بهترین فیلم های امنیتی ایرانی ؛ 12 فیلم جاسوسی و سیاسی ایران

فیلم های امنیتی ایرانی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم های امنیتی ایرانی همیشه از جذاب‌ترین آثار برای تماشای علاقه‌مندان فیلم و سریال محسوب می‌شوند. اینجا به 11 فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی پرداخته‌ایم.

یکی از ژانرهای جذاب سینمایی تلویزیونی که در دسته فیلم‌های نوآر و پلیسی معمایی قرار می‌گیرد، فیلم‌های جاسوسی است. در سینما و تلویزیون ایران نیز فیلم های سینمایی اطلاعاتی ایرانی متعددی ساخته شده است، اما اغلب کیفیت لازم را ندارند و استانداردهای تولیدی و روایی در آنها رعایت نشده است. در این پرونده از مجله پلازا به تعدادی فیلم ایرانی با موضوع جاسوسی و معرفی بهترین های آن پرداخته‌ایم تا اگر به فیلم سینمایی امنیتی ایرانی علاقه دارید و می‌خواهید اثری ایرانی را به همراه خانواده تماشا کنید، این فیلم های امنیتی ایرانی و را ببینید.

مهم‌ترین تلاش‌ها برای ساخت فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی، مربوط به دو کارگردان صاحب سبک یعنی ابراهیم حاتمی‌کیا و محمدحسین مهدویان است که هر دو با دو فیلم استاندارد و جذاب در این فهرست حضور دارند. فریدون جیرانی هم که سابقه خوبی در ساخت آثار معمایی دارد، با پلازا همراه باشید تا شما را با یازده فیلم سینمایی امنیتی ایرانی آشنا کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

فیلم های امنیتی ایرانی

در ادامه این مطلب به 11 فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی موفق که از اواسط دهه هشتاد به بعد در سینمای ایران ساخته شده‌اند پرداخته‌ایم. به نظر شما بهترین فیلم سینمایی اطلاعاتی امنیتی ایرانی کدام عنوان است؟

1. فیلم به رنگ ارغوان از فیلم های امنیتی ایرانی

فیلم جاسوسی ایرانی/فیلم سینمایی امنیتی ایرانی

 • سال تولید: 1383
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: حمید فرخ نژاد، خزر معصومی، کوروش تهامی، رضا بابک و فرهاد قائمیان

فیلم تماشایی ابراهیم حاتمی کیا که چندین سال توقیف بود، یک فیلم سینمایی امنیتی ایرانی بسیار متفاوت است. این فیلم که پس از رفع توقیف جایزه برترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کرد، درباره یک مامور زبده اطلاعات است که برای دستگیری فردی به نام «میثم شفق»، «ارغوان» دختر دانشجوی او را زیرنظر می‌گیرد. از آنجایی که دختر در یکی از شهرهای شمالی دانشجو است، این مامور اطلاعات که هوشنگ نام دارد، در مسیر تعقیب و زیرنظر گرفتن ارغوان، عاشق این دختر می‌شود و از اینجا به بعد است که عملیات با اختلال مواجه می‌شود. از طرفی هوشنگ می‌خواهد پدر ارغوان را دستگیر کند و از طرفی عشق ارغوان روز به روز او را بیشتر در خود غرق می‌کند.

این فیلم اطلاعاتی امنیتی ایرانی از حاتمی‌کیا یکی از درخشان‌ترین آثار او از نظر مضمون و داستان است و یک  اثر درخشان در ژانر فیلم اطلاعاتی امنیتی محسوب می‌شود. حاتمی کیا از بهترین های ایران در ژانر وسترن است، این فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی را حتما تماشا کنید.

