تاریخچه سری بازی های کالاف دیوتی (Call of Duty)

تاریخچه سری بازی های کالاف دیوتی (Call of Duty)
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بی شک سری بازی های کالاف دیوتی (Call Of Duty) آن قدر پرطرفدار است که گیمرها هر سال مشتاقانه منتظر انتشار نسخه جدید هستند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم که مروری بر تمامی نسخه‌های منتشر شده از Call Of Duty داشته باشیم.

همانند عملکرد منظم یک ساعت، سری محبوب Call Of Duty (ندای وظیفه) هم به عناوین اول شخص شوتر ثابتی تبدیل شده است که به مدت یک دهه، هر سال یک نسخه از آن منتشر می‌شود و هر بار، بحث و اظهار نظراتی بین گیمرها شکل می‌گیرد که کدام عناوین در این سری موفق شدند که براثر مرور زمان، ارزش خود را حفظ کنند. ضمن معرفی 10 بازی Call of Duty برتر، در این مقاله قصد داریم تا تمامی نسخه‌های منتشر شده از این بازی از ابتدا تا کنون را نیز معرفی کنیم.

در ویدیوی زیر «10 تا از بهترین بازی های Call of Duty» را تماشا کنید: 

در ادامه می‌خوانید: 

10مورد از بازی های کالاف دیوتی

در این قسمت به معرفی 10 مورد از بازی های کالاف دیوتی برتر می‌پردازیم.

1. بازی Call Of Duty: WW2

لیست بازی های call of duty

در حالی که Call Of Duty: WW2 (ندای وظیفه: جنگ جهانی دوم)، تجربه شگفت‌انگیز، سریع و سرگرم‌کننده از دوران جنگ جهانی دوم را به ما ارائه داد، اما در خلق محیط و فضای جنگی، آن طوری که انتظار داشتیم عمیق و جذاب نبود. البته استفاده از حالت چندنفره با مادهای War و Prop Hunt و حالت زامبی که به ریشه‌های وحشت گذشته خود بازگشته بود، جنگ جهانی دوم را به یک عنوان قوی و شگفت‌انگیز برای گیمر تبدیل می‌کرد، هرچند کم و کاستی در بخش‌هایی از این بازی احساس می‌شد. در این قسمت می‌توانید مروری بر 10 بازی برتر مربوط به جنگ جهانی دوم داشته باشید.

2. بازی Call of Duty: Advanced Warfare

سری بازی های call of duty برای کامپیوتر

بازی Advanced Warfare (ندای وظیفه: جنگاوری پیشرفته)، سری ندای وظیفه را به یک آینده تقریباً نه چندان دور با یک داستان سینمایی و بلاک باستری می‌برد که بر روی شرکت‌های فناوری پیشرفته نظامی تمرکز داشت که سربازان را ازنظر تجهیزاتی مثل Exo Suits ارتقا می‌داد. گرچه وجود این المان‌های پیشرفته در لباس‌ها، توانست تغییر چشم‌گیری در بخش داستانی بازی ایجاد کند، اما المان‌های Exo به‌طور شگفت‌انگیزی فرمول بخش چندنفره بازی را هم تغییر داد. این تغییر و تحول شدید در این نسخه، با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد، به‌گونه‌ای که المان‌های پیشرفته در لباس‌های شخصیت‌های بازی در نسخه‌های بعدی این سری به طور کامل حذف شدند.

3. بازی Call Of Duty: Black Ops 3

سری بازی های call of duty به ترتیب

شاید می‌توان گفت که Call of Duty: Black Ops 3 (ندای وظیفه: عملیات سیاه 3)، ترسی برای انجام ریسک در گیم پلی نسبت به سایر نسخه‌ها نداشت. در بخش چندنفره، شرکت Treyarch (تری آرک) به بازیکن امکان دویدن بر روی دیوار و دسترسی به کلاس‌های مخصوص را داد که به نظر می‌رسید گام‌های منطقی برای آینده سری ندای وظیفه برداشته است. برخلاف تغییرات نسبتاً جدید در بخش گیم پلی، وجود درجات مختلف از کلاس‌های تخصصی، این امکان را به بازیکن می‌داد که هرگونه که می‌خواهد بازی را انجام دهد.

