیرفعال شدن کیبورد سیم دار کامپیوتر به آن‌ها اشاره کردیم تماما نرم افزاری بودند، اما اگر با دنبال کردن دستورالعمل ابتدای مطلب متوجه شدید که مشکل کیبورد سیم دار که در رایانه نصب کردید سخت افزاری است پس برای پیدا کردن راه حل کار نکردن کیبورد باید آستین‌هایتان را بالا بزنید.

1. صفحه کلید را تمیز کنید

اولین قدم برای رفع مشکل وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر تمیز کردن کیبورد است. گرد و خاک و تکه‌های غذا بزرگترین دشمن یک کیبورد هستند. مشکل اینجاست که به هیچ طریقی نمی‌توانید کیبوردتان را در برابر این ذرات مصون کنید و بهترین کار این است که هرچند وقت یک بار کیبورد را تمیز کنید. در خیلی از مواقع علت کار نکردن بعضی از دکمه های کیبورد کامپیوتر وارد شدن گرد و خاک و ذرات مختلف به کیبورد است.

کیبورد تسکو مدل TK 8018

کیبورد تسکو مدل TK 8018TSCO TK 8018 Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
ورودی USBدارد

در میان انواع کیبوردها، تمیز کردن کیبوردهای مکانیکی از بقیه آسان‌تر است؛ زیرا می‌توانیم کلیدها را از کیبورد جدا کنیم. برای تمیز کردن صفحه کلید مکانیکی ابتدا آن را از کامپیوتر جدا کنید و سپس با استفاده از یک اسپری هوای فشرده شده هوا را با زاویه 75 درجه به سمت کیبورد هدایت کنید تا ذرات مختلف از آن خارج شوند. ممکن است با این کار برخی از ذرات از کیبورد خارج نشوند که در این صورت باید کلیدها را از کیبورد جدا کنید و دوباره اسپری را به سمت کیبورد بگیرید. کیبورد لپ تاپ را نیز به همین طریق می‌توانید تمیز کنید.

وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر - علت کار نکردن کیبوردهای با سیم

اگر یک یا دو کلید کیبورد حالت چسبندگی گرفتند، کلید را از صفحه جدا کنید و با استفاده از دستمال الکلی یا دستمال مرطوب شده با آب و صابون قسمت‌های چسبناک را پاک کنید. فقط مراقب باشید آسیبی به سوییچ کلید وارد نشود. در بیشتر مواقع دلیل کار نکردن بعضی دکمه های کیبورد کامپیوتر وارد شدن گرد و غبار و مواد آسیب زا به صفحه کلید است.

علاوه بر اسپری می‌توانید از مسواک، دستمال میکروفایبر یا یک دستمال مرطوب نیز استفاده کنید. تحت هیچ شرایطی از مواد تمیز کننده استفاده نکنید و اسپری را نیز هرگز به صورت مستقیم به سمت کیبورد، به خصوص کیبورد لپ‌تاپ نگیرید.

2. باتری را جدا کنید

یکی از دلایل عمده  کار نکردن صفحه کلید لپ تاپ، باتری دستگاه است. اگر باتری لپ‌تاپ شما قابل جداسازی است ابتدا دستگاه را خاموش کرده، باتری را جدا کنید و بعد لپ تاپ را با استفاده از کابل AC و بدون باتری روشن کنید. اگر مشکل کیبورد برطرف شد باید یک باتری جدید برای لپ‌تاپ خریداری کنید.

3. از درستی درگاه کیبورد اطمینان حاصل کنید

علت مشکل قفل شدن کیبورد باسیم در ویندوز 10 ممکن است خرابی درگاه اتصال آن نیز باشد. درگاه کیبورد را نگاه کنید و ببینید آغشته به موادی که ممکن است اتصال را از بین ببرد نشده باشد. همچنین خود درگاه نیز ممکن است آسیب دیده باشد و در کنار آن درگاه USB روی کامپیوتر را نیز بررسی کنید.

