چرا حجم اینترنت زود تمام می شود؟ روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت

اتمام حجم اینترنت ایرانسل
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فکر می‌کنید حجم اینترنت گوشیتان خیلی زود تمام می‌شود؟ زود تموم شدن بسته اینترنت علت‌های مختلفی دارد. در این مقاله علت تمام شدن سریع حجم اینترنت و راه جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت گوشی‌های اندروید را شرح داده ایم تا از نحوه کاهش مصرف اینترنت آگاه باشید.

برای جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت راه های بسیاری وجود دارد که در این میان قصد داریم شما را با نکات مهمی در این زمینه آشنا کنیم که با دانستن آنها میتوانید از مصرف بی رویه اینترنت خود جلوگیری کنید. اگر بدنبال روش های مفید در این زمینه هستید پیشنهاد میشود با پلازا همراه باشید که قصد داریم شمارا در این زمینه راهنمایی کنیم که اگر نظر یا مشکلی در این زمینه داشتید میتوانید در بخش نظرات باما همراه باشید و یا از نظر سایر کاربران جهت افزایش اطلاعات خود در این زمینه استفاده کنید.

باما در زمینه پیدا کردن روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت همراه باشید که قصد داریم برنامه های خوبی را برای شما معرفی کنیم. بخش های بسیاری در این زمینه اهمیت دارند که شاید از نگاه اول چندان برای شما اهمیت نداشته باشد اما باید بدانید همین موارد جزیی هستند که سبب مصرف اینترنت بی رویه شما شده و سبب میشود اینترنت شما در زوایای مختلفی مصرف شود. لازم است بدانید که یکسری برنامه و تنظیمات اولیه در گوشی برای بروزرسانی و یا ادامه فعالیت و آپدیت نگهداشتن هسته مرکزی خود نیاز به اینترنت دارند که با مسدود نکردن آنها اینترنت شما یه محض اتصال مصرف میشود. در این زمینه قصد داریم به تنظیماتی که سبب غیرفعال شدن آنها در زمینه های مختلف میشود اشاره داشته باشیم و به شما یاد دهیم که به چه نحو میتوانید آنها را غیرفعال کنید پس باما در ادامه این مقاله همراه باشید. همچنین میتوانید خود را در مورد این موضوع باما در میان بگذارید.

اگر با سوال چرا بسته اینترنتم زود تموم میشه مواجه شده اید باید بدانید که تنظیمات تمامی گوشی ها در این زمینه به نحوی ذخیره سازی شده اند که در هربار اتصال به اینترنت بدنبال بروزرسانی داده های خود هستند. در این زمینه اگر نتوانید تنظیمات آنها را غیرفعال کنید حجم بالایی از اینترنت شما مصرف این موضوع خواهد شد. در این زمینه موارد بسیاری حایز اهمیت بوده که با بررسی بخش های مختلف در این زمینه راهکار های نوین و کاربردی را برای شما فراهم کرده ایم که پیشنهاد میشود نظر خود را در این باره با ما میان بگذارید. ناگفته نماند که بخش های مختلفی در این زمینه ممکن است رخ دهد که به صورت تجربی با آنها مواجه شده باشید که در این زمینه تنها نظرات کاربران است که میتواند مشکلات شمارا برطرف کند.جهت جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت ایرانسل یکی از مواردی که نقش بسزایی دارد برنامه های مربوط به شبکه های اجتماعی هست که یکی از اصلی ترین آنها واتساپ خواهد بود که اگر تنظیمات مربوط به دریافت داده هارا غیرفعال نکنید به محض وارد شدن به کانال و یا گروه های گپ تمامی تصاویر و فایل های ویدیویی که برایتان ارسال شده است به صورت خودکار دریافت شده که این مورد سبب تمام شدم سریع اینترنت شما خواهد شد. در این زمینه با آموزش تنظیمات غیرفعال کردن دانلود خودکار در واتساپ قصد داریم به شما یاد دهیم که به چه شکل میتوانید از سر این مشکل خلاص شوید که در این زمینه پیشنهاد میشود برای جلوگیری از تمام شدن اینترنت خود باما همراه باشید.

با وجود ویژگی‌های مختلفی که امروزه روی گوشی‌های اندرویدی وجود دارد، تعجبی ندارد که زود تموم شدن بسته اینترنت نیز اتفاق بیفتد؛ هرچند همه ما از این اتفاق بسیار شاکی هستیم و این سوال پیش می‌آید که چرا اینقدر اینترنتمان زود تمام شده است. اگر از بی عدالتی و کم فروشی برخی از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت همراه چشم پوشی کنیم، دلایلی وجود دارد که باعث می‌شود اینترنتمان زود مصرف شود. در ادامه علت تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت از آن را بررسی کرده‌ایم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

چگونه حجم مصرفی اینترنت خود را چک کنیم؟ | جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت

راه های کاهش مصرف اینترنت

در روزهای گذشته خبرهای اینترنت ملی و یا فراگیر شدن اینترنت ماهواره ای به گوشی همه ما رسیده است. حواشی این اخبار نگرانی هایی را برای همه ما که این روزها اینترنت به عضو جدانشدنی زندگی ما بدل شده است، ایجاد کرده.  از طرفی زود تمام شدن حجم اینترنت نیز شاید یک مشکل جدی برای کاربران باشد.

