چطور بفهمیم چند نفر به مودم خانه ما وصل هستند؟

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر به‌تازگی سرعت اینترنت وای فای شما کم‌تر از قبل شده و یا گمان می‌کنید که کسی در حال استفاده از شبکه اینترنت شما است و می‌خواهید ببینید کی به وای فای وصله، باید چاره‌ای بیندیشید. در ادامه نحوه مشاهده افراد متصل به وای فای را بررسی کرده و همچنین چند نرم افزار تشخیص و مدیریت دستگاه های متصل به WiFi را معرفی می‌کنیم.

اگر فردی به شبکه شما دسترسی داشته باشد این بدین معنا است که این شخص به همه کامپیوترهای موجود در آن شبکه دسترسی خواهد داشت و این خیلی خطرناک است. این افراد می‌توانند به فایل‌هایی که به اشتراک می‌گذارید دسترسی داشته باشند و یا سیستم شما را با یک بدافزار مخرب آلوده کنند و حتی قادر خواهند بود که پسوردها و دیگر اطلاعات شخصی شما را نیز سرقت کنند.

بنابراین باید نحوه مشاهده افراد متصل به وای فای را با استفاده از نرم افزارهایی که وجود دارند، یاد بگیرید و بدانید که کی به وای فای وصله و آیا به آنها اعتماد دارید یا خیر؛ اگر جواب منفی است، در ادامه مطلب نحوه قطع اتصال افراد متصل به وای فای را هم آموزش می‌دهیم.

در ادامه می‌خوانید

مشاهده افراد متصل به وای فای از طریق مودم

بهترین راه برای آنکه بدانید چند نفر به وای فای وصل هستند؟ مراجعه به تنظیمات مودم است. مودم شما میزبان تمامی دستگاه‌های متصل به وای‌فای است و دقیق‌ترین داده‌ها را در مورد اینکه چه کسانی از وای فای من و شما استفاده میکنند در اندروید یا ویندوز ارائه می‌کند.

برای دسترسی به تنظیمات مودم ابتدا باید آدرس آی‌پی آن را در یک مرورگر وارد کنید. این آدرس معمولا 192.168.1.1 است. اما برای آنکه مطمئن شوید می‌توانید فرمان ipconfig را در CMD وارد کنید. آدرسی که به عنوان Default Gateway به شما نشان داده می‌شود، آدرس آی‌پی مودم است.

کی به وای فای وصله - مشاهده افراد متصل به وای فای

پس از اینکه آدرس را وارد کردید، باید نام کاربری و رمزعبور را وارد کنید. نام کاربری و رمزعبور بیشتر مودم‌ها به ترتیب admin و password است. برخی مودم‌ها نیز از admin برای هردو نام کاربری و رمزعبور استفاده می‌کنند. اگر هیچکدام از این موارد درست نبودند، می‌توانید مدل مودم را در اینترنت جستجو کنید یا به دفترچه همراه آن مراجعه و نام کاربری و رمزعبور را پیدا کنید. پس از اینکه وارد شدید بسته به برند مودم می‌توانید ببینید کی به وای فای وصله.

چگونه بفهمیم چند نفر به مودم D-Link وصل هستند

در مودم‌های دی‌لینک، پس از اینکه وارد تنظیمات شدید روی زبانه Status کلیک کنید و سپس از بخش سمت چپ گزینه Wireless Clients را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید فهرست دستگاه‌های متصل به شبکه اینترنت خود را به همراه آدرس MAC آن‌ها مشاهده کنید.

تشخیص دستگاه های متصل به wifi - مدیریت دستگاه های متصل به وای فای

همچنین در بخش DHCP Clients نیز می‌توانید جزییات بیشتری از دستگاه‌های متصل مثل نام دستگاه و آدرس آی‌پی آن را ببینید.

چگونه بفهمیم چند نفر به مودم TP-Link وصل هستند

اگر مودم تی‌پی لینک دارید می‌توانید بدون نرم افزار افراد متصل به وای فای برای اندروید یا ویندوز را مشاهده کنید. کافی است پس از وارد شدن به بخش تنظیمات، از سمت چپ گزینه DHCP و سپس DHCP Clients List را انتخاب کنید.

