بهترین شبکه های اجتماعی دنیا ؛ از فیسبوک تا تیک تاک

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بهترین شبکه های اجتماعی دنیا را می‌شناسید؟ پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در جهان کدام هستند؟ طی چند سال گذشته، شبکه‌های اجتماعی مختلفی در دنیا مطرح شدند و توانستند کاربران بسیار زیادی را جذب خود کنند. به همین خاطر در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به برترین شبکه های اجتماعی در ایران و جهان.

می‌خواهید مطمئن شوید که از بهترین شبکه های اجتماعی 2022 استفاده می‌کنید؟ برنامه‌های خوب بسیاری هستند که برای جلب توجه شما با هم رقابت می‌کنند؛ به طوری که انتخاب یک مورد از بین آن‌ها بسیار سخت است. فرقی نمی‌کند صاحب شغل باشید و به دنبال پیشرفت کارتان یا فقط از سر تفریح و وقت‌گذرانی شبکه‌های اجتماعی را بالا پایین می‌کنید؛ شناخت شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده در سرتاسر جهان مفید و کمک کننده است. به همین منظور، در این مطلب فهرستی از بهترین شبکه‌های اجتماعی محبوب در سال 2022 آماده کرده‌ایم. با پلازا همراه باشید.

در ادامه می‌خوانید:

بهترین شبکه های اجتماعی دنیا

چه یک بازاریاب شبکه‌های اجتماعی باشید یا صاحب کسب و کاری باشید و چه یک کاربر معمولی، دانستن شبکه های اجتماعی پرطرفدار در ایران و جهان می‌تواند برایتان مهم و شاید جالب باشد. به‌خصوص اینکه بدانید تعداد کاربران شبکه های اجتماعی چقدر است و ماهانه چه تعداد کاربر از آن‌ها استفاده می‌کنند. جدول زیر نشان‌دهنده بهترین شبکه های اجتماعی 2021 از نظر تعداد کاربر فعال ماهانه است. این جدول براساس داده‌های جمع‌آوری شده تا ژانویه 2022 از وبسایت Statista گردآوری شده است.

رتبهنام شبکه اجتماعیتعداد کاربر فعال در ماه
1فیسبوک2.910 میلیارد کاربر
2یوتیوب2.562
3واتساپ2.000
4اینستاگرام1.478
5ویکسین / وی‌چت1.263
6تیک‌تاک1.000
7پیام‌رسان فیسبوک988 میلیون کاربر
8دویین (نسخه چینی تیک‌تاک)600
9تنسنت کیوکیو574
10سینا ویبو573

همانطور که می‌بینید تا ماه ژانویه سال 2022، فیسبوک با تقریبا 3 میلیارد کاربر ماهانه رتبه اول در لیست شبکه های اجتماعی پرطرفدار دنیا را به خود اختصاص داده است. شرکت مادر فیسبوک، متا، هم اکنون علاوه بر فیسبوک صاحب 3 شبکه اجتماعی دیگر، که جزو پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در ایران هستند، نیز هست. واتساپ، اینستاگرام و پیام‌رسان فیسبوک همگی متعلق به متا هستند.

همچنین با نگاهی به این جدول آمار استفاده از شبکه های اجتماعی در جهان، می‌بینیم بیشتر شبکه‌های اجتماعی محبوب که ماهانه بالای 100 میلیون کاربر دارند در چین یا آمریکا فعالیت می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی چینی مانند وی‌چت، کیوکیو و دویین که همان نسخه زبان چینی تیک‌تاک است همگی در این کشور به محبوبیت قابل توجهی دست پیدا کردند. در حقیقت شرکت سازنده دویین، پس از موفقیت این برنامه در چین تصمیم گرفت یک نسخه جهانی آن با نام تیک‌تاک را عرضه کند که در حال حاضر 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد و از دویین نیز برای این کمپانی سودآورتر بوده است.

1. فیسبوک (Facebook) ؛ از بهترین شبکه های اجتماعی دنیا

بهترین شبکه های اجتماعی دنیا / پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در جهان

بیایید با محبوب‌ترین و شاید بهترین برنامه اجتماعی دنیا در سال 2022 شروع کنیم. فیسبوک با تمامی عیب و ایرادهایش (که کم هم نیست)، در صدر فهرست پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در جهان است.

با بیش از 2 میلیارد کاربر ماهانه، فیسبوک مکانی است که خیلی راحت می‌توانید با اکثر آدم‌های زندگی گذشته و حالتان ارتباط برقرار کنید. شاید یکی از دلایل محبوبیت فیسبوک این باشد که به کاربران اجازه می‌دهد پست‌ها و پروفایلشان را از طریق تنظیمات حریم خصوصی کنترل کنند.

در حال حاضر فیسبوک بزرگترین شبکه مجازی اجتماعی در اینترنت است؛ بزرگ هم از نظر تعداد کل کاربران عضو و هم از نظر شهرت. همین موضوع باعث شده است که فیسبوک به یکی از بزرگترین رسانه‌ها برای ارتباط با مردم سراسر دنیا تبدیل شود. تخمین زده شده که بیش از 1 میلیون مشاغل کوچک و متوسط با استفاده از این پلتفرم، شغل خود را تبلیغ می‌کنند.

2. یوتیوب (YouTube)

برترین شبکه های اجتماعی در ایران / شبکه های اجتماعی پرطرفدار در ایران

پلتفرم به‌اشتراک‌گذاری ویدیو یوتیوب، نزدیک‌ترین رقیب فیسبوک است و ماهانه 2 میلیارد و 500 میلیون کاربر فعال دارد. یوتیوب که در سال 2005 کار خود را آغاز کرد و حالا به گوگل تعلق دارد، پس از خود گوگل، پربازدیدترین وبسایت در اینترنت نیز به‌حساب می‌آید و در سال 2021 حدود 28.8 میلیارد دلار برای این کمپانی سودآوری داشته است.

یوتیوب پلتفرمی است که در آن می‌توانید هر محتوای ویدیویی که بخواهید را پیدا کنید. از پخش زنده شبکه‌های تلویزیونی و اینترنتی گرفته، تا موزیک‌ویدیو، اخبار، فیلم‌های کوتاه، فیلم‌های مستقل، مستند، تریلرهای بازی‌ها و فیلم‌ها، استریم‌های زنده، وی‌لاگ‌ها و غیره. به همین خاطر نیز از آن به‌عنوان یکی از بهترین شبکه های اجتماعی دنیا یاد می‌شود.

3. واتساپ (WhatsApp) ؛ از برترین شبکه های اجتماعی در ایران

بهترین شبکه های اجتماعی دنیا / شبکه های اجتماعی مخصوص موبایل

یکی از شبکه های اجتماعی مخصوص موبایل این فهرست که در ایران نیز کاربران فراوانی دارد، واتساپ است. واتساپ با 2 میلیارد کاربر ماهانه در سطح جهان، با اختلاف محبوب‌ترین پیام‌رسان جهان است. البته این آمار مربوط به سال 2020 است چرا که این پیام‌رسان از آن زمان تا کنون آمار جدیدی ارائه نکرده است.

واتساپ به‌شما این امکان را می‌دهد تا با ارسال پیام‌های متنی، ویدیویی یا صوتی با سایر کاربران ارتباط برقرار کنید. همچنین از طریق این پیام‌رسان می‌توانید با دیگران تماس‌های صوتی و تصویری داشته و از طریق صفحه چت نیز برای آن‌ها اسناد، تصاویر، موقعیت مکانی و دیگر محتوا را ارسال نمایید. افزون بر این امکان ایجاد گروه‌ متشکل از چندین کاربر نیز در واتساپ فراهم است.

4. اینستاگرام (Instagram) ؛ از بهترین شبکه های اجتماعی برای کسب و کار

بهترین شبکه های اجتماعی دنیا / لیست شبکه های اجتماعی پرطرفدار دنیا

اگر می‌خواهید تصاویر و ویدئو کلیپ‌های کوتاه ببینید، اینستاگرام که یکی از شبکه های اجتماعی قدیمی در ایران است، برای این کار است. 37 درصد بزرگسالان آمریکایی حداقل یک حساب کاربری در اینستاگرام دارند و در ایران نیز تقریبا تمام کاربران در این شبکه اجتماعی حضور دارند. بطوری که اینستاگرام به یکی از برترین شبکه های اجتماعی در ایران تبدیل شده است.

شاید ناعادلانه باشد، اما این شبکه اجتماعی به دلیل سطحی بودن و عکس‌های سلفی زیادش، تا این حد مشهور شده است. اگر این موارد را کنار بگذارید، می‌توانید عکاسی‌های خیره‌کننده، کارهای هنری بی‌نظیر و چیزهای مفید دیگری هم پیدا کنید.