2. فیلم اطلاعاتی امنیتی ایرانی «قلاده های طلا» از فیلم های امنیتی ایرانی

فیلم جاسوسی ایرانی/فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی

 • سال تولید: 1390
 • کارگردان: ابوالقاسم طالبی
 • بازیگران: محمدرضا شریفی نیا، امین حیایی، علیرام نورایی، حمیدرضا پگاه و پردیس افکاری

«قلاده‌های طلا» یکی از سیاسی‌ترین فیلم‌ها و در عین حال یک فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی به حساب می‌آید. «قلاده‌های طلا» به مهم‌ترین اتفاق سیاسی بیست سال اخیر ایران می‌پردازد. ماجرای انتخابات سال 88 و درگیری‌ها و اعتراضات پس از آن دستمایه اصلی فیلم ابوالقاسم طالبی است، اما او با تحقیقات ویژه و اطلاع از جزئیات مهم امنیتی، از اقدامات تروریستی و عملیات جاسوسی برای ترور حجت الاسلام سید محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران و برهم زدن امنیت کشور پرده برمی‌دارد.

این فیلم سینمایی اطلاعاتی امنیتی ایرانی از نظر تکنیک و کارگردانی فیلم بسیار موفقی است، اما درباره محتوای آن نظرات متفاوت است. همین نظرات متفاوت سبب شد این عنوان از فیلم های امنیتی ایرانی حواشی زیادی داشته باشد و حتی برخی از بازیگران آن نیز با تهدیدهای جدی رو به رو شوند. با معرفی فیلم های سینمایی مربوط به وزارت اطلاعات شبیه قلاده های طلا همراه ما باشید.

3. فیلم روباه از فیلم های امنیتی ایرانی

فیلم سینمایی اطلاعاتی امنیتی ایرانی/دانلود فیلم های سینمایی تروریستی ایرانی

 • سال تولید: 1393
 • کارگردان: بهروز افخمی
 • بازیگران: حمید گودرزی، مرجان شیرمحمدی، جلال فاطمی، آرش مجیدی و بابک حمیدیان

از لیست فیلم سینمایی جاسوسی ایرانی یک مورد دیگر را برای معرفی به شما آورده ایم. «روباه» بهروز افخمی یک فیلم جاسوسی ایرانی و از بهترین فیلم های امنیتی ایرانی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای است. برادرِ نتانیاهو (با بازی جلال فاطمی) برای ترور یکی از دانشمندان هسته‌ای به ایران می‌آید. این مامور زبده در پوشش یک توریست و با سوءاستفاده از یک راننده تاکسی (با بازی حمید گودرزی) سعی می‌کند به هدف خود نزدیک شود و او را ترور کند. «روباه» ماجرای جذابی دارد، اما به دلیل پرداخت ضعیف و عدم حضور بازیگران خوب آنچنان که باید و شاید فیلم باکیفیتی درنیامده و در کارنامه افخمی فیلمی متوسط محسوب می‌شود.

4. فیلم سینمایی بادیگارد

فیلم های امنیتی ایرانی/فیلم سینمایی جاسوسی ایرانی

«بادیگارد» دومین فیلم حاتمی کیا در دسته فیلم های امنیتی ایرانی است. در این فیلم ضد جاسوسی وزارت اطلاعات، بعد از مدت‌ها دوباره پرویز پرستویی با ابراهیم حاتمی‌کیا همکاری کرد و نقش شخصی به نام «حیدر» که یک بادیگارد برای اشخاص مهم سیاسی علمی کشور بود را بازی می‌کرد. حیدر پس از اینکه نمی‌تواند امنیت یک مقام مسئول مهم کشور را تامین کند، مامور حفاظت از جان یک دانشمند هسته‌ای می‌شود. نیروهای اطلاعاتی امنیتی بر اساس اخبار موثقی پی برده‌اند دکتر میثم زرین در خطر ترور قرار دارد. حیدر با تلاش و سماجت خود سعی می‌کند جان این دانشمند بزرگ را حفظ کند و در این راه جان خود را از دست می‌دهد، اما موفق می‌شود از دکتر زرین حافظت کند. دانلود فیلم های سینمایی تروریستی ایرانی را در این مقاله پیدا کنید.

5. فیلم سیانور

فیلم سینمایی اطلاعاتی امنیتی ایرانی/فیلم سینمایی جاسوسی ایرانی

 • سال تولید: 1394
 • کارگردان: بهروز شعیبی
 • بازیگران: مهدی هاشمی، هانیه توسلی، پدرام شریفی، بابک حمیدیان، حامد کمیلی، بهنوش طباطبایی و…

سیانور نیز از بهترین فیلم های امنیتی ایرانی محسوب می‌شود که محصول مؤسسه سینمایی سیمای مهر است. داستان این فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی درباره فعالیت‌های سازمان مجاهدین خلق ایران پیش از انقلاب 1357 ایران است. داستان این اثر در دهه 1350 می‌گذرد و رگه‌هایی عاشقانه نیز دارد. فیلم امنیتی اطلاعاتی ایرانی سیانور در زمان پیش از انقلاب اتفاق افتاده و بسیار خوب فضای آن دوران را به تصویر کشیده است.

