معرفی فیلم های ترانه علیدوستی بازیگر محبوب زن ایران

فیلم های ترانه علیدوستی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

امروز قصد معرفی بهترین فیلم های ترانه علیدوستی را برای شما داریم. ترانه علیدوستی یکی از بهترین بازیگران زن ایران است که با شخصیتی آرام و کاریزماتیک نظرها را به خود جلب می‌کند. با معرفی فیلمهای ترانه علیدوستی همراه ما باشید.

ترانه علیدوستی متولد ۲۲ دی ماه سال ۱۳۶۲ (۳۸ سال) یکی از بهترین بازیگران زن ایرانی است و بارها در مجامع مختلف توانسته به موفقیت برسد. او اولین‌بار بازیگری را با نقش آفرینی در فیلم من ترانه ۱۵ سال دارم اثر رسول صدرعاملی شروع کرد. سپس با فیلم شهر زیبای اصغر فرهادی جایگاه خود را در سینما تثبیت کرد. برای آشنایی بهتر با بیوگرافی ترانه علیدوستی به این مطلب رجوع کنید. در مطلب امروز قصد داریم فیلمهای ترانه علیدوستی را به شما معرفی کنیم.

تقریبا تمام فیلم هایی که ترانه علیدوستی بازی کرده است جز بهترین فیلم های او هستند. بخواییم رو راست باشیم، این بازیگر کار بد در کارنامه خود ندارد. شاید اگر ذره بینی برداشته و به کارهای او دقت کنیم، بتوانیم گاهی از سبک بازی یکنواخت او ایراد کوچکی بگیریم. در غیر این‌صورت آثار این هنرمند توانا بی‌نقص بنظر می‌آیند. از آن‌جایی که بجز سریال شهرزاد اثر حسن فتحی ترانه علیدوستی هیچ سریالی در تلوزیون یا نمایش خانگی بازی نکرده است و کار او در حوزه سینما خلاصه می‌شود، در ادامه به معرفی فیلم های سینمایی ترانه علیدوستی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

لیست فیلم های ترانه علیدوستی

در این قسمت لیستی از تمام فیلمهای ترانه علیدوستی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

نام اثرسال ساختکارگرداننقش
من ترانه ۱۵ سال دارم۱۳۸۰رسول صدرعاملیترانه پرنیان
شهر زیبا۱۳۸۲اصغر فرهادیفیروزه
چهارشنبه سوری۱۳۸۴اصغر فرهادیروحی
کنعان۱۳۸۶مانی حقیقیمینا
شیرین۱۳۸۷عباس کیارستمیترانه علیدوستی
تردید۱۳۸۷واروژ کریم‌مسیحیمهتاب
درباره الی۱۳۸۷اصغر فرهادیالی
زندگی با چشمان بسته۱۳۸۸رسول صدرعاملیپرستو
راز دشت تاران۱۳۸۸هاتف علیمردانی
و محمد لطفعلی
پرستار
هر چی خدا بخواد۱۳۸۹نوید میهن‌دوستپارمیدا
انتهای خیابان هشتم۱۳۸۹علیرضا امینینیلوفر
پذیرایی ساده۱۳۹۰مانی حقیقیلیلا
زندگی مشترک آقای محمودی و بانو۱۳۹۱روح‌الله حجازیساناز
آسمان زرد کم عمق۱۳۹۲بهرام توکلیغزل
مادر قلب‌اتمی۱۳۹۳علی احمدزادهآرینه
استراحت مطلق۱۳۹۳عبدالرضا کاهانیسمیرا
فروشنده۱۳۹۶اصغر فرهادیرعنا
اورکا۱۳۹۹سحر مصیبیالهام
تفریق۱۴۰۰مانی حقیقی
برادران لیلا۱۴۰۰سعیدروستاییلیلا
همچنین بخوانید :

بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی در طول دوره فعالیت هنری خود در سینما، آثار ماندگاری را از خود بر جای گذاشته است. همانطور که پیشتر گفتیم ترانه علیدوستی در چه فیلم هایی بازی کرده است، اولین فیلم ترانه علیدوستی که باعث درخشش او در سینما شد، فیلم سینمایی «من ترانه 15 سال دارم» بود که یکی از آثار ماندگار وی محسوب می‌شود. در این بخش بهترین فیلم های ترانه علیدوستی را از سال‌های شروع بازیگری‌اش در سینما به شما معرفی کرده و هر یک از فیلمهای ترانه علیدوستی را به صورت کوتاه نقد و بررسی خواهیم کرد.