علت زود تمام شدن حجم اینترنت 4g زمانی اهمیت بالاتری پیدا کرد که قوانین مربوط به افزایش نرخ اینترنت همراه به تصویب رسید که در این میان هزینه مربوط به خرید اینترنت های همراه تقریبا دو برابر شد. در این میان با محدودیت هایی که در این زمینه با آنها مواجه بوده ایم سبب شد تا طیف کسیری از کاربران که با هزینه های مربوط به اینترنت مواجه هستند بدنبال مصرف بهینه آن باشند. در این میان بسیاری از موضوعات به سمت مصرف بهینه اینترنت اختصاص داده شد که پلازا نیز مانند همیشه سعی نمود تا بهترین هارا در زمینه های نوین روز دنیا در اختیار کاربران قرار دهد. در همین زمینه شما میتوانید به مهم ترین جزییاتی که در زمینه جلوگیری از اتمام سریع اینترنت همراه و خانگی نقش داشته دسترسی داشته باشید.در پاسخ به سوال اینکه چرا بسته اینترنتم زود تموم میشه باید گفت که تنظیمات گوشی های هوشمندی به نحوی اعمال شده اند که به صورت قطره چکانی از اینترنت برای بروز رسانی هسته خود استفاده میکنند که کاربر متوجه آن نشود. در این میان در طول روز حجم بالایی از اینترنت مصرف میشود که اگر یک برنامه مدیریت اینترنت روی گوشی خود نصب کنید متوجه این موضوع حساس خواهید شد. با دانستن این موضوعات دیگر از دست دادن اینترنت و مصرف بی رویه آن برای برنامه های غیرضروری به یک آرزو تبدیل خواهد شد که پیشنهاد میشود در این میان برای غیرفعال سازی بروزرسانی خودکار برنامه های گوشی باما همراه باشید که به نکات خوبی در این زمینه اشاره کرده ایم.

وقتی متوجه شدید زود تموم شدن بسته ایرانسل و همراه اول شما تکرار می‌شود، اولین کاری که باید بکنید، پیدا کردن علت آن است. خوشبختانه فناوری این کار را آسان می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که میزان استفاده از داده‌های خود را تنها با چند کلیک مشاهده و ردیابی کنید.

بررسی میزان استفاده از داده‌ها برای همه افراد ضروری است، زیرا گاهی ممکن است بدون توجه به محدودیت مصرف اینترنت، از آن استفاده کنید. اما اگر برای مصرف اینترنت خود محدودیتی قرار دهید، گوشی به شما هشدار خواهد داد.

قدم دوم برای اینکه بتوانید کمتر پیام اتمام حجم اینترنت را ببینید، بررسی برنامه‌هایی است که ممکن است اینترنتتان را بخورند. برای اینکار وارد بخش زیر شوید: تنظیمات (Settings)  > استفاده از داده‌ها (Data Usage) > استفاده از داده سلولی (Cellular data usage). در این بخش برنامه‌هایی را می‌بینید که در حال استفاده از اینترنت گوشی هستند و باعث اتمام حجم اینترنت می‌شوند. هرکدام را که نخواستید غیر فعال کنید یا طوری تنظیمشان کنید که از داده تلفن همراه استفاده نکنند؛ برای مثال وقتی به وای فای وصل می‌شوید کار کنند. این راه برای جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت ایرانسل و همراه اول، بسیار موثر است.

کاربران iOS نیز برای پیدا کردن علت تمام شدن سریع بسته اینترنت، باید این مسیر را دنبال کنند: تنظیمات (Settings) > Cellular > داده سلولی (Cellular Data) > Last Billing Period.

همچنین می‌توانید از برنامه کاهش مصرف اینترنت مثل برنامه GlassWire یا My Data Manager نیز استفاده کنید.

امروزه در این موضوع موارد بسیاری موجود است که نمیتوان به تمامی آنها اعتماد نمود که در این بین کد کم مصرف شدن اینترنت ایرانسل و کد جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت همراه اول از اصلی ترین مواردی هستند که میتوان به آنها اشاره داشت. اگر در این زمینه به صورت تجربی با کد هایی مواجه شده اید که بتواند در مصرف اینترنت نقش داشته باشد و مصرف آنرا با مانع مواجه کند را برای ما در نظرات ارسال کنید تا در بروزرسانی این مقاله در توضیحات قرار گیرد و سایر کاربران نیز امکان استفاده از آنرا داشته باشند. در ادامه مقاله مربوط به روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت باما همراه باشید.