6. فیلم ماجرای نیمروز

فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی/فیلم امنیتی اطلاعاتی ایرانی

 • سال تولید: 1395
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران: احمد مهرانفر، هادی حجازی‌فر، مهرداد صدیقیان، حسین مهری و جواد عزتی

در این مورد فیلم اطلاعاتی امنیتی ایرانی ماجرای نیمروز را داریم. محمدحسین مهدویان دو فیلم بسیار خوب و خوش‌ساخت را در ژانر فیلم سینمایی امنیتی اطلاعاتی ساخته است که هر دو هم نظر منتقدان را بسیار جلب کرده و هم با استقبال گسترده مخاطبان رو به رو شده است. «ماجرای نیمروز» به ماجراهای آشوب و بمب‌گذاری و کشتار مردم در اوایل دهه شصت به دست مجاهدین خلق می‌پردازد. این فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی با تلاش‌های مهدویان و فیلمنامه بسیار خوبی که به همراه ابراهیم امینی نوشته است، به شدت یک فیلم جاسوسی ایرانی محسوب می‌شود.

داستان درباره چند مامور امنیتی زبده اطلاعات است که دور هم جمع می‌شوند تا جلوی ترورها و کشتارها را بگیرند و سردسته اصلی اتفاقات یعنی مسعود رجوی را دستگیر کنند. با اینکه در این مسیر کارشکنی‌های بسیاری صورت می‌گیرد و رجوی فرار می‌کند، اما این گروه موفق می‌شوند جانشین رجوی در ایران را که موسی خیابانی نام دارد دستگیر کنند و به هلاکت برسانند. ماجرای نیمروز تا به امروز از موفق ترین فیلم های سینمایی اطلاعاتی ایرانی است.

7. فیلم سینمایی ماجرای نیمروز رد خون

فیلم سینمایی اطلاعاتی امنیتی ایرانی/فیلم های سینمایی اطلاعاتی ایرانی

 • سال تولید: 1397
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران: جواد عزتی، هادی حجازی‌فر، محسن کیایی، بهنوش طباطبایی و هستی مهدوی‌فر

قسمت دوم «ماجرای نیمروز» دو سال بعد از قسمت اول آن ساخته شد و در آن به اواخر جنگ ایران و عراق و عملیات مرصاد پرداخته می‌شود. حالا تعدادی از دوستان کمال و صادق در تیم عملیات اطلاعات به شهادت رسیدند و این دو نفر باقی مانده‌اند. خبر می‌رسد که منافقین که در عراق و در اردوگاه اشرف تا دندان مسلح و تجهیز شده‌اند، بعد از پایان جنگ ایران و عراق قصد دارند از سمت کرمانشاه وارد کشور شوند و بی‌رحمانه همه مردم را کشتار کنند تا به تهران برسند و تهران را فتح کنند. در این بین کمال متوجه می‌شود خواهرش نیز جزو منافقانی است که از کشور گریخته بود و حالا قصد دارد برگردد. این فیلم جاسوسی درباره ایران نیز جزئیات جدیدی از ماجراهای امنیتی اطلاعاتی آن زمان ارائه می‌کند و واقعا یک فیلم جاسوسی ایرانی درجه یک به شمار می‌آید. قسمت دوم ماجرای نیمروز  از فیلمهای امنیتی ایرانی شاید از قسمت اول نیز موفق تر بود.