1. من ترانه ۱۵ سال دارم از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

اولین فیلم ترانه علیدوستی/من ترانه ۱۵ سال دارم

 • سال ساخت: ۱۳۸۰
 • کارگردان: رسول صدرعاملی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، مهتاب نصیرپور، حسین محجوب

از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی باید به من ترانه ۱۵ سال دارم اشاره کنیم. اولین فیلم ترانه علیدوستیدر واقع نیز همین فیلم است. داستان این اثر از فیلمهای ترانه علیدوستی درباره دختر ۱۵ ساله ای به نام ترانه است که با مادربزرگ خود زندگی می‌کند و پدرش در زندان است. ترانه با اصرارهای زیاد پسری از خانواده موجه با او ازدواج موقت می‌کند تا زمانی که درسش تمام شد باهم به طور رسمی ازدواج کنند. اما پسر سر به راه از آب در نمی‌آید و ترانه کم سن و سال را با کودکی تنها می‌گذارد. نقش آفرینی این بازیگر معروف در اولین فیلمش حقیقتا تحسین برانگیز بود. وی برای این اثر صاحب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

2. شهر زیبا از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

فیلمهای ترانه علیدوستی/ شهر زیبا

 • سال ساخت: ۱۳۸۲
 • کارگردان: اصغر فرهادی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، فرامرز قریبیان و بابک انصاری

فیلم شهر زیبا اولین تجربه همکاری ترانه علیدوستی با اصغر فرهادی و دومین تجربه وی در بازیگری محسوب می‌شود. این فیلم در زمان اکران با استقبال مخاطبان مواجه شد و جوایز متعددی نیز دریافت کرد. ترانه علیدوستی برای بازی در این فیلم، نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

فیلم شهر زیبا از برترین فیلمهای ترانه علیدوستی روایتگر داستان جوانی به نام «اعلا» است که سعی دارد دوست خود «اکبر» را که به اتهام قتل در زندان است از طناب دار نجات دهد. او برای رضایت گرفتن از پدر مقتول، با «فیروزه» خواهر اکبر همراه می‌شود که در طول این مسیر، علاقه‌ای میان آنها شکل می‌گیرد.

3. چهارشنبه سوری از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

برترین فیلمهای ترانه علیدوستی/چهارشنبه سوری

 • سال ساخت: ۱۳۸۴
 • کارگردان: اصغر فرهادی
 • بازیگران: هدیه تهرانی، ترانه علیدوستی، حمید فرخ‌نژاد، پانته‌آ بهرام و هومن سیدی

فیلم چهارشنبه سوری نیز یکی دیگر از فیلمهای ترانه علیدوستی محسوب می‌شود که در سطح داخلی و خارجی جوایز متعددی دریافت کرد. این عنوان، سومین تجربه ساخت فیلم بلند اصغر فرهادی است که برای ساخت آن، برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر شد. چهارشنبه سوری علاوه بر این، سه سیمرغ بلورین دیگر نیز در جشنواره فجر دریافت کرد و مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

داستان فیلم چهارشنبه سوری روایتگر معضلات زندگی اجتماعی و خانوادگی افراد است. دختری به نام روح‌انگیز که در یک شرکت نظافتی کار می‌کند، روز چهارشنبه سوری برای کار به یک خانه می‌رود. خانم این خانه زنی به نام مژده است که بسیار مضطرب بوده و به همسر خود شک دارد. این دو در آستانه جدایی و بر هم خوردن زندگی‌شان هستند که با ورود روح‌انگیز به خانه آنها حقایقی روشن می‌شود.

4. کنعان از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

تمام فیلم های ترانه علیدوستی/کنعان

 • سال ساخت: ۱۳۸۶
 • کارگردان: مانی حقیقی
 • بازیگران: محمدرضا فروتن، ترانه علیدوستی، بهرام رادان، افسانه بایگان

از فیلمهای ترانه علیدوستی به ساخته مانی حقیقی کنعان باید اشاره کرد. نویسندگی این اثر با اصغر فرهادی بود و باز هم‌ شاهد همکاری دیگری از این دو هنرمند هستیم. نمی‌توان گفت که این اثر از تمام فیلم های ترانه علیدوستی سرتر است اما قطعا یکی از بهترین ها محسوب می‌شود. این فیلم درباره مینا و مرتضی همسرش است، مینا پس از ۱۰ سال زندگی مشترک تصمیم ب طلاق و رفتن به کانادا می‌گیرد در حالی که مرتضی سعی در منصرف کردن او دارد.

