افزایش حقوق کارگران 1401؛ حداقل دستمزد کارگران در سال آینده تعیین شد!

درصد افزایش حقوق کارگران 1401 / افزایش حقوق کارگران 1401 / افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ / افزایش حقوق کارگری 1401
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

میزان دستمزد و افزایش حقوق کارگران سال 1401 یکی از مهمترین موضوعاتی است که این روزها در ارتباط با بودجه سال ۱۴۰۱ مطرح است. شورای عالی کار نیز در نهایت میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ را اعلام کرد. بر این اساس قرار است حقوق اداره کار ۱۴۰۱ کارگران با افزایش 57 درصدی همراه شود.

سال گذشته دولت حقوق کارمندان خود را 25 و حقوق کارگران را 39 درصد افزایش داد تا حداقل دریافتی کارگران به 2 میلیون و ششصد هزار تومان در ماه برسد. همچنین حداقل حقوق کارمندان نیز به 3 میلیون و پانصد هزار تومان افزایش پیدا کرد. با این وجود در سال جاری دستمزد کارگران با افزایش 57.4 درصدی همراه خواهد شد. در این مطلب ما با جدیدترین خبر های افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال 1401 همراه شما خواهیم بود.

در ادامه می‌خوانید

میزان افزایش حقوق کارگران 1401 اعلام شد

اعضای شورای عالی کار، امروز پنجشنبه، 19 اسفند پس از 15 ساعت جلسه فشرده، سرانجام با افزایش 57.4 درصدی میزان حقوق کارگران در سال 1401 موافقت کردند. چهارمین نشست شورای عالی کار، از ساعت 18 روز چهارشنبه آغاز شد و سرانجام تصمیم گرفته شد، افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ برابر با 57.4 درصد باشد. به این ترتیب حداقل دستمزد از 2 میلیون و 655 هزار تومان در سال 1400 به 4 میلیون و 179 هزار تومان در سال 1401 خواهد رسید. جدول افزایش حقوق کارگران در سال 1401 را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

عنوانمبلغ (ریال)درصد افزایش نسبت به سال قبل
حداقل مزد 1401 قانون کار (روزانه)۱.۳۹۳.۲۵۰۵۷.۴
حداقل حقوق 1401 قانون کار (ماهانه)۴۱.۷۹۷.۴۹۱۵۷.۴
حق اولاد (برای هر فرزند)۴.۱۷۹.۷۵۰۵۷.۴
پایه سنوات۲.۱۰۰.۰۰۰۵۰
کمک هزینه اقلام مصرفی (بن)۸.۵۰۰.۰۰۰۴۱.۷
کمک هزینه مسکن۶.۵۰۰.۰۰۰۴۴.۴
حداقل دریافتی ماهانه کارگران با دو فرزند۶۷.۲۵۷.۰۰۰۵۳.۷
حداقل دریافتی ماهانه کارگران با یک فرزند۶۳.۰۷۶.۲۵۰۵۳.۴
حداقل دریافتی ماهانه کارگران بدون فرزند و بدون سابقه۵۶.۷۹۷.۵۰۰۵۳.۳

همچنین مبلغ حق مسکن و بن خواربار نیز مشخص شد. بر این اساس، بن خواربار کارگران 850 هزار تومان و حق مسکن 650 هزار تومان تعیین شد. با این حساب درصد افزایش حق مسکن و بن خواربار حقوق کارگران سال 1401 به ترتیب 44.4 و 41.7 درصد خواهد بود.

حداقل میزان حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ با محاسبه حق مسکن، بن خواربار و حق اولاد به 6 میلیون و 200 هزار تومان خواهد رسید. به این ترتیب حداقل حقوق و دستمزد وزارت کار سال ۱۴۰۱ هیچکدام از کارگران از 5 میلیون 679 هزار تومان کمتر نخواهد بود.