علت تمام شدن سریع حجم اینترنت

علت زود تمام شدن بسته اینترنت ایرانسل و همراه اول چیست؟ امروزه همه ما از حجم داده‌های بیشتری استفاده می‌کنیم زیرا همه گیری COVID-19 نحوه کار همه چیز را تغییر داد و بسیاری از افراد را مجبور به کار و تحصیل از راه دور کرد.  در نتیجه، استفاده از اینترنت در سراسر جهان در سال ۲۰۲۰ و 2021، 47 درصد افزایش یافت و مردم زمان بیشتری را صرف مرور در رسانه‌های اجتماعی، پیگیری اخبار آنلاین، پیام رسان‌ها، تماس تصویری، کار و یادگیری آنلاین کردند. نظر شما در مورد روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت چیست ؟ باما در ارتباط باشید.

از اصلی ترین علت زود تمام شدن بسته اینترنت که در گزینه های جدید میتوان به آن اشاره داشت بروزرسانی برنامه های پیشفرض بوده است. برنامه هایی که توسط شرکت سازنده روی گوشی ها نصب میشوند با تنظیمات بروزرسانی خودکار همراه هستند که در این میان با اتصال به اینترنت همراه یا خانگی بروزرسانی آنها آغاز میشود که متاسفانه در بسیاری از گوشی ها نوتیفیکیشن های مربوط به این موضوع در اختیار کاربر قرار نمیگیرد که اگر دانش کافی برای غیرفعال سازی آنها را نداشته باشید مصرف بالایی از اینترنت شما صرف این موضوع و بروزرسانی برنامه هایی که عملا کارایی مناسبی برای شما ندارند خواهد شد. در این پیشنهاد میشود باما در ادامه توضیحات مربوط به این موضوع همراه باشید.

در ادامه چند دلیل زود تموم شدن اینترنت را ذکر می‌کنیم.

شبکه‌های اجتماعی

جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت ایرانسل

استفاده از رسانه‌های اجتماعی سرعت و کارهایی که به صورت آنلاین انجام می‌دهید، به سرعت مصرف اینترنت شما بستگی زیادی دارد. استفاده از برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی، به ویژه آن‌هایی که عکس‌های با کیفیت و فیلم‌های با وضوح بالا را نمایش می‌دهند، مانند اینستاگرام، یوتیوب، تلگرام، توییتر، واتسپ، فیسبوک و پینترست، یک علت زود تمام شدن حجم اینترنت همراه اول و ایرانسل هستند. شما می‌توانید راه های کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام و سایر برنامه‌ها را امتحان کنید.

بیشتر اوقات، هر چند دقیقه یکبار تلفن خود را چک می‌کنید. تخمین زده می‌شود که هر فرد روزانه حداقل 2 ساعت و 45 دقیقه را در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کند. علاوه بر این ۸۰ درصد از کاربران از طریق دستگاه‌های تلفن همراه به شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند، در حالی که بقیه از لپ تاپ و کامپیوتر استفاده می‌کنند. پیشنهاد میشود در ادامه مقاله روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت همراه ما باشید

یکی دیگر از علت مصرف زیاد اینترنت که سبب نارضایتی کاربران میشود را میتوان به موضوع پشتیبان گیری از داده ها توسط اکانت گوگل است که در این زمینه اگر به ایمیل متصل باشید آنرا در تنظیمات گوشی خود لاگین کرده باشید سرویس ابری گوگل تا 15 گیگابایت فضای رایگان برای بکاپ گیری از تصاویر و ویدیو هایس که توسط دوربین گوشی تهیه شده اند اختصاص میدهد که به صورت پیشفرض در تمامی گوشی ها فعال هستند. تیم مورد یک حسن عالی بشمار میرود اما برای کاربرانی که با محدودیت اینترنت همراه هستند به یک معضل تبدیل شده است که در این زمینه با غیرفعال نمودن پشتیبان گیری خودکار میتوانید سهم عظیمی از اینترنت خود را مدیریت کنید که در این بین کاربران بسیاری در طول روز اینترنت خود را از دست میدهند که برای رفع این مشکل باید از تنظیمات سرویس ایمیل خود اقدام کنید. پیشنهاد میشود نظر خود را در مورد این موضوع باما در میان بگذارید و اگر موارد مهمی در این زمینه به ذهنتان می‌رسد آنرا با سایر کاربران در میام بگذارید. باما در ادامه این مقاله همراه باشید.

