آشنایی با تانوس ؛ آیا ابرشرور قدرتمند مارول، ناجی زمین است؟

تانوس
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تانوس یکی از ابرشرورهای مارول است. این شخصیت اولین بار در کتاب‌های کامیک مارول ظاهر شد و امروزه یکی از برترین ضدقهرمانان دنیای سینمایی مارول است. در این مقاله با آشنایی با شخصیت تانوس، زندگی، قدرت‌ها، مبارزات و ایده‌های او با شما هستیم.

تانوس یک شخصیت داستانی در کتاب‌های کامیک مارول است. جیم استارلین (Jim Starlin)، نویسنده و نقاش، خالق این شخصیت است و اولین بار در کامیک The Invisible Iron Man شماره 55 ظاهر شد. او یک شخصیت بسیار قدرتمند و ضدقهرمان است که با قهرمانان بسیاری از جمله انتقام‌جویان، محافظان کهکشان، چهار شگفت‌انگیز و مردان ایکس روبرو شده است. این شخصیت به مدت 5 دهه در کتاب‌های کامیک مارول حضور داشت، همچنین او را در انیمیشن‌ها، بازی‌های ویدئویی و فیلم‌های مارول نیز می‌بینیم. تانوس یکی از معروف‌ترین و قدرتمندترین شخصیت‌های مارول است. در این مقاله از پلازا با این شخصیت، تاریخچه زندگی او، مبارزات و نظریات وی آشنا می‌شویم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تاریخچه زندگی تانوس

جیم استارلین تائید کرده که ایده شخصیت تانوس سر کلاس روانشناسی دانشگاه به ذهنش رسیده است. این شخصیت در ابتدا ضعیف‌تر بود، اما به پیشنهاد ری توماس، ادیتور کمیک Iron Man،  قدرتمندتر شد.

شخصیت تانوس در انتقام جویان

تانوس حدود 1000 سال قبل در یکی از قمرهای زحل، تایتان، متولد شده است. او فرزند دو جاودان یعنی عالارس و سو-سان است و برادری به نام اروس دارد. این خانواده از نژاد دوینت‌ها (Deviants) و از لحاظ ظاهری همانند نژاد عموزاد‌ه‌های خود، یعنی جاودانگان، هستند. تانوس دورگه دوینت-اترنالز است. سو-سان که از ظاهر او شوکه شده بود و می‌دانست او در نهایت زندگانی همه موجودات کهکشان را نابود می‌کند، تلاش کرد او را بکشد ولی عالارس مانع او شد.

او در دوران دبستان فردی صلح‌طلب بود و فقط با برادرش اروس و حیوانات خانگی بازی می‌کرد. در دوران نوجوانی به مکتب نیهیلیسم و ترمودیناک علاقمند شد. او بانو دث (ایزد مرگ) را ستایش می‌کرد و عاشق او بود. وی در دوران جوانی با استفاده از دانش علمی فراطبیعی خود و ترکیب عرفان و پیشرفت‌های سایبرنتیک، قدرت خود را افزایش داد و تبدیل به قدرتمندترین تایتان شد. تانوس اسمی با ریشه یونانی و کوتاه‌شده اسم آتاناسئوس است. معنی اسم تانوس در لغت جاودان و فناناپذیر است.

شخصیت تانوس، شرور یا ناجی زمین؟

اکشن فیگور تانوس

درحالی که به طور معمول تانوس یک شخصیت شرور معرفی می‌شود، اما برخی داستان‌ها نیز او را تایتانی با قطب‌نمای اخلاقی پیچیده نشان می‌دهند که اقدامات خود را موجه می‌پندارد. با شخصیت تانوس در انتقام جویان آشنا هستیم. او ضدقهرمانی است که سعی دارد نیمی از جانداران زمین را نابود کند، ولی باید در نظر داشته باشیم او این کار را از روی انتقام شخصی و یا عقده‌های روحی انجام نمی‌دهد، بلکه عمیقا باور دارد با حذف نیمی از جانداران، زندگی برای نیم دیگر باقیمانده به مراتب ساده‌تر و بهتر خواهد شد.

