حذف صدای نویز میکروفون کامپیوتر و معرفی برنامه ای برای حذف نویز صدا در ویندوز

آموزش حذف نویز از میکروفون
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

حذف صدای نویز میکروفون کامپیوتر با استفاده از روش‌های مختلف امکان پذیر خواهد بود که در این مطلب به آموزش آن‌ها خواهیم پرداخت. در این مقاله با پلازا همراه باشید که قصد داریم بهترین روش و اپلیکیشن های ممکن برای حذف نویز صدا در ویندوز را برای شما عزیزان معرفی نماییم.

امروزه با گسترش تولید پادکست ها و همچنین انواع محتوای چند رسانه‌ای، ضبط صدای باکیفیت دغدغه خیلی از افرادی است که در این زمینه فعالیت کرده و یا قصد فعالیت دارند. یکی از عواملی که می‌تواند بسیار به بهبود کیفیت صدای ضبط شده شما کمک کند، حذف نویز هنگام ضبط صدا است. درواقع، هرچه بیشتر بتوانید تاثیرگذاری صداهای پس زمینه و محیط را محدود کنید، وضوح صدای ضبط شده شما نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل در ادامه این مطلب قصد داریم تا به آموزش حذف نویز صدا از میکروفون کامپیوتر بپردازیم. با پلازا همراه باشید.

لازم به ذکر است بدانید که امروزه این ویژگی در بسیاری از موبایل های هوشمند وجود دارد اما برای حذف صدای نویز میکروفون کامپیوتر به صورت اختصاصی کاربرد ندارند و فقط شامل یکسری ابزار های کاربردی بوده اند که در این زمینه کمک شایانی به شما نخواهد کرد. ما در این مقاله قصد داریم به روش هایی که میتواند سبب حذف نویز صدا در ویندوز شود اشاره ای داشته باشیم.

حذف نویز صدا از فیلم

همچنین بخوانید :

آنچه در ادامه خواهید خواند

 

آموزش حذف صدای نویز میکروفون کامپیوتر

حذف نویز هنگام ضبط صدا با میکروفون کامپیوتر تا حد زیادی به نوع و کیفیت میکروفونی بستگی دارد که از آن برای ضبط استفاده می‌کنید. اما با پیروی از یک سری از قواعد، فارغ از نوع میکروفونی که از آن استفاده می‌کنید، می‌توانید تا حد زیادی برای حذف نویز محیط اقدام کنید. بعلاوه، سیستم عامل ویندوز و برخی نرم‌افزارهای دیگر نیز قابلیت‌هایی را ارائه می‌کنند که می‌توان از آن‌ها در جهت حذف نویز صدا میکروفون استفاده کرد. در ادامه با آموزش حذف نویز از میکروفون همراه شما هستیم.

بی تردید در ادامه مقاله روش هایی که برای حذف نویز صدا در ویندوز گفته شده است از بهترین های جهان بوده اند که در این زمینه به آسانی میتوانید نویز های اضافی که در فایل های صوتی وجود دارد را از بین ببرید و در خروجی فایل مربوط را با بهترین کیفیت ممکن دریافت کنید. برای کاهش نویز پس زمینه میکروفون باید یکسری شرایط کاربردی را به همراه داشته باشید زیرا این بخش قبل از استارت ضبط صدا باید پیگیری شود که برای دانلود نرم افزار حذف نویز صدا برای کامپیوتر باما همراه باشید.

ترفندهایی برای حذف نویز میکروفون کامپیوتر

حذف نویز صدا از فیلم

همچنین بخوانید :

برای حذف نویز صدا و یک ضبط باکیفیت استفاده از ترفندها و پیروی از قواعدی که در زیر آورده‌ایم را توصیه می‌کنیم:

 • از هدفون استفاده کنید: اسپیکر ها می‌توانند باعث بروز نویز در صدا شوند؛ اما استفاده از هدفون تا حد زیادی به این مسئله کمک خواهد کرد.
 • از یک میکروفون یا هدست اختصاصی استفاده کنید: اگر می‌خواهید یک صدای با کیفیت را ضبط کنید، باید استفاده از میکروفون داخلی لپ‌تاپ را کنار بگذارید. استفاده از میکروفون‌های داخلی شاید برای فرستادن پیام صوتی به دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی مناسب باشد، اما برای ضبط یک پادکست یا صداگذاری روی یک فایل آموزشی به هیچ عنوان استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود. اگر قصد حذف نویز صدا ضبط شده خود را دارید، حتما از یک میکروفون اختصاصی و یا هدستی که به میکروفون مجهز است استفاده کنید.
 • از حرکت دادن غیرضروری میکروفون و یا لپ‌تاپ خودداری کنید: برخی از میکروفون‌های ضبط صدا به لرزش‌گیر مجهز هستند، اما لپ‌تاپ‌ها و میکروفون‌های معمولی از چنین قابلیتی پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین، اگر لزومی ندارد که میکروفون شما در طول ضبط صدا حرکت کند، آن را در جایی مستقر کرده و از  حرکت دادنش خودداری کنید.

