بهترین خوانندگان سنتی ایرانی ؛ از استاد شجریان تا بانو الهه

بهترین خوانندگان موسیقی سنتی ایران
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

موسیقی سنتی به عنوان موسیقی اصیل ایرانی شناخته می‌شود که قدمت دیرینه دارد و به عبارتی همان موسیقی دستگاهی به شمار می‌رود. در این مطلب بهترین خوانندگان سنتی ایرانی را به شما معرفی خواهیم کرد.

موسیقی سنتی یا موسیقی دستگاهی ایرانی یکی از گونه‌های موسیقی آرامش‌بخش و پرطرفدار است که از دیرباز وجود داشته و محبوبیت خاصی در میان مردم دارد. دستگاه در موسیقی ایرانی شامل نغمه‌ها و گوشه‌هایی است که با نظم و ترتیب مشخص و بر اساس ویژگی‌ها و ساختارهای ملودیک دسته‌بندی می‌شوند. موسیقی سنتی تحت عنوان موسیقی کلاسیک نیز شناخته می‌شود که در هر کشور با کشوری دیگری تفاوت دارد؛ زیرا این نوع موسیقی برگرفته از سنت‌ها و فرهنگ یک قوم و ملت است.

بهترین خوانندگان سنتی ایرانی / بهترین خوانندگان سنتی ایران

موسیقی سنتی ایرانی شامل هفت دستگاه مختلف با نام‌های شور، سه گاه، همایون، چهارگاه، نوا، راست پنجگاه، ماهور و و پنج آواز با نام‌های ابوعطا، بیات ترک، افشاری، دشتی و اصفهان است. این مجموعه در کنار یکدیگر تصنیف‌های بی‌نظیر موسیقی اصیل ایرانی را تشکیل می‌دهند. خوشبختانه تعداد خوانندگان سنتی ایرانی از گذشته تا به امروز کم نبوده و در این عرصه هنرمندان بی‌بدیل و خوش صدایی فعالیت می‌کنند. به همین بهانه در این مقاله از مجله پلازا بهترین خوانندگان سنتی ایرانی معاصر را به شما معرفی خواهیم کرد.

آنچه در ادامه می‌خوانید

بهترین خوانندگان سنتی ایران (مرد)

در این قسمت بهترین خوانندگان مرد سنتی ایران را معرفی می‌کنیم.

1. غلامحسین بنان از بهترین خوانندگان سنتی ایران

خوش صدا ترین خواننده های سنتی ایران / خوانندگان سنتی ایرانی

 • آلبوم‌ها: شاخه گل، راز نگاه، وعده وصال، یادی از گذشته، رویای هستی، خلوت‌گاه راز، تنها تویی و…
 • آثار ماندگار و شاخص: ای الهه ناز، ای ایران، بهار دلنشین، کاروان، تو بهار منی، یار رمیده، دیدی ای ماه، دگر چه می‌خواهی، از یاد رفته

استاد غلامحسین بنان یکی از خوش صدا ترین خواننده های سنتی ایران هستند که در تاریخ 15 اردیبهشت 1290 در تهران به دنیا آمدند و فعالیت هنری خود در عرصه موسیقی سنتی را از سال 1306 آغاز کردند. آثار به جا مانده از ایشان حدود 350 اثر است که بسیاری از آنها تاکنون منتشر نشده‌اند. استاد بنان در تاریخ 8 اسفند 1364 در سن 74 سالگی دار فانی را وداع گفتند. ایشان از بهترین خوانندگان سنتی ایران و یکی از افرادی هستند که این سبک زیبا را زنده نگه داشته و به بهترین شکل پاسداری کردند. هنوز که هنوز است آهنگ الهه ناز این فرد از برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی گوش افراد مشتاق را می‌نوازد.

2. محمدرضا شجریان از بهترین خوانندگان سنتی ایران

بهترین خوانندگان سنتی ایرانی / پرطرفدارترین خواننده های موسیقی سنتی

 • آلبوم‌ها: بیداد، عشق داند، انتظار دل، چشمه نوش، شب وصل، آرام جان، دلشدگان، بی تو به سر نمی‌شود، غوغای عشق بازان، مرغ خوش خوان و…
 • آثار ماندگار و شاخص: تلاوت دعای ربنا، مرغ سحر، از خون جوانان وطن، دل تنگ من، ای یوسف خوش نام ما، بی همگان به سر شود

استاد محمدرضا شجریان نیز یکی از پرطرفدارترین خواننده های موسیقی سنتی هستند که در تاریخ 1 مهر 1319 به دنیا آمدند و فعالیت هنری خود را از سال 1346 آغاز کردند. استاد شجریان به «خسروی آواز ایران» شهرت دارند و در میان مردم از محبوبیت خاصی برخوردارند. خوانندگان نام آشنایی چون ایرج بسطامی، سینا سرلک، حسام‌الدین سراج و… تحت نظر استاد شجریان تعلیم دیدند و پا به عرصه موسیقی سنتی نهادند. استاد شجریان از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی نه تنها برای ما ایرانی ها بلکه در دنیا مورد احترام بودند. فوت ایشان به تازگی و اندوه ایرانیان برای فوت این برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی گواه همین موضوع بود.

3. ایرج بسطامی از بهترین خوانندگان سنتی ایران

برترین خواننده سنتی ایرانی / بهترین خوانندگان موسیقی سنتی ایران

 • آلبوم‌ها: مژده بهار، بوی نوروز، وطن من، خزان و آرزو، بی کاروان کولی، رقص آشفته و…
 • آثار ماندگار و شاخص: گلپونه‌ها، وطن من، بیا تا گل برافشانیم، الا یا ایها الساقی، نفس باد صبا، صنما، بوی نوروز، برگ خزان

ایرج بسطامی نیز یکی دیگر از بهترین خوانندگان سنتی ایران است که در تاریخ 1 آذر 1336 در بم به دنیا آمد و فعالیت هنری خود را به طور جدی از سال 1368 آغاز کرد. اولین آلبوم این هنرمند فقید، آلبوم «افشاری مرکب» بود که در سال 1368 منتشر شد. ایرج بسطامی در سال 1382 طی حادثه ناگوار زمین لرزه بم و در سن 46 سالگی دار فانی را وداع گفت. ایرج بسطامی برترین خواننده سنتی ایرانی را عموما با آهنگ گلپونه ها می‌شناسیم. این آهنگ آن‌قدر گوش نواز و زیباست که قلب هر شنونده ای را تسخیر می‌کند. ایرج بسطامی از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی بود و همچنان با یاد زنده اش هست.

4. شهرام ناظری از بهترین خوانندگان سنتی ایران

پرطرفدارترین خوانندگان سنتی ایران / مشهورترین خواننده های سنتی ایرانی

 • آلبوم‌ها: گل صدبرگ، باد صبا می‌آید، حیرانی، صدای سخن عشق، آتشی در نیستان، بشنو از نی، بنمای رخ، یادگار دوست و…
 • آثار ماندگار و شاخص: اندک اندک، آتشی در نیستان، کاروان شهید، شیدا شدم، مهتاب رو

شهرام ناظری نیز یکی از مشهورترین خواننده های سنتی ایرانی است که در اکثر آثار خود از اشعار مولانا وام گرفته است. او در تاریخ 29 بهمن 1328 در کرمانشاه به دنیا آمد و فعالیت هنری خود را از سال 1354 آغاز کرد و تاکنون بیش از 40 آلبوم موسیقی منتشر کرده است. شهرام ناظری از برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی، معروف به شوالیهٔ آواز ایران ایران است و انجمن آسیا او را هنرمند برتر آسیا می‌داند. این هنرمند از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی، در نیویورک تایمز به بلبل فارسی شهرت دارد. شهرام ناظری را لوچانو پاواروتی ایران نیز می‌دانند.

5. صدیق تعریف از بهترین خوانندگان سنتی ایران

پرطرفدارترین آهنگ سنتی ایرانی / بهترین سنتی خوان های ایران

 • آلبوم‌ها: بوعلی سینا، گلگشت، شیدایی، امام علی، ماه بانو، کردانه، شور دشت، عارف شیدا، مهتاب و…
 • آثار ماندگار و شاخص: آخ لیلو داخ لیل، آمان هی آمان، ای مطربی حریفان، از نگاه یاران، ماه عروس، گه لاویژ

از بهترین سنتی خوان های ایران صدیق تعریف است. او نیز یکی از بهترین خوانندگان سنتی ایران و پرطرفدار است که در تاریخ 25 دی 1335 در سنندج به دنیا آمد. این هنرمند محبوب فعالیت موسیقیایی خود را از سال 1363 و با انتشار آلبوم «به یاد طاهرزاده» آغاز کرد و تاکنون آلبوم‌های ماندگار و موفق بسیاری منتشر کرده است.  این هنرمند از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی در خواندن اشعار کردی بسیار توانمند است.

6. حسام الدین سراج

خواننده سنتی مرد / اسامی خواننده های سنتی مرد ایرانی

 • آلبوم‌ها: شمس‌الضحی، باغ ارغوان، نگاه آسمانی، شرح فراق، نرگس مست، دل آرا، طریقت عشق، راه بی‌نهایت و…
 • آثار ماندگار و شاخص: ای عاشقان، باغ سرنوشت، خرابات عشق، شمس‌الضحی، بی من مرو، سراب، رقص پروانه

در لیست اسامی خواننده های سنتی مرد ایرانی نام حسام‌الدین سراج را داریم. حسام‌الدین سراج نیز یکی دیگر از بهترین خوانندگان سنتی ایران است که علاوه بر خوانندگی در نواختن سازهای سنتور و سه تار نیز تبحر دارد. او در تاریخ 26 مرداد 1337 در اصفهان به دنیا آمد و از سال 1357 نیز به صورت جدی وارد عرصه موسیقی شد. این هنرمند تاکنون بیش از 30 آلبوم موسیقی موفق منتشر کرده است و یکی از برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی به شمار می‌رود.

7. اکبر گلپایگانی

خوانندگان سنتی قدیمی / بهترین خوانندگان سنتی قدیمی

 • آلبوم‌ها: موی سپید، مست عشق، عقیق، دل ای دل، بزم عاشقان، روی برگی بنویس، چرا عاشق نباشیم، قدر محبت
 • آثار ماندگار و شاخص: دلم تنگه، عقیق، روزگار، یاد دل، بنویس عشق، وطن، آوازه‌خوان خسته، مهربان، درویش

اکبر گلپایگانی معروف به «گلپا» نیز یکی دیگر از بهترین خوانندگان سنتی ایران محسوب می‌شود که در تاریخ 10 بهمن 1312 در تهران به دنیا آمده است. استاد گلپایگانی از سال 1335 به صورت جدی وارد عرصه موسیقی سنتی شدند و آثار فاخر و ماندگاری را خلق کردند. چندین نسل با آثار استاد گلپایگانی خاطره دارند و ایشان یکی از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی به شمار می‌روند. برادر این بهترین خوانندگان سنتی قدیمی، محمد گلریز است که از خوانندگان مطرح دوران دفاع مقدس بود.

8. سید عبدالحسین مختاباد

برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی

 • آلبوم‌ها: تمنای وصال، شبانگاهان، شکوه، زورق مهتاب و…
 • آثار ماندگار و شاخص: غم یار، زمزمه، بهار من گذشته شاید، بوی گل و…

از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی، باید به سید عبدالحسین مختاباد امریی، معروف به مختاباد اشاره کنیم. این استاد موسیقی سنتی بیان گذار و خواننده گروه رودکی است. او در اول فروردین ۱۳۴۵ در روستای امره ساری متولد شد و دارای چندین مدرک دانشگاهی مختلف از کشورهای مختلف در زمینه علوم اجتماعی، زبان و موسیقی است. این هنرمند از بهترین خوانندگان سنتی ایران، رئیس پیشین دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی بود.

