آثار کیانو ریوز از پلتفرم های چینی به دلایل سیاسی حذف شدند

حذف آثار کیانو ریوز
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

حذف آثار کیانو ریوز (Keanu Reeves) یکی از اخبار مهم منعکس‌شده در چند روز اخیر است. پلتفرم‌های سینمایی چین در حال حذف آثار بازیگر جان ویک از آرشیو خودشان هستند. دلیل این اتفاق، حمایت‌های کیانو ریوز از تبت است.

از مهم‌ترین پلتفرم‌های سینمایی چین می‌توان به تنسنت ویدئو (Tencent Video)، یوکو (Youku) و میگو ویدئو (Migu Video) اشاره کرد. در پی صحبت‌ها و حمایت‌های اخیر بازیگر فیلم ماتریکس، حذف آثار کیانو ریوز در دستور کار این شبکه‌ها قرار گرفته است.

حذف آثار کیانو ریوز بعد از اعتراض اذهان عمومی به صحبت‌های این بازیگر

علاوه‌بر شبکه‌های چینی، اذهان عمومی در چین نیز به‌شدت به صحبت‌های اخیر کیانو ریوز واکنش نشان دادند. مردم چین در حمایت از کشورشان، صحبت‌های این بازیگر هالیوودی را محکوم کردند. تبت یکی از قسمت‌های کشور چین است. مردم تبت ادعای استقلال از چین را دارند در حالیکه اسناد تاریخی نشان می‌دهند که تبت همواره بخشی از چین بوده و این اعتراض اصلا به حق نیست.

سینماگران هالیوودی در یک حرکت سانتی مانتال سالیانه، مراسمی تحت‌عنوان حمایت از تبت (Tibet House Benefit) را برگزار می‌کنند. امسال 35امین دوره این مراسم برگزار شد. کیانو ریوز در کنار لوری اندرسون (Laurie Anderson)، پتی اسمیت (Patti Smith) و سایندی لوپر (Cyndi Lauper) برگزارکنندگان و مجریان این مراسم بودند. برای دومین سال پیاپی این فستیوال به دلیل بحران کرونا، به‌صورت مجازی برگزار شد.

حضور کیانو ریوز به‌عنوان یک چهره شناخته‌شده بین‌المللی در این مراسم سیاسی، واکنش و اعتراض مردم چین را در پی داشته است. پلتفرم‌های سینمایی چین نیز همگام با مردم کشورشان به صف اعتراض پیوستند و در حال حذف آثار کیانو ریوز از آرشیو خودشان هستند.

تحریم فیلم ماتریکس 4

این اولین بار نیست که سیاست‌های غلط آمریکایی وارد سینمای این کشور می‌شود. سلبریتی‌های هالیوودی همواره گزینه‌های جالبی برای انتقال این سیاست‌های اشتباه دولت آمریکا به مردم جهان هستند. این بار گویا قرعه به نام بازیگر فیلم سینمایی ماتریکس افتاده و او از این سیاست تفرقه‌انگیز حمایت کرده است.

از دست رفتن باکس آفیس ماتریکس رستاخیز

این اتفاق حدودا یک ماه قبل افتاد. درست زمانی که فیلم سینمایی ماتریکس رستاخیز (The Matrix Resurrections) در سینماهای چین در حال اکران بودند. مواضع سیاسی کیانو ریوز یک پیامد بزرگ دیگر نیز داشت. علاوه‌بر حذف آثار کیانو ریوز توسط پلتفرم‌های چینی، مردم این کشور نیز به‌صورت خودجوش فیلم‌های در حال اکران او را تحریم کردند. دقیقا به همین دلیل اپیزود جدید ماتریکس به‌طرز فجیعی در باکس آفیس چین شکست خورد.

در حالی که منتقدان سینمایی انتظار داشتند که ماترکیس رستاخیز بیش از 40 میلیون دلار در باکس آفیس چین فروش داشته باشد، حرکات عجیب و غیرقابل پیش‌بینی کیانو ریوز باعث شد که این فیلم بخش مهمی از مخاطبان خودش را از دست بدهد. باید منتظر سرنوشت آثار کیانو ریوز باشیم و ببینیم که آیا جان ویک 4 در چین اکران خواهد شد یا خیر.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها