نحوه تمیز کردن قابلمه سوخته (برگرداندن رنگ ماهیتابه سوخته)

نحوه تمیز کردن قابلمه سوخته (برگرداندن رنگ ماهیتابه سوخته)
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فرقی نمی کند قابلمه سوخته باشد و یا کتری و ماهیتابه؛ در هر صورت تمیز کردن آنها سخت و طاقت فرسا است. ماجرا سخت تر هم می شود اگر هدف اصلی شما برگرداندن رنگ ماهیتابه سوخته باشد. اما اگر چنین حادثه ای رخ داد باید چکار کرد؟ خب، چاره کار دست ماست!

فهرست عناوین مطلب:

نبایدهای تمیز کردن قابلمه سوخته چیست؟

همیشه در مورد بایدها صحبت می کنیم اما این بار می خواهیم از نبایدها شروع کنیم. در مواجه با یک قابلمه، ماهیتابه و یا کتری سوخته چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟ همان طور که برای پاك كردن لكه زعفران از روی لباس نباید آن را با آب داغ شست، برای از بین بردن سیاهی های روی قابلمه نیز نباید سراغ تعدادی از روش ها رفت. این روش ها عبارت‌اند از:

 • سابیدن قسمت داخلی ظروف با اسکاچ ضخیم یا سیم ظرفشویی
 • از بین بردن سوختگی های روی قابلمه با قاشق، چاقو و هر وسیله تیز دیگر
 • به کار بردن مایع سفیدکننده قوی
 • تمیز نکردن لکه ها برای مدتی طولانی

برگرداندن رنگ ماهیتابه سوخته با چند روش ساده خانگی!

حالا می رسیم به مهم‌ترین بخش از این مطلب، یعنی آموزش تمیز کردن لوازم خانگی سوخته همانند ماهیتابه و کتری و … . 6 روش کاربردی زیر بیشتر برای سطح بیرونی و سوختگی های پشت قابلمه مورد استفاده قرار می گیرند که عبارت‌اند از:

اولین روش، تمیز کردن ماهیتابه سوخته با سرکه سفید!

پشت قابلمه و یا ماهیتابه نو و دوست داشتنی شما نیز سوخته و تغییر رنگ داده است؟ کافی است بروید سراغ یک شیشه سرکه سفید خالص! بدون اینکه سرکه سفید را با مواد دیگری ترکیب کنید، آن را مستقیما روش لکه های پشت قابلمه بریزید. کمی صبر کرده و سپس آن را با ابر یا اسکاچ نرم شستشو دهید.

نبایدهای تمیز کردن قابلمه سوخته چیست؟

دوستی سرکه سفید و پکینگ پودر برای از بین بردن سوختگی ها!

اگر روش بالا اثرساز نبود، این بار ترکیبی از پکینگ پودر و سرکه سفید را امتحان کنید. برای این منظور ابتدا به اندازه دو تا سه قاشق پکینگ پودر را داخل یک ظرف ریخته و به آن مقداری آب اضافه کنید. بای اثربخشی بیشتر نصف استکان سرکه نیز روی این مواد بریزید.

این مواد آماده شده را روی قابمه سوخته بریزید و کمی صبر کنید. توجه داشته باشید که این ترکیب باید کل قسمت سوخته را به صورت کامل پوشش دهد. حالا می توانید قابلمه را آبکشی کرده و آن را بشویید. از این روش می توانید برای تمیز کردن کتری سوخته نیز استفاده کنید.

ترکیب ساده مایع ظرفشویی و آب داغ!

اگر سرکه سفید و یا پکینگ پودر ندارید می توانید از مایع ظرفشویی نیز برای تمیز کردن ماهیتابه سوخته استفاده کنید. ابتدا سینک را از آب داغ پر کرده و قابلمه یا ماهیتابه را داخل آن قرار دهید. حالا می توانید با استفاده از مقداری مایع ظرفشویی و اسکاچ مثل همیشه ظروف خود را بشویید و لکه های روی آن را تمیز کنید. این روش بهترین گزینه برای ظروف تفلون، روی و گرانیت است.

پودر رخشا و از بین بردن لکه های سوختگی روی قابلمه!