9. حسین خواجه امیری (ایرج)

خوانندگان سنتی ایرانی / خوش صدا ترین خواننده های کلاسیک ایرانی

 • آلبوم‌ها: غزل خوان، نیاز، همه چشم‌ها به ایرانه، پرنده، گلدون بی گل، قصه زندگی، حرف نگفته و…
 • آثار ماندگار و شاخص: پرنده، حرف نگفته، کوچه به کوچه، مرغ دل، نمی‌دونست دل من، گل من

استاد حسین خواجه امیری مشهور به ایرج نیز یکی دیگر از اسطوره‌ها و بهترین خوانندگان سنتی ایران هستند که چندین نسل از آثار ایشان خاطره دارند. استاد ایرج  از خوش صدا ترین خواننده های کلاسیک ایرانی در تاریخ 11 دی 1311 در خالدآباد نطنز استان اصفهان به دنیا آمدند و از سال 1335 فعالیت خود در عرصه موسیقی سنتی ایرانی را آغاز کردند. ایشان در میان طرفدارانشان با لقب «پهلوان آواز» شناخته می‌شوند و محبوبیت خاصی در میان مردم دارند. ایشان پدر احسان خواجه امیری، خواننده موزیک پاپ ایران هستند.

مرحوم محمدرضا شجریان در باره صدای این برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی گفت:

صدای ایرج در تاریخ آوازخوانی ما یک متر و معیار است و هر کس بخواهد در بالاترین حد حنجره صدایی را مثال بزند، می‌گوید صدا شبیه صدای ایرج است.

10. همایون شجریان

خوانندگان سنتی ایرانی / محبوب ترین خوانندگان آواز سنتی ایرانی

 • آلبوم‌ها: نسیم وصل، ناشکیبا، نقش خیال، با ستاره‌ها، چه آتش‌ها، امشب کنار غزل‌های من بخواب، آرایش غلیظ، رگ خواب
 • آثار ماندگار و شاخص: صدای تو را دوست دارم، چرا رفتی، خوب شد، آهای خبردار، هوای گریه، همای سعادت

همایون شجریان نیز به عنوان بهترین خوانندگان سنتی ایران در دو دهه اخیر محسوب می‌شود که فرزند استاد محمدرضا شجریان است. این هنرمند از محبوب ترین خوانندگان آواز سنتی ایرانی در تاریخ 31 اردیبهشت 1354 در تهران به دنیا آمد و از همان دوران کودکی یعنی در سال 1360 به موسیقی علاقه‌مند شد و به تدریج و با راهنمایی‌های پدرش به این عرصه ورود کرد. او خواننده سنتی و موسیقی تلفیقی است که تاکنون آثار ماندگار و فاخری در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده و همچنین نوازنده تنبک و کمانچه است. همایون شجریان از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی، فرزند استاد محمدرضا شجریان هستند.

11. علیرضا افتخاری

خوانندگان سنتی قدیمی / برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی

 • آلبوم‌ها: نیلوفرانه، یاد استاد، مستانه، قلندروار، صیاد، آتش دل، خانه دوست کجاست، تنها تو می‌مانی و…
 • آثار ماندگار و شاخص: شاخ شمشاد، گل من، کمان ابرو، چشم شهلا، صیاد، نسیم سحر، دیدی که رسوا شدم، جوانی

علیرضا افتخاری نیز از جمله بهترین خوانندگان سنتی ایران است که جز خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی محسوب می‌شود و محبوبیت زیادی در میان مردم دارد. او در تاریخ 10 فروردین 1337 در اصفهان متولد شده است و فعالیت خود در عرصه موسیقی را از سال 1357 آغاز کرد.

آثار استاد افتخاری از پرفروش‌ترین آثار موسیقی منتشر شده در ایران به شمار می‌رود و این هنرمند محبوب تاکنون بیش از 70 آلبوم موسیقی منتشر کرده است و در سبک‌های مختلفی چون موسیقی سنتی، تلفیقی، پاپ سنتی و فولکلور فعالیت می‌کند. علیرضا افتخاری در عرصه موسیقی با عنوان «مرد هزار چهره موسیقی ایران» شناخته می‌شود.

12. سالار عقیلی

پرطرفدارترین آهنگ سنتی ایرانی / خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی

 • آلبوم‌ها: می‌تراود مهتاب، بی همگان، سایه سبز، یار و دیار، وطن، قافله سالار عشق، عاشقی، نگار و…
 • آثار ماندگار و شاخص: وطنم، به یاد من باش، ساقی بهار، ایران سربلند، موج اشک، مادر، معمای شاه، چتر خورشید

سالار عقیلی نیز یکی دیگر از بهترین خوانندگان سنتی ایران محسوب می‌شود که طرفداراران بسیاری دارد و از شاگردان استاد صدیق تعریف است. او در تاریخ 11 آذر 1356 در تهران به دنیا آمده است و از 8 سالگی نواختن سازهای مختلف را آغاز کرد. سالار عقیلی از برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی، اولین خواننده در تاریخ موسیقی ایران است که حنجره خود را بیمه کرده است.

