معرفی شخصیت استاد یودا در دنیای جنگ ستارگان

یودا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از محبوب‌ترین آثار علمی تخیلی خلق شده در دنیای سینما جنگ ستارگان است. دنیای این فیلم‌ها بسیار غنی و سرشار از شخصیت‌های به‌یادماندنی است. در این مطلب به معرفی شخصیت استاد یودا می‌پردازیم.

نخستین قسمت از سری فیلم‌های جنگ ستارگان در سال 1977 بر پرده سینماها به نمایش درآمد. دنیای جذاب و عمیق و شخصیت‌های دوست‌داشتنی، محبوبیت قابل توجهی را برای این اثر رقم زدند. جورج لوکاس با خلق این دنیا تاثیری بی‌مانند و ماندگار بر جهان سرگرمی گذاشت. از آن زمان تاکنون فیلم‌ها، کتاب‌های مصور، رمان‌ها، بازی‌ها و سریال‌های گوناگونی با الهام از جنگ ستارگان ساخته شدند.

یکی از محبوب‌ترین و نمادین‌ترین شخصیت‌های این فرنچایز، استاد یودا است. ارباب یودا یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تمامی آثار ساخته شده در دنیای جنگ ستارگان بوده و به لطف پخش سریال موفق The Mandalorian محبوبیت دو چندانی پیدا کرده است. برای آشنایی با این سریال می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید. در ادامه به معرفی کاراکتر استاد یودا و تغییرات او در طی سال‌ها می‌پردازیم.

استاد یودا در جنگ ستارگان / بیبی یودا چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

شخصیت استاد یودا در جنگ ستارگان کیست؟

استاد یودا در جنگ ستارگان / یودا جنگ ستارگان

کاراکتر استاد یودا یکی از پیرترین، محبوب‌ترین و قدرتمندترین جدای‌ها در جهان جنگ ستارگان است. جورج لوکاس،‌ خالق دنیای جنگ ستارگان، تصمیم گرفته تا از پرداختن به بسیاری از بخش‌های زندگی این شخصیت خودداری کند. تاکنون در آثار رسمی ساخته شده از دنیای جنگ ستارگان، اسمی از نژاد و سیاره یودا برده نشده است. از مشخصه‌های مستر یودا می‌توان به نحوه خاص صحبت کردن و ظاهر سبز و کوچک او اشاره کرد. براساس اطلاعات ارائه شده در فیلم‌ها و دیگر آثار ساخته شده از دنیای جنگ ستارگان، یودا نقشی مستقیم در تربیت تمامی جدای‌های کهکشان داشته است. در سه‌گانه دوم شاهد راهنمایی جدای‌های جوان توسط استاد یودا هستیم. این شخصیت در فیلم The Empire Strikes Back تایید می‌کند که حدود 800 سال به تربیت جدای‌های جوان مشغول بوده است.

تاکنون دو نفر دیگر از نژاد یودا معرفی شده‌اند. نخست یدل است؛ یکی از اساتید جدای که در فیلم The Phantom Menace او را می‌بینیم. نفر دوم نیز کودکی است که در بین طرفداران با نام بیبی یودا شناخته می‌شود. بیبی یودا در سریال The Mandalorian معرفی شد. می‌دانیم که هر سه این شخصیت‌ها از قدرتمندترین کاربران نیرو در دنیای جنگ ستارگان هستند. در ادامه به معرفی شخصیت مستر یودا و رابطه یودا جنگ ستارگان با دو شخصیت دیگر می‌پردازیم.

استاد یودا در کجا ظاهر شده است؟

کاراکتر ارباب یودا تاکنون در تعداد زیادی از آثار ساخته شده از دنیای جنگ ستارگان حضور پیدا کرده است. در ادامه سعی می‌کنیم تا به نقش مستر یودا در این آثار بپردازیم.

فیلم The Empire Strikes Back

استاد یودا در جنگ ستارگان/یودا جنگ ستارگان

نخستین حضور استاد یودا در فیلم The Empire Strikes Back است. لوک اسکای‌واکر جوان طبق راهنمایی‌های اوبی وان کنوبی برای یافتن راه خود به سیاره دگوباه می‌رود. کنوبی یودا را استاد خود توصیف می‌کند.

مستر یودا در ابتدا خود را معرفی نکرده و توانایی‌ها و میزان صبر لوک را آزمایش می‌کند. ارباب یودا متوجه می‌شود که لوک از همان عصبانیت و کله‌شقی پدرش رنج می‌برد؛ به همین دلیل در آموزش او تردید می‌کند. با این حال کنوبی او را متقاعد کرده و تمرینات لوک آغاز می‌شوند. در حالی که کنوبی، لوک را آخرین امید جدای‌ها می‌داند، یودا جنگ ستارگان تاکید می‌کند که یک نفر دیگر نیز وجود دارد.