در ماه می سال 2019 یکی از ستون‌های نشریه Forbes مقاله‌ای با عنوان «تانوس هیچ کار اشتباهی انجام نداده» چاپ کرد که تبدیل به یک الگوی رفتاری محبوب در اینترنت شد. این مقاله با استفاده از سخن کاپیتان آمریکا در فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی، شواهدی را به نفع تانوس ارائه داد. در قسمتی از فیلم کاپیتان آمریکا می‌گوید: «هنگامی که از روی پل رد می‌شدم یک نهنگ دیدم … آنجا کشتی‌ها کمتر هستند و آب تمیزتر است».

نویسنده خاطرنشان می‌کند با توجه به بحران انقراض حال حاضر که ناشی از اقدامات انسان‌ها است، می‌توان این گونه استدلال کرد که اقدام تانوس اشتباه نبوده و در درازمدت این شرور در واقع زمین را نجات داده است.

نظریه تانوس

لگو تانوس

شخصیت تانوس در بزرگسالی به این نتیجه رسید که رشد جمعیت تایتان‌ها در نهایت سبب سقوط آنان خواهد شد، بنابراین به عنوان راه‌حل پیشنهاد داد نیمی از جمعیت کشته شوند. دیگر تایتان‌ها این راه‌حل را دیوانگی محض دانستند و او را از سیاره بیرون انداختند. گرچه بعدها تانوس شاهد مرگ میلیون‌ها نفر از همنوعان خود بود و درنهایت خودش به عنوان تنها تایتان این نژاد باقی ماند.

نظریه تانوس در واقعیت بیان می‌دارد اگر نیمی از جمعیت جهان کاسته شود، دنیا تبدیل به بهشتی برای نیمه دیگر آدمیان خواهد شد. این نظریه براساس یکی از قویترین و تاثیرگذارترین نظریات آمارنگاری یعنی نظریه مالتوس بنا شده است.

قدرت های تانوس

تانوس یکی از اعضای جهش‌یافته نژاد ابرانسان‌ها، معروف به نژاد تایتان‌های جاودان، است. او توانایی‌های نژاد جاودانگان را دارد و از طریق ترکیبی از میراث جاودانگان-جهش‌یافته خود، استفاده و تقویت اندام مصنوعی، عرفان و قدرت‌هایی که توسط بانو مرگ به او اعطا شده، موجودی بسیار قدرتمند است. وی در میان قدرت‌هایی چون توانایی، سرعت، استقامت، جاودانگی و فناناپذیری این توانایی را نیز دارد که انرژی کیهانی را جذب و از خود ساطع کند.

این ابرشرور همچنین توانایی تله‌پاتی و تله‌کینیز را دارد. او می‌تواند ماده را دستکاری کند و بدون آب، هوا و غذا به مدت نامحدودی زنده می‌ماند. او بر اثر پیری نمی‌میرد، در برابر همه بیماری‌ها مصون است و در برابر حملات روانی مقاومت بالایی دارد. او یک جنگجوی ماهر است که در تایتان هنر رزم را آموخته است.

دستکش تانوس

دستکش تانوس

تانوس در جستجوی سنگ‌های بی‌نهایت توانست همه آنها را به دست آورد. او با استفاده از 6 سنگ بی‌نهایت یک دستکش آهنی ساخت و تبدیل به قادر مطلق شد. وی با این دستکش معروف به دستکش بی‌نهایت، و با بشکن معروف خود، نیمی از جمعیت کهکشان را نابود کرد تا نظر بانو مرگ را به خود جلب کند و همچنین زمین را نجات دهد.