گرچه حالت زامبی در این نسخه به همان اندازه مضحک و دشوار است، اما Black Ops 3 به‌عنوان یک بازی مشارکتی خوب عمل کرده و این فرصت را به وجود می‌آورد که شما با دوستانتان، تجربه فراموش‌نشدنی را در بخش داستانی زامبی با هم داشته باشید که طبق فرمول پایه‌گذاری شده، پس از گذشت هر مرحله، با انبوه زیادی از زامبی‌ها روبرو می‌شوید.

4. بازی Call of Duty: Modern Warfare 3

سری بازی های call of duty

بازی Modern Warfare 3 (ندای وظیفه: جنگاوری نوین 3)، این سری را دوباره در همان مسیر آشنای گذشته قرار می‌دهد. بخش کمپین، همان دنباله‌ی Modern Warfare 2 را روایت می‌کند و در بخش چندنفره نیز انتظار طرفداران را برآورده کرد. گرچه عناصر جدیدی مانند پیشرفت سلاح، مهارت‌ها و برخی دیگر از افزونه‌های بخش چندنفره در این نسخه معرفی می‌شوند، اما در جنگ نوین 3، تغییر آن‌چنانی‌ای احساس نمی‌شود. البته این بدین معنا نیست که ادامه دادن این فرمول در این سری پرطرفدار، لزوماً بد باشد؛ اما با توجه به پیشرفت چشمگیر Modern Warfare 2 نسبت به نسخه قبل، انتظار می‌رفت که همچین پیشرفتی را در این نسخه نیز شاهد باشیم.

5. بازی Call of Duty: World At War

تمام سری بازی های call of duty

عنوان World At War (ندای وظیفه: جنگ در جهان) یک بار دیگر ندای وظیفه را به خندق‌ها و سواحل جنگ جهانی دوم بازگرداند؛ البته این بار با داستان و فضای به‌شدت خشن و خون‌آلود. درواقع این نسخه برای شرکت تری آرک، بازنویسی جسورانه از فرمول کلاسیک ندای وظیفه بود که با تمرکز بر بخش کمپین مشارکتی چهارنفره که احساس درگیری و جنگاوری در محیط را برای گیمر به وجود می‌آورد، زمینه‌ را فراهم کرد که همین فرمول را در بازی بعدی‌اش یعنی Black Ops (عملیات سیاه) پیاده کند. حالت زامبی نیز برای نخستین بار در این نسخه برای گیمرها معرفی شد.

6. بازی Call of Duty 2

ترتیب سری بازی های call of duty

تعداد کمی بازی وجود دارد که بخش کمپین آن به اندازه ندای وظیفه 2  قدرتمند باشد. اگر نسخه Xbox 360 این بازی را خریداری کرده‌ باشید، باید بگویم که یک بازی نسل قدیم تمام‌عیار را امتحان کردید. گرچه گرافیک این بازی در مقایسه با بازی‌های امروزه، استانداردهای روز را ندارد اما با طراحی صدای عالی و گیم پلی جذاب لحظه به لحظه آن، گیمر را بیشتر از هر عنوان دیگری در فضای جنگ جهانی دوم بازی غرق می‌کند. بخش چندنفره ندای وظیفه دوم بسیار محدود بود، اما ویژگی‌های خاصی را در اختیار داشت که بعدها این ویژگی‌ها در بخش چندنفره سری بازی های ندای وظیفه به کار گرفته شدند.

7. بازی Call of Duty: Black Ops 2

معرفی سری بازی های call of duty

بازی Call Of Duty: Black Ops 2 (ندای وظیفه: عملیات سیاه 2)، سیستم Pick 10 و Scorestreaks را در بخش چندنفره معرفی کرد که باعث اضافه شدن عمق و حالت شخصی‌سازی به بازی شد؛ با همین ویژگی‌ها پایه‌های اصلی بخش چندنفره نسخه‌های بعدی بنا شد. این بازی نه‌تنها در بخش کمپین داستان شاخه‌ای را روایت می‌کرد، بلکه زمینه را برای تغییر فضای عملیات سیاه به سمت نگاه آینده‌نگرانه فراهم کرد. قابل‌توجه است که بخش زامبی بازی بامزه و به‌طور گیج‌کننده‌ای، قدرتمند است که حتی با گذشت چند سال، هنوز دوست‌داشتنی است. در حالی که این نسخه ادامه مستقیم دنباله Black Ops به‌حساب می‌آید، به ما نوآوری‌هایی نشان داد که احساس تازگی داشتند و همچنان به‌یادماندنی هستند. این عنوان یک اثر حقیقی و قابل‌قبول در سری ندای وظیفه محسوب می‌شود.