دلایل کار نکردن کیبورد - علت کار نکردن کیبورد

برای رفع مشکل کار نکردن کیبورد سیم دار از نوع USB ببینید مشکل از کدام درگاه است. می‌توانید کیبورد را به درگاه‌های مختلف متصل کنید؛ زیرا درگاهی که قبلا از آن استفاده می‌کردید ممکن است دچار مشکلات فیزیکی یا نرم افزاری شده باشد و وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر هم از همین باشد. افزون بر این می‌توانید کیبورد را در یک کامپیوتر دیگر هم امتحان کنید.

4. ویژگی های فعال کیبورد را چک کنید

برخی از کیبوردهای موجود در بازار دارای کلیدهای جداگانه‌ای برای فعال کردن ویژگی‌های به خصوص هستند. در بسیاری از کیبوردها زمانی که کلید شیفت را مدت طولانی نگه دارید کیبورد قفل می‌شود. اگر کیبورد شما دارای این کلیدها باشد و شما اتفاقی آن‌ها را فعال کرده باشید ممکن است رفتارهای عجیب و غریبی از کیبورد ببینید. مثلا با تایپ کردن یک حرف، حروف اضافه دیگری نیز تایپ شوند.

اگر مشکل قفل شدن صفحه کلید سیم دار پی سی با اینکارها رفع نشد ممکن است کیبورد دچار مشکل شده باشد و بهتر است آن را به یک تعمیرکار نشان دهید.

کیبورد گیمینگ بلودی مدل B188

کیبورد گیمینگ بلودی مدل B188Bloody B188 Gaming Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
عمر ضربه پذیری کلیدها100 میلیون ضربه

سوالات متداول

1. چگونه مشکل شناخته نشدن کیبورد با سیم توسط لپتاپ هنگام اتصال را رفع کنیم؟

برای حل مشکل وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر، اول از همه مطمئن شوید کیبورد سالم است. سپس کیبورد را از درگاه جدا و یکبار لپ‌تاپ را ریستارت کنید. اگر مشکل حل نشد یک درگاه USB دیگر در لپ‌تاپ را امتحان کنید. ممکن است مشکل از درگاه‌های USB لپتاپ باشد. همچنین اگر قبلا از چندین کیبورد استفاده می‌کردید ممکن است مشکل از آن‌ها باشد. به Device Manager بروید و در بخش کیبورد، روی کیبوردها راست کلیک و Unistall device را انتخاب کنید. کیبورد استاندارد خود لپ تاپ معمولا با Standard PS/2 Keyboard نشان داده می‌شود. حالا یک بار لپتاپ را ریستارت و دوباره کیبورد را به آن وصل کنید.

2. چگونه کیبورد سیم دار کامپیوتر را در ویندوز 7 فعال کنیم؟

در ویندوز 7 فقط کافی است کیبورد را به کامپیوتر متصل کنید. خود سیستم عامل بصورت خودکار درایوها را پیدا و نصب می‌کند.

3. چگونه صفحه کلید کامپیوتر را در ویندوز 10 فعال کنیم؟

در ویندوز 10 نیز به همین ترتیب فقط با اتصال کیبورد به سیستم، بشکل خودکار درایوهای مربوطه نصب خواهند شد و پس از پایان کار هم ویندوز با یک نوتیفیکیشن به شما اطلاع می‌دهد که کیبورد آماده استفاده است.

سخن پایانی

وصل نشدن کیبورد با سیم به کامپیوتر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد چرا که عوامل زیادی در کار کردن یک قطعه فیزیکی خارجی با سیستم شما نقش ایفا می‌کنند. برای پیدا کردن مشکل کار نکردن کیبورد سیمی کامپیوتر، باید تمام راه‌ها را طی کنید تا در نهایت بتوانید علت اصلی را پیدا و آن را برطرف کنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401