کی به وای فای وصله - نرم افزار حذف افراد متصل به وای فای

قطع اتصال افراد متصل به وای فای

اگر برای شبکه اینترنت خود رمز پیچیده و قدرتمندی انتخاب کرده باشید لازم نیست نگرانی از بابت اینکه افراد ناشناس به مودم شما وصل شوند داشته باشید. به خصوص اگر از الگوریتم رمزگذاری WPA2-PSK استفاده کرده باشید. با این وجود اگر احساس می‌کنید فردی به رمزعبور شما دسترسی پیدا کرده، برای قطع کردن اتصال آن‌ها فقط کافی است رمزعبور مودم را عوض کنید. در این صورت تمام دستگاه‌ها برای اتصال دوباره به شبکه باید رمزعبور جدید را وارد کنند.

اگر با نحوه تغییر رمز مودم آشنا نیستید می‌توانید به مطلب آموزش تغییر رمز وای فای مراجعه کنید. همچنین بهتر است گزینه SSID broadcast را هم از تنظیمات مودم غیرفعال کنید. با تغییر رمز و غیرفعال کردن این گزینه، هرکسی که بخواهد به وای فای شما وصل شود باید علاوه بر رمزعبور، نام شبکه وای فای را هم بداند.

برای غیرفعال کردن SSID broadcast در مودم‌های دی‌لینک می‌توانید به زبانه Advanced بروید و گزینه Broadcast SSID را روی Disable بگذارید.

تشخیص دستگاه های متصل به wifi - چگونه بفهمیم چند نفر به مودم وصل هستند d-link

در مودم‌های تی‌پی لینک می‌توانید به مسیر Basic > Wireless بروید و سپس گزینه Hide SSID را تیک بزنید. در انتها حتما روی Save در پایین صفحه کلیک کنید.

مدیریت دستگاه های متصل به وای فای - چگونه بفهمیم چند نفر به مودم وصل هستند tp-link

نرم افزار های تشخیص کی به وای فای وصله

علاوه بر مودم می‌توانید از نرم افزار های تشخیص افراد متصل به وای فای برای حذف این افراد از شبکه هم استفاده کنید. این نرم‌افزارها قابلیت‌ها و امکانات بیشتری را نسبت به خود مودم به شما ارائه می‌کنند و رابط کاربری آن‌ها هم ساده‌تر از رابط کاربری تنظیمات خود مودم‌ها است.

1. برنامه GlassWire Pro

مدیریت دستگاه های متصل به وای فای / چگونه بفهمیم چند نفر از وای فای استفاده میکنند؟

یکی از بهترین برنامه‌هایی که با کمک آن می‌توانید به تشخیص دستگاه های متصل به WiFi خود بپردازید برنامه GlassWire Pro است. این برنامه علاوه بر اینکه به شما اطلاع می‌دهد چه دستگاه‌هایی در حال استفاده از وای‌فای شما هستند، این امکان را هم دارد تا هر زمان که یک دستگاه جدید تلاش کرد به شبکه متصل شود به شما هشدار دهد.

در کنار این‌ها شما می‌توانید با کمک این برنامه و از طریق نمودارهایی که به شما نشان می‌دهد ببینید چقدر از پهنای باند اینترنت شما اشغال شده و کدام اپلیکیشن‌ها در حال استفاده از اینترنت هستند و چه مقدار از پهنای باند را اشغال کردند. همچنین می‌توانید هر زمان که یک برنامه تلاش کرد یک درایور جدید روی سیستم نصب کند مطلع شوید و هشدار دریافت کنید.

2. برنامه Wireless Network Watcher برای مشاهده افراد متصل به وای فای

برای استفاده از این نرم‌افزار، کافی است آن را دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید. پس از آن، نرم‌افزار Wireless Network Watcher فورا شروع به اسکن شبکه شما خواهد کرد. این کار حدود یک تا دو دقیقه زمان می‌برد؛ در واقع تا زمانی‌که در گوشه پایین سمت چپ عبارت Scanning را مشاهده می‌کنید، این عملیات ادامه خواهد داشت و به محض اتمام اسکن، این عبارت حذف خواهد شد. حال شما قادر خواهید بود که به مشاهده افراد متصل به وای فای بپردازید.