8. فیلم شبی که ماه کامل شد

فیلم جاسوسی ایرانی/فیلم ضد جاسوسی وزارت اطلاعات

 • سال تولید: 1397
 • کارگردان: نرگس آبیار
 • بازیگران: هوتن شکیبا، الناز شاکردوست، شبنم مقدمی، فرشته صدرعرفایی و پدرام شریفی

عبدالحمید ریگی برادر عبدالمالک ریگی عاشق دختری تهرانی به نام فائزه می‌شود. فائزه و عبدالحمید در تهران زندگی می‌کنند، اما در یکی از سفرهای خود به خانه پدری در سیستان و بلوچستان متوجه می‌شوند عبدالمالک و برادرانش تعداد زیادی اسلحه و مهمات را در خانه پنهان کرده‌اند. عبدالمالک به پاکستان می‌گریزد و فائزه از عبدالحمید می‌خواهد برای تامین امنیت خودشان و فرزندشان از کشور مهاجرت کنند.

عبدالحمید پیشنهاد می‌کند از طریق پاکستان و به کمک برادرش به اروپا مهاجرت کنند. فائزه می‌پذیرد و مدتی پس از رفتن عبدالحمید به پاکستان، او هم به همراه فرزند و بردارش راهی پاکستان می‌شود، اما آنجا به تدریج متوجه می‌شود عبدالحمید به برادرش عبدالمالک ریگی پیوسته و یک گروه تروریستی خطرناک راه‌اندازی کرده‌اند. او می‌خواهد به کمک برادرش از این مهلکه بگریزد، اما دیگر دیر شده است و خود و برادرش به دست عبدالحمید و عبدالمالک به قتل می‌رسند. این فیلم امنیتی اطلاعاتی ایرانی با اینکه به ظاهر ماجرای تبدیل شدن پسری عاشق به هیولایی خطرناک است، اما نیروهای امنیتی هم در آن حضور دارند و شاید بتوان آن را در لیست فیلم های سینمایی مربوط به وزارت اطلاعات قرار داد. این فیلم ضد جاسوسی وزارت اطلاعات و ضد تروریستی از جمله تلخ ترین و غم انگیزترین فیلم‌های ایرانی است.

9. فیلم سینمایی اطلاعاتی امنیتی ایرانی روز صفر

فیلم های امنیتی ایرانی/فیلم های اطلاعاتی ایرانی

 • سال تولید: 1398
 • کارگردان: سعید ملکان
 • بازیگران: امیر جدیدی، ساعد سهیلی، مهدی قربانی و تینو صالحی

فیلم جاسوسی درباره ایران «روز صفر» که یکی از فیلم‌های تحسین شده جشنواره سال گذشته فیلم فجر است، یکی دیگر از فیلم های امنیتی ایرانی است که اتفاقا همچون «شبی که ماه کامل شد» درباره عبدالمالک ریگی است. اما «روز صفر» پلیسی‌تر و معمایی‌تر از فیلم نرگس آبیار است و بیشتر در دسته فیلم جاسوسی ایرانی قرار می‌گیرد. «روز صفر» ماجرای تعقیب و گریز ریگی توسط یک مامور امنیتی زبده با بازی امیر جدیدی است. نقش عبدالمالک ریگی را در این فیلم، ساعد سهیلی ایفا کرده است. این فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی که اولین اثر سعید ملکان در مقام کارگردان است هنوز اکران نشده و باید دید چه زمانی به نمایش عمومی در خواهد آمد.

10. فیلم سینمایی جاسوسی ایرانی خوب، بد، جلف 2: ارتش سری

فیلم جاسوسی ایرانی/فیلم جاسوسی درباره ایران

 • سال تولید: 1398
 • کارگردان: پیمان قاسم خانی
 • بازیگران: سام درخشانی، پژمان جمشیدی، حامد کمیلی، فرهاد آئیش، گوهر خیراندیش، ریحانه پارسا و…

شاید کمتر فیلم کمدی‌ای در دسته فیلم های امنیتی ایرانی قرار بگیرد، اما فیلم خوب بد جلف 2 با داستانی که دارد یک فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی محسوب می‌شود. این فیلم جاسوسی ایرانی درباره یک گروه تروریستی آمریکایی است که در قالب یک گروه فیلمسازی به ایران می‌آیند، اما از شانس بد آنها، نقش‌های اصلی فیلمشان را سام درخشانی و پژمان جمشیدی بازی می‌کنند و همه برنامه‌هایشان به هم می‌ریزد. فیلم سینمایی امنیتی اطلاعاتی در قالب طنز نیز کاری خلاقانه و جدید است.

