روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در واتساپ

کاهش مصرف اینترنت واتس اپ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر شما هم یکی از میلیون‌ها نفری هستید که از پیام رسان محبوب واتساپ استفاده می‌کنید، باید به فکر کاهش مصرف اینترنت واتس اپ باشید. واتس اپ یکی از پرکاربردترین اپلیکیشن‌های پیام رسان در جهان است. واتساپ ویژگی‌های جالب و کاربرپسندی دارد که در عین سرگرم کنندگی، مصرف اینترنت شما را افزایش می‌دهد. در این مقاله از پلازا می‌خواهیم کم کردن مصرف اینترنت در واتساپ را آموزش دهیم.

در حال حاضر اکثر مردم برای برقراری ارتباط با یکدیگر به سراغ شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌هایی نظیر واتس اپ می‌روند. با شرایط موجود و وابستگی شدید به پیام رسان‌ها، کم مصرف کردن واتساپ اهمیت بالایی پیدا می‌کند. خیلی‌ها واتس اپ را برای برقراری تماس‌های صوتی و تصویری و ارسال و دریافت داده‌های مختلف به کار می‌برند. در نتیجه مصرف اینترنت به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد. برای کم مصرف شدن اینترنت واتساپ این مقاله را بخوانید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

اطلاع از حجم مصرف شده توسط اپلیکیشن واتساپ

کاهش مصرف اینترنت واتس اپ

قبل از هر اقدامی برای پایین اوردن مصرف اینترنت واتساپ، توصیه می‌کنیم نگاهی به میزان مصرف اینترنت اپلیکیشن واتساپ بیندازید. اول باید ببینید آیا مصرف بالای حجم اینترنت شما به دلیل استفاده از واتس اپ است یا خیر. اگر خیلی از واتساپ استفاده نمی‌کنید، نیاز به تنظیمات خاصی برای کاهش مصرف اینترنت WhatsApp نیست. باید دلیل افزایش مصرف اینترنت را در جای دیگری جستجو کنید.

از طرفی دیگر اطلاع از میزان مصرف اینترنت توسط واتساپ، به شما در مدیریت بهتر حجم اینترنت کمک می‌کند. در واقع هنگام کار با واتس اپ، در ارسال و دریافت داده‌ها و برقراری تماس دقت بیشتری به خرج می‌دهید. برای تصمیم‌گیری در مورد کم کردن مصرف دیتا اینترنت در واتساپ، به روش زیر از حجم مصرفی واتساپ مطلع شوید:

 1. در منوی واتساپ به بخش تنظیمات (Settings) بروید.
 2. اکنونStorage and Data را انتخاب کنید.
 3. در نهایت روی Network usage بزنید. در اینجا خلاصه‌ای از میزان مصرف حجم اینترنت برایتان نمایش داده می‌شود.
 4. با انتخاب Reset Statistics تمام مقادیر صفر خواهد شد. با صفر کردن داده‌ها می‌توانید از این به بعد نظارت دقیق‌تری روی مصرف اینترنت واتس اپ داشته باشید.

اطلاع از حجم اینترنت مصرفی واتس اپ در تنظیمات گوشی

کم کردن مصرف اینترنت در واتساپ

پیش از شروع فرایند کاهش مصرف اینترنت واتس اپ، می‌توانید از طریق منوی تنظیمات گوشی مصرف اینترنت واتساپ را ببینید. در سیستم عامل iOS به روش زیر عمل کنید:

 1. وارد قسمت تنظیمات گوشی هوشمند خود شوید.
 2. اکنون گزینه Cellular را انتخاب کنید.

در گوشی‌های اندرویدی هم طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. ابتدا منوی تنظیمات گوشی را باز کنید.
 2. اکنون باید روی گزینه Data Usage بزنید.

با روش‌های فوق می‌توانید در سیستم عامل‌های اندروید و iOS میزان حجم اینترنت مصرف شده توسط واتساپ را ببینید. اگر اکنون متوجه شده‌اید که باید فکری برای کم کردن مصرف اینترنت در واتساپ کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

کم مصرف کردن واتساپ – غیرفعال کردن دانلود خودکار

کم مصرف کردن واتساپ

غیرفعال کردن دانلود خودکار فایل‌ها باعث مصرف کمتر اینترنت در واتساپ می‌شود. اپلیکیشن WhatsApp به طور خودکار تمام محتوای دریافتی نظیر عکس، ویدئو، صوت و اسناد را دانلود می‌کند. گاهی اوقات به خیلی از این فایل‌ها نیازی ندارید و دانلود خودکار باعث هدر رفتن حجم اینترنت می‌شود. به خصوص وقتی در گروه‌های مختلف عضو باشید بیشتر ضرر خواهید کرد. برای کم مصرف کردن واتساپ از طریق غیرفعال کردن دانلود خودکار طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. وارد بخش تنظیمات (settings) اپلیکیشن واتس اپ شوید.
 2. سپس گزینه Storage and Data را تاچ کنید.
 3. اکنون باید گزینه Media Auto Download را پیدا کنید.
 4. در اینجا گزینه When Using Mobile Data را انتخاب کرده و تمام زیرمجموعه‌های آن را از حالت انتخاب خارج کنید.
 5. همین کار را برای زیرمجموعه‌های گزینه When connected on Wi-Fi انجام دهید.
 6. با این کار واتساپ بدون اجازه شما هیچ گونه فایلی را دانلود نخواهد کرد. در نتیجه شاهد کاهش حجم مصرفی اینترنت در واتساپ خواهید بود.

کم مصرف شدن اینترنت واتساپ – تماس‌های صوتی و تصویری

کم مصرف شدن اینترنت واتساپ

میزان مصرف اینترنت در تماس صوتی واتساپ هم قابل کاهش است. در واقع واتس اپ برای این منظور در تنظیماتش گزینه اختصاصی دارد. البته این گزینه باعث کاهش مصرف اینترنت در واتساپ برای تماس تصویری هم می‌شود. شما می‌توانید برای مدتی این گزینه را فعال کرده و سپس بر اینترنتی مصرفی واتساپ نظارت کنید. احتمالاً کاهش محسوسی در حجم مصرفی دیتا خواهید دید. برای فعالسازی این ویژگی به روش زیر عمل کنید:

 1. ابتدا وارد تنظیمات اپلیکیشن واتساپ شوید.
 2. سپس روی گزینه Storage and data بزنید.
 3. در اینجا باید گزینه Use less data for calls را فعال کنید.

نتیجه فعال کردن ویژگی Use less data for calls کاهش میزان مصرف اینترنت واتس‌اپ تماس تصویری و البته تماس صوتی خواهد بود. روش فوق در هر دو سیستم عامل اندروید و iOS قابل اجرا است.

پایین اوردن مصرف اینترنت واتساپ – غیرفعال کردن بکاپ پیام ها

پایین اوردن مصرف اینترنت واتساپ

یکی از ویژگی‌های عالی واتساپ امکان پشتیبان گیری از پیام‌ها است. اما همین ویژگی می‌تواند میزان زیادی از حجم اینترنت وای فای یا دیتای موبایل را مصرف کند. از راهکارهای مناسب برای کاهش مصرف اینترنت واتس اپ، غیرفعال کردن بکاپ است. البته گزینه‌های متعددی برای مدیریت پشتیبان گیری از پیام‌ها وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. اگر می‌خواهید بکاپ گیری از پیام‌ها در واتس اپ را غیرفعال کنید، در دستگاه‌های اندروید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا باید وارد تنظیمات اپلیکیشن WhatsApp شوید.
 2. گزینه Chats را پیدا کرده و روی آن بزنید.
 3. سپس گزینه Chat backup را انتخاب کنید.
 4. در صفحه باز شده گزینه Backup to Google Drive را لمس کنید.
 5. اکنون برای غیرفعال سازی بکاپ باید گزینه Never را انتخاب کنید. با این کار گام مهمی در کم کردن مصرف اینترنت در واتساپ برمی‌دارید.
 6. اگر پشتیبان گیری پیام‌ها برایتان اهمیت دارد می‌توانید گزینه بکاپ دستی را فعال کنید. فقط باید به جای Never گزینه Only when I tap “Back up” را انتخاب کنید.

برای غیرفعال کردن بکاپ پیام‌ها در سیستم عامل iOS طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. منوی تنظیمات واتس اپ را باز کنید.
 2. روی گزینه Chats بزنید.
 3. سپس گزینه Chat Backup را انتخاب کنید.
 4. در نهایت Auto Backup را روی Off بگذارید.