 

فعال سازی حذف کننده نویز صدا ویندوز

نرم افزار حذف نویز صدا

ویندوز 10 نیز همانند نسخه‌های پیشین خود گزینه‌هایی را برای تنظیمات میکروفون شامل می‌شود که می‌توانند به شما برای حذف نویز صدا از فیلم یا فایل صوتی که بوسیله میکروفون ضبط می‌کنید کمک کنند. تنظیمات هر  کامپیوتر بر اساس پیکربندی سخت افزاری و همچنین درایورهای سخت افزاری متفاوت است.

این تنظیمات در قسمت کنترل پنل ویندوز تعریف شده‌اند و نمی‌توان آن‌ها را در منوی تنظیمات ویندوز پیدا کرد. برای دسترسی به تنظیمات میکروفون از منوی استارت ویندوز Control Panel را باز کرده و مسیر  Hardware and Sound > Sound را دنبال کنید.

آموزش حذف نویز از میکروفون در ویندوز

از پنجره Sound روی گزینه Recording کلیک کنید. سپس، دستگاه میکروفون را انتخاب کرده و بر روی Properties کلیک کنید.

آموزش حذف نویز از میکروفون در ویندوز

بر روی تب Levels کلیک کنید. اگر هدف شما حذف نویز صدا پس زمینه است، گزینه Microphone boost را روی درجه کم‌تری تنظیم کنید. شاید تنظیم آن روی 10.0db+ بجای 20.0db+ بهتر باشد. افزایش درجه این گزینه سبب می‌شود که میکروفون حساسیت بیشتری داشته و راحت‌تر صدای شما را دریافت کند؛ اما این افزایش حساسیت همچنین باعث خواهد شد تا نویز پس زمینه بیشتری نیز به صدا نفوذ کند.

حذف نویز هنگام ضبط صدا

بعد از کاهش درجه گزینه +20.dB، توصیه می‌شود که صدای میکروفون را روی درجه آخر که 100 است تنظیم کنید. وقتی که Microphone boost را کم می‌کنید، افزایش صدای میکروفون باعث خواهد شد تا صدای شما بهتر شنیده شود.

حذف نویز میکروفون کامپیوتر

بعد از اعمال تنظیمات عنوان شده روی Apply کلیک کنید. میکروفون خود را دوباره امتحان کنید. سپس بار دیگر مسیر قبلی را دنبال کرده اما این بار تب Enhancements را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که این تب برای همه کامپیوترها قابل دسترس نبوده و وجود آن به سخت افزار و درایور‌های صدای سیستم بستگی دارد. بعد از انتخاب تب Enhancements، اگر گزینه Noise Suppression یا Noise Cancellation را در مرکز صفحه مشاهده می‌کنید، آن‌ها را تیک بزنید. فعال سازی این گزینه‌ها می‌تواند در راستای حذف نویز صدای میکروفون مفید باشد. بعد از اعمال تنظیمات جهت ذخیره کردن آن‌ها روی OK کلیک کنید.

 

معرفی چند نرم افزار حذف نویز صدا

برخی نرم افزارها و برنامه‌ها نیز مدعی هستند که می‌توانند به حذف نویز محیط و بهبود کیفیت صدای میکروفون شما کمک کنند. البته شاید برخی از این نرم افزارها و ابزارهای حذف نویز صدا آنچنان که می‌خواهید انتظارات شما را برآورده نکنند، اما امتحان کردن آن‌ها نیز ضرری نخواهد داشت. در ادامه چند برنامه حذف نویز صدا را معرفی می‌کنیم.

اگر شما نیز از کاربرانی هستید که بدنبال ساخت فایل های آموزشی برای کاربران است حتما با حذف نویز از صدای ضبط شده در ویندوز آشنایی دارید. زیرا کیفیت پایین و یا مشکلات ناخواسته سبب میشوند که یکسری نویز های اضافی در فایل های تصویری و صوتی وجود داشته باشد که در این زمینه نیاز به برنامه یا روش هایی خواهید داشت که با استفاده از انها بتوانید نویز های مربوط را شناسایی و از بین ببرید.

