بتمن vs سوپرمنی که هرگز ساخته نشد

  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

قبل از اینکه زک اسنایدر (Zack Snyder) ایده ساخت بتمن vs سوپرمن در ذهنش شکل بگیرد، کارگردان آلمانی ولفگانگ پترسن (Wolfgang Petersen) در نظر داشت که فیلم رویارویی این دو سوپر هیرو را به تصویر بکشد.

با آغاز قرن 21، هردو این ابرقهرمان‌ها نیاز به فیلمی خوب برای به دست آوردن دوباره اعتبارشان در سینما داشتند. فیلم Superman IV: The Quest for Peace که در سال 1987 اکران شد، فرنچایز سوپرمن را در وضعیتی قرار داد که نه تنها ادامه‌ای برایش ساخته نشد، که تا بیش از یک دهه فیلمی از این کارکتر اکران نشد! فیلم Batman & Robin  هم کارکتر بتمن را در وضعیت ناخوشایندی قرار داده بود.

بیش از یک دهه قبل از اینکه زک اسنایدر به سراغ ساخت چنین فیلمی برود، برادران وارنر بتمن علیه سوپرمن را به عنوان راهی آسان برای زدن یک نشان با دو تیر در نظر گرفت. اگر این پروژه به درستی انجام می‌شد، می‌توانست هر دو فرنچایز را در یک لحظه دوباره احیا کند. بعلاوه، این یک اثر پیشگامانه می‌شد که ابرقهرمانان نمادین را به گونه‌ای  در یک فیلم ترکیب می‌کند که هرگز تا قبل از فیلم Iron Man انجام نشده بود. به سرانجام رساندن این پروژه کار دشواری بود، اما مزایای آن به اندازه کافی سودمند به نظر می رسید تا برادران وارنر را تشویق کند تا این کار را انجام دهد.

در ابتدا، قرار بود این فیلم بر اساس فیلمنامه‌ای  که توسط اندرو کوین واکر (Andrew Kevin Walker) نوشته شده بود ساخته شود و ولفگانگ پترسن کارگردانی آن را بر عهده داشته باشد. او در سال 2000  فیلم  The Perfect Storm را برای برادران وارنر ساخته بود. طبق جزئیاتی که از طریق گزارش Entertainment Weekly به دست آمد، این پروژه داستان‌‌های اوریجین هیچکدام از این دو سوپر هیرو را تعریف نمی‌کرد. در عوض، این فیلم بلاک باستری بیشتر تمرکزش را بر سر جنگ ایدئولوژی این دونفر و واکنش‌هایی که در برابر اتفاقات پیرامون خود داشتند را به تصویر می‌کشید. پترسن همچنین تضاد بین سوپرمن و بتمن بر سر ایدئولوژی را راهی برای انعکاس ابهامات اخلاقی دنیایی می‌دانست که بعد از حادثه 11 سپتامبر به وجود آمده بود. جانی دپ (Johnny Depp)، جود لا (Jude Law) و کالین فرل (Colin Farrel) از بازیگران در نظر گرفته شده برای نقش آفرینی در این فیلم بودند.

بتمن vs سوپرمنی که هرگز ساخته نشد

همچنین بخوانید :

آکیوا گلزمن (Akiva Goldsman) که برای بازبینی فیلمنامه این فیلم در نظر گرفته شده بود، در سال 2020 جزییات بیشتری از این پروژه را فاش کرد.

این فیلم با مرگ آلفرد شروع می‌شد. جوکر همسر بتمن را کشته بود و بتمن، سوپرمن را مقصر مرگ همسرش می‌دانست و این باعث ایجاد درگیری بین این دونفر می‌شد درحالی که سوپرمن خود نیز با مشکلات طلاقش درگیر بود. بتمن vs سوپرمن بسیار غمناکی نوشته شده بود. همچنین طبق گفته‌های او کالین فرل قرار بود در نقش بتمن و جود لا در نقش سوپرمن ظاهر شوند.

حتی با اینکه این فیلم تاریخ اکرانی در سال 2004 برایش معین شده بود، در نهایت توسعه فیلم توسط برادران وارنر کنسل شد. برادران وارنر تصمیم گرفتند که به سراغ ساخت فیلم Superman: Flyby بروند که فیلمنامه آن را جی جی آبرامز (J.J. Abrams) نوشته بود اما بعد از مدتی ساخت این فیلم نیز کنسل شد تا در نهایت فیلم Superman Returns به کارگردانی برایان سینگر (Bryan Singer) در دستور ساخت قرار گرفت و موفق به اکران شد.

کنسل شده اما تاثیرگذار

اگرچه این نسخه تا حد زیادی برای عموم مردم ناشناخته است، اما این نسخه از بتمن vs سوپرمن تأثیر زیادی بر دنیای اقتباس‌‌های کامیک دی‌سی گذاشت. با این حال، تلاش‌های زیادی برای ساخت این فیلم انجام شد و تعداد عواملی که درگیر ساخت پروژه شدند نیز کم نبودند. مطمئنا برای آنها نا امید کننده بود که در لحظه آخر فیلمشان از آنها ربوده شد. شاید فروش 800 میلیون دلار باکس آفیس جهانی فیلم Batman v. Superman: Dawn of Justice حداقل می‌تواند به عنوان یک جایزه تسلی بخش کوچک برای شخصی مانند ولفگانگ پترسن باشد. زیرا تیم او هم در سال 2002 تمرکزشان بر روی پول بود و روی فروش فیلم حساب باز کرده بودند، چون آنها هم فکر می‌کردند که مردم برای دیدن رو در رویی این دو ابر قهرمان بسیار مشتاق خواهند بود.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها