معرفی بهترین کتاب‌ها در باب روانشناسی شخصیت

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

مطالعه درباره انواع شخصیت و تئوری‌های شخصیتی یکی از اصلی‌ترین شاخه‌ها در علم روانشناسی است. بصورت کلی چهار دیدگاه اصلی شخصیتی وجود دارد که تعریف کننده الگوهای هویتی هستند. با دانستن این دیدگاه‌ها با چگونگی رفتار افراد دارای شخصیت‌های مختلف آشنایی نسبی پیدا خواهیم نمود. علم روانشناسی و آشنایی با انواع شخصیت‌ها برای عموم مردم نیز جذابیت خاص خودش را دارد. از این رو کتاب‌های بیشماری در باب آشنایی با انواع شخصیت‌ها نوشته شده است. در این یادداشت قصد داریم شما را با پنج کتاب در زمینه روانشناسی شخصیت آشنا سازیم.

فهرست عناوین مطلب:

علم روانشناسی شخصیت

علم روانشناسی در مقایسه با سایر رشته‌های علمی که می‌شناسیم، علم جدیدی است. اگر سرآغاز این علم به شکلی که امروز با آن آشنا هستیم را تأملات دکارت و جمله معروف او یعنی «می‌اندیشم پس هستم» بدانیم، علم روانشناسی و طبقه‌بندی انواع شخصیت در روانشناسی سال‌ها بعد و در حقیقت از اواسط قرن نوزدهم وجهه‌ای برای خودش پیدا کرد.حتی آن زمان هم این علم با علم روانشناسی که امروز می‌شناسیم متفاوت بود. بخش بزرگی از کار روانشناسی را رمان‌‌نویس‌ها انجام می‌دادند.

کتاب روانشناسی شخصیت

بله این کتاب همانطور که از جلد آن مشخص است یک کتاب درسی برای دانشجویان رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور است. اما مطالب آن بسیار غنی بوده و به شما یک دید و دانش کلی در این زمینه را می‌دهد. در این کتاب در ابتدا شما با چهار دیدگاه کلی روانشناسی آشنا می‌شوید، در کنار آن نیز با چند نظریه مهم دیگر آشنا خواهید گردید. می‌بایست اذعان کنیم، مطالب کتاب روانشناسی شخصیت دارای کمی اصطلاحات تخصصی است، اما حقیقت این است که مباحث روانشناسی به صورت کلی کمی سنگین هستند و برای درک آن‌ها نیاز به تمرکز و وقت کافی است. پیشنهاد ما به شما علاقمندان به مباحث روانشناسی، خواندن این کتاب اصولی است.

کتاب روانشناسی شخصیت

کتاب نیروی اعتماد به نفس

کتاب نیروی اعتماد به نفس کتابی عالی در زمینه اعتماد به نفس است. بعد از مطالعه این کتاب از جایگاه ویژه‌ای که نقش اعتماد به نفس بر کیفیت زندگی دارد، آگاه خواهید شد. نویسنده کتاب برایان تریسی توضیح می‌دهد که وجود اعتماد به نفس چه موانعی را از زندگی حذف می‌کند و تا چه میزان در شرایط بحرانی می‌تواند راهگشا باشد. در انتهای هر فصل تمریناتی کاملا کاربردی به جهت ارتقاء اعتماد به نفس وجود دارد. اگر قصد دارید که کیفیت زندگی خود را در همه مراحل زندگی افزایش دهید، اگر قصد دارید به رضایت قلبی از خود برسید، مطالعه این کتاب بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به خود بدهید.

کتاب راه انسان شدن

کتاب راه انسان شدن به قلم نویسنده و روانشناس آمریکایی کارل راجرز می‌باشد. او در این کتاب مجموعه‌ای از بیست و یک مقاله به نویسندگی خود را جمع‌آوری کرده است. به احتمال زیاد با خود بیاندیشید که این مقالات صرفا حاوی پند و اندرز هستند، اما این‌گونه نیست و تمامی مطالب آن برگرفته از تحقیقات و فعالیت روانکاوی راجرز بر روی افراد مختلف است. مطالب کتاب سعی دارد افراد را با خودشان آشنا سازد و به خوانندگانش کمک می‌کند تا بتوانند در راستای هدف خود گام بردارند تا اینکه تلاش کنند شبیه به فرد دیگری شوند. از همین رو است که کارل راجرز تلاش دارد تا این کتاب را افراد بیشتری مطالعه کنند و با آن بتوانند راه خود را پیدا نمایند.

کتاب سکوت

کتاب سکوت، کتابی است در باب معرفی شخصیت افراد درونگرا! نویسنده این کتاب سوزان کین است. وی قصد دارد دنیای این افراد را به تصویر بکشد. شناخت شخصیت افراد در جامعه به ما کمک می‌کند تا بهترین رفتارها و تعاملات اجتماعی را داشته باشیم و از ایجاد تعارضات و سوء‌تفاهمات پیشگیری نماییم. با مطالعه این کتاب متوجه خواهید شد که چرا این افراد به اشخاصی ساکت و گوشه‌گیر شناخته می‌شوند و البته که این شناخت براساس باورهای قدیمی و غلط است. خواندن این کتاب را به شما اگر درونگرا هستید و یا با افراد درونگرا ارتباط مستقیم دارید، پیشنهاد می‌شود.

کتاب سکوت

کتاب آیین دوست‌یابی

کتاب آیین دوست‌یابی نوشته دیل کارنگی است و بعد از انتشار به سرعت در لیست پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های روانشناسی و خودشناسی قرار گرفت. کارنگی قبل از به چاپ رساندن این کتاب، متوجه شد پیشرفت و موفقیت بسیاری از کسب و کارها وابسته به روابط عمومی افراد و میزان تعامل مدیران با سایر اشخاص است. دیل کارنگی پس از تحقیق بسیار بر روی نوع روابط انسانی و خواندن زندگینامه افراد مشهور، شروع به نوشتن کتاب آیین دوست‌یابی نمود. این کتاب هنوز هم طرفداران و مخاطبان خاص خودش را دارد.

سخن آخر؛ دلیل اهمیت مطالعه کتاب‌های روانشناسی شخصیت

شخصیت انسان‌ها را مجموعه‌ای از رفتارها و واکنش‌ها تشکیل داده است که منحصر به هر فرد است. مجموعه این رفتارها و تاثیری که بر روی شخصیت می‌گذارند، هویت افراد را تشکیل می‌دهند. آشنایی با رفتارها و عوامل تشکیل دهنده شخصیت، آغازی است بر خودشناسی! با شناخت بیشتر رفتارها و کنش‌ها می‌توانیم رفتار خود را به خوبی کنترل نماییم و شکل بهتری به شخصیت خود ببخشیم. در این میان کتاب‌های روانشناسی و خودشناسی بسیار به ما کمک خواهند نمود و توانایی ما را در حل مشکلات فردی و ارتباطی افزایش می‌دهند. سایت خلاصه کتاب بوکاپو مجموعه‌ای از خلاصه کتاب‌های پرفروش جهان در زمینه خودشناسی، روانشناسی و مهارت‌های فردی و ارتباطی است.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022