ماجرای توهین فیلم عنکبوت مقدس به امام رضا (ع) و واکنش ها به آن

فیلم عنکبوت مقدس
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم سینمایی عنکبوت مقدس جدیدترین ساخته‌ی علی عباسی است که با توهین به امام رضا (ع) واکنش همگان را برانگیخته است. ماجرای توهین فیلم عنکبوت مقدس چیست و واکنش‌ها به آن چگونه بوده است؟

فیلم Holy Spider جدیدترین اثر علی عباسی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایرانی-سوئدی است. این کارگردان پیشتر با ساخت فیلم Border در عرصه بین‌المللی شناخته شده بود. ساخته جدید او اما، یعنی فیلم ایرانی عنکبوت مقدس، درباره قاتل سریالی معروف ایرانی سعید حنایی است. هنوز این فیلم به اکران عمومی نرسیده، اما با عکس‌ها و تیزری که از آن منتشر شده و همچنین نامی که برای فیلم انتخاب کرده‌اند، مشخص شده که طی یک اقدام برنامه‌ریزی شده، این فیلم در واقع قصد توهین به ساحت امام رضا (ع) را داشته است.

آنچه در ادامه می‌خوانید

دانلود فیلم سینمایی عنکبوت مقدس

به محض منتشر شدن لینک های دانلود فیلم عنکبوت زهرا امیرابراهیمی آن را در این بخش برای شما قرار خواهیم داد.

تاریخ اکران فیلم عنکبوت مقدس

فیلم سینمایی Holy Spider اولین نمایشش را در جشنواره فیلم کن 2022 خواهد داشت. تاریخ حضور فیلم سینمایی عنکبوت مقدس در جشنواره کن از 17 می 2022 (27 اردیبهشت 1401) تا تاریخ 28 می (7 خرداد 1401) است. تاریخ اکران این فیلم 13 جولای 2022 (22 تیر 1401) اعلام شد.

داستان فیلم عنکبوت مقدس

همانطور که پیشتر خواندید، موضوع فیلم عنکبوت مقدس درباره سعید حنایی، قاتل سریالی معروف را روایت می‌کند. در خلاصه فیلم عنکبوت مقدس باید بگوییم که سعید مرد خانواده است و رفته رفته وارد ماموریتی شخصی و مذهبی می‌شود تا شهر روحانی مشهد را از بی اخلاقی‌ها و فساد پاک کند. بعد از قتل چندین زن، او از اینکه جامعه به حرکت مقدسش توجه زیادی نکره، ناامید می‌شود! داستان واقعی فیلم عنکبوت مقدس در شهر مشهد می‌گذرد و همین موضوع نیز حساسیت برانگیز شده است.

اخیرا نیز فیلم دیگری درباره سعید حنایی با نام عنکبوت ساخته شد که در این مقاله می‌توانید درباره آن اثر نیز بخوانید.

ماجرای توهین فیلم عنکبوت مقدس امام رضا چیست؟

داستان فیلم Holy Spider در شهر مشهد می‌گذرد و درباره مردی است که در این شهر دست به قتل چندین کارگر جنسی می‌زند. در یکی از نماهای اثر نام فیلم، یعنی Holy Spider، روی تصویر شهر مشهد و حرم مطهر امام رضا (ع) قرار می‌گیرد. در این تصویر تارهای عنکبوت روی حرم مطهر تنیده شده‌اند و همین موضوع نیز واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.

فیلم توهین به امام رضا در فیلم عنکبوت مقدس

واکنش ها به فیلم عنکبوت مقدس

در پی توهین فیلم Holy Spider ساخته علی عباسی به ساحت مقدس امام رضا (ع)، واکنش‌ها و انتقادهای زیادی به این اثر منتشر گشته‌اند که در ادامه مروری بر آنها خواهیم داشت.

واکنش وزیر ارشاد، محمد مهدی اسماعیلی

وزیر ارشاد، آقای محمد مهدی اسماعیلی، در واکنش به توهین فیلم سینمایی عنکبوت مقدس در توییتر خود نوشت:

«ایران‌ زمین به هنرمندانی افتخار می کند که با عشق آل‌ الله، قدرشناس ایثار حافظان امنیت و سربلندی سرزمین‌ مان هستند، هنرمندانی که زرق‌ و برق جشنواره‌ های سیاست‌ زده و تبلیغات رسانه‌ های مزدور اجنبی‌ پرست، آنان را در مقابل باورهای بلند ملت قهرمان قرار نمی‌دهد».