گاهی اوقات لکه سوختگی به قدری شدید است که با هیچ یک از روش های بالا از بین نمی رود. در مواجه با چنین شرایطی باید بروید سراغ شوینده های قوی تری که در آشپزخانه دارید. یکی از این موارد پودر رخشا است.

شاید فکر کنید که رخشا تنها برای شستن سطوح و برق انداختن آنها موثر است اما باید بدانید که تاثیر بسزایی روی لکه های سوختگی نیز دارد. برای استفاده از این روش مقداری از رخشا و آب را روش قابلمه ریخته و به مدت 20 دقیقه صبر کنید. پس از این مدت می توانید ظروف خود را به آسانی و با خیال راحت بشویید.

البته علاوه بر رخشا استفاده از دیگر شوینده های قوی نیز برای تمیز کردن کتری سوخته رایج است. برای مثال می توان به مایع سفید کننده، پودر ماشین لباسشویی و یا انواع گاز پاک کن ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که استفاده از مایع سفید کننده به مقداری زیاد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

استفاده از مخلوط جوش شیرین و آب اکسیژنه برای سیاهی قابلمه!

یکی دیگر از مواد کاربردی برای از بین بردن سیاهی ها و لکه های پشت قابلمه ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه است. برای اثربخشی این دو نیز باید همانند روش های پیشین عمل کرده و لایه ضخیمی از آن را روی قسمت سوخته قرار دهید. پس از گذشت یک ربع می توانید این مواد را با کمک یک فرجه به آسانی بشویید.

استفاده از مخلوط جوش شیرین و آب اکسیژنه برای سیاهی قابلمه!

همراهی سرکه با جوش شیرین و آب اکسیژنه!

جوش شیرین همواره در تمیز کردن هر لکه ای از بهترین گزینه هاست. از پاک کردن لکه لیوان تا از بین بردن جای چسب نواری. به دو ماده معجزه آسای بالا مقداری نیز سرکه اضافه کنید تا نتیجه فوق العاده را با چشمان خودتان ببینید. برای استفاده از این سه مواد به این ترتیب عمل کنید:

 1. مقداری جوش شیرین را روی محل تغییر رنگ داده از قابلمه یا ماهیتابه بریزید.
 2. کمی از آب اکسیژنه را روی جوش شیرین بچکانید تا سطح مرطوب شود.
 3. براساس میزان سوختگی قابلمه 20 تا 30 دقیقه صبر کنید.
 4. در ادامه مقداری از سرکه سفید را نیز روی این ترکیب اسپری کنید.
 5. این بار حدود 1 ساعت صبور باشید تا لکه های روی قابلمه از بین برود. پس از این مرحله می توانید با یک فرچه و یا اسکاچ قابلمه را بشویید.

برگرداندن رنگ ماهیتابه سوخته و ته گرفته

در این قسمت نحوه تمیز کردن ماهیتابه سوخته را براساس جنس آن مورد بررسی قرار خواهیم داد. البته می توانید این روش ها را برای تمیز کردن کتری سوخته و یا قابلمه ته گرفته نیز استفاده کنید. بیایید بدون معطلی به بررسی این موارد بپردازیم:

از بین بردن سوختگی روی ظروف تفلون سوخته

داخل ظروف تفلون با یک لایه نسوز پوشیده شده است، پس نباید به هیچ عنوان از قاشق و یا سیم ظرفشویی برای سابیدن آن استفاده کنید. در عوض می توانید مراحل زیر را بدون کوچکترین آسیب به ماهیتابه و یا قابلمه سوخته دنبال کنید:

 1. کمی صبر کنید تا ظرف تفلون به دمای محیط برسد.
 2. مقداری آب دخل قابلمه بریزید و آن را روی شعله اجاق قرار دهید.
 3. به اندازه نصف استکان نیز سرکه به آن اضافه کنید.
 4. صبر کنید تا آب به جوش بیایید و لکه های سوختگی و چربی داخل قابلمه تفلون حل شود.
 5. یک حوله خشک یا دستمال روی آب بگذارید تا این چربی ها را به خود جذب کند. حالا می توانید ظروف خود را با آب و مایع ظرفشویی بشویید.