شمشیر تانوس

شمشیر تانوس

شمشیر تانوس که اولین بار در فیلم Avengers: Endgame از آن رونمایی شد، یکی از مهلک‌ترین سلاح‌های دنیای ماورل است. جنس این شمشیر و اینکه چگونه ساخته شده هنوز مشخص نیست، اما تایید شده که جنس این شمشیر از عنصری قویتر از وابرانیوم است. شمشیر دولبه تانوس سلاحی مرگبار است که در نسخه‌های بعدی فیلم‌های مارول بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

تانوس در مدیا

همانطور که اشاره شد شخصیت تانوس علاوه بر کامیک‌های مارول در برخی سریال‌ها، فیلم‌های سینمایی و بازی‌های ویدئویی نیز حضور دارد. او در مجموع در 5 فیلم سینمایی، 6 سریال، 17 بازی ویدئویی و 2 رمان ظاهر شده است.

فیلم ها و سریال های تانوس

شخصیت تانوس در فیلم‌ها اولین بار در فیلم The Avengers (2012) با بازی دامیون پویتیر (Damion Poitier) ظاهر شد. پس از آن او را در 4 فیلم دیگر دیدیم و بازیگر نقش تانوس در بقیه فیلم‌ها جاش برولین (Josh Brolin) بود. این فیلم‌ها عبارتند از: فیلم محافظان کهکشان (2014)، فیلم اونجرز: عصر آلترون (2015)، فیلم اونجرز: جنگ بی‌نهایت (2018) و فیلم اونجرز: پایان بازی (2019).

بازیگر تانوس

در جدول زیر نام سریال‌‌های تلویزونی با حضور این ضدقهرمان محبوب را مشاهده میکنید.

ردیفنام سریالصداپیشه
1Silver Surfaceگری کراوفورد
2The Super Hero Squad Showاستیو بلوم، جیم کامینگز
3Avengers Assembleایزاک سی سینگلتون جونیور
4Guardians of Galaxyایزاک سی سینگلتون جونیور
5Lego Marvel Super Heroes – Guardians of Galaxy: The Thanos Threatایزاک سی سینگلتون جونیور
6Lego Marvel Super Heroes – Black Panther: Trouble in Wakandaایزاک سی سینگلتون جونیور

بشکن تانوس

بشکن تانوس

بشکن تانوس یکی از مهم‌ترین وقایع دنیای سینمایی مارول است. در فیلم اونجرز: جنگ بی‌نهایت می‌بینیم که تانوس موفق شده سنگ‌های ابدیت را جمع کند و با استفاده از آنها دستکش بی‌نهایت را درست کرده است، دستکشی که او را تبدیل به قادر مطلق می‌کند. او با یک بشکن نیمی از جانداران کهکشان را در سال 2018 از بین برد. در میان قربانیان افرادی چون واندا مکسیموف، دکتر استرنج، پیتر پارکر، نیک فیوری، فلش و تیچالا نیز بودند.

5 سال بعد بروس بنر که موفق شده سنگ‌های بی‌نهایت را از خط زمانی‌های متفاوت بیابد، بار دیگر دستکش را ساخت و با یک بشکن تمامی قربانیان به زندگی بازگشتند. امروزه بشکن تانوس در مارول با پاندمی کووید-19 در دنیای واقعی مقایسه می‌شود، واقعه‌ای که روی همه مردم دنیا تاثیر گذاشت.

مرگ تانوس

بیست و سه روز پس از بشکن معروف، که در فیلم انقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت شاهد آن بودیم و سبب شد نیمی از جانداران کهکشان بمیرند، اینک تانوس بازنشسته شده و در باغ خود زندگی می‌کند. گروهی از انتقام‌جویان شامل نبولا، راجرز، رومانف، ثور، رودز، بنر، کارول دنورز و راکت که به دنبال بازگرداندن قربانیان خود هستند، وی را محاصره می‌کنند.

ثور دست چپ او را قطع می‌کند تا به دستکش بینهایت برسد، ولی آن را خالی می‌یابد. تانوس اعتراف می‌کند سنگ‌های بی‌نهایت را نابود کرده تا کاری که انجام داده قابل بازگشت نباشد. ثور نیز سر او را قطع می‌کند.