13. محمد معتمدی

پرطرفدارترین خوانندگان سنتی ایران / بهترین خوانندگان سنتی ایران

 • آلبوم‌ها: وطنم ایران، ای عاشقان، سایه جان، بی محابا، سرمست، در محاصره، صبر کن و…
 • آثار ماندگار و شاخص: لحظه گرگ و میش، حالا که می‌روی، شهر خردمند، شب که نسیم می‌وزد، همیشه یکی هست

محمد معتمدی نیز از جمله بهترین خوانندگان سنتی ایران و پرطرفدار است که نواختن سازهای مختلف را از نوجوانی آغاز کرد. او متولد 2 مهر 1357 از کاشان است که از سال 1358 به صورت جدی وارد عرصه موسیقی شد و در سبک سنتی، پاپ و موسیقی تلفیقی فعالیت می‌کند. اولین آلبوم این هنرمند از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی در سال 1385 و با نام «بودن و سرودن» منتشر شد.

14. علیرضا قربانی

خواننده پاپ سنتی ایرانی / خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی

 • آلبوم‌ها: اشتیاق، رسوای زمانه، حریق خزان، من عاشق چشمت شدم، فروغ، افسانه چشم‌هایت، با من بخوان و…
 • آثار ماندگار و شاخص: دیدی که رسوا شد دلم، بیداد، چکاوک، شروع ناگهان، از من بگذر، هم گناه، کیمیا، هوای جنون

علیرضا قربانی نیز از دیگر برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی است که در سال 1398 آلبومی مشترک به نام «افسانه چشم‌هایت» را با همایون شجریان منتشر کرد. او در تاریخ 15 بهمن 1350 در تهران به دنیا آمد و از سال 1363 وارد عرصه موسیقی شد. این هنرمند از بهترین خوانندگان سنتی ایران اخیرا تیتراژهای پایانی سریال هم گناه را خواند که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد و این چندین قطعه جز آثار ماندگار و خاطراه‌انگیز او محسوب می‌شوند.

15. علی زند وکیلی

بهترین خوانندگان موسیقی سنتی ایران / بهترین خوانندگان سنتی ایران

 • آلبوم‌ها: میان تاریکی، عبور از مه، تماشای صبا، چون رقص آب، رویای بی تکرار و…
 • آثار ماندگار و شاخص: روسری آبی، ترش رو، آخرین رویا، بی‌تابانه، باهار شیراز، لحظه شیرین، لالایی، عطر خاطره

علی زندوکیلی نیز یکی دیگر از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی محسوب می‌شود که صدای گرمی داشته و هواداران بسیاری دارد. او در تاریخ 25 بهمن 1365 در شیراز به دنیا آمد و از سال 1377 به صورت جدی وارد عرصه موسیقی سنتی شد. این هنرمند تاکنون 70 ترانه جذاب منتشر کرده که برخی از آنها با همکاری مشترک برخی گروه‌های موسیقی بوده است. بر اساس گفته خودش، کریم خان زند جد بزرگ اوست.

16. پرواز همای

خوش صدا ترین خواننده های سنتی ایران

 • آلبوم‌ها: چامه‌ها و چکامه‌ها، این چه جهانیست، جدال عقل و عشق، بانوی ایرانی، سربازان، دیوانه چو دیوانه ببیند و…
 • آثار ماندگار و شاخص: خاک نفرین شده، مستان، خدا را میشناسم و …

از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی، سعید جعفر زاده احمد سرگورابی است. این خواننده سنتی نسل جوان و با استعداد سرپرست گروه موسیقی سنتی مستان نیز است. پرواز همای در احمد سرگوراب شهرستان شفت واقع در استان گیلان به دنیا آمد. این هنرمند از بهترین خوانندگان سنتی ایران اشعار گیلکی و تالشی را به بهترین نحو ممکن اجرا می‌کند.

بهترین خوانندگان سنتی ایران (زن)

در این بخش بهترین خوانندگان زن سنتی در ایران معرفی می‌شوند.

1. قمرالملوک وزیری از بهترین خوانندگان سنتی ایران

خواننده های سنتی زن ایرانی / بهترین خواننده سنتی زن ایران

قمرالملوک وزیری بهترین خواننده سنتی زن ایران با نام اصلی قمرخانم سید حسین‌خان، ملقب به قمر، یکی از خواننده های سنتی زن ایرانی بود که در زمان خود شهرت و محبوبیت بسیاری داشت. او در سال 1248 در تاکستان به دنیا آمد و اولین زنی بود که در ایران بدون حجاب بر روی صحنه رفت و ترانه خواند. بانو قمر یکی از چهره‌های پرطرفدار در زمان خود بود که اولین کنسرتش را در سال 1303 در گراند هتل برگزار کرد. او در 14 مرداد 1338 بر اثر سکته مغزی در شمیران درگذشت. این خواننده از بهترین خوانندگان سنتی ایران به هزاردستان آواز ایران معروف بود و به قدری به تنگ دستان اهمیت می‌داد که با بخشش های زیاد خود تمام اموالش را بخشید و در تنگ دستی دیده از جهان فرو بست.

2. بانو دلکش از بهترین خوانندگان سنتی ایران

دانلود آهنگ سنتی خواننده زن قدیمی / بهترین خواننده سنتی زن قدیمی

 • آثار ماندگار و شاخص: بردی از یادم، آمد نوبهار، به کنارم بنشین، عاشقم من، آشفته حالی، آتش کاوران، یار وفادار، ساز شکسته

بانو دلکش با نام اصلی عصمت باقرپور بابلی نیز یکی دیگر از بهترین خوانندگان سنتی ایرانی زن بود که با القابی چون «زن حنجره طلایی» و «آتش کاروان هنر» شناخته می‌شد. این بهترین خواننده سنتی زن قدیمی در تاریخ 3 اسفند 1303 در بابل به دنیا آمد و خواننده سنتی، فولکلور و پاپ ایرانی بود. ترانه‌های بانو دلکش به زبان فارسی و مازندرانی است که در زمان خود طرفداران و شیفتگان بسیاری داشت. این بانوی هنرمند در 11 شهریور 1383 در تهران درگذشت. بانو دلکش به زن حنجره طلایی و آتش کاروان هنر معروف بود و با تخلص نیلوفر شعر نیز می‌نوشت.

3. بانو مرضیه از بهترین خوانندگان سنتی ایران

خوانندگان سنتی زن / اسامی خواننده های سنتی زن ایرانی

 • آلبوم‌ها: سنگ خارا، دیدی که رسوا شد دلم، در خلوت غم، الهه ناز، بیداد زمان، مینای شکسته و…

در ااسامی خواننده های سنتی زن ایرانی، نام بانو مرضیه می‌درخشد. او با نام اصلی خدیجه اشرف السادات مرتضایی نیز یکی از محبوب‌ترین خوانندگان سنتی زن زمان خود بود که طرفداران بسیاری داشت. او در تاریخ 1 فروردین 1303 در تهران به دنیا آمد و فعالیت هنری خود را از سال 1321 تحت نظر استاد اسماعیل مهرتاش آغاز کرد. این بانوی محبوب و هنرمند در تاریخ 21 مهر 1389 بر اثر بیماری سرطان در پاریس درگذشت.

4. بانو الهه از بهترین خوانندگان سنتی ایران

خوانندگان سنتی ایرانی / خواننده های سنتی زن ایرانی خارج از کشور

بانو الهه با نام اصلی بهار غلامحسینی نیز یکی دیگر از خواننده های سنتی زن ایرانی خارج از کشور بود که از زمان کودکی به موسیقی و خوانندگی علاقه داشت. او در سال 1313 در تهران به دنیا آمد و نخستین ترانه او با نام «پریچهر» در فیلم سینمایی «مردی که رنج می‌برد» منتشر شد و مورد توجه مردم قرار گرفت. این بانوی هنرمند از شاگردان استاد بنان بود و در زمان خود طرفداران بسیاری داشت. بانو الهه در تاریخ 24 مرداد 1386 بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

5. بانو هایده از بهترین خوانندگان سنتی ایران

خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی

 • آلبوم‌ها: شب عشق، بزن تار، زندگی، خداحافظ، پاداش خوبان و…

یکی دیگر از بهترین خوانندگان سنتی ایران، معصومه دده بالا ملقب به هایده است. هایده از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی و دارای حنجره اس بسیار قوی بود. او در 21 فروردین سال 1321 متولد شد و در سال 1368 درگذشت. این خواننده زن هنوزم که سال‌ها از زمان فوتش می‌گذرد بسیار قابل احترام و دوست داشتنی است.