از بین بردن نویز کار دشواری نیست بلکه بخش سخت ماجرا زمانی رخ میدهد که برنامه یا روش مربوط که قصد انجام آنرا دارید بتواند فایل را با همان کیفیت اصلی که در ورودی وارد برنامه نموده اید در خروجی تحویل شما دهد. برنامه هایی که در ادامه معرفی شده اند جزو بهترین ها در این زمینه هستند که پیشنهاد میشود باما همراه باشید.

نرم افزار Adobe Audition

برنامه حذف نویز صدا Adobe Audition

Adobe Audition نیز همانند سایر نرم افزارهای Adobe در صدر هر فهرست معرفی نرم‌افزاری قرار می‌گیرد. این برنامه حذف نویز صدا درواقع یک ایستگاه دیجیتال صدا است که هر چیزی که برای پردازش صدای حرفه‌ای به آن نیاز دارید را در اختیار شما قرار خواهد داد. به کمک Adobe Audition می‌توانید تا حد زیادی نویز صدای ضبط شده را کاهش داده و تنظیمات دیگری را نیز بر روی آن اعمال کنید.

اگر بدنبال دانلود نرم افزار نویز گیر میکروفون برای کامپیوتر هستید این محصول ادوبی یکی از اصلی ترین ها در این زمینه بوده که شامل ویژگی های ظاهری و کاربردی بسیاری است. با استفاده از این برنامه دیگر مشکلی مبنی بر شناسایی نرم افزار حذف نویز صدا از فیلم در ویندوز نخواهید داشت زیرا مجموعه ای از ابزار های کاربردی و مفید را در اختیار کاربران قرار داده است که با استفاده از انها میتوانید بسیاری از اقدامات خود در این زمینه را به آسانی انجام دهید.

لازم به ذکر است بدانید این محصول ادوبی به عنوان بهترین برنامه نویز گیر میکروفون شناخته شده است که معمولا شرکت Adobe بدنبال عرضه بهترین ها در سبک خودش بوده است که در این زمینه نیز توانسته ویژگی های خوب و پایداری را در اختیار کاربران قرار دهد.

مهم‌ترین ویژگی‌ها و امکانات نرم افزار حذف نویز صدا Adobe Audition ‌عبارتند از:

 • افکت‌های ضد اکو و ضد نویز
 • بهبود ضبط و پخش
 • رابط کاربری مناسب
 • عملکرد مالتی ترک

 

برنامه NoiseGator

نرم افزار حذف نویز صدا NoiseGator

NoiseGator یک نرم افزار حذف نویز صدا است که استفاده از آن بیشتر برای تماس‌های صوتی و تصویری که از طریق میکروفون کامپیوتر برقرار می‌شوند توصیه می‌شود. این نرم افزار به خوبی قادر است که صدای پس زمینه را حذف کرده و صدای اصلی شما را بهبود ببخشد. NoiseGator نرم افزاری سبک و کم حجم بوده و استفاده از آن نیز به لطف رابط کاربری ساده‌اش بسیار بی دردسر خواهد بود. این نرم افزار استانداردی را برای فیلتر کردن صدا در نظر گرفته و به وسیله آن صدای پس زمینه را حذف خواهد کرد. اگر حجم صدای ورودی بیش از حد مجاز باشد، آن را به اندازه مجاز رسانده و اگر حجم صدا خیلی پایین باشد، آن را به عنوان صدا و نویز پس زمینه حذف خواهد کرد.

یکی دیگر از ابزار های کاربردی و قدرتمند در لیست بهترین نرم افزار حذف نویز میکروفون را میتوان به این برنامه ربط داد که این برنامه شامل ویژگی های بسیار خوبی در زمینه حذف نویز های اضافی بوده است. رابط کاربری ساده برنامه و دسترسی اسان به ابزار و تنظیمات این امکان را به شما میدهد تا برای کار با برنامه نیازی به آموزش در زمینه حذف صدای نویز میکروفون کامپیوتر نداشته باشید. با دانلود برنامه نویز گیر میکروفون ویندوز NoiseGator میتوانید در کمترین زمان ممکن نیاز هایی که در این زمینه دارید را برطرف کنید.