کی به وای فای وصله - قطع اتصال افراد متصل به وای فای

نتایج این لیست ممکن است کمی پیچیده به‌نظر برسد، به‌ویژه اگر زیاد از تکنولوژی سر درنمی‌آورید. برای جلوگیری از سردرگمی می‌توانید آدرس IP و لیست آدرس MAC را نادیده بگیرید. اگر از برنامه Wireless Network Watcher استفاده می‌کنید، فقط به ستون‌های Device Name و Network Adapter Company دقت کنید. اگر دستگاه ناشناسی پیدا کردید، می‌توانید با دابل کلیک بر روی آن، اطلاعات بیشتری از آن دستگاه را مشاهده کنید.

3. نرم افزار Who Is On My Wi Fi برای تشخیص کی به وای فای وصله

دانلود برنامه کی به وای فای وصله برای ايفون

برای استفاده از این نرم‌افزار، می‌بایست آن را دانلود و نصب کرده و سپس گزینه Yes, set up continuous automatic scanning را از پنجره باز شده انتخاب کنید. در پنجره بعدی، بر روی گزینه Proceed کلیک کنید. در ادامه این نرم‌افزار شروع به اسکن شبکه وای فای شما خواهد کرد. هنگامی که عملیات اسکن آغاز شود، عبارت Scanning را در گوشه سمت راست و بالای پنجره مشاهده خواهید کرد. این اسکن کردن حدود یک دقیقه زمان خواهد برد.

دانلود برنامه قطع اتصال دیگران به وای فای برای اندروید

اگر از نرم‌افزار Who Is On My Wi Fi استفاده می‌کنید، هنگامی‌که بر روی آیتمی که نیاز دارید کلیک می‌کنید، ستون توضیحات (Description) و نام سازنده (Manufacturer) در سمت راست پنجره ظاهر می‌شود. این دو آیتم به شما کمک خواهند کرد که بدانید هر مورد موجود در لیست، چه نوع دستگاهی است. در نرم افزار Who Is On My Wi Fi نمی‌توانید نام‌های سفارشی به هر دستگاه بدهید اما قادر خواهید بود که به هر دستگاه یک لیبل دهید، این لیبل‌ها عبارتند از «دسکتاپ» یا «تبلت» و یا «شناخته شده». در لیستی که برای شما باز شده، همه آیتم‌هایی را که برای شما آشنا هستند را علامت‌گذاری کنید.

4. برنامه Paessler PRTG Network Monitor

این برنامه، یک اپلیکیشن جامع برای مدیریت مودم و روتر است و علاوه براینکه با آن می‌توانید ببینید کی به وای فای وصله، امکانات زیاد دیگری از قبیل تشخیص خودکار ترافیک غیرعادی در شبکه، آنالیز ترافیک کل شبکه و دیگر موارد را هم در اختیار شما قرار می‌دهد.

همچنین بخوانید :

البته این برنامه بیشتر مناسب مدیران شبکه است و شاید درنگاه اول رابط کاربری آن برای کاربران عادی بیش از حد پیچیده باشد اما پس از مدتی وقت گذراندن با آن می‌توانید با گزینه‌ها و امکانات مختلف آن آشنا شوید.

نرم افزار مدیریت دستگاه های متصل به وای فای برای اندروید و iOS

1. نرم افزار مشاهده افراد متصل به وای فای برای اندروید WiFi Inspector

اگر به دنبال نرم افزار مشاهده افراد متصل به وای فای برای اندروید هستید، WiFi Inspector یکی از گزینه‌‎های خوب موجود در این زمینه است که تمامی دستگاه‌های متصل به شبکه را نشان می‌دهد. لیستی که این برنامه ارائه می‌دهد، مربوط به اتصالات وای فای و همچنین باسیم است. این برنامه می‌تواند آدرس IP، مک، نام دستگاه و تولید کننده آن را گزارش کرده و فهرستی از دستگاه‌های متصل را در خود ذخیره کند تا اگر دستگاه جدیدی متصل شد، به شما هشدار دهد.