تمیز کردن سوختگی های قابلمه چدن

برای از بین بردن رد سوختگی ظروف چدنی نیز کمی صبور باشید تا ظرف چدن به دمای محیط برسد. سپس براساس مراحل زیر دست به کار شوید:

 1. داخل قالمه چدن مقداری آب داغ رخته و ته آن را به یک قاشق چوبی بسابید تا تکه های سوخته از مواد غذایی جدا شود.
 2. با یک اسفنج نرم و مقداری مایع ظرفشویی ته ظرف را بشویید تا لکه های باقی مانده نیز از بین برود.

بهترین راه برای تمیز کردن قابلمه لعابی سوخته!

قابلمه های لعابی بیشتر در ایام گذشته استفاده می شد اما امروزه نیز در برخی خانه ها وجود دارد. حتما می دانید که چقدر تمیز کردن کتری سوخته و یا قابلمه لعابی رنگ گرفته سخت است. با این حال می توانید با روش زیر آن را نیز به آسانی تمیز کنید:

 1. قابلمه یا کتری لعابی را پر از آب کرده و روی شعله اجاق با حرارت ملایم قرار دهید.
 2. پس از اینکه آب شروع به جوشیدن کرد، دو قاشق چای خوری جوش شیرین به آن اضافه کنید.
 3. چند دقیقه صبر کنید و سپس با قاشق چوبی سوختگی ها ته قابلمه را خراش دهید.
 4. پس از سرد شدن قابلمه را آبکشی کرده و شستشو دهید.

سوختگی ظروف استیل و روش از بین بردن آن!

برای تمیز کردن قابلمه سوخته از جنس استیل می توانید از سه روش متنوع استفاده کنید. این سه روش را پیش تر نیز در قسمت تمیز کردن پشت و بیرون قابلمه بررسی کردیم که عبارت‌اند از:

 1. استفاده از مایع ظرفشویی و آب داغ
 2. ترکیب سرکه و آب جوش
 3. به کار بردن مخلوط سرکه و جوش شیرین

تمیز کردن قابلمه سرامیکی سوخته!

برای برگرداندن رنگ ماهیتابه سوخته سرامیکی نیز می توان از روش استفاده شده برای رفع لکه های سوختگی روی قابلمه لعابی نیز استفاده کرد. در نظر داشته باشید که شستشوی قابلمه در این روش ها باید پس از خنک شدن ظروف و رسیدن دمای آن به دمای محیط صورت گیرد.

نحوه شستن ظرف گرانیتی سوخته!

روش تمیز کردن ماهیتابه سوخته گرانیتی نیز تاحدودی مشابه روش بالا است. البته با یک تفاوت مهم! برای از بین بردن رد سوختگی های روش ظروف گرانیتی بهتر است به جای جوش شیرین از سرکه استفاده کنید. سایر مراحل دقیقا مشابه تمیز کردن قابلمه لعابی و سرامیکی است. البته به جز این روش می توانید از دو راهکار کاربردی زیر نیز کمک بگیرید:

 1. استفاده از خمیر جوش شیرین و مقداری آب
 2. جوشاندن ترکیبی از آب و نوشابه گازدار به مدت یک ربع داخل قابلمه سوخته

در پایان این مقاله پیشنهاد می کنیم از مقاله جذابی که در مورد وظایف مدیر ساختمان تهیه کرده ایم نیز دیدن کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
سیمین
.
28 اردیبهشت 1401، 09:23
پاسخ
0
2
قشنگ تو این مقاله میشه دید که کار نشد نداره. اصلا روشها حرف ندارن ولی کاربردی ترینش برای من نحوه تمیز کردن قابلنه سوخته استیل بود. خیلی خوب لکه های سمج رو از بین میبره. ممنون ازتون
avatar
میرا حسینی
.
27 اردیبهشت 1401، 17:37
پاسخ
0
2
روشی که برای تمیز‌ کردن ماهیتابه با سرکه نوشته بودین خیلی خوب بود من همش موقع آشپزی حواسم پرت کار میشه و ماهیتابه هام میسوزه البته قبلا یکی از همکارام بهم گفته بود با سرکه پاک میشه ولی روم نشده بود روششو بپرسم اینی که شما نوشتید مفید بود ممنون
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022