5. ویکسین / وی‌چت (WeChat / WeiXin)

برترین شبکه های اجتماعی در ایران / آمار استفاده از شبکه های اجتماعی

رتبه بعدی در اختیار وی‌چت است. این شبکه‌ اجتماعی چینی طی چند سال اخیر و با توجه به آمار استفاده از شبکه های اجتماعی، از نظر تعداد کاربران رقابت نزدیکی با اینستاگرام داشته و به‌نظر می‌رسد به زودی بتواند رتبه چهارم را از آن خود کند. وی‌چت یک شبکه اجتماعی پیام‌رسان و در عین حال یک برنامه پرداخت موبایلی به‌حساب می‌آید و توسط تنسنت ساخته شده است.

این برنامه که ابتدا در سال 2011 عرضه شد، در سال 2018 توانست با بیش از 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه، به محبوب‌ترین اپلیکیشن موبایل جهان تبدیل شود. وی‌چت در حقیقت یک سوپر اپ است و کاربری بسیار متنوعی برای کاربران چینی دارد. برای مثال در این شبکه اجتماعی، علاوه بر امکان ارسال پیام، برگذاری ویدیو کنفرانس، اجرای بازی‌های ویدیویی شما می‌توانید تصاویر و ویدیوها را نیز مانند اینستاگرام با سایر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

با این همه بر اساس گزارشات متعدد، فعالیت و داده‌های کاربران در این شبکه اجتماعی توسط مدیران آن با دولت چین به‌اشتراک گذاشته می‌شود. همچنین وی‌چت محتوای سیاسی حساس برای حزب حاکم این کشور را نیز سانسور می‌کند.

6. تیک‌تاک (TikTok) ؛ از برنامه های جدید شبکه های اجتماعی

بهترین شبکه های اجتماعی دنیا / بهترین شبکه های اجتماعی برای کسب و کار

برنامه تیک تاک، اگر بخواهیم از شبکه های اجتماعی بدون فیلتر در ایران یاد کنیم، تیک‌تاک جزو آن‌ها نیست. این شبکه اجتماعی برای کاربران ایرانی محدودیت‌های زیادی دارد و در بیشتر اوقات به‌درستی کار نمی‌کند. با این حال توانسته با 1 میلیارد کاربر ماهانه، ششمین رتبه از فهرست شبکه های اجتماعی معروف دنیا را به خود اختصاص دهد.

تیک‌تاک در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی قدیمی مثل اینستاگرام و فیسبوک، تازه‌وارد به‌حساب می‌آید و در ابتدا نیز با هدف جایگزینی Vine عرضه شده بود. حالا اما از دید برخی بهترین برنامه اجتماعی دنیا است. تیک‌تاک در سال 2018 بیشتر از هر اپلیکیشن موبایلی دیگری دانلود شده بود و روزانه هم به محبوبیت آن افزوده می‌شود.

7. پیام‌رسان فیسبوک (Messenger)

بهترین شبکه های اجتماعی دنیا / لیست شبکه های اجتماعی پرطرفدار دنیا

پیام‌رسان فیسبوک یا مسنجر، برنامه پیام‌رسانی است که توسط متا ساخته شده است. این برنامه در سال 2011 برای اندروید و iOS عرضه شد و در سال 2020 هم نسخه ویندوز و مک آن منتشر شد. مسنجر برنامه‌ای است که از بسیاری از جهات شبیه به سایر پیام‌رسان‌ها است. در این شبکه اجتماعی شما می‌توانید برای سایر کاربران پیام یا دیگر محتوا مثل تصاویر، ویدیوها، استیکر ارسال کرده و از بات‌های مختلف آن استفاده کنید.

همچنین امکان برقرار تماس صوتی و تصویری نیز در مسنجر فراهم است و در کنار آن قابلیت‌هایی مثل امکان استفاده از چند اکانت به‌صورت همزمان، ارسال پیام به‌صورت رمزگذاری شده و اجرای بازی‌های مختلف نیز در دسترس است. براساس آخرین داده‌هایی که متا منتشر کرده، مسنجر در هر ماه 988 میلیون کاربر فعال دارد.

8. دویین (Douyin)

بهترین شبکه های اجتماعی دنیا / شبکه های اجتماعی قدیمی در ایران

دویین همانطور که گفتیم نسخه چینی تیک‌تاک است. این برنامه در سال 2016 توسط کمپانی بایت‌دنس، برای کاربران چینی منتشر شد و یکسال بعد هم نسخه جهانی آن با نام تیک‌تاک عرضه شد. به همین خاطر نیز تقریبا اکثر کاربران دویین چینی هستند و با این حال این شبکه اجتماعی توانسته با حدود 600 میلیون کاربر ماهانه در فهرست برترین شبکه های اجتماعی رتبه هفتم را داشته باشد.