مبارزات تانوس

تانوس امروزه به عنوان یکی از بهترین ضدقهرمانان مارول و از بزرگترین شرورهای قرن 21 به حساب می‌آید. هم منتقدین و هم بینندگان این شخصیت را تحسین می‌کنند و اکشن فیگور تانوس یکی از محبوب‌ترین اکشن فیگورها است. تانوس به عنوان یک ضدقهرمان با قهرمانان بسیاری جنگیده است.

تور در برابر تانوس

تقابل تور در برابر تانوس از مهم‌ترین مبارزات است. این قهرمان و ضدقهرمان چندین بار، در کمیک‌ها، سریال‌ها و فیلم‌ها رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. این دو تاکنون 4 بار در فیلم‌های سینمایی با هم مبارزه کرده‌اند. اولین مبارزه مربوط به ابتدای فیلم اونجرز: جنگ ابدیت است که اطلاعات زیادی از این نبرد در دسترس نیست و نشان داده نمی‌شود، ولی می‌دانیم که تانوس برنده این مبارزه بود.

دومین نبرد مربوط به اواخر فیلم جنگ ابدیت است. جایی که ثور استوم بریکر را به دست می‌آورد و تانوس نیز سنگ ذهن را از سر ویژن برمی‌دارد. در اینجا ثور در کمتر از یک دقیقه او را شکست می‌دهد. سومین نبرد مربوط به اوایل فیلم اونجرز: پایان بازی است که تانوس توسط انتقاجویان محاصره شده، ثور ابتدا دست و سپس سر تانوس را جدا می‌کند.

آخرین مبارزه این دو نیز مربوط به اواخر فیلم اونجرز: پایان بازی است که ثور در وضعیت روحی و ذهنی بسیار بدی قرار داشت و تانوس تقریبا برنده شد. در این مبارزه دیگر انتقام‌جویان، نظیر کاپیتان آمریکا نیز حضور داشتند. کاپیتان آمریکا یکی از قدیمی‌ترین و قدرتمندترین شخصیت‌های مارول است که در این فیلم شاهد مبارزه کاپیتان امریکا با تانوس نیز هستیم.

سوپرمن علیه تانوس

تقابل سوپرمن علیه تانوس نیز یکی از مواردی است که مورد بحث‌های بسیاری قرار می‌گیرد. تانوس یکی از قوی‌ترین ضدقهرمانان مارول و سوپرمن شاید قوی‌ترین قهرمان دی‌سی است. نبرد این دو یکی از جذاب‌ترین موضوعاتی است که بارها مورد بحث طرفداران قرار گرفته است. گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه کدام یک از آنها پیروز میدان خواهند بود بسیار است.

نکات جالب در مورد تانوس

 • تانوس 6 فرزند دارد که همه آنها را به فرزندخواندگی پذیرفته است. 3 دختر او گامورا، نبولا، و پروکسیما میدنایت و 3 پسرش کوروس گلیو، کال ابسیدین و ابونی مو نام دارند.
 • او به تایتان دیوانه مشهور است.
 • او در رتبه‌بندی 100 شخصیت شرور برتر توسط IGN، رتبه 47 را دارد.
 • مکعب کیهانی: تانوس عاشق بانو مرگ بود و برای تحت تاثیر قرار دادن او، ارتشی از فضایی‌ها درست کرد و سیاره خود، تایتان را مورد حمله بمب‌های اتمی قرار داد. در نتیجه این حمله میلیون‌ها نفر از نژاد تایتان‌ها کشته شدند. وی سپس به زمین می‌آید تا با یافتن مکعب کیهانی هم بانو مرگ را تحت تاثیر قرار دهد و هم قادر مطلق شود. او مکعب را می‌یابد اما آن را خراب می‌کند.