فیلم Return of the Jedi استاد یودا

کاراکتر یودا / شخصیت سبز جنگ ستارگان

همچنین بخوانید :

شخصیت سبز جنگ ستارگان حضوری مختصر در آخرین قسمت از سه گانه اصلی جنگ ستارگان دارد. در این فیلم او مریض و در شرف مرگ است. استاد یودا، لوک را از خطرات موجود بر سر راهش آگاه کرده و هویت دارث ویدر را تایید می‌کند.

ارباب یودا 900 ساله در آرامش مرده و همچون دیگر جدای‌ها به جزیی از نیرو تبدیل می‌شود. او همچنین فاش می‌کند که اسکای‌واکر دیگری علاوه بر لوک نیز وجود دارد. در پایان این فیلم، لوک پس از شکست امپراطوری، شبح مستر یودا را در کنار پدرش و اوبی وان کنوبی مشاهده می‌کند.

فیلم The Phantom Menace استاد یودا

شخصیت استاد یودا / شخصیت یودا در جنگ ستارگان

در این فیلم شاهد نسخه جوان‌تر و قدرتمندتر استاد یودا هستیم. در نسخه‌های بلوری منتشر شده از این فیلم، عروسک مستر یودا با جلوه‌های ویژه کامپیوتری جایگزین گشته است. در این فیلم شخصیت یودا در جنگ ستارگان به عنوان یکی از اعضای شورای عالی جدای ایفای نقش می‌کند.

در انتهای این فیلم ارباب یودا، اوبی وان کنوبی را به عنوان یکی از شوالیه‌های جدای برگزیده و علی رغم میل باطنی خود، اجازه آغاز تمرینات آناکین را می‌دهد.

فیلم Attack of the Clones استاد یودا

شخصیت استاد یودا / شخصیت یودا در جنگ ستارگان

داستان این فیلم یک دهه پس از The Phantom Menace رخ می‌دهد. شخصیت یودا در جنگ ستارگان که اکنون کنترل مستقیم سیاست‌های شورای عالی جدای را بر عهده دارد، درگیر مشکلات سیاسی کهکشان‌های مستقل و جدایی آن‌ها از جمهوری است.

پس از تلاشی در راستای به قتل رساندن سناتور پدمه آمیدالا، مستر یودا و سایر اعضای شورا تصمیم می‌گیرند تا اوبی وان کنوبی را مسئول محافظت از او قرار دهند. علاوه بر این یودا متوجه می‌شود که آناکین قاتلان مادر خود را به صورتی وحشیانه به قتل رسانده است. در انتهای این اثر، ارباب یودا به نجات اوبی وان و آناکین آمده و شاگرد سابق خود، کونت دوکو را در دوئلی مرگبار شکست می‌دهد.

فیلم Revenge of the Sith استاد یودا

یودا / موجود سبز جنگ ستارگان

در آخرین قسمت از سه گانه دوم جنگ ستارگان، موجود سبز جنگ ستارگان رهبری شورای جدای را در مقابله با دارث سیدیوس بر عهده می‌گیرد. در این زمان پلپتین به یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های دنیای جنگ ستارگان تبدیل شده و آرام آرام شروع به دخالت در امور شورا می کند. او آناکین را به عنوان نماینده خود در شورای جدای انتخاب می‌کند. شورا با این مسئله موافقت، اما از اعطای لقب استادی به آناکین خودداری می‌کند.

علاوه بر این استاد یودا و سایر اعضای شورا، آناکین را مامور جاسوسی از پلپتین قرار می‌دهند. در ادامه آناکین برای آگاهی از معنای کابوس‌های ترسناک خود به نزد یودا می‌رود. این کابوس‌ها مرگ یکی از عزیزان او را نشان می‌دهند. مستر یودا که از جزییات دقیق نگرانی‌های آناکین آگاهی ندارد، به او توصیه می‌کند تا خود را از تمامی تعلقاتی که ترس از دست دادنشان را دارد رها کند. آناکین از این پاسخ به خشم آمده و به نزد پلپتین می‌رود. او به آناکین وعده نجات همسرش را داده و زمینه را برای تبدیل او به دارث ویدر فراهم می‌کند.

در ادامه پلپتین قدرت را به دست گرفته و به افراد خود دستور مرگ استادان جدای را می‌دهد. در این زمان استاد یودا فرماندهی نبردی در سیاره کشیک را بر عهده دارد. او از طریق تغییرات جریان نیرو متوجه مرگ جدای‌ها شده و خود همراه با چوباکا و تارفول فرار می‌کند. استاد یودا در ادامه به اوبی وان کنوبی پیوسته و او را مامور کشتن ویدر می‌کند. خود نیز امپراطور پلپتین را هدف قرار می‌دهد. با این حال دوئل این دو ناتمام باقی مانده و یودا به سیاره دگوباه فرار می‌کند. در ادامه مشخص می‌شود که یودا راز جاودانگی را کشف کرده و آن را به اوبی وان انتقال می‌دهد. یودا همچنین جان فرزندان آناکین را نجات داده و آن‌ها را به مکان‌هایی امن می‌فرستد.