با چنین آماری، می‌توانید تصور کنید که با چه تعداد فیلم و عکس مواجه می‌شوید و از چه مقدار داده برای این برنامه‌ها استفاده می‌کنید. خوشبختانه، شما می‌توانید مدت زمانی را که برای برنامه‎ ها صرف می‌کنید را تنظیم کنید و میزان استفاده از داده‌ها را محدود کنید. در ادامه راه های کاهش مصرف اینترنت برای شبکه‌های اجتماعی و آموزش کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام و سایر برنامه‌ها را ذکر خواهیم کرد. در ادامه مقاله روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت با پلازا همراه باشید.

 

اجرای برنامه‌ها در پس زمینه | روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت

علت زود تمام شدن حجم اینترنت همراه اول

داده‌های پس زمینه برای زمانی است که از برنامه استفاده نمی‌شود، اما در پس زمینه اجرا می‌شود.  به طور معمول، برنامه‌ها از داده‌های پس زمینه برای اعلام کردن اعلان‌ها و پیام‌ها، پخش خودکار فیلم‌ها، همگام سازی، پیدا کردن و نصب به روزرسانی‌ها، به علاوه بارگذاری عکس‌ها، اسناد و فیلم‌ها در ابر یا درایو استفاده می‌کنند.

با این حال، اکثر برنامه‌ها همیشه به داده‌های پس زمینه نیاز ندارند. بنابراین، می‌توانید داده‌های پس زمینه را محدود کنید، به این معنی که باید برخی از اعلان‌ها و به روز رسانی‌های مهم مانند ایمیل‌های کاری را از دست بدهید، اما از ذخیره مقدار قابل توجهی از داده‌ها سود ببرید. در ادامه مقاله روش کاهش مصرف اینترنت از طریق مسدود کردن داده‌های پس زمینه و نحوه کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام و بقیه اپ‌ها را ذکر خواهیم کرد.

یک دلیل مصرف زیاد اینترنت ایرانسل و همراه اول زمانی رخ میدهد که از اینترنت خود برای اتصال به کامپیوتر استفاده میکنید. در چنین حالتی اگر تنظیمات مربوط به آنتی ویروس و درایور های ویندوز غیرفعال نباشد طبق دستوری که در ساخت ویندوز بکار گرفته شده است ، خودکار بروزرسانی فایل ها آغاز میشود که اگر از اینترنت 4 جی استفاده کنید تا بخواهید به خودتان بیایید و متوجه این موضوع شوید سهم عظیمی از اینترنت همراه شما مصرف این موضوع خواهد شد. در این شرایط پیشنهاد میشود ابتدا تنظیمات ویندوز خود را بررسی کنید و سپس بدنبال اتصال اینترنت گوشی به کامپیوتر باشید. در این شرایط میتوانید مدیریت مناسبی را روی اینترنت خود داشته باشید که پیشنهاد میشود جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص یاما در ادامه مطلب همراه باشید.

استفاده از اینترنت 4G

دلیل زود تموم شدن اینترنت

به طور کلی، شبکه‌های 4G بیشتر از شبکه‌های 3G ،HSPA ،EDGE یا GPRS داده مصرف نمی‌کنند. در عوض، شبکه‌های 4G دارای ظرفیت بیشتر، کیفیت بهتر و سرعت بهتر هستند. این به آن معنا است که می‌توانید محتوای باکیفیت بیشتری را برای مدت طولانی و بدون وقفه پخش، بارگیری و مشاهده کنید.

در مقاله ای با موضوع جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت به موارد بسیاری اشاره شد که در ادامه این بحث قصد داریم به سه نکته دیگر اشاره داشته باشیم. امروزه بازی های آنلاین سهم عظیمی از حوزه سرگرمی و البته اینترنت را پوشش داده اند که اگر از گیمرهای آنلاین باز هستید در این زمینه امکان انجام کار خاصی را نخواهید داشت زیرا عملکرد بازی براساس اینترنت انجام خواهد گرفت و شما نقشی در آن نخواهید داشت. موضوع دیگر تماس های صوتی و تصویری بوده که تا چندی قبل فناوری کاهش کیفیت در تماس های صوتی در برنامه های این حوزه وجود نداشت اما به تازگی این مورد در برنامه های مختلفی نظیر واتساپ و اینستاگرام بوجود آمده است که اگر از ضعف اینترنت برخوردار باشید کیفیت تماس کاسته خواهد شد. و اما بخش سوم پاپ آپ های ناخواسته در سایت های مختلف است که در این زمینه با کمی سرچ میتوانید به افزونه مرورگر خوبی جهت مسدود سازی پاپ آپ ها دسترسی داشته باشید که پیشنهاد میشود نظر خود را در مورد مقاله باما در میان بگذارید.

بنابراین، در نهایت همان مقدار دیتا را مصرف می‌کنید، اما در مدت زمان کوتاه تری. با کمک اتصال 4G، برخی از وب سایت‌ها هنگام مرور وب به طور خودکار با محتوای با کیفیت بالا در خدمت شما خواهند بود. مصرف داده‌های شما تنها با استفاده از شبکه 4G افزایش نمی‌یابد، اما به نحوه استفاده شما از اینترنت بستگی دارد.

اگر باید ویدیوهای با وضوح بالا را در Netflix یا YouTube تماشا کنید، آن‌ها را در حالی که به Wi-Fi متصل هستید دانلود کنید تا وقتی Wi-Fi در دسترس نیست آن‌ها را تماشا کنید. برای کاهش مصرف اینترنت گوشی شیائومی، سامسونگ و اپل، همچنین می‌توانید داده‌های برنامه‌هایی مانند Rhapsody و Spotify را که حالت آفلاین دارند، ذخیره کنید. با این حال، اگر سرعت پایین و کیفیت وضوح پایین تر برایتان مهم نیست، حالت‌های دیگر شبکه مانند 3G یا 2G را امتحان کنید. این یک کد کاهش مصرف اینترنت ایرانسل و همراه اول است.

 

مرورگر | روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت

مرورگرهای وب به شما امکان می‌دهند تا در اینترنت گشت و گذار کنید و در وب سایت‌های مختلف مطالب مختلف را ببینید. امروزه اکثر وب سایت‌ها از تصاویر و فیلم‌هایی با سایز بزرگ برای بهینه سازی سایت خود استفاده می‌کنند، می‌تواند علت تمام شدن سریع حجم اینترنت باشد.  بنابراین، هنگامی که از مرورگرهای وب با نرخ مصرف بالای داده‌ها استفاده می‌کنید، انتظار داشته باشید که مصرف داده‌های شما افزایش یابد.

 

روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت

اگر شما هم از تمام شدن سریع حجم اینترنتتان شاکی هستید، در ادامه چند مورد از دلایل اتمام حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن را بررسی کرده‌ایم.

اتصال به Wi-Fi

جلوگیری از اتمام حجم اینترنت

این روش ممکن است در ابتدا خنده‌دار به نظر برسد، اما لازم است که بگوییم کاربردی‌ترین روش است؛ چراکه تعداد زیادی از کاربران اندروید دقت نمی‌کنند چه موقع می‌توانند به وای فای وصل شوند و چه موقع وای فای در دسترس نیست. پس گوشیتان را تنظیم کنید که وقتی خانه یا سر کار هستید (البته اگر وای فای داشتید) به Wi-Fi وصل شوید. اغلب رستوران‌ها و فروشگاه‌های بزرگ برای جلب مشتری وای فای رایگان می‌گذارند. می‌توانید از وای فای آن‌ها هم استفاده کنید.

همین یک روش کاهش مصرف اینترنت در اینستاگرام و بقیه اپلیکیشن‌ها، باعث می‌شود که اتمام حجم اینترنت گوشیتان را به تاخیر بیندازید و از طرفی مصرف باتری گوشی هم کمتر می‌شود.

 

بررسی اپلیکیشن شبکه های اجتماعی

علت اتمام سریع حجم اینترنت

تقریبا می‌توان گفت برخی از تنظیمات برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی (مانند اینستاگرام، فیسبوک، واتساپ، تلگرام و غیره) اینترنت زیادی را مصرف می‌کنند و باعث به اتمام رسیدن حجم اینترنت می‌شوند. برای مثال برنامه گوگل پلاس (Google +) با ویژگی «بکاپ گیری خودکار» مقدار زیادی از اینترنت را مصرف می‌کند. یا مثلا فیسبوک علاوه بر اینکه حجم زیادی از اینترنت را مصرف می‌کند، با نشان دادن مداوم نوتیفیکشن‌ها باعث مصرف باتری گوشی هم می‌شود.

برای کاهش مصرف اینترنت در واتساپ و اینستاگرام، می‌توانید به بخش تنظیمات اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی گوشیتان بروید. بررسی کنید که به طور اتوماتیک چیزی دانلود نشود یا حداقل زمانی که به وای فای وصل می‌شوید کار کنند. همگام سازی گوشی همراه را به جای هر 15 دقیقه یکبار، روی چند ساعت یکبار تنظیم کنید. این یک روش کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام و بقیه شبکه‌های اجتماعی است.