11. فیلم دیدن این فیلم جرم است

فیلم سینمایی اطلاعاتی امنیتی ایرانی/فیلم سینمایی امنیتی اطلاعاتی

 • سال تولید: 1399
 • کارگردان: رضا زهتابچیان
 • بازیگران: مهدی زمین پرداز، امیر آقایی، حمیدرضا پگاه، لیندا کیانی، محمود پاک نیت، حسین پاکدل و…

یکی از جدیدترین فیلم های امنیتی ایرانی فیلم دیدن این فیلم جرم است محسوب می‌شود که در واقع اولین فیلم بلند رضا زهتابچیان است. این فیلم سینمایی پلیسی امنیتی ایرانی محصول سازمان سینمایی سوره حوزه هنری است و بعد از دو سال که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، بالاخره در سال 1399 اکران شد.

داستان این فیلم سینمایی اطلاعاتی امنیتی ایرانی درباره یک بسیجی است که مردی مست به زنش تعرض می‌کند و او را در خیابان مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. این بسیجی و رفقایش مرد مست را دستگیر می‌کنند، اما از «بالا» دستور می‌رسد که مرد باید آزاد شود. با اینکه فیلم دیدن این فیلم جرم است حسابی شعارزده است، اما در میان فیلم های اطلاعاتی ایرانی قرار می‌گیرد.

12. فیلم مصلحت

فیلم امنیتی ایرانی جدید مصلحت

 • سال تولید: 1399
 • کارگردان: حسین دارابی
 • بازیگران: فرهاد قائمیان، وحید رهبانی، مهدی حسینی نیا، نازنین فراهانی، مجید نوروزی، سهی بانو ذوالقدر، امیر نوروزی، محسن دهگلی و‌….

فیلم امنیتی ایرانی جدید مصلحت که در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت از جمله آثار امنیتی کشور ایران است که جز فیلم های امنیتی سینمایی محسوب می‌شود.

داستان از آن‌جا شروع می‌شود که در دهه ۶۰ طی یک اختلاف سیاسی بین یک پدر و پسر که از قضا در دستگاه نظام آن زمان فعالیت می‌کردند می‌افتد. این اختلاف باعث به‌وجود آمدن مصلحت ها درگیری هایی می‌شود که دیدن آن خالی از لطف نیست.

کلام آخر

در این مطلب به فیلم های امنیتی سینمای ایران و سریال های امنیتی ایرانی پرداختیم. البته علاوه بر این آثار، فیلم ها دیگری نیز در این زمینه تولید شده است، اما تولید استاندارد این‌گونه آثار که حساسیت زیادی روی آنها وجود دارد از نیمه دوم دهه هشتاد بیشتر شد. شما نیز نظرات خود را درباره فیلم سینمایی اطلاعاتی امنیتی ایرانی که تاکنون تماشا کرده‌اید بنویسید. شما کدام فیلمهای امنیتی ایرانی را بیشتر دوست داشته‌اید؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
فاطمه خانم
.
27 خرداد 1401، 03:41
پاسخ
0
0
سلام و درود یه فیلمی هست که من مدت هاست که دنبالشم و واقعا ممنون میشم اگه کمکم کنید پیداش کنم. یه فیلمیه که یه تروریست میخواد توی مجلس یکی رو بکشه، پلیس دنبالشه، یکی از پلیسها گیر تروریسته میافته و با تیر زخمی میشه، یه پلیس دیگه که نبود همکارش رو متوجه میشه میاد دنبالش، تروریسته برای دفاع از خودش پلیس اولی رو جلوی خودش میگیره، پلیس دومی هم دقیقا به همون جایی که پلیس اولی تیر خورده تیر میزنه، تیر از بدنش رد میشه و وارد بدن تروریسته میشه. ببخشید بیشتر از این از فیلمه یادم نیست
avatar
ali
.
06 آذر 1399، 17:51
پاسخ
3
12
در بین سریال های امنیتی معرفی شده شما به شدت جای خالی سریال گاندو حس میشه
avatar
انوش
.
06 آذر 1399، 07:58
پاسخ
1
5
من به شخصه ماجرای نیمروز و رد خون رو خیلی دوست دارم
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022