افزایش حقوق کارگران در سال 1401

یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای افزایش حقوق کارگران سال ۱۴۰۱ پیش روی دولت قرار دارد عدم رشد درآمدهای دولت نسبت به سال گذشته است. به همین دلیل به عقیده برخی کارشناسان اقتصادی با توجه به اینکه تا به اینجا گشایشی در زمینه مسائل اقتصادی حاصل نشده و نرخ تورم نیز کماکان صعودی است، این احتمال وجود دارد که دولت به اندازه سال قبل نتواند مقدار افزایش حقوق کارگران را بالاتر ببرد. جدول حداقل حقوق و دستمزد سال گذشته را در ادامه مشاهده می‌کنید:

درصد افزایش حقوق کارگران 1401 - افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱

حسن خوشپور، یک کارشناس مسائل بودجه‌ای در مصاحبه با تجارت‌نیوز گفت:

 دولت چاره‌ای به جز مدیریت هزینه‌ها ندارد و راحت‌ترین کار برای کاهش هزینه‌ها نیز افزایش ندادن دستمزد کارمندان و کارگران در سال 1401 است. با این وجود چنین تصمیمی از دولت جدید بعید به نظر می‌رسد و به همین دلیل به احتمال زیاد آن‌ها درصد کمتری برای افزایش حقوق سال 1401 کارگران نسبت به سال گذشته درنظر می‌گیرند.

این کارشناس پیش‌بینی می‌کند در سال آینده احتمالا افزایش ۱۰درصدی حقوق کارگران را داشته باشیم. از طرف دیگر علی خدایی، عضو شورای عالی کار نیز در مصاحبه با ایلنا اعلام کرده که:

بر اساس بخشنامه بودجه شرکت‌های دولتی در سال 1401، افزایش حقوق 10 درصد پیشنهاد شده است.

او معتقد است چنین رقمی کفاف هزینه‌های معیشتی که اکنون به بیش از 10 میلیون تومان رسیده را نمی‌دهد و باید بسیار بالاتر باشد. او همچنین از کسانی که افزایش حقوق کارگران در سال 1401 را تورم‌زا می‌دانند انتقاد کرد و از دولت و مجلس خواست به شعارهای این عده توجهی نکنند چرا که در این صورت سقوط آزاد ارزش دستمزدهای کارگران را در حالی که نرخ تورم به 45 درصد رسیده است خواهیم داشت.

خدایی در ادامه افزود اگر دولت قصد جبران کسری بودجه را دارد باید هزینه‌هایش در سایر بخش‌ها را کاهش دهد و وضعیت معیشتی کارگران به گونه‌ای نیست که بتواند افزایش ناچیز دستمزد را تحمل کند. او همچنین اعلام کرد حتی اگر تورم به 0 برسد نیز باید برای جبران افزایش قیمت‌ها در طی چند ماه گذشته حداقل 2 میلیون تومان میزان افزایش حقوق کارگران در سال 1401 باشد.

با این حال مسعود میرکاظمی اعلام کرده بود که در سال آینده حداقل 10 و حداکثر 30 درصد به حقوق اضافه می‌شود. به این ترتیب که افرادی که کمترین حقوق را دریافت می‌کنند بیشترین افزایش حقوق اداره کار ۱۴۰۱ را خواهند داشت.

افزایش حقوق کارگران 1401 - افزایش حقوق کارگری ۱۴۰۱

احتمال منطقه ای شدن دستمزدها و تاثیر آن بر میزان حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱

احتمال منطقه ای شدن دستمزدها یکی از مواردی بود که پیش از اعلام میزان افزایش حقوق مطرح شده بود. در همین راستا سومین جلسه اداره عالی کار در ارتباط با افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۱ روز 19 دی برگذار شد. در این جلسه، کارفرمایان پیشنهاد تعیین حقوق براساس منطقه و صنایع مختلف را مطرح کردند. اما گروه کارگری عنوان کرد که باید بند یک ماده 41 قانون کار را نیز درنظر داشت و بر آن اساس دستمزد براساس تورم اعلامی بانک مرکزی تعیین شود. شورای عالی کار در گزارشی که در ارتباط با افزایش حقوق سال 1401 به مرکز پژوهش‌های تامین اجتماعی ارسال کرد عنوان کرد که در حال حاضر زیرساخت‌ها برای منطقه‌ای کردن مزد وجود ندارد و اجرایی کردن این موضوع به صلاح نیست.

محمدرضا تاجیک، رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران، کار نیز در حاشیه این جلسه گفت در دولت قبلی بالاتر از میزان تورم به میزان دستمزد کارگران افزوده شده اما با این وجود عقب افتادگی دستمزدها بیشتر شده است. او می‌گوید برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱، باید تورم را بر روی هزینه‌های زندگی در 1401 درنظر بگیریم و نه درآمد سال گذشته و این موضوع باید اصلاح شود. او در ادامه صحبت‌هایش در مورد حقوق کارگران در سال آینده نیز گفت، دولت ابتدا باید سبد معیشت را محاسبه کند تا شورا بتواند رقمی را برای افزایش دستمزد کارگران اعلام کند.