چند علت دیگر تمام شدن سریع حجم اینترنت و راهکار آن‌ها نیز به این صورت است:

 • برای کاهش مصرف اینترنت وای فای در اینستاگرام و بقیه برنامه‌ها، پخش خودکار ویدئو را در فیسبوک و توییتر خاموش کنید و فقط پخش خودکار را از طریق اتصالات Wi-Fi فعال کنید.
 • برای کاهش مصرف اینترنت در اینستاگرام فارسی و سایر اپلیکیشن‌ها، هنگام پخش روی شبکه‌های تلفن همراه، کیفیت پخش خود را به صورت دستی و با وضوح پایین یا معمولی در YouTube و Deezer تنظیم کنید.
 • برای کاهش مصرف اینترنت در اینستاگرام، دانلود ویدیو و عکس را در Snapchat و Instagram محدود کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که برنامه‌ها فقط در صورت اتصال به شبکه Wi-Fi می‌توانند به طور خودکار به روز شوند.
 • برنامه‌های معمولی را با نسخه‌های ساده تر مثل Lite جایگزین کنید.

 

ایجاد محدودیت برای تماشای عکس و ویدئو

دلایل تمام شدن سریع اینترنت

اگر عادت دارید ویدئوها و تصاویر را به طور مرتب و به صورت آنلاین چک کنید، باید بدانید که زود به زود با پیغام اتمام حجم اینترنت مواجه خواهید شد. بنابراین سعی کنید هنگام استفاده از داده تلفن همراه کمتر فیسبوک، پینترست، اینستاگرام و توییترتان را چک کنید یا آن را بگذارید برای وقتی که به Wi-Fi وصل می‌شوید. این یک کد کاهش مصرف اینترنت همراه اول و ایرانسل است.

 

بررسی فواصل همگام سازی داده

جلوگیری از اتمام حجم اینترنت

هرچند وقت یکبار به بازیابی اطلاعاتتان نیاز دارید؟ می‌توانید چند ساعت را بدون به روز رسانی اطلاعات گوشی همراهتان تحمل کنید؟ اگر تقویم، مخاطبان و ایمیل هر 15 دقیقه یکبار همگام یا آپدیت شوند، قطره قطره اینترنتتان را مصرف می‌کنند و اتمام حجم اینترنت را سرعت می‌بخشند. برای حل این مشکل می‌توانید به بخش تنظیمات > حساب‌ها (Accounts) بروید و همگام سازی برنامه‌ها را هر چند ساعت یکبار کنید. یا حداقل طوری آن‌ها را تنظیم کنید که وقتی به Wi-Fi وصل می‌شوید، به روز رسانی شوند.

 

مسدود کردن داده‌های پس زمینه

در اینجا مراحل مسدود کردن داده‌های پس زمینه برای دستگاه‌های مختلف و به منظور جلوگیری از زود تموم شدن بسته اینترنت را ذکر کرده ایم.

نحوه کاهش مصرف اینترنت در سیستم عامل ویندوز:

تنظیمات را باز کنید. پس به قسمت Network & Internet وارد شوید. گزینه Data Usage را انتخاب کنید. گزینه Always را انتخاب کنید تا داده‌های پس زمینه Store و ویژگی‌های ویندوز را برای جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت، محدود کنید.

نحوه کاهش مصرف اینترنت در iOS:

تنظیمات را باز کنید. روی General کلیک کنید. سپس گزینه Background App Refresh را پیدا کنید. گزینه Toggle را برای جلوگیری از زود تموم شدن بسته اینترنت، خاموش کنید.

نحوه کاهش مصرف اینترنت در اندروید:

به تنظیمات بروید. سپس گزینه Data Usage را پیدا کنید. برنامه ای را که می‌خواهید داده‌های پس زمینه آن را مسدود کنید، انتخاب کنید. گزینه Usage of Mobile data in the background را برای چلوگیری از زود تموم شدن بسته اینترنت، دیسیبل کنید.

 

برنامه های پیام رسان

اتمام حجم اینترنت

امروزه برنامه‌های پیام رسان بسیاری وجود دارند که خیلی راحت پیام، تصاویر و ویدئوها را منتقل می‌کنند. پیام‌رسان واتساپ، تلگرام، اسنپ چت و فیسبوک معمولا بیشترین استفاده را بین اپلیکیشن‌های پیام رسان دارند. این برنامه‌ها به طور مداوم در حال ارسال و دریافت پیام، تصویر و ویدئو هستند. حتی زمانی که تصویرها و ویدئوها را از اپلیکیشن نگاه می‌کنید، مقداری از حجم اینترنت مصرف می‌شود. بیشترین حجم هم زمانی مصرف می‌شود که ویدئوها و عکس‌هایی که در گروه‌های مختلف ارسال می‌شود، به طور خودکار دانلود شوند.

برای اینکه اتمام حجم اینترنت را به حداقل برسانید، بهتر است استفاده از پیام رسان را به حداقل برسانید. یا حداقل زمانی که از داده گوشی همراه استفاده می‌کنید، پیام رسانی که نیاز ندارید را غیر فعال کنید. برای کاهش مصرف اینترنت در اینستاگرام و سایر برنامه‌ها، به تنظیمات برنامه پیام رسان بروید و دانلود خودکار آن را خاموش کنید.