5. شیرین از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

بهترین فیلم های ترانه علیدوستی/شیرین

 • سال ساخت: ۱۳۸۷
 • کارگردان: عباس کیارستمی
 • بازیگران: آتنه فقیه نصیر، آزیتا حاجیان، ترانه علیدوستی، آفری بیانی

این ساخته عباس کیارستمی از دیگر بهترین فیلم های ترانه علیدوستی است. این فیلم نه دیالوگ دارد نه اتفاق خاصی قرار است در آن بیافتد، بلکه فقط عکس العمل های ۱۱۳ بازیگر زن ایرانی در هنگام خواندن منظومه خسرو و شیرین را نشان می‌دهد.

6. تردید از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

تمام فیلم های ترانه علیدوستی/ تردید

 • سال ساخت: ۱۳۸۷
 • کارگردان: واروژ کریم‌مسیحی
 • بازیگران: بهرام رادان، ترانه علیدوستی، حامد کمیلی، مهتاب کرامتی

تردید از  دیگر بهترین فیلم های ترانه علیدوستی است که در آن بازیگر نقش اول زن بود. این فیلم توانست جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم را دریافت کند و بسیار مورد استقبال واقع شد. واروژ کریم‌مسیحی این فیلم را پس از ۱۸ سال سکوت ساخت. این اثر از فیلمهای ترانه علیدوستی درواقع اقتباسی ایرانی از هملت اثر شکسپیر است. داستان تردید درباره پسری به نام سیاوش است که پس از مرگ‌ پدرش می‌فهمد او کشته شده است. مادرش با عمویش ازدواج می‌کند و حالا پدرش اختیار ثروت خانوادگی آن‌ها را بدست آورده است.

7. درباره الی از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

فیلمهای ترانه علیدوستی/درباره الی

 • سال ساخت: 1387
 • کارگردان: اصغر فرهادی
 • بازیگران: گلشیفته فراهانی، ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، پیمان معادی و مریلا زارعی

فیلم درباره الی یکی دیگر از فیلم‌های اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی محسوب می‌شود که سهم بزرگی در مطرح شدن سینمای ایران در سطح بین‌المللی دارد. درباره الی، برنده سه سیمرغ بلورین از جشنواره فجر و هفت تندیس زرین از جشن خانه سینما شد. این عنوان علاوه بر ایران، در کشورهای دیگری مانند آلمان، فرانسه، آمریکا، انگلیس، ایتالیا و چندین کشور دیگر اکران شد و مورد توجه دنیا قرار گرفت.

فیلم درباره الی روایتگر زندگی چندین خانواده است که برای تعطیلات به شمال می‌روند. در این سفر شخصی به نام «الی» که مربی مهد دختر «سپیده» است نیز با این خانواده همراه می‌شود. در این سفر اتفاق بدی برای الی می‌افتد که باعث ایجاد مشکلات و چالش‌های زیادی برای این چند خانواده می‌شود.

8. زندگی با چشمان بسته از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

بهترین فیلم های ترانه علیدوستی/زندگی با چشمان بسته

 • سال ساخت: ۱۳۸۸
 • کارگردان: رسول صدر عاملی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، حامد بهداد، پولاد کیمیایی، فرهاد آئیش

از فیلمهای ترانه علیدوستی باید به فیلم زیبای رسول صدر عاملی و همکاری مشترک بعدی این کارگردان و بازیگر اشاره کنیم. داستان این اثر درباره دختری به نام پرستو است که به دلایل غلط قضاوت شده است و او را بدنام کرده اند، حالا کسی که عاشق اوست سعی دارو برادرش را که چندین سال از پرستو دور بوده، متقاعد کند این اتهامات اشتباه و پرستو بی گناه است.

9. راز دشت تاران از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی

فیلم های ترانه علیدوستی جدید/راز دشت تاران

 • سال ساخت: ۱۳۸۸
 • کارگردان: محمد لطفعلی و هاتف علیمردانی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، رضا شفیعی جم، ارژنگ امیر فضلی، شهرزاد کمال زاده

از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی و فیلمی کودکانه است. با این فیلم خانم علیدوستی ثابت کرد در کار کودک نیز حرفی برای گفتن دارد. داستان این اثر درباره پسر مهربانی است که به کمک کودکی سرطانی می‌شتابد.