6. بانو ملوک ضرابی

برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی

بانو ضرابی از جمله برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی که در سال 1289 متولد شدند. در زمانه ای که خواندن برای بانوان بسیار سخت بود این بانو توانستند استعدادهای خود را به اثبات برسانند. او از کودکی  که صدای پدرش را می‌شنید و به خوانندگی علاقمند شد و زمانه او را بر سر راه خوانندگان بزرگی همچون حسین طاهر زاده قرار داد. اشعار ملوک ضرابی با معانی پر مغز و ساختار شکن توجه ها را به خود جلب می‌کردند. او طی زندگی خود تعداد آهنگ های زیادی منتشر کرد و سپس در سن 89 سالگی درگذشت.

7. بانو خاطره پروانه

خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی

اقدس خاوری ملقب به خاطره پروانه یکی از برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی است. او متولد سال 1308 در تهران و از بهترین خوانندگان و ردیف دانان سنتی است. مادر خانم خاوری نیز از خوانندگان معروف زمان خود بودند و ایشان ویولن و سه تار را نزد استادان برجسته زمان خود آموختند. از معروف ترین آهنگ های این بانو باید به مرا ببوس و شب های تهران اشاره کنیم.

8. بانو عهدیه

خواننده های سنتی زن ایرانی خارج از کشور

عهدیه بدیعی جز بهترین خوانندگان سنتی ایران،متولد 30 شهریور 1328 است. این خواننده مشهور در حال حاضر با خانواده اش در مادرید زندگی می‌کند. بانو عهدیه از سنین کودکی و با پا گذاشتن در برنامه کودک فعالیت هنری خود را آغاز کرد. او همزمان با کار تحصیلات را نیز دنبال می‌کرد و لیسانس حسابداری داشت. بانو عهدیه صدا پیشه هنرمندانی چون: فروزان، پوری بنایی، آذر شیوا، کتایون، فرانک میرقهاری، فریبا خاتمی، جمیله، مرجان و شورانگیز طباطبایی نیز بود. او علاوه بر موسیقی سنتی و دستگاه های آن به موسیقی پاپ و جاز نیز تسلط داشت که در فیلم‌ها از آن بهره می‌برد.

9. بانو سروش ایزدی

اسامی خواننده های سنتی زن ایرانی

دکتر سوسن مطلوبی معروف به سروش ایزدی از برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی است. او نیز از کودکی خوانندگی را شروع کرد. وی با چندین گروه بزرگ ایران نیز همکاری کرده است. جالب اینجاست که این بانو علاوه بر خواننده بودن پزشک نیز بود. نام هنری سروش ایزدی را هوشنگ ابتهاج به او داد.

کلام آخر

ما در این مقاله بهترین خوانندگان سنتی ایران مرد و زن را به شما معرفی کردیم و پیشینه هریک را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دادیم. شما طرفدار کدامیک از خوانندگان سنتی ایرانی هستید و از آثار آنها خاطره دارید؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران4 دیدگاه
avatar
سهیل
.
03 تیر 1401، 20:34
پاسخ
2
1
اینا اگه سنتی خوان هستند پس استاد معین چیست ؟!
avatar
علی
.
29 مهر 1400، 07:47
پاسخ
3
2
خواننده مثل ایرج مادر نزاییده ودگر نخواهد امد
avatar
امیر
.
11 مرداد 1400، 18:56
پاسخ
0
2
مطلب عالی بود
avatar
هادی
.
29 اردیبهشت 1400، 14:41
پاسخ
0
4
خیلی ممنون از این پست خیلی خوبتون، واقعاً نسلی هستیم که به این سبک خواننده ها برای آرامش روحی نیاز داریم، ممنون
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401