دانلود نرم افزار مشاهده افراد متصل به وای فای برای اندروید (WiFi Inspector)

2. برنامه کی به وای فای وصله برای اندروید

اگر به دنبال گزینه‌ای ایرانی می‌گردید، می‌توانید به دانلود برنامه کی به وای فای وصله برای اندروید بپردازید. این برنامه می‌تواند مدل، آی‌پی و آدرس مک دستگاه‌های متصل به وای فای شما را نشان دهد. پس از اینکه افراد و دستگاه‌های ناشناس را شناسایی کردید، می‌توانید به روش‌هایی که در ادامه بیان می‌شود به قطع دسترسی آن‌ها بپردازید.

دانلود برنامه کی به وای فای وصله برای اندروید

3. Fing | مدیریت دستگاه های متصل به وای فای

مشاهده افراد متصل به وای فای - چند نفر به وای فای وصل هستند؟

فینگ یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها برای مشاهده افراد متصل به وای فای است و تابه حال بیش از 40 میلیون بار دانلود شده است. این برنامه به شما این اجازه را می‌دهد تا فورا به فهرست دستگاه‌های متصل به شبکه دسترسی پیدا کنید و از نوع دستگاه‌ها و آدرس MAC آن‌ها مطلع شوید. همچنین در این برنامه می‌توانید ترافیک شبکه در ساعات مختلف را هم ببینید و از این طریق متوجه شوید آیا در زمان‌هایی که خودتان از شبکه استفاده می‌کنید، دستگاه ناشناس دیگری به اینترنت دسترسی دارد یا خیر.

پس از نصب برنامه، فینگ اطلاعات مربوط به شبکه وای فای که به آن متصل هستید را به نمایش می‌گذارد. با انتخاب گزینه Scan for devices، برنامه شروع به اسکن شبکه می‌کند و تمام دستگاه‌های متصل را با آدرس آی‌پی و نامشان به شما نشان می‌دهد. با انتخاب هرکدام از آن‌ها می‌توانید برند و مدل دستگاه و اینکه چه مدت زمانی به شبکه وصل بوده است را ببینید.

دانلود برنامه تشخیص و مدیریت دستگاه های متصل به وای فای WiFi فینگ: برای اندروید | آیفون

سخن پایانی

اگر شما هم روش‌هایی برای دانستن اینکه کی به وای فای وصله و تشخیص دستگاه های متصل به WiFi بلد هستید، لطفا آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم که چگونه بفهمیم چند نفر به مودم وصل هستند. همچنین چند نمونه نرم افزار حذف افراد متصل به وای فای برای کامپیوتر و موبایل به شما معرفی کردیم.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران13 دیدگاه
avatar
علي
.
13 آذر 1400، 15:48
پاسخ
0
0
ممنون از اموزش عاليتون من به مودم فقط مک ادرس دو تا سيستم رو دادم ولي نمي دونم چرا برنامه Wireless Network Watcher هنوز 4تا دستگاه رو نشون ميده و اون دستگاه ناشناس نامش با دستگاه خودم يکيه اما بقيه مشخصاتش فرق مي کنه
avatar
الهام ناصری / سردبیر
.
13 آذر 1400، 15:53
پاسخ
0
0
@علي
حتی بعد از اینکه رمز وای‌فای رو عوض کردین باز هم ۴ تا دستگاه نشون میده؟
avatar
mohi
.
14 مهر 1400، 07:45
پاسخ
0
0
برای مودم یوتل اموزش میدین لطفا
avatar
لیدی باگ
.
23 مرداد 1400، 13:09
پاسخ
0
0
خوبه حالا نمیدونم کمک کنه یا نه
avatar
معین راسخی
.
22 بهمن 1399، 22:25
پاسخ
0
0
چطوری بفهمیم کسی وصله کن زبانم خوب نیست
avatar
رضائی
.
08 مرداد 1399، 15:29
پاسخ
0
0
سلام یه سوال داشتم ..در خرداد ماه شخصی با شکستن رمز وای فای منزل ما اقدام به برداشت پول از حساب فردی نموده حالا میخواستم بدونم میشه ای پی فرد خاطی رو به این روش پیدا کرد ..دقیقا در همون روز..با توجه به این که دو ماه گذشته؟ اصلا جز شکایت کار دیگه ای از دست من بر می آید .؟
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022