مرگ تانوس

 • وبسایت Reddit فرومی برای به اشتراک‌گذاری نظریات و الگوهای رفتاری تانوس دارد. در جولای 2018 اعلام شد که حساب نیمی از مشترکان بسته خواهد شد. این کار نمادی از عمل تانوس در از بین بردن نیمی از جانداران جهان بود. پس از اعلام این خبر تعداد مشترکان طی یک ماه از 100هزار نفر به 700 هزار نفر افزایش یافت. با بسته شدن حساب نیمی از مشترکان، یعنی بستن حساب 350 هزار نفر، بزرگترین منع تاریخ Reddit به وقوع پیوست.
 • در پی این منع Reddit، حساب آنتونی روسو یکی از کارگردانان فیلم نیز بسته شد. این افراد بعدها فرومی برای خود ایجاد کرده و این تجربه را «چیزی بسیار بی‌معنی اما به نوعی قاطعانه و خنده‌دار» توصیف کردند.
احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
دانلود سریال خانم مارول ۲۰۲۲ + تریلر، داستان و بازیگران
نسترن امین زاده20 خرداد 1401 14:30
thumbnail
دانلود سریال وانداویژن (WandaVision) با زیرنویس فارسی + نمرات ...
زهرا عزتی12 مرداد 1400 12:00
thumbnail
دانلود سریال لوکی (Loki) با زیرنویس فارسی + تریلر، بازیگران ...
بیتا هدایت پور29 خرداد 1400 10:30
thumbnail
دانلود فیلم کاپیتان مارول (دوبله فارسی) + بررسی، داستان ...
تیم پلازا02 دی 1398 11:00
 • او یکی از محبوب‌ترین شرورهای تاریخ است که منتقدین بسیاری او را تحسین می‌کنند. واشنگتن پست او را به خاطر هوش عمیق و پایبندی به سیستم اعتقادی خود، قوی‌ترین تبهکار مارول می‌داند.
 • جنس شمشیر دولبه این ابرشرور هنوز اعلام نشده است و هنوز نمی‌دانیم چه ماده‌ای قویتر از وابرانیوم است. اما حدس می‌زنیم این شمشیر ممکن است از آدامنتیوم یا URU ساخته شده باشد.
 • این ضدقهرمان یک صندلی حمل‌ونقل دارد که با استفاده از آن می‌تواند در فضا، مکان، زمان و دنیاهای موازی سفر کند.

سخن پایانی

گفتنی‌ها در مورد شخصیت تانوس بسیار است. در مورد قدرت‌ها، مبارزات و ایده‌های او می‌توانیم مقالاتی جداگانه بنویسیم. این ابرشرور نابغه در عین حال که دشمنان بسیاری دارد، طرفداران بی‌شماری نیز دارد و لگو تانوس یکی از وسایلی است که هر طرفدار MCU به آن علاقمند است. نظر شما در مورد تانوس چیست؟ آیا با ایده او در مورد نابودی جمعیت موافق هستید؟ شما می‌توانید نظرات خود را از طریق بخش ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
داریوش
.
21 تیر 1401، 11:28
پاسخ
0
3
درود بسیار عالی بود. از اول فیلم طرفدار شخصیت تانوس بودم قهرمان واقعی داستان تانوس بود و می گفت منابع کهکشان محدود کهکشان جوابگوی جمعیت نیست. زمین ما گنجایش 3 میلیارد جمعیت هم نداره اما داره تعداد جمعیت به 12 میلیارد میرسه و همین الان هم ملیارد ها انسان گرسنه هستند و با افزایش زباله و سموم و گازهای گلخانه ای داریم خودمون رو نابود می کنیم و کشورهای صنعتی دنیا به جای تبلیغات کاهش جمعیت می خوان جمعیت خودشونو بالا بردن که از رقابت صنعتی جا نمونن اما حساب ظرفیت زمین و تولید سموم رو نمی کنن. و اینجاست که یکی مثل تانوس به کمک زمین میاد.
جدول فروش فیلم ها