ماجرای توهین فیلم عنکبوت مقدس

واکنش مسعود فراستی به فیلم عنکبوت مقدس

مسعود فراستی درباره این فیلم در نشست سیر و تحول رسانه‌ای انقلاب اسلامی گفت:

«یک بار گفتم اینجا هم می‌گویم؛ این اثر اصلاً فیلم نیست. این یک اثر مفلوک، حقیر، بی‌وطن و بی‌همه‌چیز است. پس غلط کرده که بتواند به امام رضا توهین کند. اصلاً در این حد نیست. از این رو این ‌اندازه حساسیت هم نیاز نبود».

 

واکنش بهروز محبی نجم آبادی

بهروز محبی نجم‌آبادی، نماینده مردم سبزوار، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی در توئیتر خود نوشت:

«جریان فتنه خیلی تلاش کرد با همراهی منحرفین، جنایات و اهانت‌های پیاده نظامش به مقدسات در سال 88 را مخفی کند ولی در این چند روز اخیر حق و کینه‌اش را به دین در واکنش‌های زشت و معنی‌دار به سلام فرمانده و فیلم موهن عنکبوت مقدس علنی کرده است».

فیلم توهین به امام رضا در فیلم عنکبوت مقدس

واکنش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

مالک شریعتی نیاسر، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:

«از شر نفس اماره و شیطان رجیم به درگاه خدا پناه می‌بریم و به حضرت امام رضا علیه السلام برای عاقبت بخیری متوسل می‌شویم. سوره روم، آیه ۱۰ زیارت جامعه کبیره».

عکس توهین به امام رضا در فیلم عنکبوت مقدس

واکنش علی حدادی

علی حدادی، نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی اسلامی نیز در توییتر خود نوشت:

«نه جوایز سفارشی و تبلیغاتی جشنواره‌های سیاسی غربی و نه لجن پراکنی عده‌ای طرد شده نمی‌تواند ذره‌ای از ارادت مردم به امام رئوف بکاهد. به کوری چشم بدخواهان و حسودان، نسل‌های انقلابی یکی پس از دیگری پا در رکاب فرمانده هستند».

ماجرای توهین فیلم عنکبوت مقدس امام رضا چیست

واکنش نماینده مردم مشهد

نصرالله پژمان‌فر، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در توییتر خود نوشت:

«خوشبختانه با واکنش روزهای گذشته به فیلم موهن اکران شده در کن، همگی متوجه شدند، ملت ایران با همه نگاه‌های سیاسی، حول حریم قدسی رضوی وحدت و یکپارچگی دارند».

واکنش ها به فیلم عنکبوت مقدس

واکنش نماینده اصفهان

عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز نوشت:

«سلام بر امام مهربانی‌ها… ننگ بر خفاشانی که به اسم کار هنری و سینمایی، نشان دادند که هم بی‌هنرانند و هم از نور گریزانند».

عکس فیلم عنکبوت مقدس

واکنش نماینده مردم رشت

همچنین محمدرضا احمدی سنگرآبادی، نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی در واکنش به توهین فیلم عنکبوت مقدس نوشت:

«همان گروهی که برای برپایی همایش سلام فرمانده فریاد وااسلاما سر می‌دادند امروز برای فیلم سراسر توهین به اهل بیت کف و سوت می‌زنند… تکه‌های پازل دشمن خیلی زود در حال تکمیل شدن است».

داستان فیلم عنکبوت مقدس

بازیگران فیلم سینمایی عنکبوت مقدس

از مهم‌ترین بازیگران فیلم عنکبوت مقدس فیلم باید از زهرا امیرابراهیمی نام ببریم که بعد از چند سال دوباره به سینما برگشته است. در ادامه می‌توانید اسامی بازیگران فیلم سینمایی Holy Spider 2022 را بخوانید و با آنها بیشتر آشنا شوید.

زهرا امیر ابراهیمی در فیلم عنکبوت مقدس

بازیگران فیلم سینمایی عنکبوت مقدس/فیلم سینمایی Holy Spider 2022

 • محل تولد: تهران
 • سن: 41 سال
 • آثار معروف: سریال نرگس، فیلم فردا آزادیم

زهرا امیرابراهیمی بازیگر فیلم عنکبوت مقدس متولد سال 1360 است. او با بازی در سریال نرگس محصول سال 1385 مشهور شد. اما در همان سال فیلمی خصوصی از این بازیگر منتشر شد و دیگر نتوانست در ایران کار کند. زهرا امیرابراهیمی فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر است و حرفه‌اش را با ساخت فیلم کوتاه آغاز کرد. وی در حوزه عکاسی نیز فعالیت‌هایی دارد. زهرا امیرابراهی از آن دسته بازیگرانی است که حواشی فراوانی را در زندگی اش گذرانده است. حتی در چندسال اخیر نیز حواشی زن او دوباره سر زبان‌ها افتاد.