رابط کاربری تیک‌تاک و دویین تقریبا شبیه به هم است ولی با این حال نه در تیک‌تاک و نه در دویین نمی‌توانید به محتوای نسخه دیگر دسترسی داشته باشید چرا که سرورهای آن‌ها از هم جدا هستند. همچنین برخی ویژگی‌های دویین نیز در تیک‌تاک وجود ندارد. مثلا قابلیت جستجوی ویدیویی. با این قابلیت می‌توان چهره یک فرد را برای پیدا کردن ویدیوهای بیشتر از او در برنامه جستجو کرد. افزون بر این، در دویین امکان خرید و یا رزرو هتل نیز وجود دارد.

9. تنسنت کیوکیو (Tencent QQ)

برترین شبکه های اجتماعی در ایران / شبکه های اجتماعی مخصوص موبایل

تنسنت کیوکیو یک شبکه اجتماعی دیگر چینی است که توانسته به یکی از محبوب‌ترین و بهترین شبکه های اجتماعی دوست یابی تبدیل شود. این برنامه همانطور که از نامش پیداست، متعلق به کمپانی تنسنت است. در کیوکیو کاربران به خدمات متنوعی مثل بازی‌های آنلاین، خرید موسیقی، میکروبلاگینگ، تماشای فیلم‌ها و چت متنی یا صوتی دسترسی دارند.

وبسایت کیوکیو در رتبه‌بندی الکسا، نهمین سایت پربازدید در جهان است و بالاتر از آمازون، توییتر، ردیت و لینکدین قرار گرفته است.

10. سینا ویبو (Sina Weibo)

برترین شبکه های اجتماعی در ایران / پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در ایران

یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در جهان، سینا ویبو است. شبکه اجتماعی که با توجه به فیلتر بودن توییتر در چین، به‌عنوان یک جایگزین معرفی شده است. این شبکه اجتماعی بیش از 573 میلیون کاربر ماهانه دارد که تقریبا تمام آن‌ها چینی هستند.

با این حال نسخه بین‌المللی آن در سال 2017 منتشر شده است و در دسترس قرار دارد. در این شبکه اجتماعی کاربران به امکانات مشابه توییتر مثل قابلیت ارسال تصاویر، چت با دنبال‌کنندگان، دنبال کردن کاربران و ارسال استوری مثل اینستاگرام دسترسی دارند. سینا ویبو نیز مثل اکثر شبکه‌های اجتماعی چینی، نقش پررنگی در سانسور اینترنت چین دارد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
آموزش اپلیکیشن کلاب هاوس (Clubhouse) | چطور چت صوتی بهتری ...
مهسا راد30 خرداد 1400 12:30
thumbnail
معنی اصطلاحات توییتر ؛ کوت، فیو، ریپورت و … / معنی ...
رضوان بهمن25 دی 1399 13:30
thumbnail
بدون شبکه های اجتماعی چطور زندگی کنیم؟ چطور اعتیاد ...
داوود کاظمی زاده19 آذر 1399 11:11
thumbnail
اثرات منفی فضای مجازی ؛ از بی خوابی تا مقایسه
شهریار نادرمحمد24 دی 1398 22:00

سوالات متداول

1. پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در جهان کدامند؟

در حال حاضر فیسبوک، یوتیوب و واتساپ با بیش از 2 میلیارد کاربر ماهانه، بیشترین تعداد کاربران شبکه های اجتماعی فعال را دارند.

2. برترین شبکه های اجتماعی در ایران کدامند؟

آپارات، اینستاگرام و واتساپ جزو برترین و پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در ایران هستند.

جمع بندی

تعدادی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در جهان را در این فهرست عنوان کردیم. بنابراین قبل از اینکه سراغ یک اپلیکیشن یا سایت شبکه مجازی بروید آن را بررسی کنید. ویزگی‌های مثبت و منفی آن‌‌ها را هم تمام و کمال در نظر بگیرید؛ چرا که با ایجاد یک حساب کاربری در هر کدام، خودتان را به دست جریانات آن می‌سپارید. نظر شما درباره بهترین شبکه های اجتماعی دنیا چیست؟ فکر می‌کنید بهترین شبکه های اجتماعی برا کودکان کدام هستند؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
hallaj
.
01 مهر 1400، 18:37
پاسخ
0
0
تلگرام بهترین شبکه های اجتماعی دنیاست
avatar
تهران
.
10 فروردین 1399، 12:38
پاسخ
0
0
سلام وقت بخیر. خیلی ممنونم از مطلب خوبتون. ببخشید شبکه اجتماعی مثل آپارات در این لیست نبود آیا به این خطر که در وب محتوای انگلیسی بیشتری هست تاثیر گذاری این شبکه ها بیشتر است؟
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022