 

غیر فعال کردن برنامه های به روز رسانی خودکار

علت تمام شدن سریع بسته اینترنت

بزرگترین موردی که باعث می‌شود پیام دلخراش اتمام حجم اینترنت را روی گوشی ببینید، برنامه‌هایی هستند که به طور خودکار به روز رسانی می‌شوند. مطمئن شوید گوگل پلی گوشی اندرویدی‌تان روی به‌روزرسانی خودکار برنامه‌ها تنظیم نباشد. برای اینکار گوگل پلی و منوی بالا سمت چپ را باز کنید. به بخش تنظیمات (Settings) بروید. تنظیمات «برنامه‌های به روز رسانی خودکار» را روی حالت «به روز رسانی نکردن خودکار برنامه‌ها» (Do not auto-update apps) یا حالت «به روز رسانی خودکار در صورت اتصال به وای فای» (Auto-update apps over Wi-Fi only) قرار دهید.

 

کاهش تماس تصویری و صوتی

دلایل تمام شذن سریع اینترنت

ما قبلا بهترین اپلیکیشن‌های تماس تصویری را معرفی کرده‌ایم. اما لازم است بدانید که برقراری تماس تصویری یا صوتی با برنامه‌هایی نظیر واتساپ، اسکایپ و غیره حجم اینترنت زیادی را مصرف می‌کند. اگر عادت دارید با استفاده از این برنامه‌ها تماس تصویری یا حتی تماس صوتی برقرار کنید، توجه کنید که استفاده مداوم از آن‌ها علاوه بر مصرف زیاد باتری گوشی، باعث اتمام حجم اینترنت می‌شود.

راه حل چیست؟ استفاده کمتر از ویدئو چت و زمان بندی صحیح برای استفاده بهینه از این اپلیکیشن‌ها.

 

ویروس‌ها و پاپ آپ‌ها

اتمام حجم اینترنت ایرانسل

شاید این مورد خیلی به چشم نیاید، اما بدانید که یکی از دلایل اصلی اتمام حجم اینترنت ویروس‌ها و بدافزارهای رو گوشی هستند. این ویروس‌ها در صورت وجود اینترنت، سریع خود را آپدیت می‌کنند و اطلاعات گوشی را به سرورها می‌فرستند و همین موضوع علاوه بر دسترسی به اطلاعات شخصیتان، باعث مصرف مقدار زیادی از اینترنت گوشی می‌شود. بهترین راه حل برای این مشکل این است که گوشی را به طور مداوم با ویروس کش‌های معتبر اسکن کنید.

 

کاهش استفاده از بازی های آنلاین

علت تمام شدن سریع بسته اینترنت

بازی‌های آنلاینی مثل Clash of Clans و War Craft که بین ایرانیان محبوب هم هستند، حجم زیادی از اینترنت را مصرف می‌کنند و با توجه به روند طولانی بازی و اتصال طولانی مدت به اینترنت، می‌توان گفت دلیل اصلی اتمام حجم اینترنت گوشیتان این مورد می‌تواند باشد. اگر می‌خواهید مقدار اینترنت کمتری مصرف کنید و طبیعتا پول بیشتری ذخیره سازید، کمتر بازی کنید؛ به همین راحتی!

 

چند نکته کوچک برای جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت

 • برای جلوگیری از زود تموم شدن بسته اینترنت، داده‌های Google Maps را هنگام استفاده از Wi-Fi ذخیره کنید تا در هنگام استفاده از آن، در مصرف اینترنت صرفه جویی شود.
 • هر چیزی را که نیاز دارید، مثل فیلم، موسیقی، و کتاب‌های الکترونیکی، قبل از ورود به جاده در هنگام مسافرت، ذخیره و دانلود کنید.
 • نحوه کاهش مصرف اینترنت در گوشی این است که محدودیت مصرف داده را برای گوشی قرار دهید.
 • کاربران iOS، بهتر است که “assist Wi-Fi” را خاموش کنند، این گزینه در صورت ضعیف بودن اتصال Wi-Fi شما، به طور خودکار اتصال داده تلفن همراه شما را فعال می کند. این یکی از علت های تمام شدن سریع حجم اینترنت است.
 • میزان استفاده از داده‌های خود را با استفاده از “My Data Manager App” در Android یا استفاده از “Smartapp” در iOS پیگیری کنید.
 • برای جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت، نحوه کاهش مصرف اینترنت این است که به روزرسانی خودکار برنامه را در App Store و iTunes غیرفعال کنید.