نرم افزار SoliCall

برنامه حذف نویز صدا solicall

SoliCall یک نرم افزار کاربردی است که ویژگی‌های خلاقانه و کاربردی را برای حذف نویز و بازتاب صدای میکروفون شامل می‌شود. این نرم افزار که برای حذف نویز صدا تماس تلفنی ارائه شده است، علاوه بر حذف صدای اضافی محیط مدعی است که می‌تواند صدای افرادی که در اطراف شما حرف می‌زنند را نیز حذف کند. بعلاوه، زمانی که با استفاده از SoliCall از میکروفون کامپیوتر خود برای تماس صوتی استفاده می‌کنید، این برنامه می‌تواند به خوبی مشکل بازتاب صدا را نیز حل کرده و از اذیت شدن طرف مقابل شما جلوگیری کند.

 

برنامه NVIDIA RTX Voice

نرم افزار حذف نویز صدا NVIDIA RTX Voice

NVIDIA RTX Voice نرم افزاری است که با قدرت گرفتن از پردازنده گرافیکی انویدیا و با استفاده از  قابلیت Remove Background Noise که از هوش مصنوعی بهره می‌گیرد، قادر خواهد بود تا تمامی صداهای اضافی پس زمینه را حذف کند. البته به گفته انویدیا، این نرم افزار تنها بر روی سیستم‌هایی که به کارت‌های گرافیک NVIDIA RTX مجهز هستند کار می‌کند و امکان استفاده از آن بر روی سایر سیستم‌ها وجود ندارد.

در این مطلب تلاش کردیم به ترفندها و ابزارهایی که می‌توانند در راستای حذف نویز صدا میکروفون کامپیوتر برای شما مفید باشند بپردازیم. شما همراهان گرامی پلازا نیز می‌توانید نظرات خود را در این زمینه در زیر همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید. با معرفی سومین برنامه از لیست نرم افزار نویز گیر میکروفون باما همراه باشید که قصد داریم ویژگی هایی که سبب دانلود نویز گیر میکروفون برای لپتاپ میشوند را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

اگر شما نیز بدنبال نویز گیر صدا ویندوز لپ تاپ هستید یکی از مواردی که در این زمینه خوب عمل نموده است برنامه NVIDIA RTX Voice بوده که به نسبت محصولات فوق حجم مناسب تری را در اختیار دارد و ویژگی های آن میتواند نیاز شما در این زمینه را بطور کامل تحت پوشش قرار دهد. از دیگر قابلیت هایی که با استفاده از این برنامه در لیست برنامه نویز گیر صدا برای ویندوز میتوانید به آن دسترسی داشته باشید سرعت بالا در خروجی و ورودی فایل ها است.

پشتیبانی از فرمت های رایج صوتی میتواند این ابزار را به یکی از بهترین ها در میان نرم افزار کاهش نویز میکروفون لپ تاپ تبدیل کند که باید منتظر بود و دید که آیا شرکت سازنده برای این برنامه آپدیت یا ویژگی های جدیدی را در نظر خواهد داشت یا خیر.

سخن پایانی

مقاله ای تحت عنوان حذف صدای نویز میکروفون کامپیوتر و معرفی برنامه ای برای حذف نویز صدا در ویندوز به پایان رسید که در این میان روش های مختلفی از حذف نویز و برنامه های خوبی از معرفی برنامه کاهش نویز میکروفون برای pc برایتان بازگو شد. در صورتی که با هریک از روش های فوق با مشکل مواجه شدید میتوانید سوالات خودرا در نظرات برای ما ارسال کنید.

نظر شما در مورد برنامه حذف نویز میکروفون پی سی چیست ؟ شما عزیزان میتوانید پیشنهادات خودرا نسبت به این مطلب باما به اشتراک بگذارید. لازم به ذکر است بدانید نظرات شما در تولید و بررسی مطالب این چنینی تاثیرگذار بوده که پیشنهاد میشود نظرات خودرا برای سایر کاربران نیز به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
علی احمدی
.
06 مرداد 1401، 11:53
پاسخ
0
0
با تشکر از شما متخصصین ارجمند نه اغراق می کنم و نه خواستار تمجید بی مورد هستم اما یکی از سایت های فارسی که بسیار خوب در مورد کاهش نویز با توصیفات کامل و مشخص این مشکل را مطرح فرموده سایت شماست باعث افتخار است هموطن گرامی بدین خوبی نحوه ارائه مشکلات کامپیوتری را بیان می فرمایند
avatar
اعظم شعبانی
.
06 مرداد 1401، 15:41
پاسخ
0
0
@علی احمدی
ممنون از هماهی و حسن نظر شما دوست عزیز
avatar
علیرضا
.
27 مهر 1399، 08:52
پاسخ
0
0
نرم افزار SoliCall از هموشون بهتره خیلی عالی بود ممنون
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402