فیلم The Force Awakens، فیلم The Last Jedi و فیلم The Rise of Skywalker استاد یودا

کاراکتر یودا / مستر یودا

ارباب یودا حضوری مختصر در سه گانه جدید جنگ ستارگان دارد. او در نخستین فیلم، ری را در راه رسیدن به شمشیر نوری قدیمی لوک راهنمایی می‌کند. استاد یودا در دومین فیلم، لوک را مجبور به سوزاندن متون کهن جدای کرده و او را متقاعد می‌کند که اطلاعات ارزشمند جدای‌ها تنها در ذهن آن‌ها قابل ثبت و انتقال هستند. استاد یودا در آخرین فیلم نیز یکی از جدای‌هایی است که به راهنمایی ری در نبرد با پلپتین می‌پردازد.

سریال The Clone Wars استاد یودا

مستر یودا / استاد یودا در جنگ ستارگان

استاد یودا یکی از شخصیت‌های مهم سریال انیمیشنی The Clone Wars است. کاراکتر استاد یودا در این سریال نقش رهبر شورای عالی جدای را بر عهده دارد. این سریال نحوه کشف جاودانگی توسط یودا را نشان داده و علاوه بر این جزییات رابطه پیچیده آناکین با این استاد جدای را به تصویر می‌کشد.

شخصیت استاد یدل در جنگ ستارگان کیست؟

 رابطه یدل و مستر یودا چه بود

اگرچه موضوع ما استاد یودا است اما بد نیست که کمی درباره شخصیت های دیگر و ارتباط استاد یودا با آن‌ها صحبت کنیم. در این قسمت به استاد یدل از گونه یودا می‌پردازیم.

مشخصات

 • گونه: از گونه استاد یودا
 • جنسیت: مونث
 • قد: 61 سانتی متر
 • رنگ چشم: سبز و طلایی
 • رنگ مو: خرمایی
 • رنگ پوست: سبز
 • سمت: استاد جدی، یکی از اعضای شورای عالی جدی

توضیحاتی درباره شخصیت

تنها شخصیت زن از گونه یودا یدل است. او توسط ارتش جدای انتخاب شد و وارد این حلقه شد. با حضور یدل در معبد جدی آموزش های او شروع شد و او تبدیل به یکی از اساتید جدی شد و شاگردان فراوانی تربیت کرد. اگرچه اعضای جدی نباید ازدواج کنند اما برخی از گمان ها بر این بود که شخصیت استاد جدای یدل همسر استاد یودا و مادر بیبی یودا است.

بیبی یودا کیست؟

بیبی یودا ترسناک

بیبی یودا یکی از شخصیت های دیگر از گونه یودا است که سن کمی نسبت به دو استاد دارد. در جواب این که «بیبی یودا در چه فیلمی است؟» باید بگوییم نخستین فیلم جنگ ستارگان بیبی یودا در واقع همان سریال The Mandalorian است.

مشخصات

 • گونه: از گونه یودا
 • جنسیت: مذکر
 • سن: 50 سال
 • رنگ چشم: مشکی
 • رنگ پوست: سبز

توضیحاتی درباره شخصیت

گروگو یا بیبی یودا نام شخصیتی کودک از گونه یودا است. مندلورین قهرمان داستان در واقع برای ردیابی و دستگیری گروگو استخدام شده است اما به جای آن او پدرخوانده گروگو شده و از او محافظت می‌کند. عده ای فکر می‌کردند بیبی یودا جوانی استاد یودا است که این نظریه رد شد. درباره این «بیبی یودا چیست؟» اطلاعات خاصی وجود ندارد فقط می‌دانیم او از گونه استاد یودا است. یک نظریه دیگر هم وجود دارد که گروگو فرزند مستر یودا و استاد یدل است که این نظریه هنوز رد یا تایید نشده است.

مرگ بیبی یودا

همان‌طور که می‌دانیم بیبی یودا در جنگ ستارگان حضور داشت و برخی از مرگ بیبی یودا در نتیجه سریال صحبت می‌کردند. باید درباره این نظریه بگوییم از آن جهت که گروگو تاریکی را نپذیرفت پس به احتمال زیاد نمرده است. علاوه بر آن شخصیت بیبی یودا آن‌قدر معروف و محبوب شد که در فضای مجازی به شدت از آن استقبال می‌شود و حتی عروسک های او ساخته شد. پس امکان حضور بیبی یودا ترسناک دوست داشتنی در سری های دیگر جنگ ستارگان وجود دارد.

کلام پایانی

در این مطلب به معرفی شخصیت استاد یودا و سایر شخصیت های این گونه محبوب پرداختیم. همچنین به حضور ارباب یودا در آثار اصلی جنگ ستارگان نیز اشاره شد. نظر شما در مورد این شخصیت چیست؟ آیا نظریه ها درست هستند و رابطه‌ای بین او، استاد یدل و بیبی یودا وجود دارد؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401