 

سوالات متداول

چرا اینترنتم زود تموم میشه ؟

زود تموم شدن بسته اینترنت دلایل مختلفی مثل استفاده زیاد از شبکه‌های اجتماعی، داده‌های پس زمینه، آپدیت خودکار برنامه‌ها، استفاده از اینترنت 4G و استفاده زیاد از مرورگرها دارد.

علت زود تمام شدن حجم اینترنت 4g چیست؟

شبکه‌های 4G دارای ظرفیت بیشتر، کیفیت بهتر و سرعت بهتر هستند. این به آن معنا است که می‌توانید محتوای باکیفیت بیشتری را برای مدت طولانی و بدون وقفه پخش، بارگیری و مشاهده کنید. بنابراین، در نهایت همان مقدار دیتا را مصرف می‌کنید، اما در مدت زمان کوتاه تری.

چیکار کنم بسته اینترنتم زود تموم نشه ؟

به WiFi متصل شوید. از شبکه‌های اجتماعی کمتر استفاده کنید. مقدار داده مصرفی خود را چک کنید و برای آن محدودیت قرار دهید. به روز رسانی خودکار را غیرفعال کنید. از تماس تصویری کمتر استفاده کنید.

چرا اینترنت ایرانسل زود تموم میشه ؟

بازی‌های آنلاین، حجم زیادی از اینترنت ایرانسل شما را مصرف می‌کند.

علت زود تمام شدن حجم اینترنت مخابرات چیست؟

استفاده طولانی مدت از شبکه‌های اجتماعی مثل یوتیوب و اینستاگرام، حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف می‌کند.

چرا گوشی من اینترنت زیاد مصرف میکند ؟

ممکن است شما به حجم مصرفی اینترنت خود دقت نکنید. راه حل آن، این است که هر از گاهی حجم مصرف شده اینترنت را در تنظیمات خود بررسی کنید و برای آن محدودیت قائل شوید.

چرا نتم زود تموم میشه ؟

یکی از دلایل اصلی اتمام حجم اینترنت ویروس‌ها و بدافزارهای رو گوشی هستند.

 

جمع بندی

مقاله ای با عنوان جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت در اختیار شما عزیزان قرار گرفت که در این زمینه به موضوعات مختلفی اشاره شد که میتوانید نظر خود را در این باره باما در میان بگذارید. اگر شما عزیزان از روش یا اطلاعات دیگری برخوردار هستید که در مقاله روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت به آن اشاره نشد میتوانید در نظرات آنرا برای ما ارسال کنید که نظرات شما در تولید و بررسی مطالب این چنینی تاثیر بسزایی خواهد داشت. در این مقاله 10 مورد از اصلی‌ترین دلایل اتمام حجم اینترنت را با هم بررسی کردیم و راه حل‌های خلاص شدن از آن‌ها را نیز ارائه کردیم. اگر تمامی روش‌های بالا را امتحان کردید و هنوز فکر می‌کنید اینترنتتان زود تمام می‌شود، اطرافتان را نگاهی بیندازید؛ شاید اینترنتتان هک شده و کسی با هات اسپات به اینترنت گوشیتان وصل شده باشد.

امیدواریم فهرست بالا توانسته باشد به شما در زمینه کاهش مصرف اینترنت کمک کند. آیا شما روش دیگری را می‌شناسید؟ اگر راه‌های دیگری برای کمتر مصرف کردن اینترنت می‌شناسید، با ما و بقیه کاربران پلازا به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
ریحانه خلیلی
.
16 شهریور 1401، 22:16
پاسخ
0
1
سلام من اینترنت م زود تمام میشه چیکار کنم که تمام نشه ۷ گیگ ریختم سر ۵ روز امده نتم پایین شده ۱ گیگ تمام برنامه هام رو پاک کردم خط سیم کارت عوض کردم نشده که نشده لطفا کمکم کنید به خدا دیگه نمی تونم بسته بریزم یک ساله ریختم سر یکماه تمام شد خدا خیرتون بده اگر بگین
avatar
.
01 شهریور 1401، 15:59
پاسخ
0
1
ببخشید ها ولی من اینترنتمو ۵ روز گرفتم ۹ گیگ بود ولی الان ۲ گیگ مونده خیلی خیلی زود تموم میشه تورو خدا بگین مشکل چیه میتونه مشکل از سیم کارتم باشه
avatar
Mobena
.
01 شهریور 1401، 15:51
پاسخ
0
1
ببخشید ها ولی من اینترنتمو ۵ روز گرفتم ۹ گیگ بود ولی الان ۲ گیگ مونده خیلی خیلی زود تموم میشه تورو خدا بگین مشکل چیه میتونه مشکل از سیم کارتم باشه
جدول فروش فیلم ها
 • 66.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.7 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 20 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 18.9 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 14.675 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 14.672 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400