از سوی دیگر احسان سهرابی، مشاور حقوقی کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، در گفتگو با ایلنا خواستار تعیین کف حقوق برای کارگران شده بود و گفت: در بسیاری از نهادها و ارگان‌های دولتی، برای کارکنان کف حقوق تعیین شده است؛ مثلاً کف حقوق فرهنگیان بیش از هشت میلیون تومان است؛ ما انتظار داریم در مذاکرات مزدی امسال، شیوه‌ی تعیین حداقل دستمزد به گونه‌ای عمل کند که برای کارگران کف عادلانه‌ی حقوق تعیین شود. کارگران بعد از ۴۴ ساعت کار هفتگی و گاها سخت و زیان‌آور، بازهم مجبور هستند اضافه کار داشته باشند اما مجموع دستمزد، مزایای مزدی و اضافه کار آن‌ها بازهم از حقوق حداقلی کارمندان دولت کمتر است و این در حالیست که ساعات کار کارگران گاها دو برابر یا یک و نیم برابر کارمندان وزارتخانه‌های دولتی است.

سوالات متداول

1. حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بر اساس اعلام شورای عالی کار، در سال 1401 هیچ کارگری کمتر از 5 میلیون و 679 هزار تومان حقوق دریافت نخواهد کرد.

2. آیا حقوق سال 1401 افزایش نخواهد داشت؟

وزیر اقتصاد اعلام کرده بود نباید در سال آینده با توجه به افزایش تورم انتظار داشته باشیم دولت هزینه‌های خود را نیز افزایش دهد. با این حال و با اعلام شورای عالی کار، قرار است دستمزد کارگران 1401 افزایش 57.4 درصدی داشته باشد.

سخن پایانی

حقوق اداره کار ۱۴۰۱ کارگران در نهایت پس از ماه‌ها گمانه‌زنی بطور رسمی اعلام شد. در سال آینده حقوق کارگران با افزایش 57 درصدی همراه خواهد شد. نظر شما در مورد افزایش حقوق کارگران 1401 چیست؟ به نظر شما افزایش حقوق کارگری 1401 باید حداقل چند درصد باشد؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران17 دیدگاه
avatar
ایمان
.
12 بهمن 1400، 23:13
پاسخ
0
1
اگه اینا به فکر ما کارگرا بودن که وضعیت ما این نبود
avatar
ابراهیم
.
12 بهمن 1400، 19:40
پاسخ
0
0
خداوکیلی اگه از کارگر بخوان بزنن اونوقت اینا دیگه انسانن،،زورشون ب کارگر رسیده؟؟الان تورم ۵۰ درصده ،تازه بیشترم هست،،اوندقت ده درصد بخوان اضاف کنن؟؟خب اصن اضاف نکنن،،ی کم شرف و وجدان داشته باش اقای رییس جمهور...حق کارگر خوردن نداره....حداقل افزایش واسه حقوق کارگر ۶۰ درصده،،،اگه کمتر باشه جفا کردین در حق کارگر....
avatar
.
09 بهمن 1400، 09:00
پاسخ
0
1
با سلام لطفا هنگام افزایش حقوق 1401 خدا را در نظر داشته باشید و نیروهای شرکتی و کارمندان دولت را یکجور افزایش ندهید . چون کارمندان دولت در زمان روحانی افزایش حقوق غیر معقول داشتند همین باعث اختلاف حقوق زیاد کارمندان رسمی و شرکتی ها شده ( جناب روحانی پولدارها را ثروتمند تر و قشر متوسط و کارگری را فقیرتر کرد )گذشته از آنکه کارمندان دولت حداقل دو برابر حقوقشان مزایاهای مختلف و وامهای با بهره پایین می گیرند
avatar
king
.
05 بهمن 1400، 12:26
پاسخ
0
4
این کشتی سوراخه هممون غرق میشیم و مسئولان رو هم با خودمون به کف اقیانوس میکشیم
avatar
.
29 دی 1400، 21:32
پاسخ
0
3
خدای بالاسرتونو ظاهرا" فراموش کردید و در حال هذیان گویی هستید.....
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400