8. بازی Call of Duty: Black Ops

بهترین سری بازی های call of duty

بازی Black Ops (ندای وظیفه: عملیات سیاه) تقریبا هر چیزی برای ارائه به سلایق مختلف در اختیار داشت. اگر به دنبال بخش داستانی فوق‌العاده هستید، قطعا عملیات سیاه بهترین گزینه موجود است. بخش مولتی پلیر بازی استراتژیک بود، استفاده از سلاح‌ها در بازی احساس شگفت‌انگیزی به بازیکن می‌داد و حالت Killstreaks در یک سطح جذاب و جدیدی بود. حالت زامبی بار دیگر به این نسخه بازگشته و در کنار آن، دو نقشه عالی در تاریخ سری بازی های کالاف دیوتی به بازی باز معرفی شد: نقشه Firing Range و Nuketown. نقشه‌هایی که به مرور زمان بین طرفداران محبوب شدند که حتی در نسخه‌های بعدی عملیات سیاه هم حضور پیدا کردند.

9. بازی Call of Duty 4: Modern Warfare

تاریخچه مجموعه بازی های call of duty

برای بسیاری از گیمرها، Call of Duty 4: Modern Warfare (ندای وظیفه: جنگاوری نوین) یک استاندارد تازه در بخش کمپین و نوآوری‌هایی در بخش چندنفره ایجاد کرد که برای آن‌ها به معنای واقعی و عینی کلمه، شگفت‌انگیز بود. یک حسی وجود داشت که تمام عناصر موجود در بخش چندنفره، تازه و بدیع و تقریباً بی‌نقص بود. سلاح‌ها فوق‌العاده بودند، نقشه‌ها متنوع و جذاب بودند و ایده‌ ساده برای Killstreaks قفل شده در سطح 3، 5 و 7 بود که برای مهارت شما پاداش می‌داد.

مزایا و انعطاف‌پذیری موجود در بازی به شما این امکان را می‌داد که هر سبک و روشی که می‌خواهید را برای پیش بردن بازی انجام دهید و تا به امروز مسلماً Modern Warfare خالص‌ترین بخش چندنفره و بهترین بخش کمپین را در تاریخ ندای وظیفه دارد.

10. بازی Call of Duty: Modern Warfare 2

سری بازی های کال اف دیوتی

قطعا Modern Warfare 2 (ندای وظیفه: جنگاوری نوین 2) والاترین نسخه در بازی های کالاف دیوتی محسوب می‌شود. این بازی درواقع دنباله‌رو پایه قدرتمند Call of Duty 4: Modern Warfare و آغازگر استاندارد جدید در خلق یک سه‌گانه جذاب در ژانر شوتر اول‌شخص بود.

جدا از وجود تعداد زیادی از بحث‌برانگیزترین و خاطره‌انگیزترین لحظات در بخش کمپین، Modern Warfare 2 حالتی تعاملی به نام Spec Ops را برای اولین بار در این بازی معرفی کرد. در این بخش مجموعه‌ای از نقشه‌های بزرگ را برای مبارزات جذاب بازیکنان وجود داشت که باعث شد برای مدت طولانی ما را سرگرم کند.

بخش Killstreaks دچار تغییر و تحول شده بود و چالش‌های پیشرفته‌ در این نسخه به کمال رسیده بودند. گرافیک به‌شدت واقعی، موسیقی متن و گیم پلی با توجه به اینکه بازی در سال 2009 عرضه‌ شده بود، بسیار بی‌نقص بود و هنوز هم پس از گذشت ده سال، توانایی رقابت با شوترهای این روزها را دارد. بدون شک بازی‌های Modern Warfare و Modern Warfare 2 لیاقت صدر نشین شدن در این لیست را دارند اما Modern Warfare 2 یک تجربه اول شخص شوتر خارق‌العاده‌ بود که توانست برای دومین بار، استانداردهای جهانی شوتر اول شخص را تغییر دهد. نظرات همیشه در مورد این بازی به‌عنوان یک اثر سرگرم‌کننده، مثبت و قوی بیان شده و به همین دلیل Modern Warfare 2 در این مقاله به عنوان بهترین نسخه سری ندای وظیفه معرفی شده است.