تنظیم بکاپ گیری پیام‌ها در واتس اپ از طریق وای فای

کاهش مصرف اینترنت واتس اپ

شاید به هر دلیلی نخواهید برای کم مصرف کردن واتساپ، پشتیبان گیری پیام‌ها را غیرفعال کنید. در این صورت می‌توانید از هدر رفتن دیتای موبایل جلوگیری کرده و بکاپ را روی وای فای تنظیم کنید. بنابراین در صورت فعال بودن بکاپ خودکار، فقط در زمان اتصال به اینترنت WiFi عملیات پشتیبان گیری انجام می‌شود. برای کاهش مصرف اینترنت در واتس‌اپ مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. همانند روش‌های فوق ابتدا باید به بخش تنظیمات واتساپ بروید.
 2. گزینه Chats را انتخاب کنید.
 3. در صفحه باز شده روی گزینه Chat backup بزنید.
 4. در اینجا باید گزینه Backup over را لمس کنید.
 5. سپس گزینه بکاپ گیری را روی Wi-Fi بگذارید.
همچنین بخوانید :

غیرفعال کردن بکاپ گیری از ویدئوها در واتس اپ

کم کردن مصرف اینترنت در واتساپ

با غیرفعال کردن پشتیبان گیری از ویدئوها کمک بزرگی به کم مصرف شدن اینترنت واتساپ می‌کنید. بکاپ گرفتن از ویدئوها علاوه بر مصرف بالای حجم اینترنت، فضای ذخیره سازی زیادی را هم می‌طلبد. بنابراین با غیرفعال کردن پشتیبان گیری ویدئو، با یک تیر دو نشان می‌زنید. هم در اینترنت دیتا و هم در فضای ذخیره سازی صرفه جویی می‌کنید. برای غیرفعال کردن این ویژگی در واتساپ به روش زیر عمل کنید:

 1. با لمس گزینه Settings وارد تنظیمات Whatsapp شوید.
 2. سپس روی گزینه Chats بزنید.
 3. اکنون گزینه Chat backup را انتخاب کنید.
 4. در این صفحه باید Include Videos را در وضعیت خاموش بگذارید. به این ترتیب از ویدئوها بکاپ گرفته نمی‌شود. البته در صورت نیاز شما می‌توانید ویدئوهای موردعلاقه خود را ذخیره کنید.

بی صدا کردن Status برخی از مخاطبین

کم مصرف کردن واتساپ

بد نیست برای پایین اوردن مصرف اینترنت واتساپ همه راه‌ها را امتحان کنید. برخی از مخاطبین در واتساپ به طور مداوم در حال به‌روزرسانی وضعیت (Status) خود هستند. خیلی از این به‌روزرسانی‌ها شامل ویدئو می‌شود که حجم بالایی از اینترنت را مصرف می‌کند. اگر علاقه‌ای به دیدن وضعیت برخی مخاطبین ندارید، آن‌ها را در وضعیت بی صدا (Mute) قرار دهید. روش کار به شکل زیر است:

 1. در صفحه اصلی برنامه واتساپ به سربرگ Status بروید.
 2. انگشت خود را روی وضعیت مخاطب مورد نظر بگذارید و نگه دارید.
 3. سپس در پنجره ظاهر شده روی صفحه گوشی، گزینه Mute را انتخاب کنید. با این کار به‌روزرسانی‌های بعدی مخاطب مورد نظر برایتان به نمایش درنمی‌آید.

سوالات متداول

چگونه اینترنت مصرفی واتساپ را کاهش دهیم؟

روش‌های مختلفی نظیر غیرفعال کردن دانلود خودکار و مدیریت پشتیبان گیری پیام‌ها برای کاهش اینترنت مصرفی واتساپ وجود دارد. همچنین با انجام تنظیماتی می‌توان مصرف اینترنت واتس اپ در هنگام تماس‌های صوتی و تصویری را کاهش داد.

هزینه تماس تصویری واتساپ دوطرفه است؟

تماس تصویری واتساپ باعث مصرف حجم اینترنت می‌شود. وقتی تماس تصویری برقرار می‌کنید در واقع در حال ارسال و دریافت تصویر هستید. بنابراین در حین تماس تصویری از حجم اینترنت دو طرف تماس کم می‌شود.

جمع بندی

واتس اپ یکی از بهترین پیام رسان‌ها است و احتمالاً شما هم از علاقه‌مندان پروپاقرص آن هستید. اگر نمی‌توانید از واتساپ دل بکنید، کاهش مصرف اینترنت واتس اپ، در استفاده بهینه از این پیام رسان کمکتان می‌کند. در مطالب فوق به آموزش تصویری کاهش مصرف اینترنت تماس واتساپ پرداختیم. همچنین برخی راهکارهای دیگر کاهش اینترنت دیتا را برایتان شرح دادیم. با استفاده از این روش‌ها به بهترین شکل مصرف اینترنت واتس اپ را مدیریت کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022