10. هرچی خدا بخواد

فیلمهای ترانه علیدوستی/هرچی خدا بخواد

 • سال ساخت: ۱۳۸۹
 • کارگردان: نوید میهن دوست
 • بازیگران: پوریا پورسرخ، ترانه علیدوستی، رضا عطاران، حامد کمیلی

در میان فیلمهای ترانه علیدوستی به یک فیلم طنز بر می‌خوریم. این فیلم اولین همکاری مشترک ترانه علیدوستی و رضا عطاران است. داستان این فیلم درباره یک دختر و پسر است که به آن‌ها خبر می‌دهند پدر یکی و مادر دیگری در سانحه ای فوت شده اند‌‌. این دو غریبه با وضعیتی مشابه در کانتر هواپیمایی کیش با هم برخورد می‌کنند و در مسیری مشترک قرار می‌گیرند.

11. فیلم انتهای خیابان هشتم

بهترین فیلم های ترانه علیدوستی/انتهای خیابان هشتم

 • سال ساخت: 1389
 • کارگردان: علیرضا امینی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، حامد بهداد و صابر ابر

فیلم انتهای خیابان هشتم نیز یکی از فیلم‌های به یاد ماندنی ترانه علیدوستی محسوب می‌شود که در زمان اکران با سانسورهای زیادی به نمایش درآمد. این فیلم علیرغم سانسورهای صورت گرفته، باز هم توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند و فروش خوبی در گیشه داشته باشد.

داستان فیلم انتهای خیابان هشتم درباره دختری به نام «نیلوفر» است که به همراه نامزدش برای تهیه 100 میلیون پول تلاش‌های بسیاری می‌کنند. نیلوفر باید این پول را در عرض 3 روز فراهم کند تا برادرش را از طناب دار نجات دهد. او پس از نا امیدی و رسیدن به درهای بسته، دست به کار عجیبی می‌زند.

12. پذیرایی ساده

فیلمهای ترانه علیدوستی/پذیرایی ساده

 • سال ساخت: ۱۳۹۰
 • کارگردان: مانی حقیقی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، مانی حقیقی، صابر ابر، اسماعیل خلیج

یک اثر دیگر از فیلمهای ترانه علیدوستی، که او را برای بهترین بازیگر نقش اول زن کاندید کرد، فیلم پذیرایی ساده است. داستان این فیلم درباره مرد و زنی است که در فضای یخ زده کوهستانی میان مردم پول پخش می‌کنند.

13. زندگی مشترک آقای محمودی و بانو

فیلمهای ترانه علیدوستی/زندگی مشترک آقای محمودی و بانو

 • سال ساخت: ۱۳۹۱
 • کارگردان: روح الله حجازی
 • بازیگران: حمید فرخ نژاد، هنگامی قاضیانی، پیمان قاسم خانی، ترانه علیدوستی

این اثر درباره زن و شوهری است که برای مرمت خانه خاله زن مهمان او می‌‌شوند. این اثر از فیلمهای ترانه علیدوستی چندان با استقبال مواجه نشد اما ارزش تماشا داشت.

14. آسمان زرد کم عمق

بهترین فیلم های ترانه علیدوستی/آسمان زرد کم عمق

 • سال ساخت: ۱۳۹۲
 • کارگردان: بهرام توکلی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، صابر ابر، سحر دولتشاهی، سعید چنگیزیان

آسمان زرد کم عمق از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی که با بازیگری صابر ابر زیباتر شد درباره زوج جوانی است که به مرور خاطرات آن‌چه گذرانده اند می‌پردازند و این مرور بر زندگی آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

15. مادر قلب اتمی

بهترین فیلم ترانه علیدوستی/مادر قلب اتمی

 • سال ساخت: ۱۳۹۳
 • کارگردان: علی احمد‌زاده
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، مهرداد صدیقیان، محمدرضا گلزار

مادر قلب اتمی بر اساس آهنگ (Atom Heart Mother) از گروه پینک فلوید ساخته شده است. این داستان خواب عجیب کامی مردی است که می‌خواهد به لبنان سفر کند. او در آخرین مهمانی حضورش در ایران که مصادف می‌شود با اولین شب واریز یارانه هاست، خواب خود را تعریف می‌کند. این فیلم اثری دیگر از فیلمهای ترانه علیدوستی است.

16. استراحت مطلق

فیلم های مشترک ترانه علیدوستی با شهاب حسینی/استراحت مطلق

 • سال ساخت: ۱۳۹۳
 • کارگردان: عبدالرضا کاهانی
 • بازیگران: رضا عطاران، ترانه علیدوستی، بابک حمیدیان، مجید صالحی

داستان این فیلم به مشکلات جامعه می‌پردازد‌ آن‌چه که زیر پوسته شهر می‌گذرد، داستان استراحت مطلق داستان زیرپا گذاشتن اخلاقیات است. زنی که از دامغان به تهران آمده است، با همسر سابق خود روبرو می‌شود. این اثر از بهترین فیلم های ترانه علیدوستی و دومین همکاری او با رضا عطاران است.