معرفی مجموعه بازی‌ های Call of Duty

در این بخش نیز به معرفی تمام سری بازی های ندای وظیفه  به ترتیب انتشار می‌پردازیم.

بهترین سری بازی های کال اف دیوتی

لیست بازی های Call of Duty

بطور کلی 16 نسخه اصلی از سری بازی های ندای وظیفه منتشر شده که اولین نسخه از آن در سال 2003 برای رایانه‌های شخصی، پلی استیشن و ایکس باکس ساخته شد. پس از ساخته شدن کنسول‌ها، استودیوهای سازنده یک نسخه ویژه برای هر کنسول منتشر کردند و نامی متفاوت بر روی آن گذاشتند؛ به همین دلیل این بازی‌ها را در لیست اصلی قرار ندادیم.

لیست بازی های Call of Duty

این روزها بسیاری از گیمرها از اسکین PS4 پرو و اسلیم برای کنسول خود استفاده می‌کنند؛ یکی از پرطرفداران برچسب‌های کنسول مربوط به بازی کال آف دیوتی است. برای مشاهده و خرید آن می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

نکات جالب درمورد مجموعه بازی‌ های Call of Duty

سری بازی های ندای وظیفه

 • بازی ندای وظیفه 1 با عنوان Call of Duty: Finest Hour، اولین بازی از سری بازی های ندای وظیفه بود که برای کنسول‌های پلی استیشن 2، کنسول Xbox و گیم کیوب در سال 2004 منتشر شد.
 • بازی Call of Duty 1 در سال 2009 برای کنسول‌های نسل 7 منتشر شد.
 • بازی Call of Duty 2 اولین بازی از سری بازی های ندای وظیفه بود که برای کنسول ایکس باکس 360 منتشر شد.
 • بازی Call of Duty 3، اولین بازی از سری ندای وظیفه بود که برای کنسول‌های PS3, Wii و ایکس باکس 360 منتشر شد. همچنین آخرین بازی از این سری بود که برای کنسول Xbox منتشر می‌شد.
 • بازی Call of Duty 4: Modern Warfare اولین بازی از بازی های کالاف دیوتی بود که با درجه سنی +16 منتشر می‌شد.
 • بازی Call of Duty: World at War اولین بازی از سری بازی های ندای وظیفه بود که با درجه سنی +18 منتشر می‌شد. این بازی همچنین آخرین بازی از این سری بود که برای کنسول پلی استیشن 2 منتشر شد.
 • بازی Call of Duty: Ghosts اولین بازی از سری بازی های کالاف دیوتی بود که برای کنسول‌های Xbox One و PS4 منتشر می‌شد.
 • بازی Call of Duty: Black Ops III آخرین بازی‌ای بود که برای کنسول‌های نسل 7 منتشر می‌شد.
 • بازی Call of Duty: Black Ops 4 اولین بازی از سری ندای وظیفه بود که بخش داستانی یا Campaign نداشت و فقط دارای بخش چند نفره یا Multiplayer بود.
 • بازی موبایل Call of Duty: Mobile جزو 5 بازی محبوب و پرطرفدار گوشی‌های هوشمند است.
 • در سال 2011 یک فیلم کوتاه از روی سری بازی های کالاف دیوتی با نام Find Makarov: Operation Kingfish ساخته شد که مورد استقبال طرفداران نیز قرار گرفت.

فیلم کوتاه Call of Duty با زیرنویس فارسی

فیلم کوتاه Find Makarov: Operation Kingfish که بر اساس بازی های کالاف دیوتی ساخته شده را می‌توانید در ادامه با زیرنویس فارسی از تیم پلازا مشاهده کنید.

سخن پایانی

در ابتدا در این مقاله سعی کردیم 10 مورد از بهترین بازی های کالاف دیوتی را معرفی و سپس در ادامه لیست سری بازی های ندای وظیفه را به ترتیب انتشار ارائه دهیم. بازی های ندای وظیفه از ابتدا پرطرفدار و پرفروش بودند و طی این 17 سال نیز توانستند هر سال انتظارات طرفداران را بر آورده کنند. شخصیت پردازی قوی، داستان غنی، احساسی و غافلگیر کننده از ویژگی‌های خاص سری بازی های ندای وظیفه است که هواداران را شیفته خود کرده؛ ویژگی‌ای که در بازی‌های دیگر کمتر شاهد آن هستیم.

به نظر شما بهترین نسخه Call of Duty کدام است؟ نظرات خود را با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402