برخی از دیگر آثار این هنرمند عبارتند از سریال کمکم کن (1383)، غریبانه (1383)، فیلم شیرین (1387)، فیلم تابوی تهران (2017) و فیلم فردا آزادیم (2019).

مهدی بجستانی

اسامی بازیگران فیلم عنکبوت مقدس/بازیگران فیلم عنکبوت مقدس

 • محل تولد: بجستان، خراسان رضوی
 • سن: 48 سال
 • آثار معروف: تئاترهای دن کامیلو و ژولیوس سزار

مهدی بجستانی بازیگر فیلم عنکبوت مقدس متولد سال 1353 است. او یکی از اعضای گروه تئاتر نقشینه است. برخی از آثار این هنرپیشه عبارتند از نمایش دایره گچی قفقازی (1997)، نمایش در انتظار گودو (1998)، نمایش کرگدن (2001)، نمایش The Unexpected Man و فیلم کوتاه Thirteen محصول سال 2003.

دیگر بازیگران فیلم سینمایی Holy Spider عبارتند از:

 • آرش آشتیانی
 • فروزان جمشیدنژاد
 • سینا پروانه
 • نیما اکبرپور
 • سارا فضیلت
 • آلیس رحیمی
 • ام. علی نظریان
 • سیما سید

معرفی کارگردان فیلم Holy Spider

علی عباسی، کارگردان فیلم Holy Spider 2022، فیلم‌ساز و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی-سوئدی است. او متولد سال 1360 در تهران است و در ایران در دانشگاه پلی تکنیک تهران درس خوانده و سپس در اروپا در رشته معماری تحصیل کرده است. علی عباسی در نهایت رشته‌اش را به کارگردانی و فیلم‌سازی تغییر داد و در آکادمی ملی فیلمسازی دانمارک مشغول تحصیل شد. وی برای پروژه دانشگاهی‌اش اولین فیلم خود که یک فیلم کوتاه بود را با نام M for Markus در سال 2011 ساخت. اولین فیلم بلند او Shelley نام داشت که در سال 2016 ساخته شد. اما مهمترین فیلم علی عباسی تا کنون فیلم مرز یا Border محصول سال 2018 بوده که در بخش نوعی نگاه جشنواره کن نیز جایزه گرفت.

داستان فیلم ایرانی عنکبوت مقدس/کارگردان فیلم holy spider 2022

کلام آخر

در این مقاله از پلازا با معرفی فیلم Holy Spider همراه شما بودیم؛ فیلمی که در واقع کارگردان (علی عباسی) و بازیگرانی ایرانی دارد، اما محصول مشترک کشورهای دانمارک، آلمان، سوئد و فرانسه است. همانطور که خواندید داستان این فیلم درباره یک قاتل سریالی معروف در مشهد به نام سعید حنایی و ملقب به قاتل عنکبوتی است. فیلم Holy Spider با توهین به ساحت امام رضا (ع) شدیدا واکنش همگان را برانگیخته است.

فیلم جدید علی عباسی به جشنواره کن 2022 نیز راه یافته بود و در بخش اصلی این فستیوال به رقابت پرداخت. تا اکران فیلم، برای نقد و بررسی فیلم سینمایی عنکبوت مقدس باید صبر کنیم. نظر شما درباره توهین این فیلم چیست؟ در پایین همین مقاله می‌توانید نظرات خودتان را با ما و دیگر خوانندگان پلازا به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
دخت الحیدر
.
27 خرداد 1401، 16:03
پاسخ
3
0
بسم رب الرضا امامنا و مقتدانا روحی و ارواح العالمین لتراب المقدم الفدا ان شاءالله چنان ضربه ای از دستان فرزندان امام رضا روحی فداها خواهید خورد'که والله فکرش را هم نمی کردید....یا علی مدد
avatar
SAMAN JAFARI
.
26 خرداد 1401، 05:41
پاسخ
1
4
فیلم بسیار زیبایی بود
avatar
دخت الحیدر
.
27 خرداد 1401، 16:07
پاسخ
3
0
@SAMAN JAFARI
خاک بر سرت
avatar
اعظم شعبانی
.
26 خرداد 1401، 08:12
پاسخ
0
1
@SAMAN JAFARI
این فیلم هنوز اکران نشده
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022