17. فروشنده

 •  سال ساخت: 1394
 • کارگردان: اصغر فرهادی
 • بازیگران: شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، بابک کریمی و مینا ساداتی

فیلم فروشنده بهترین فیلم ترانه علیدوستیو چهارمین تجربه همکاری او با اصغر فرهادی محسوب می‌شود. این فیلم در سطح داخلی و بین‌المللی جوایز ارزنده بسیاری کسب کرد و به عنوان یک فیلم ایرانی موفق در کل دنیا دیده شد. فروشنده از فیلم های مشترک ترانه علیدوستی با شهاب حسینی در اسکار سال 2017 به عنوان نماینده ایران در این مراسم حضور داشت و توانست جایزه اسکار بهترین فیلم بین‌المللی را بدست آورد. این اثر همچنین در نوزدهمین دوره جشن خانه سینما نیز برنده 7 جایزه مختلف شد.

فیلم سینمایی فروشنده که فیلم ترانه علی دوستی در جشنواره کن بود، روایتگر داستان زندگی زوجی به نام رعنا و عماد است که هر دو بازیگر تئاتر هستند و به خانه‌ای جدید اسباب‌کشی می‌کنند. مستاجر قبلی این خانه زنی بدنام به اسم «آهو» بوده است که افراد زیادی به خانه او رفت و آمد می‌کردند. با ورود این زوج به این خانه، اتفاق تلخی برای رعنا رقم می‌خورد که چالش‌های زیادی را برای او و همسرش به وجود می‌آورد.

18. اورکا

فیلم های ترانه علیدوستی جدید/اورکا

 • سال ساخت: ۱۳۹۹
 • کارگردان: سحر مصیبی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، مهتاب نصیرپور، مسعود کرامتی، حسن اعلایی

از فیلم های ترانه علیدوستی جدید باید به اورکا محصول ۱۳۹۹ اشاره کنیم. این فیلم ۳ سال پس از فروشنده و حواشی آن ساخته شد. این فیلم درباره داستان واقعی رکورد زنی الهام السادات اصغری بانوی شناگر ایرانی است که وزارت ورزش و جوانان رکورد او را ثبت نمی‌کرد و حواشی برپا کرده بود. علاوه بر داستان حقیقی خود این فیلم نیز سر و صدای زیادی به پا کرد.

فیلم های مورد انتظار ترانه علیدوستی

در این قسمت دو اثر از فیلم های ترانه علیدوستی جدید را به شما به اختصار معرفی می‌کنیم‌.

تفریق

فیلم های ترانه علیدوستی جدید/تفریق

 • سال ساخت: ۱۴۰۰
 • کارگردان: مانی حقیقی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، نوید محمد زاده

تفریق جدیدترین فیلم ترانه علیدوستی است که به جشنواره فیلم فجر نرسید. از دلایل به تعویق افتادن این فیلم جایگزینی ترانه علیدوستی و پریناز ایزدیار، کرونا و  بهم خوردن زمانبندی فیلم بود.

برادران لیلا

آخرین فیلم ترانه علیدوستی/برادران لیلا

 • سال ساخت: ۱۴۰۰
 • کارگردان: سعید روستایی
 • بازیگران: فرهاد اصلانی، ترانه علیدوستی، پیمان معادی، نوید محمدزاده

اما شاید آخرین فیلم ترانه علیدوستی که این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده برادران لیلاست که هم اکنون در جشنواره کن حضور دارد. این فیلم داستان دختری به نام لیلاست که در گیر و دار مراقبت از پدر آلزایمری خود، با چالش هایی در مقابل برادرانش روبه‌رو می‌شود. برای کسب اطاعات بیشتر راجع به فیلم برادران لیلا به این مقاله مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله به معرفی تمام فیلمهای ترانه علیدوستی تا به امروز پرداختیم. این بازیگر محبوب و پرچالش از ابتدا کار خود را با سینما شروع کرد و هرگز کاری تلوزیونی انجام نداد. نظر شما راجع به این بازیگر چیست؟ به نظر شما بهترین فیلم های ترانه علیدوستی کدام یک از عناوین بالا بودند؟ ممنون که همچون همیشه همراه ما و پلازا بودید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
.
23 خرداد 1401، 12:02
پاسخ
0
0
من اهل نماز و روزه و دین نیستم ولی می خواهم یک سیلی محکم به صورت این خانم علیدوستی بزنم تا به امام رضا اهانت نکند. حتما می زنم با هر قیمتی /
جدول فروش فیلم ها